Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

PRÁVO: „Kafkiáda“ v solárním byznysu

Říká se, že stát je špatný hospodář. Podívám-li se na počínání českého státu ve vztahu k solárnímu byznysu, zdá se mi rčení slabé: stát se mi jeví jako chaot. Poznatky jsem postupně nasbíral jako vedlejší produkt při podpoře obhajoby Aleny Vitáskové a Michaely Schneidrové, obou nyní již definitivně pravomocně zproštěných obžaloby z nezákonného jednání ve prospěch podnikatelské skupiny dr. Zemka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LN

"Kafkiáda" Zdeňka Jemelíka.

V obhajobě Vitáskové a spol. máte mou plnou podporu. Ale kdo se snažil o její (a takto stupidní) likvidaci?

Je třeba říct, že v době, kdy 1 kWh el. energie měla velkoobchodní cenu zhruba 1 Kč, zavedl stát (zák. 180/2005 Sb. o podpoře obnovitelných zdrojů energie) díky šílené levicové koalici v parlamentu a její technické i ekonomické negramotnosti naprosto nehoráznou podporu OZE v povinnosti vykoupit kdykoliv veškeré množství dodané energie do rozvodné sítě za cenu 12,50 za kWh. Jakmile se potenciální investoři ujistili, že tenhle nesmysl Český stát zavedl s plnou vážností a ponechává jej v platnosti (viz Bursík a koalice ČSSD, která celou kauzu dotáhla do absurdní reality), začala honička na báječný byznys, kde nelze zkrachovat, protože Bilionový tunel OZE má plnou státní podporu. Zlatokopové si uvědomili, že tak laciné peníze se státní garancí úspěšnosti nikde jinde vydělat nemohou... a spustil se fotovoltaický boom. Vložili se i zahraniční investoři, protože tak výhodné kapitálové výnosy jim nikdo nikde na světě neposkytl.

Pro stát a jeho hospodářství Bilionový tunel OZE znamenal finanční katastrofu (vysoké ceny elektrické energie z rozvodných sítí s připojenými OZE a vysoké náklady na její stabilizaci nekvalitních dodávek energie z OZE). Ti, kteří na takový byznys přistoupili, si byli dobře vědomi, jaká je to ekonomická lumpárna, a šli do toho s vědomím, že tak snadné peníze nikde jinde vydělat nemohou.

Pokud tuto skupinu "podnikatelů" Jemelík vydává za beránky, které se stát z ničeho nic rozhodl oškubat o jejich výhody ze státních garancí, musel zešílet...

0 0
možnosti
RL

Naprostý souhlas! R^

0 0
možnosti
IS

Ano. Autorova představa, že by se do státem organizovaného neseriozního byznysu hrnuli seriozní podnikatelé, je úsměvná. A v případě, že by se k otevření zlatého dolu nevydávaly licence, ale stačila by nějaká vágní registrace, by došlo k takovému ekonomickému runu na státní rozpočet, že by mistr Jemelík umřel hlady. Výhodou by byl násobek oněch seriozních podnikatelů v solárním byznysu, což by podnikání jako takové povýšilo na etalon podnikatelské morálky.

0 0
možnosti
JJ

J64u12r36a 11J20u14r81a57x

20. 7. 2020 15:32

Naprostý souhlas!

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz