18.4.2024 | Svátek má Valérie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N 25.12.2008 18:59

Intelektuální vlastnictví a poplatky autorským svazům - daň v řádu 1 mld. Kč ročně s neprůhledným přerozdělováním do soukromých rukou

Jak nehoráznou výši polatků se daří prosazovat lobbystům a agentům mafie OSA Nostra a spol., ukazuje následující srovnání (před a po snížení k 1. lednu 2009). Snížení sazeb z datových médií = snížení cen HDD a flash karet:

Příklad, jak nehorázné sazby nasadila socialisty připravená vyhláška schválená před více než dvěma lety min. Štěpánkem (ODS) po nástupu 1. vlády: USB flash klíčenka 64 GB:

2 042,- + AF 768,- + DPH 534,- = 3344,- (do konce roku 2008)

2 042,- + AF 90,- + DPH 405,- = 2537,- (od 1. ledna 2009)

Sazba se mění takto: Z původních 6 Kč za každých započatých 512 MB kapacity se snižuje na 1,50 Kč za každý započatý 1 GB kapacity, nejvýše však 90 Kč.    Podobně významné snížení je i pro externí HDD, kde jsou sazby cca desetinovým dílem sazeb za USB flash karty. Proč jsou flash karty dražší, to ví Bůh a ministr kultury ČR. ... Viz vyhláška MKČR 408/2008 Sb., kterou se mění vyhláška č. 488/2006 Sb., kterou se stanoví typy přístrojů k zhotovování rozmnoženin, typy nenahraných nosičů záznamů a výše paušálních odměn (pro OSA Nostra a spol.)

těchňik 25.12.2008 18:15

Bla bla bla

Článek = typické (skorolevicové) pseudointelektualní (nebo spíše intelemektální :-P) blábolení. Zkrátka a dobře - napsal jsem to, složil jsem to, vymyslel jsem to, ... atp., tak je tím pádem MOJE. A basta! Jakýkoliv jiný náhled je obdobou komoušoviny a KašParoubkovštiny stylu - snaživým to sebereme, a následně rozdáme lemplům a lenochům.

mh od Labe 25.12.2008 12:39

Proč genderový přístup

k myšlenkovému vlastnictví. Kolik Monik vymyslelo a sestrojilo pluh nebo něco jiného v poměru k Radkům. Sleduje se vůbec něco podobného, nebo je vůbec něco pozorovatelného?

PPP 25.12.2008 12:36

kdysi

Mozart prý cestou z premiéry své opery potkal flašinetáře, který hrál melodii z nově uvedeného díla. Mozarta ta pohotovost velmi potěšila. Dnes by asi pirátského flašinetáře žaloval. 

Kdo maže, ten jede. 25.12.2008 14:01

Re: kdysi

Když nejsou flašinetáři, o Mozartech nikdo nemůže vědět.

krmič 25.12.2008 18:51

Re: kdysi

To by bylo možné jedině tehdy, jestli byla ta opera dost dlouho předem publikována. Ono pokolíčkování válce není jednoduchá a rychlá záležitost. Já mám dojem, že se nejednalo o novou operu, ale dílo v té době už dobře známé (Figarova svatba?).

eze 25.12.2008 12:06

K čemu slouží ´intelektuální vlastnictví´?

Je neuvěřitelné, jaké ptákoviny vyplývají z neznalosti. Když si vyrobím pluh podle nároků nějakého patentu jen pro sebe, nijak neporušuji práva majitele tohoto patentu a nemusím mu nic platit. Teprve, jestli patent průmyslově využívám, tj.pluhy vyrábím a prodávám, čímž vydělávám na využití práv majitele patentu, je nejen zákonné, ale i slušné, abych mu z toho nějaké procento zaplatil. Problém, který se řeší v článku i dosavadních příspěvcích, vyplývá jen z neznalosti věci. Je nesmysl tvrdit, že patenty jsou zbraní velkých korporací proti konkurenci malých a středních firem. Když chce malá firma vydělávat na využití práv velké firmy, zrovna tak, když chce velká firma vydělávat na využití práv malé firmy, musí těchto práv nejdříve licenční smlouvou nabýt. Nebo může vymyslet něco lepšího a to si nechat patentovat.

xp 25.12.2008 20:18

Re: K čemu slouží ´intelektuální vlastnictví´?

Popisujete idealni stav. V praxi je ale potreba patenty vymahat a to se dela soudni cestou.  Male firmy pravni oddeleni nemaji a pro stredni firmy je vedeni patentovych sporu financne vycerpavajici.  Velke firmy naproti tomu maji pravni oddeleni, ktera se problematikou patentu zabyvaji.  Soucasny system  vice vyhovuje velkym firmam, pripadne firmam, ktere s patenty kseftuji.  Kapitolou samou o sobe jsou pak softwarove patenty, pomoci kterych si velke firmy jako treba Microsoft, Ericsson, ... snazi zabetonovat sve vedouci pozice ...

Láďa 28.12.2008 11:59

Re: K čemu slouží ´intelektuální vlastnictví´?

Softwarove patenty tak jak jsou implementovany dnes jsou absurdni - firmy si jich patentuji tisice a tisice, kdejaka prkotina se obali fo pravnickeho zargonu a patentovy urad na ni da automaticky stempl. Ze takovy patent vubec nic neprinasi je uradu jedno, hlavne ze dostane poplatky.

666 25.12.2008 10:17

Termin dusevni vlastnictvi je pouzivan pro blbnuti lidi

Vidim, ze produkce pitomosti v Liberalnim institutu uspesne pokracuje. Kdo to, proboha, plati?

Termin Intelectual Property (IP) byl zaveden za ucelem oblbnuti lidi! Pokryva totiz dve zcela odlisne oblasti prava: autorske pravo a patenty. Typickym uzivatelem terminu Intelectual Property jsou nyni velke korporace, ktere prostrednictvim patentu bojuji proti konkurenci malych a strednich firem.  Aby ziskaly prizen zakonodarcu, tak ale misto terminu patenty (ktery zavani monopolizaci trhu) pouzivaji termin dusevni vlastnictvi, ktery u lidi spise evokuje koncept autorskeho prava (ten je pro lidi rozhodne stravitelnejsi, nez pravo patentove).

Property 25.12.2008 3:09

IP není pro autory, ale pro jejich managery

Milý Matěji, IP není pro autory, ale pro jejich managery!

Jdete na rozbor významu IP příliš selským rozumem. Všechny ty prodloužené ochrany zde nejsou pro autora, který obvykle pracuje za žold (tj. jednorázovou větší odměnu a posléze nějaké ty drobky). Hlavní smysl IP je v tom, že umožnuje léta a desetiletí na původním autorském počinu parazitovat celé nomenklatuře všemožných managerů různých "správců" práv, agentů apod.

Navíc už samo prodlužování délky ochran ukazuje, že ona parazitující lobby potřebuje žrát stále více a snaží se maximalizovat své příjmy cestou protlačení oněch prodloužení "ochranné doby". Nesmyslnost takto dlouhých ochran a vlastně jejich škodlivost (blokují další vývoj) je zřejmá, ale paraziti jsou pevně přisáti a ovládají dostatečné penězovody pro udržování své pohodlné existence, kdy nic netvoří a přesto jim za to všichni uživatelé či konzumenti oněch IP chráněných děl či věcí musí platit.