9.8.2022 | Svátek má Roman


PRÁVO: Justiční tečka za kauzou Čunek

5.10.2009

Oprávnění podat stížnost pro porušení zákona Nejvyššímu soudu vypadá jako relikt feudálního mocnářství. Jako kdyby státní správa v osobě ministra spravedlnosti byla všemocným arbitrem a mohla dospět k názoru, že nezávislé soudy či státní zastupitelství jednají špatně, a na jejich postup si stěžovat. Jenže trestní řízení je opravdu natolik závažné, že mu rozhodně další opravný prostředek neškodí. Pokud už tady takovýto institut máme, měl by však ministr opravdu postupovat obezřetně a sahat k podání vedoucímu k nejvyšší soudní instanci jen výjimečně. Ministryni Kovářové lze jen přisvědčit, když právě tento instrument použila v provařené kauze pana Čunka.

Pokud měl až dosud někdo za to, že Jiří Čunek není loupežník, tak to má po včerejšku od Nejvyššího soudu černé na bílém. Postup státního zastupitelství na nejnižší úrovni byl nesprávný a obvinění nezákonné. Na první pohled to vypadá jako kdyby akademickým výrokem Nejvyšší soud pokáral drobné administrativní chyby v Čunkově procesu a tím to skončil. Člověk nemusí být žádný superodborník na trestní právo, aby věděl, že procesní postupy slouží k základní garanci spravedlnosti pro každého. Je zcela nepochybné, že exministr svým jednáním rozhodně nezavdal příčinu k sympatiím ani k rozptýlení vznesených obvinění, rozhodně však nezpůsobil, že jednání vůči němu byla nezákonná. Právní stát totiž měří všem stejně, a pokud bylo pochybeno v této věci a vedlo to k zastavení trestního stíhání, dává to garanci, že i nesympatičtí lidé mají právo na ochranu. Vyslovil jsem se na stránkách těchto novin již dříve, že je dobře, že bylo trestní stíhání Čunkových eskapád zastaveno, a jsem rád, že Nejvyšší soud stokrát zmiňovanou nezákonnost potvrdil. Budu-li škarohlídem, mohu s klidným svědomím říct, že ministryně spravedlnosti vyhověla zbožnému volání novinářů, aby Čunek očistil své jméno před soudem, neb se tak právě po její stížnosti stalo. Nicméně nemělo by zůstat zapomenuto i podstatné – že ministryně podala stížnost i v neprospěch pana Čunka a v tomto směru nebyla úspěšná.

Jsem přesvědčen, že úřednická vláda obecně není nic dobrého, vládnout mají prostě politici. Ale tato úřednická vláda, jak v osobě ministra Janoty, který nám po pravdě oznámil, že jsme projedli státní kasu, tak v tomto konkrétním případě v osobě sexy šéfky justice, postupuje zcela správně. Nezávisle, bez ohledu na politické sympatie. Postupuje podle práva a nechá rozhodovat ty, kteří tomu rozumí. Stížnost v kauze Čunek podaná ministryní spravedlnosti byla a je definitivní tečkou na justičním poli. Politickou odpovědnost hledejme jinde, to ale nepatří do soudních síní.

LN, 2.10.2009

Autor je advokátAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!