29.11.2021 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

PRÁVO: Je zákaz muslimského šátku ve škole diskriminační?

Případ zákazu nošení muslimského šátku ve škole se dostal před Nejvyšší soud České republiky. Ten na rozdíl od městského pražského soudu označil zákaz šátku za „nepřímou“ diskriminaci. Odmítl tak tvrzení, že opatření zákazu nošení pokrývek hlavy se týkalo všech žáků a nemohlo tak být z podstaty věci diskriminační.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 11.12.2019 7:40

Celou tu záležitost by měl řešit Ústavní soud, ten jako jediný má v těchto věcech autoritu v poslední instanci...

Vodítkem by mohla být právní úprava ve Francii: a tam je od roku 2004 prezentace naboženských symbolů ve školách striktně zakázaná. Týká se to šátků, jarmulek, velkých křížů, atd. Když něco ve Francii zakazuje zákon, proč by to u nás nemohl omezit školní řád? Mají snad Francouzi menší náboženskou svobodu než my? Nebo je tam snad nějaká náboženská diskriminace? Nesnažíme se být papežštější než papež?

J. Vlček 11.12.2019 8:04

Pane Klepetko, souhlasím s vámi.

P. Hofman 11.12.2019 7:38

Autor nic nepochopil!

Ta dívka svým šátkem stvrzuje svou příslušnost k nějaké víře. Stejně tak by mohl třeba jiný žák přijít v jarmulce. Nikoho by tím oba neomezovali. A svoboda vyznání je ústavou zaručena.

Naopak, křesťan svou čepicí či jinou pokrývkou hlavy by pouze ukazoval svou nevychovanost, neb jeho víra mu něco takového ani nedoporučuje, natož, aby to nařizovala. A společenské zvyky jsou proti.

A já, jako atheista, bych už vůbec neměl žádný závažný důvod, proč v lavici sedět v kulichu. Ředitelka pochopitelně měla právo zakázat pokrývky hlavy, ovšem s výjimkou projevu náboženského. To není diskriminace nás ostatní, ale tolerance. A ta je vždy známkou vyspělé společnosti.

V. Klepetko 11.12.2019 7:50

Pavel, I. list Koryntským, 11:

"4Každý muž, který se modlí nebo prorokuje s pokrytou hlavou, dělá ostudu Tomu, který je mu hlavou. 5Stejně tak každá žena, která se modlí nebo prorokuje s nezahalenou hlavou, dělá ostudu tomu, který je jí hlavou; je to úplně stejné, jako kdyby se oholila. 6Pokud se žena nechce zahalovat, pak ať se rovnou ostříhá. Pokud se ovšem stydí ostříhat nebo oholit, pak ať se tedy zahaluje."

V. Klepetko 11.12.2019 8:02

Omlouvám se, "Korintským".

Ten francouzský přístup má ve školách jasný smysl: prezentace okázalých náboženských symbolů by mohla rušit výuku, pokud by byla třída nábožensky pestrá...

To omezení je v zájmu všech žáků.

A. Kubeš 11.12.2019 7:56

Obecně bez přihlédnutí ke stavu věcí v Evropě nelze než souhlasit. Jsem přesvědčený, že bychom před cca 20-ti lety o podobné události vůbec nevěděli. Ona dívka by chodila do školy s šátkem a většina lidí by s Vámi souhlasila. Potíže je však v tom, jak se věci mezitím vyvíjejí. Zóny ve velkých západoevropských městech, kde fakticky (formálně jistě ano) neplatí právo dané země, ale vlastní pravidla skupin v nich žijících. Na tyto skutečnosti pak reagujeme v jiných situacích mořná přehnaně, ale pochopitelně s vědomím, že jinde také nevznikly ony zóny ihned, ale že to byl vývoj, který třeba začal diskusemi o právu nosit šátek ve škole.

J. Novák 11.12.2019 8:16

Prima, takže kdyby se za náboženství vyhlásili třeba fašisté, nacisté a komunisté, tak by se hned stalo jejich jednání zcela legálním.

Pro mě osobně je příslušenství k islámu ekvivalentem k členství v NSDAP. Ona totiž ideologie nacistická je stejně zrůdná, jako ta islámská. Korán v suře 4, verši: 89 říká : "A přáli by si, abyste se stali nevěřícími, jako jsou oni, a abyste byli stejní. Neberte si mezi nimi přátele, dokud se nevystěhují na stezku Boží! A jestliže se obrátí zády, pak je chyťte a zabte, kdekoliv je naleznete! A neberte si z nich ani přátele, ani pomocníky." A uvědomujete si, že většina Čechů jsou ateisté, tedy dle islámu nevěřící psi. Zde už se opravdu nejedná pouze o progresivisty vynalezenou předsudečnou nenávist.

V. Loula 11.12.2019 8:56

Dobře jak řešit případy, kdy se vírou požadované činy dostanou do sporu s hygienickými nebo technologickými předpisy?

I. Schlägel 11.12.2019 9:23

Ale jděte. Nejde pouze o náboženskou svobodu, ale v první řadě o ideologii podřízenosti. Kdo komu má být podřízen je zřejmé i lidem opožděným ve vývoji, ke kterým jistě nepatříte. Bylo by dobré držet se logiky.

R. Vacek 11.12.2019 7:19

Cílem je asimilace a ne multikulturalismus. A proto musíme cizákovi usnadnit asimilaci tím, že budeme jednoznačně upřednostňovat naše zvyky před zvyky cizáků.

Dokonce i Greta vyzvala k ochraně domorodého obyvatelstva. A s touto ochranou nemusíme spoléhat na nikoho zvenčí, ale můžeme pro ni něco udělat sami.:-)

J. Sušeň 11.12.2019 6:56

Ve škole platí školní řád, ev.nařízení ředitele školy.

Co do školy nepatří je politická agitace všeho druhu včetně milionchvilkařské, nebo grétiny. A vzhledem k tomu, že jsme sekulární stát kde je náboženství striktně odděleno od státu tak jakékoliv náboženské projevy a symboly musí být ze škol vyloučeny rovněž a to beze u ́zbytku a to včetně šátků, ale také včetně vyučování náboženství (jakéhokoliv) na základních a středních školách a to i včetně zákazu středních a základních škol provozovaných církvemi,anebo náboženskými spolky.

M. Krátký 11.12.2019 6:09

nevážený nejnižší soude - zkuste při výletě do muslimské země přijet se svojí ( třeba i cizí ) manželkou v kraťasech, manželka bez podprsenky a v mini sukni končící 5 cm pod jejím rozkrokem a pak nám podejte zprávu jak vám všichni tleskali. Pokud vás ihned nezastřelí, nebo neukamenují - hrdinové !!!!!!

H. Kotaz 11.12.2019 6:46

Tak jest !

Do kdy zde budou ty/ti, co toto nechtějí chápat ?

J. Pilny 11.12.2019 5:40

V zájmu pořádku, mravnosti, práv a svobod druhých zakázala ředitelka školy jakoukoliv pokrývku všem. Co na tom nechápete? Nebo nechcete pochopit?.

R. Langer 11.12.2019 5:50

My to chápeme. Jebom se divíme, proč to nechápe Nejvyšší soud ČR. 8-o

J. Pospíšil 11.12.2019 4:37

Není žádné občanské právo nosit furt a všude šátek. Není to ani v lidských právech. Není to islámský náboženský příkaz. Islámská žena má sedět doma a když někdo přijde, tak má schovat své vnady, což je vyjádřeno slovy přitáhnout své závoje. Ale i tam je to míněno tak, že má prostě být oblečená, žádný závoj doma jí není předepsán.

Není to náboženský příkaz, je to zvyk žen v islámských zemích a každá žena návštěvnice udělá dobře, když si něco takového v islámské zemi pořídí, zejména, když chce chodit v tradičnějších místech.

A protože u nás je zvyk jiný, tedy nenosit takto zavázaný šátek, a nejde, jak jsme si řekli ani o lidské, ani o občanské, ani o jiné právo, tak nemůže být vymáháno. A stejně tak, jak místní zvyk velí návštěvnici ze zahraničí v islámské zemi místní zvyk ctít, tak muslimské ženě velí místní zvyk nenosit šátek tam, kde místní žena šátek nikdy nemá. Nejde o diskriminaci, je to prostě neslušné, prosazovat si v cizí zemi zvyky, chování a oblečení tam neobvyklé

R. Langer 11.12.2019 5:50

Ano.

M. Krátký 11.12.2019 3:38

Islám do Evropy nepatří - máme svého násilí i tak dost !!!!!!

J. Vintr 11.12.2019 2:01

Jedna nelegální migrantka (zřejmě někým navedená) se naoko přihlásila na zdravotní školu a záměrně vyprovokovala "incident" se zákazem šátku. A co se toho už kvůli takové ptákovině namlelo. Jsou snad všichni, co se touto hloupostí tak vážně zabývají opravdu tak pitomí, že nepochopili, že šlo jen o provokaci?

R. Langer 11.12.2019 5:51

Jak je vidět, náš nejvyšší právní úřad evidentně ne.

R. Gramblička 11.12.2019 6:38

Asi by neuškodilo, zaplatit soudci Waltrovi jednosměrnou letenku do Somálska, ať si, kluk jeden ušatý, užije tamní náboženské svobody dosyta :-P

J. Sušeň 11.12.2019 6:59

Teď už jen chybí, aby se toho tématu chopila nějaká "Gréta" a začala stávkovat, třeba ... ve čtvrtek a máme o zábavu postaráno. Lidé jsou strašné stádo

P. Dvořák 11.12.2019 7:09

To jako že by ti co ještě nic neumí a už rozdávají rady, chodili do školy už jen tři dny v týdnu?

No jo, ale aby jim zbyl nějaký čas na vyhledávání moudrosti na Googlu a sdílení na FB.

L. Popovský 11.12.2019 0:51

Děkuji Vám za článek...

Š. Hašek 11.12.2019 0:18

R^

Perfektní. Přesný rozbor začátku průšvihové situace.

Doporučuji i další články pana Votruby.