Neviditelný pes

PRÁVO: Hanobení republiky a fake news

30.12.2022

V roce 1971 jsem byl jako doprovod JUDr. Motejla, který tehdy obhajoval před soudem Vladimíra Škutiny, připuštěn k soudnímu jednání. Když soud skončil, tak jsem se obořil na JUDr. Motejla, že Škutinu neobhajoval dostatečně bojovně a že plno věcí, které Škutina napsal jsou pravdivé. Byl jsem tehdy mladý, aktivní, nadšený a v mnoha věcech úplně pitomý. Pan doktor Motejl mi vysvětloval, že to, co je pravda o tom rozhoduje komunistický soud a kdyby obhajoval Škutiny tak jak si představuji já, skončil by v kriminále také. V totalitním systému, pravil, tak jej uplatňují komunisté, může být pravda považována za zločin. V případě že neodpovídá schválenému politickému směru a na to se používá tvrzení, že i nevhodná pravda může poškodit „budování socialismu“, případně „hanobit světovou socialistickou soustavu“ Pak mi lehce připomenul, že má okamžitá výpověď z pracovního procesu podle § 53 odst. 1 písm. b) zákona č. 65/1965 Sb. byla v roce 1970 odůvodněna tím, že jsem hanobil internacionální pomoc státu varšavském dohody. Dnešní návrh ministerstva vnitra na boj proti „fake news“ stojí na stejných myšlenkových postupech a na stejném pokusu řídit společnost podle předem daného vzoru.
Ostatně dodnes existují lidé a politické strany které tvrdí, že okupace Československa v srpnu 68 byla internacionální pomoc A moje tvrzení je lež, tedy „fake news“.
Do médií „unikl“ materiál ministerstva vnitra vedeného Vítem Rakušanem a z vlády vedené Petrem Fialou. Jde o plán, na kterém pracuje Úřad vlády a ministerstvo vnitra pověřená skupina vládního zmocněnce pro dezinformace Michala Klímy.

Ta předloží vládě návrh zákona doplňujícího Trestní zákoník o „trestnou činnost vědomého a záměrného šíření dezinformací s cílem významně poškodit demokratický charakter státu či jeho klíčových bezpečnostních zájmů.“

Tento návrh zákona jde skoro přesnou citací toho, proč jsem byl kdysi na hodinu jako pedagog vyhozen, proč byl i v dalších letech mnozí disidenti ale i obyčejní lidé kteří si, jak se říká „pustili hubu na špacír“ vyhazováni z práce anebo rovnou zavíráni do kriminálu.
Zajímavá je reakce našich politiků na takto uniklý materiál. Ten návrh je tak šílený, že se ho začali děsit i piráti. I jinak obezřetní advokáti a soudci mezi řádky vysvětlují, že se jedná o naprostou šílenost, kterou se skupina fanatiků pokouší v podstatě změnit naši demokracii na tzv. „řízenou demokracii“. Tedy na diktaturu.
Můžeme si to předvést na reálných příkladech. Kdo v době koronaviru říkal pravdu a kdo „fake news“? Když jedni tvrdili, že nutno veškeré obyvatelstvo uzavřít v domovech a všechny, a to včetně dětí do 12 let povinně naočkovat. Zatímco druzí za tím viděli pokus o zestádnění národa a zároveň zájmy multinacionální firem na uzákonění jejich obrovských zisků. Kdo by tedy dneska stál před soudem? Ti, co se nechtěli dát očkovat nebo ti, co chtěli nařídit povinné očkování všem a po všechny časy?
Koho vlastně bude obviňovat policie? Ty, co tvrdili, a to včetně prezidenta, ministrů a generálů, že Rusko Ukrajinu nenapadne? Anebo ty co tzv. šířili poplašné zprávy ve formě fake news a tvrdili že Rusko chce napadnout nejen Ukrajinu, ale pokud možno i celou východní a střední Evropu? Kterou z těchto stran by naše policie postihovalo za „fake news“ mezi zářím 2021 a únorem 2022?
Kdo bude jakýmsi útvarem, který ve spolupráci s neziskovkami navrhne stíhání za to, jak se vyvíjela otázka zastropování či zastropování cen energie? Budou soudit ty, kteří od února volali po zastropování anebo Stanjuru a Fialu, kteří do poslední chvíle tvrdili že nic takového nebudou dělat, protože je to nesmyslné? Aby to pak nakonec udělali?
Vypadá to, že ideologická linka i postoj ke konfliktu Západ-Ukrajina se české vládě, pokrokovým neziskovkám i většině médií prostě hroutí. Je jasné, že vůbec nejde o potřebu efektivněji potírat šířené lži. Jde o to násilím a za pomoci policie a soudů umlčet jakékoliv kritické hlasy. A zachovat moc manipulátorům úředně diktovaného „veřejného mínění“. S válkou na Ukrajině to nemá nic společného.
Tento národ se dá pod tlakem na nějakou dobu ohnout. Ale nedá se změnit. Na to už přišli Habsburkové, když se z nás snažili udělat katolíky. Němci, když se z nás pokoušeli udělat druhořadé Němce. Komunisté, kterým se nepodařilo vybudovat socialistického člověka a ani EU která nás nepřesvědčila že nejšťastnější na světě jsou homosexuálové a dalších 50 pohlaví a že Green Deal nám přinese tu pravou šťastnou budoucnost.
Podaří-li se to Rakušanovi a Fialovi prosadit, bude jasné, že se nejedná o demokratické politiky ale manipulátory toužící po moci. To vždycky špatně dopadne.zpět na článek