29.3.2020 | Svátek má Taťána


PRÁVO: GIBS chce vyslýchat poslance

6.12.2016

Členy poslanecké komise, která zkoumá důvod a následky překotné reorganizace policie, chce vyslechnout Generální inspekce bezpečnostních sborů: GIBS. Důvodem tohoto kroku, který se dověděla veřejnost před pár dny, jsou úniky informací z utajené zprávy. Tu předložil komisi bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu: ÚOOZ, plukovník Robert Šlachta.

Zmíněná zpráva leží zapečetěná v trezoru v místnosti, v které zasedá komise vedená Pavlem Blažkem z ODS. Mohou do ní nahlížet jen poslanci, a to pouze proti podpisu a pod dohledem. Informace z materiálu se v létě objevily v novinách vlastněných Andrejem Babišem. Kvůli úniku se poslanci obrátili na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně vedené Pavlem Zemanem. To je hlavní důvod, proč GIBS potřebuje členy komise k prošetření oznámení vyslechnout, což by se mělo stát až po ukončení její činnosti, tedy v únoru.

Pavel Blažek České televizi řekl: „To bude možná trochu oříšek. On je to takový precedens, když se ani neví, jestli vypovídat můžeme a kdo nás může zbavit mlčenlivosti.“

Ač takový krok státního zastupitelství se zdá být zcela logický, když sama komise, která rovněž informacemi disponovala, požádala o vyšetření úniků, dotázaní jsou vždy všichni, kdo mohou k věci cokoli relevantního sdělit. Ale poslanci Korte a Dolejš naopak takový krok považují za skandální, protože podle nich porušuje dělbu moci.

Podle právníků je ale situace stejná jako v případě kteréhokoli jiného trestného činu, byť by se jednalo jen o krádež kola. Toho, kdo jde čin ohlásit, se policie taky ptá na okolnosti, za nichž ke krádeži došlo, neboť nikdy nelze předem vyloučit, že okradený může sdělit důležité informace a nebo že se na krádeži dotyčný nepodílel, jako nelze vyloučit podíl členů komise na úniku informací. Právě v tom se projevuje rovnost před zákonem.

Hlasy poslanců, které jsou proti výslechům, vzbuzují spíše podezření, že se snaží znevěrohodnit orgány, které věc z jejich podnětu šetří. V tomto případě se zdá, že případ je o to závažnější, že někteří poslanci z vyšetřovací komise by mohli mít pocit, že již svého pachatele mají bez oficiálního vyšetřování a nejraději by ho už viděli zavřeného.

Povinnost svědčit platí pro každého. A jak stojí v Ústavě, jsme demokratický právní stát, což znamená, že u nás musí vládnout zákon i nad parlamentem.

Poslanci v komisi jsou sice vázáni mlčenlivostí a pokud jí nebudou zbaveni, nebudou vyslechnuti, ale i tato negativní informace by byla pro veřejnost podstatná, vzbuzovala by dojem, že poslanecká žádost o vyšetření byla jen blaf. Připomeňme, že podobně podle zákona nemuseli před komisí vypovídat státní zástupci, pokud by nebyli zproštěni mlčenlivosti. Obě složky představují totiž nezávislé mocnosti: poslanci moc zákonodárnou a státní zástupci moc výkonnou.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatelAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.