6.6.2020 | Svátek má Norbert


Diskuse k článku

PRÁVO: Exekuce a vyvlastňování za bílého dne

Exekutorská komora připravila materiál, ve kterém chce vyvrátit mýty o své činnosti a snaží se údajné mediální strašáky uvést na pravou míru. Potud dobře, ale zastavme se u jednoho z uváděných závažných bodů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 11.7.2018 21:52

Re: Volte Okamuru, ten s tím (zatím) hodlá něco udělat...

A co jako? Ze zájmu jsem do googlu zadal "okamura právní stát", a hádejte, co vypadlo za odkazy. Napovím, Okamurův program na zlepšení právního státu to nebyl.

P. Vaňura 11.7.2018 21:14

Breivik už JE hrdina!

P. Vaňura 11.7.2018 21:12

Poštvat psa nepomůže. Pouze ustřelení palice je nevratné

a ani odsouzení dlužníka na doživotí už exekutorovi nijak nepomůže!

P. Vaňura 11.7.2018 21:09

Ti lidé jsou tak ZBABĚLÍ, že s tím politici nic dělat

nebudou. Zatím jim totiž lucerny nehrozí...

P. Vaňura 11.7.2018 21:08

Volte Okamuru, ten s tím (zatím) hodlá něco udělat...

P. Vaňura 11.7.2018 21:07

A kolik exekutorů bylo doposud zastřeleno?

R. Langer 11.7.2018 19:46

Re: jako houby po dešti

Breivik bude jednou hrdina... ;-)

M. Klas 11.7.2018 15:46

Re: Každou chvíli vidím na městském webu

Užíváme v práci aplikaci monitor dražeb nemovitostí. Kolem 50 % dražeb jsou pro částku třeba za nezaplacenou pokutu kolem 1000 Kč ,maximálně do 10 000 Kč a draží se protihodnotou pole,domy v hodnotě statisíců či milionů.Dle správních a soudních orgánů jsou tyto exekuce správné a zákonné,dle přesvědčení i nepostižených lidí však nesprávné , nemorální a v podstatě nezákonné.Zabavování věcí nedlužníků je již jen třesničkou na kočko-pejskovském dortu exekucí v ČR.Lobby exekutorů si dokáže zaplatit poslance,vládní úředníky a dle všech indicíí se vyskytuje i v prostředí kolem prezidenta ČR.Je to velmi neradostný stav,kdy se stále rozšiřuje vrstva lidí,co nemají oč přijít.Dnes jich je kolem 850 000 v ČR + rodinní příslušníci.Až jich bude 2 x více,budou snad politici něco dělat,ale možná už bude pozdě

I. Novák 11.7.2018 14:31

Nechápu,

proč politici, jejich přisluhovači i jiní publicističtí naivkové, stále zdůrazňují jak jsme právním státem. Praxe výkonu exekuce je jen příslovečným vrcholem ledovce. Případů ignorování letitých základních práv je daleko víc. No, ale když je největším politickým a společenským právním problémem zda adeptka na ministryni spravedlnosti roční produkci hnoje králíkem zjistila svým výzkumem, či údaj někde opsala, pak jsem naivní zřejmě já a právní stát má asi právě takto vypadat a vše je v pořádku.

I. Vermis 11.7.2018 12:51

Představte si

že jste spoluvlastníkem nemovitosti, na jejíž druhou část je uvalena exekuce a nemovitost potřebuje nutně opravy. Když budete opravovat, musíte platit i za spoluvlastníka, od kterého nemáte šanci nic dostat, jen zvýšíte cenu, za kterou by exekutor zablokovanou část prodal. Léta běží a exekutor nedělá nic. Tak podáte žalobu na spoluvlastníka, i když v prvním kole dopadnete dobře, odvolací soud nejprve mudruje nad návrhem žalovaného, aby nemovitost byla rozdělena a on měl vám přispívat na opravy. Jediné vaše štěstí je, že podle platných předpisů to nelze - jinak by mu odvolací soud vyhověl - a tím přispěl k další práci pro soudy, protože co byste od zadluženého spoluvlastníka dostal bez dalších žalob a exekucí? Takže šťastným řízením osudu vyhrajete a odkoupíte zadluženou část. To probudí exekutora z letargie a začne jednat: zakáže vám započítat si náklady na práci, kterou jste odvedl za něho! A protože schramstne všechno, co jste za odkoupený díl zaplatil ...

I. Vermis 11.7.2018 12:27

Re: státem podporované loupežnictví

Myšlenka zastřelit nebo probodnout exekutora není ani zdaleka tak špatná, jak by se na první pohled mohlo zdát - vždyť pak se vám stát postará o obživu na hezkých pár let - arci za cenu jistých omezení, ale jako bezdomovec by na tom člověk nemusel být o moc líp!

F. Doušek 11.7.2018 9:48

Každou chvíli vidím na městském webu

vyhlášení dražby na dlužníka, který dluží částku do 10 tisíc Kč a exekutor mu zabavuje pozemky za tabulkovou "odhadní" cenu 4.-Kč/m2, ačkoli prodat by se daly podstatně výhodněji.

fakt mi to připadá jako krádež za bílého dne s podporou státu.

J. Lukavsky 11.7.2018 9:02

státem podporované loupežnictví

"je vhodné si uchovávat dokumenty, smlouvy a účtenky od hodnotných věcí" Takže si musím schovat účtenku od piána, které koupil táta v r. 1950. Bez toho mi piáno olepí a odveze exekutor a jsem bez šance. No a i pokud do 30ti dnů účtenku předložím tak si pro to zabavené piáno musím dojet do Ústí n.L. neb exekutor nemá povinnost uvést situaci do původního stavu, to si musím zařídit já. Skvělé! Docela se divím, že už se nesalo, že by nějaký pruďas prostě ustřelil exekutorovi palici nebo na něj poštval psa. Ono by možná stačilo, aby exekutor odpovídal plně za chybné úkony a musel je napravit (na svoje náklady, plus vyplatit odškodné dejme tomu 50 000/osobu a firmě dle soudního rozhodnutí). Takže pane budoucí ministře spravedlnosti, máte opravdu docela dost práce před sebou!

J.L.

end

I. Pujman 11.7.2018 8:22

jako houby po dešti

nám v Česku přibývají případy, kdy někdo cizí zabere Vaše pozemky, které máte jako pole, louku, les, pastvinu, atd., a běžně na ně něco vyveze, uloží, nasype, atd. Téměř vždy jde o odpad, zeminu z výkopů, atd., vždy navezenou bez Vašeho vědomí a nelegálně a téměř vždy se tím poškozuje životní prostředí. A pak viník formou mrtvého brouka nereaguje na nic, nebo rovnou drze odmítá pozemek vyčistit, a vpodstatě se Vám vysmívá. Ví proč. Můžete se jako vlastník pozemku soudit, ale to Vám v Česku moc nepomůže. Pokud vůbec u soudu uspějete, a soud nařídí pravomocným rozsudkem, že konkrétní subjekt musí konkrétní pozemek na své náklady do konkrétní lhůty vyčistit a uvést do původního stavu, stejně to k ničemu není. Taktika mrtvého brouka slaví úspěch, protože po uplynutí lhůty vyklizení dané soudem můžete sice požádat exekutora, aby pro Vás pozemek vyklidil, a předpokládáte logicky, že na náklady povinného. Ale u nás v Česku je pro tento případ v exekutorském řádu hák jako prase. Slovíčko "vyklidit" nově u exekutorů znamená, že Váš exekutor bude po Vás chtít, jako po vlastníkovi neoprávněně zasypaného pozemku, abyste mu nejdříve zaplatil náklady na vyklizení, a pak je vymáhal na povinném!!!!!!! Z toho plynou další dva soudy. Za prvé, že povinný Vám musí zaplatit ony náklady, za druhé, že Vám je musí zaplatit v požadované výši. Neboli, v praxi nikdy k vyklizení větších pozemků zasypaných nelegálními skládkami, nemůže dojít.

Neboli, český stát je připraven ožebračit vlastníky pozemků, na kterých leží nelegální skládky, aniž Ti za něco mohou. A připomínám, příslušná komis EU již vydala doporučení dívat se na takovéto případy tak, že majitel pozemku, i když to nezpůsobil, musí na své náklady pozemek vyklidit. Počítám, že do takových 10ti - 15ti let to vyjde jako nařízení.... Zlatej Breivik!!!

P. Harabaska 11.7.2018 8:06

Zákony týkající se exekucí a exekutorů v tomto státě nejsou

ničím jiným nežli licencí poskytnutou státem, jež loupežníkovi povoluje beztrestně loupit. Že ne? Kolik bylo těch exekutorů, kteří byli oficiálně obviněni z něčeho nekalého, a jak nakonec ty kauzy dopadly? Nic nového pod sluncem. Exekutoři v Česku jsou tak svého druhu korzáři operující s korzárským patentem - letter of marque.

D. Polanský 11.7.2018 7:09

Proč?

Aby bohatí byli ještě bohatší a chudí ještě chudší. Proč 4 procentní daň při prodeji platí kupující, když vlastně ten, co prodal má peníze z prodeje a ten, co kupuje je obvykle na doraz. Stejná odpověď.

K. Pavlik 11.7.2018 0:26

Proc se autor divi?

V mnoha zemich je nepredstavitelne nadrzovano dluznikum. Holt v Cesku je nepredstavitelne nadrzovano veriteli. V Cesku, svete div se, se dokonce muze sahnout na duchod.