19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

PRÁVO: Elektronický recept

Že nevěříte? Jeden můj kolega mi poslal svou úvahu, z níž vyplývá, že tomu bude skutečně tak. Stačila mu jedna návštěva dopravního policisty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 18.8.2017 18:46

Žijeme ve 21. století,

elektronizace je nezbytností a bránit se jí je prostě hloupost. Neznám jediného soukromého doktora, který by neměl počítač s přístupem na internet. Moje obvodní lékařka důchodového věku na počítači běžně pracuje, v případě potřeby si na internetu vyhledává informace o lécích a vytiskne recept. Je to bezpochyby rychlejší než někdejší datlování na psacím stroji. Vůbec to nezdržuje. V novém systému udělá totéž, jen z tiskárny nevyleze klasický recept, ale čárový kód. Je to jen o nechuti některých doktorů naučit se něco nového. Žádný jiný problém v tom není. A žádný server "neklekne". Na EET se jasně ukázalo, že dobrý systém zvládne obsloužit milióny operací denně, bez jediného výpadku. A že doktoři nebudou mít kvůli e-receptu čas léčit ? Podobné kecy jsem slýchal a četl při zavedení regulačních poplatků. Jakmile doktoři zjistili, že regulační poplatky jsou pro ně peníze navíc, okamžitě je bez problémů vybírali a léčit stíhali.

M. Prokop 18.8.2017 21:47

Re: Žijeme ve 21. století,

Možná máte pravdu, ale proč nepočkat, až se systém prosadí svými výhodami a ne dáváním pokut?

Autem místo povozem také lidé nezačali jezdit na rozkaz.

J. Rechnovský 18.8.2017 15:31

Ale no tak doktore...

Neefektivní, přeregulované a zkorumpované prostředí jménem České zdravotnictví se brání jakýmkoli skutečným reformám od revoluce. Elektronizace zdravotnictví (eHealth) může přinést konečně průlom. eRecept je jen zlomkem možného. Moderní medicína je totiž o informacích, které je nutné v maximální možné míře sdílet. Jen tak je možné zvolit správnou diagnózu, varovat pacienta před riziky nebo odhalit skrytý počátek epidemie.

Ono totiž není úplně super nechat se např. léčit karcinogenní chemií na nemoc, kterou vůbec nemáte.

Tato jednoznačně pozitivní věc má i své zavilé odpůrce. Jsou to farmaceutické firmy, státní zdravotnická zařízení, ouředníci, politici a ...lékaři.

Takže doktore. Srdceryvné pohádky o utrpení starých doktorů si nechte pro větší pitomce. Kdo z nich nedosáhl za posledních 15let!! ani základní počítačové gramotnosti, musí prostě vypadnout. Váš (felčarů) skutečný zájem je abchom vám neviděli pod prsty a provize za léky tekly vesele dál, že? :-/

L. Kubeš 18.8.2017 16:42

Re: Ale no tak doktore...

Tak se nech léčit třeba u kováře, když jsi takový chytrolín. Administrace která jenom zdržuje je ve zdravotnictví i tak víc než dost. A elektronický recept trvá asi tak desetkrát déle než jeho papírová forma, tak že na prohlídku pacienta zůstane ještě méně času. A bez těch penzistů prostě nebudou někde doktoři žádní, mladí raději zmizí do ciziny a nikdo se jim nemůže divit! Data o jednotlivém pacientovi má ostatně kompletně jeho zdravotní pojišťovna, jenom se obtěžovat ty jednotlivé databáze dát dohromady. Ale tady kecá úplně každý i do věcí, o kterých neví vůbec nic, že?

J. Rechnovský 18.8.2017 17:22

Re: Ale no tak doktore...

Ale, ale...potrefená husa zakejhala?:-)

JIstěže trvá e-recept déle. Zatím totiž neexistuje centralizovaný eHealth s el. zdrav. knížkou (EZK) pro každého pacienta. Ano, to je ten systém proti kterému vy (felčaři) tak nezištně bojujete.

Mladí doktoři po těch ambulancích rádi skočí. Ona je totiž ambulance praktika s pacientskou bází docela dobrý kšeft.

Tak ona má pojišťovana všechna data o pacientovi? Hmm. Třeba z těch papírových zdravotních karet, co si patlá doktorský prduch, že?:-)))

No, nemusíte se obtěžovat udílet svá moudra nám ubohým troubům z ulice, experte. Běžte rychle za zdravotními pojišťováky. Oni je jistě velmi ocení...:-P

T. Vodvářka 18.8.2017 17:28

Re: Ale no tak doktore...

Pane Rechnovský, pokud jen trochu čtete a sledujete média, tak je dneska obrovský problém sehnat do ambulance praktického lékaře jakoukoliv náhradu /dokonce MZ vyčleňuje peníze jako stimulans pro případné zájemce, kteří však nejsou/. Takže ten "docela dobrý kšeft" má nějakou trhlinu.

Projekt e-health v podobě IZIPu zkrachoval na nezájem pacientů i lékařů.

J. Rechnovský 18.8.2017 18:20

Re: Ale no tak doktore...

Možná někde nejsou, protože jaksi chybí pacienti. Jinde se zas za zaběhlou praxi platí částky v řádu milionů Kč.

IZIP zkrachoval, protože od samého počátku fungoval jen jako dotační tunel pro několik grázlů z ODS. A nemáte přesné informace. Nebyl to systémový eHealth, ale jen jeho část. A to EZK. Mimochodem vrací se zpět do hry v trochu modernější verzi. Jmenuje se nyní ZDRAVEL.

F. Doušek 18.8.2017 17:56

Re: Ale no tak doktore...

Jak jste přišel na to, že trvá 10x déle? Kravinu plácáte. Můj praktický lékař vystavuje e-recept už několik měsíců a jde to tak rychle, že si nestačím ani poposednout na židli.

Jediné co postrádám, by bylo řádné znovuzavedení něčeho, čím měl být IZIP.

T. Vodvářka 18.8.2017 16:59

Re: Ale no tak doktore...

Není mým zvykem, pane Rechnovský, diskutovat na NP, ale u Vás mi to nedá.

Souhlasím, že moderní medicína je o informacích, koneckonců i ta "stará" byla o informacích, jen se tak rychle nešířily. To, že píšete o přeregulovaném a zkorumpovaném zdravotnictví není tak úplně na straně lékařů, ale spíše politiků, což možná uznáte i Vy. Efektivita je naopak na vysoké úrovni, když zvážíte objem financí do zdravotní péče u nás a třeba v Rakousku.

Lékaři apriori nejsou odpůrci elektronizace, ale jak píše níže kolega Šafránek, e-recept potlačí jistý staletý atribut, medicínu odlidští. Lékaři v drtivé většině používají na PC program, který jim ulehčuje práci. E recept mezi toto nepatří, je to zdržování. Napadlo Vás, co bude, když klekne server?

Základem medicíny je rozhovor nemocného a lékaře. Toto nenahradí sebelepší robot, sofistikovaný software atd. Nebo opravdu toužíte projet jakousi linkou, kde na konci vypadnete a vedle Vás lístek, co Vám je?

A úplně nakonec, používáte obvyklou mantru - provize lékařům za léky apod., což neplatí již asi 10 let po ventilaci ojedinělých případů /ve Vašem oboru jsou všichni čistí?/. Jak píšu v článku, až budete chodit s kartou od svého praktického lékaře a nikdo Vás nebude chtít, vzpomeňte si prosím, na Váš dnešní příspěvek. Třeba Vás něco napadne.

J. Rechnovský 18.8.2017 18:00

Re: Ale no tak doktore...

Pane Vodvářko, souhlasíte s rovnicí: méně informací + jejich pomalý tok = více mrtvých pacientů?

Nepíši, že tristní situace ve zdravotnictví není JEN vinou lékařů, ale TAKÉ.

Nejde o to jaká efektivita je v porovnání s těžko srovnatelným Rakouskem, ale kde by mohla být při dobře nastaveném systému a za stávajícího objemu peněz.

eRecept je jen malá část eHealth. (viz výše) Samostatně jej nemá smysl vůbec hodnotit. Tak. Na nějaký NIS jste převážně zvyklý. Při cetralizovaném eHealth bude jeho integrální součástí i el. recept. Když klekne server, zapne se záložní. O robotizaci zdravotnictví jsem vůbec nepsal. Takže tvrdíte, že benefity pro lékaře již neexistují??? No, zeptejte se raději obchodní z nějaké farmačky... Jsem ekonom. Špinavců je u nás mraky.

A na závěr. S kartou nikam nepůjdu, protože žádnou nemám. Jednak mi jí vaši kamarádi už 3x v životě ztratili a poslední mi udělala pouze "výpis" Byla to 1 strana formuláře A4 se zaškrtanými nemocemi a zraněními...

T. Vodvářka 18.8.2017 18:25

Re: Ale no tak doktore...

Nevidím Vaši rovnici tak dramaticky jako Vy. Drtivá většina lékařů se vzdělává celý život a možností, jak přijít k informacím nejsou zásadně ty, které vnucuje MZ. Na situaci ve zdravotnictví jako systému mají lékaři jen minimální vliv.

Onen přeelektrizovaný systém vede m.j. k jedné věci. A tou je popření lékařského tajemství. Onen rozhovor, jak jsem psal výše, je veden mezi 4 očima a /aspoň u mne/ to tak zůstane navždy. Dát tato data někam, kde se k nim dostane kdokoli, se mi jako lékaři příčí. Jak by se Vám líbilo, pokud byste jako mladík po bouřlivém večírku dostal třeba kapavku /neberte to osobně, jen jako příklad/ a tuto informaci by dostal prakticky každý? Dnes není problém pro šikovného hackera prolomit hesla a ubezpečuji Vás, že data takto získaná by byly skvělým obchodním artiklem.

Benefity pro lékaře jsou minulostí /možná existují v nějaké nenápadné podobě/, ale o té masovosti mám značné pochybnosti. osobně jsem zastáncem osobní svobody a nepotřebuji se zavazovat k nějaké preskripci za zavazující se bakšiš.

Pakliže nemáte svou osobní kartu, je to vina jednotlivce a ne systému. Já mám svou u své lékařky a poctivě ji posílám všechny výsledky vyšetření /je jich naštěstí jen poskrovnu/. Výpis je cosi jiného, slouží pouze k předání dat novému lékaři. Asi Vás nepřesvědčím - to není mým úmyslem. Jen se bojím, že v případě dopadu e-healthu budete možná překvapen, co všechno je možné.

J. Chaloupka 18.8.2017 14:25

A na co mají lékaři tu slavnou komoru?

To Kubek nedokáže ukázat nesmysl, anebo ho to ani tak nezajímá. Raději do televize říká ty svoje žalopolky, jak jsou na tom lékaři špatně.

O. Prokop 18.8.2017 14:58

Re: A na co mají lékaři tu slavnou komoru?

Komoru má spousta profesí ( advokáti, daň.poradci, architekti ...). A politici kecají nebo ignorují hlavně lékařskou komoru, a to přes opakovaná setkání Kubka s politiky. Kdyby se chovali lékaři jako členové jiných komor, ztratili by politici voličské hlasy. Zdravotnictví je silné politikum, vždyť 30 kč poplatečky dokázaly vyhrát volby. A nestojí otázka, jak jsou na tom lékaři, ale jak je a BUDE na tom pacient, tedy i Vy. A je jasné, že pacient na tom bude hůře, že jezdit v Mercedesu za peníze na Škodovku dále nelze. Více na www.zdravotnictvivolaopomoc.cz

L. Kubeš 18.8.2017 12:38

Na těch všech pitomostech

včetně té pokuty neochvějně trvá současný arogantní ministr zdravotnictví ze sociální demokracie ! Nevolit !

L. Liduška 18.8.2017 11:47

Díky za výstižný článek

Ccc celý blok receptů pro příbuzné a známé???

Š. Šafránek 18.8.2017 12:59

Re: Díky za výstižný článek

No a? Nikdy jsem recepty v bloku nepočítal, víc jak 100 jich ale nebude. Formulář receptu je stejný, co se pamatuju, a pokud sobě, rodině, kamarádům, sousedům předepíšu dejme tomu 10-20 receptů ročně, domácí blok spotřebuju za 5-10 let.

Teda teď asi skončí v tříděném odpadu, že...

Š. Šafránek 18.8.2017 11:27

Díky za výstižný článek.

Situace je alarmující, ale pravděpodobně nezvratná. Dle statistiky zveřejněné v posledním čísle Tempusu (měsíčník České lékařské komory) se aktuálně předepisuje elektronicky 1,2% receptů. Proč jen o ti zpátečničtí lékaři 98,8% receptů tisknou na formulář či dokonce píší - jaký skandál - propiskou? Každý z nás má doma či v peněžence blok receptů, kterými pokrývá potřeby příbuzných či přátel, čímž šetří pojišťovnám náklady za lékařské návštěvy. Každý zažil výpadky sítě, které znemožní v reálném čase recept předepsat. Ale hlavně, jde o další snahu - bohužel dotaženou do konce - z neznámého důvodu přeorat a zhoršit zažitý a bezproblémově fungující systém. O kontrolu preskripce sotva jde, ta samozřejmě odjakživa funguje v režii pojišťovny.

Ke jen byli poslanci z řad lékařů, když se o tomto zhovadilém zákonu vedla v parlamentu rozprava?

M. Šejna 18.8.2017 14:11

Re: Díky za výstižný článek.

tento zákon je starý už 10 let, takže je opravdu zarážející, že za celých 10 let se lékaři nenaučili používat elektronické recepty. Pokud jim to dělá problém a nechtějí to používat, pak nechápu, co dělá lékařská komora, když dodnes nedokázala poslance parlamentu přesvědčit o pitomosti elektronického předpisu a zákon tak změnit.

A. Nový 19.8.2017 0:45

Stokát vysvětleno, ale blbovi nepomůže ani pán bůh.

Šejno, kdyby jste nebyl blb a uměl použít to co máte mezi ušima, nazývá se to mozek, tak byste leda co pochopil, ale vám evidentně není s hůry dáno.

M. Šejna 18.8.2017 9:34

divný článek

zákon č. 378/2007 Sb. byl schválen před 10 lety v roce 2007. Tehdy měla v parlamentu většinu pravice a ve Strakovce vládl premiér Topolánek. Ten zákon jsem četl a v paragrafu 80 není o pokutě 2 miliony žádná zmínka.

Letos byl tento zánon novelizován (zákon č. 66/2017), ale ani v této novelizaci není v upraveném paragrafu 80 zmínka o nějaké dvoumilionové pokutě.

Ale možná neumím číst zákony.

F. Houžňák 18.8.2017 10:23

Je to docela pravděpodobné, že to neumíte,

nebo že jste si něco přidal či vynechal, aby se vám to hodilo do krámu. Jak obvykle.

M. Šejna 18.8.2017 14:07

Houžňáku

už jste tu pokutu v paragrafu 80 našel, že tady tak pitomě machrujete? Nebo narozdíl ode mně umíte číst i to, co v tom paragrafu napsané není?

F. Houžňák 18.8.2017 14:14

Nenašel, protože jsem nehledal,

dyk vás známe ...

A. Nový 19.8.2017 0:48

Re: Houžňáku

Pokutu neurčuje zákon, ale vyhláška.

A. Nový 18.8.2017 12:43

Re: divný článek

4. Arogantní dopis náměstka MZ MUDr. Philippa pro Sdružení ambulantních specialistů je urážející. Jednoduše vyhrožuje pokutou 2 000 000 Kč při vyhotovení receptů v papírové podobě od 1. 1. 2018. Za „nesdělení identifikačního znaku pacientovi“. Viděl někdy živého nebo někdy už málo živého pacienta? Ví, jaká je komunikace s příbuznými? Lékaři na návštěvách budou tahat ještě mimo svoji výbavu notebook? Už mám žádost o pár dnů zástupu v červenci a v srpnu. Pan náměstek by takový zákluz potřeboval v horku místo dovolené.

5. Další pokutu 2 000 000 Kč může dostat lékař za takto vzniklý přestupek! Též v tomto dopise.

6. CAVE! Lékař, který píše recept (notabene u lůžka nemocného), KONÁ PRÁVNÍ AKT, KTERÝ JE JEDNÍM Z NEJSTARŠÍCH VŮBEC. Je to kategorie vydržená a mezinárodně respektovaná po několik tisíců let, starší než zpovědní tajemství.

7. SALUS AEGROTI SUPREMA LEX. Zdraví pro nemocného je pro mě nejvyšším zákonem. Hippokratovu přísahu jsem přijal za svou 10. 7. 1972. Na elektronické recepty jsem nepřísahal. Jak by rozhodl v případě takové pokuty Ústavní soud dle připomínky 4.–6. (viz výše) 2× 2 000 000 Kč = 4 000 000 Kč.

http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/administrativa/erecepty-elektronicke-recepty-2018-povinne-u-vsech-lekaru-i-duchodci-patologove-radiologove-lekari-na-materske-dovolene-ad

Š. Šafránek 18.8.2017 13:02

Re: divný článek

Souhlas. Já jsem se sice narodil ve stejné době, kdy Vy jste přísahal, ale podepisuji!

S. Stoklásek 18.8.2017 9:10

Co chtěl autor vlastně říci?

Asi: "Řekněte mi co chcete a já vám řeknu proč to nejde"

O. Prokop 18.8.2017 9:34

Re: Co chtěl autor vlastně říci?

pokračující ztráta svobody lékaře. Lékař je dnes zařazován mezi tzv. svobodná povolání ( jako advokát, daň poradce, architekt...) Ale řeknete mi, co svobodného na práci lékaře je? Cenu práce mu diktuje tzv. pojišťovna, má limity, kolik smí vydělat, má limity na léky, které bude hned kontrolovat nějaké úložiště dat. Navíc, ačkoliv jsou placeni z 99% od pojišťoven- lépe přerozděloven zdravotní daně, se někdy od 2. kvartálu 2018 chystá na ně EET. Jsem zvědav, jak ti důchodci lékaři, kteří drží zdravotnictví nad vodou, se na to vykašlou a zabalí to.... To uvidíme ten frmol mezi náma pacientama - voličema, když uvidí zavřenou ordinaci.

J. Lepka 18.8.2017 8:55

Ještě by to chtělo statistiku, kteří posranci pro to zvedli

ruku! A těm pak jednak osolit život jejich vlastní medicínou ( on doktora potřebuje každý ředitel zeměkoule)a hlavně NEVOLIT!

J. Farda 18.8.2017 8:37

Pro jistotu

si pane doktore sbalte teplé prádlo ... :-)