24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

PRÁVO: Dvojí přístup k Benešovým dekretům

I když většina z nás má své vědomosti o druhé světové válce pouze z učebnic a dokumentárních pořadů v televizi, přesto po více než šedesáti pěti letech jsou její následky předmětem častých diskuzí, nezřídka vyvolávajících nevraživost mezi Čechy a Němci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Mrázek 18.11.2011 20:23

txt čt 1 - výjimka nebude. Film Podraz je čajíček...

Klaus podepisoval s ujištěním , ýe výjimka je nezpochybnitelná a bude. Načež dnes následuje podraz a podvod ...TXT čt je o tom článek!

J. Charvát 18.11.2011 11:02

Asi máte pravdu.

Nejsem právník, ale i z hlediska pocitu spravedlnosti Vaše argumenty dávají smysl. Jenže za co v konečném důsledku horujete? Za novou vlnu restitucí? Není už čas na uzavření minulosti, třeba v souvislostí s (konečně!) dosaženou dohodou s církvemi?

Ještě jedna poznámka - těší mne, když říkáte, že alespoň někteří Čechoněmci (sorry, nemám rád pojem Sudeťák, je dost nepřesný) si uvědomují, že být "vyhnán"do Německa (západního či rakouského) byla mnohem lepší varianta pro budoucí život, než zůstat trčet za železnou oponou. Už léta tvrdím, že by nám, resp. spojencům a Benešovi, za to měli děkovat a ne spílat. A drze chtít náhradu. Spíš by z vděčnosti mohli poslat nějaký ten sponzorský dar.

V. Novák 18.11.2011 9:38

Většina Dekretů presidenta republiky,

nevím proč přejímat dehonestující sudeťácké označení, není a nebyla základem zákonů ČSR, ČSSR, ČSFR ani ČR.

Platnost většiny z nich skončila jejich naplněním. Jsou tudíž součástí historie a ne současného práva. Žádný Němec s českým občanstvím se dnes nemusí obávat, že by byl na jejich základě odsunut nebo že by mu byl zabaven majetek jako záloha na německé reparace.

Vracet zbavený německý majetek nelze i proto, že byl zabaven na základě rozhodnutí vítezných mocností a všechny zabavující vlády byly povinny zabezpečit, aby se do německých rukou nevrátil. Postupim JE součástí 2. světové války, tamní smlouva platí a pokud sudetští Němci hodlají měnit výsledky 2. světové války, pak je třeba je upozornit, že výsledky válek mění jen následující války. Ale ani panu Posseltovi se asi nebude chtít narazit si na hlavu blembák nočníkového tvaru a jít bojovat za nápravu porážky des Dritten Reiches...

V. Vlk 18.11.2011 0:24

Nějak to nedává smysl

Nelze motat Benešovy dekrety a následky bolševického zabavení veškerého podnikatelského majetku všem občanům ČSR. Ostatně většina drobného podnikatelského majetku se vůbec nevracela ani na základě restitucí .Restituce byly realizovány jako ČÁSTEČNÁ NÁPRAVA  a montovat do toho ještě majetek, který byl konfiskován odsunutým Němcům ,aby se vrátil "národním správcům" a těm ,co tyto alé firmy dostali po příchodu do pohraničí  to je právně naprosto nesmyslné.

T. Čepl 18.11.2011 14:42

Re: Nějak to nedává smysl

Předem uvádím, že požadavky Sudetoněmeckého landsmanschaftu jsou pro mne , stejně jako pro celý český národ, absurdní a nesplnitelné. Vycházím však ze skutečnosti, že Benešovy dekrety jsou chráněny jako celek, jako celá sbírka zákonů. Proto dodržování a akceptování jejich jednotlivých ustanovení by mělo být základním předpokladem pro jejich ochranu před možným zpochybňováním. Podle mého názoru, bylo téměř poviností polistopadového státu zjištěná porušení jednotlivých zákonů přednostně napravit bez ohledu na to, zda dojde, či nedojde k restitucím. To, že ani restituční zákony protiprávní nesrovnalosti v poválečném přídělovém řízení neřešily a soudy si neuvědomily jejich souvislost s Benešovými dekrety, nebylo uděláno vše, pro jejich ochranu. Faktem totiž zůstává, že k obávanému prolomení Benešových dekretů došlo již krátce po únoru 1948 a polistopadový stát později ještě sám zpochybnil jejich platnost, když toto porušení svou nedůsledností akceptoval. Řečeno známým rčením: Politici a státní soudy nám nařízli větev, na které sedíme.