28.1.2022 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

PRÁVO: Dvojí přístup k Benešovým dekretům

I když většina z nás má své vědomosti o druhé světové válce pouze z učebnic a dokumentárních pořadů v televizi, přesto po více než šedesáti pěti letech jsou její následky předmětem častých diskuzí, nezřídka vyvolávajících nevraživost mezi Čechy a Němci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vlk 18.11.2011 0:24

Nějak to nedává smysl

Nelze motat Benešovy dekrety a následky bolševického zabavení veškerého podnikatelského majetku všem občanům ČSR. Ostatně většina drobného podnikatelského majetku se vůbec nevracela ani na základě restitucí .Restituce byly realizovány jako ČÁSTEČNÁ NÁPRAVA  a montovat do toho ještě majetek, který byl konfiskován odsunutým Němcům ,aby se vrátil "národním správcům" a těm ,co tyto alé firmy dostali po příchodu do pohraničí  to je právně naprosto nesmyslné.

T. Čepl 18.11.2011 14:42

Re: Nějak to nedává smysl

Předem uvádím, že požadavky Sudetoněmeckého landsmanschaftu jsou pro mne , stejně jako pro celý český národ, absurdní a nesplnitelné. Vycházím však ze skutečnosti, že Benešovy dekrety jsou chráněny jako celek, jako celá sbírka zákonů. Proto dodržování a akceptování jejich jednotlivých ustanovení by mělo být základním předpokladem pro jejich ochranu před možným zpochybňováním. Podle mého názoru, bylo téměř poviností polistopadového státu zjištěná porušení jednotlivých zákonů přednostně napravit bez ohledu na to, zda dojde, či nedojde k restitucím. To, že ani restituční zákony protiprávní nesrovnalosti v poválečném přídělovém řízení neřešily a soudy si neuvědomily jejich souvislost s Benešovými dekrety, nebylo uděláno vše, pro jejich ochranu. Faktem totiž zůstává, že k obávanému prolomení Benešových dekretů došlo již krátce po únoru 1948 a polistopadový stát později ještě sám zpochybnil jejich platnost, když toto porušení svou nedůsledností akceptoval. Řečeno známým rčením: Politici a státní soudy nám nařízli větev, na které sedíme.