20.5.2022 | Svátek má Zbyšek


PRÁVO: Dopadne Čapí hnízdo jako Rittig?

4.9.2021

V tomto týdnu došlo kromě neustálého otravování ovzduší covidem díky České televizi i ke dvěma pozoruhodným rozhodnutím, soudu a státního žalobce, v kauzách „Rittig“ a „Čapí hnízdo“.

Osvobození bývalého šéfa pražského dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka, lobbisty Ivo Rittiga i ostatních deseti obžalovaných v takzvané jízdenkové kauze je pravomocné, rozhodl ve středu pražský vrchní soud. Obžaloba tvrdila, že 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro DPP končilo přes zahraniční firmy právě u Rittiga a Dvořáka. (zdroj)

Skončila tak aféra údajného podvodu, na který měl upozornit jeden ze známých bijců proti nepravostem Karel Randák. Nadační fond proti korupci obvinil Rittiga, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun z pražského dopravního podniku. Rittig se proti tomu ostře ohradil a uvedl, že je „šokován, jak bezostyšnému osočení jsem byl vystaven“. Společnost Neograph, která pro dopravní podnik dodávala jízdenky, měla uzavřenou smlouvu s firmou Cokeville Assets Inc. sídlící na Britských Panenských ostrovech. Za zprostředkování smlouvy měla tato společnost dostávat z každého lístku 17 haléřů. Karel Randák z protikorupčního fondu tvrdil, že firma Cokeville měla smlouvu o spolupráci s Rittigem, na základě které měla firma Rittigovi vyplácet provize ve výši 160 tisíc eur měsíčně a procenta ze zisku. V červnu 2015 byl Rittig obviněn spolu s Martinem Dvořákem, Marií Novákovou a dalšími 11 lidmi pro údajné praní špinavých peněz. Toto obvinění se týkalo zakázek na SMS jízdenky a m-peněženky, prodej kuponů a tisk papírových jízdenek. Podle policie šlo o organizovanou skupinu, která peníze v letech 2008 až 2014 propírala přes několik firem z daňových rájů.

Když si nezaujatý člověk přečte výše uvedenou citaci z wikipedie, a zná poslední rozhodnutí soudu, které obviněné pravomocně zprostilo viny, je to jakoby z jiného světa. Mnoho let nás žalobci a média přesvědčovali o jasné vině Ivo Rittiga (dokonce se našel „spolupracující obviněný“, který o údajných podvodech policii povídal a na jehož výpověď také policie i státní zástupce spoléhali) a náhle jako by udeřil „hrom z čistého nebe“ a objevily se údajně nové důkazy, které svědčí o Rittigově nevině! Tak tomu říkám jenom jedno – další blamáž policie a státních zástupců.

Shodou okolností bylo současně s tímto případem na ČT v Událostech 1.9.2021 oznámeno, že odvolací soud potvrdil trest pro Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, za nezákonné úkolování bezpečnostních složek při sledování bývalé ženy bývalého premiéra Petra Nečase. To je mimochodem zatím jediný výsledek kauzy, která otřásla politickou situací v Česku v roce 2013 a odstavila ODS do role opozice, v níž si tato strana počíná natolik zmatečně, že to s jejím návratem k vládní moci zatím nevypadá vůbec dobře.

A krátce před „překvapivým“ rozhodnutím soudu ve věci „Rittig“ oznámila ČT v Událostech, že státní zástupce ve věci kauzy Čapí hnízdo vrátil kauzu k došetření policii s tím, že má vyslechnout ještě dva svědky. Spekuluje se, že jedním z těchto svědků má být syn Andreje Babiše a druhým někdo, kdo prý prohlásil, že na policii nevypovídal pravdu. Policii přitom opustil vyšetřovatel, který se kauzou Čapí hnízdo zabýval, a na kauzu to údajně nebude mít žádný vliv. Moc bych se divil. V případě Ivo Rittiga se jedná o kauzu starou více jak deset let, v případu Čapí hnízdo jde o kauzu dotace, která je přibližně ze stejné doby. Jak kauza Rittig, tak kauza Čapí hnízdo vstoupily na scénu až během první vlády ANO a ČSSD pod vedením Bohuslava Sobotky a za ministra vnitra Milana Chovance.

Státní zástupce v případě kauzy Čapí hnízdo dostal termín k vyjádření do konce srpna. Mohl rozhodnout o ukončení stíhání, mohl navrhnout předání kauzy soudu, ale udělal to, co se zřejmě dalo očekávat – velkou zatáčku a vrátil případ k došetření. Co se ještě bude došetřovat, také víme – jde o výpovědi dvou svědků, jejichž totožnost však mluvčí státního zastupitelství odmítl z „pochopitelných“ důvodů sdělit. Podle reportéra ČT by měly být dodatečné výslechy dokončeny do poloviny září a poté by státní zástupce opět mohl rozhodnout, co s případem udělá. Bude to asi tři neděle před volbami a skoro bych se vsadil, že se výslechy „protáhnou“ a žádné další rozhodnutí státního zástupce v této věci do voleb nebude.

Představme si, jak dopadnou volby. Pokud by v nich hnutí ANO dopadlo tak, jak hovoří poslední průzkumy předvolebních preferencí, bude Andrej Babiš zřejmě opět pověřen prezidentem Milošem Zemanem úkolem sestavit novou vládu. Jen těžko si umím představit, že státní zástupce rozhodne jinak, než že Babiše i onu nebohou projektovou manažerku zprostí viny. Kauza Čapí hnízdo má totiž všechny znaky zpolitizovaného případu, stejně jako kauza „Rittig“, kde se mělo tvrdě zatočit s údajnou korupcí. Ivo Rittig již oznámil, že se bude domáhat odškodnění. Naopak v případě Čapí hnízdo bude zásadním impulsem dalšího „řešení“ právě výsledek říjnových voleb.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!