5.10.2022 | Svátek má Eliška


Diskuse k článku

PRÁVO: Domovní svoboda vs. úřednické šmírování

Vláda schválila na svém zasedání návrh novely zákona o ochraně ovzduší, jehož předkladatelem bylo Ministerstvo životního prostředí. Návrh zákona obsahující takřka stovku novelizačních bodů mimo jiné zavádí v ustanovení § 17, odst. 2 i dosud bezprecedentní omezení domovní svobody za účelem kontroly kotlů v domácnostech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šimek 28.12.2015 12:40

Re: Syrský doktor!!!

Jasně, syrský doktor bude z Afriky. Vás ten Konvička ale bere :o)

J. Šimek 28.12.2015 12:37

Re: Také se domnívám, že trestný čin proti životnímu prostředí

Já si tak klidně můžu zaargumentovat pod příspěvek, který tvrdí něco o drtivé většině :o)

J. Šimek 28.12.2015 12:34

Re: Kobliháři!

Máte jeden příklad toho, že úředník chodí kontrolovat směrnice EU do bytů spotřebitelů? Zdůrazňuji znova, spotřebitelů...

J. Šimek 28.12.2015 12:32

Re: Až příště dorazí člověk z VAKu na odečet vody,

No vidíte to, a stát zas po majitelích kotlů chce, aby netopili svinstvem, které může poškodit zdraví ostatním lidem. Z principu logická věc.

J. Šimek 28.12.2015 12:26

Re: Kobliháři!

To tvrdíte vy, já nic takového neřekl, takže jste potvrdil jen to, že lžete, případně si argumenty prostě cucáte z prstu.

R. Szewczyk 28.12.2015 12:26

ha ha ha

každý zákon je o tom , že třeba lid obrat o peníze, tedy netop nezdaněným něčím, ale 100% zdaněným uhlím, nebo socialistickým plynem od Putina nebo Nora,

K tomu uhlí to je sranda jak vrata, napřed ho zdaní, a pak havířům nadávají že ho neumí prodat, ha ha ha,

J. Fleiszner 28.12.2015 11:25

Re: Kobliháři!

Pane Šimku, zkuste vzít zkušenosti z minulosti a aplikovat je na budoucnost. Do toho vzorce "započtěte" aktuální tendence politické reprezentace a musí vám vyjít, že vážně hrozí, že i na ten vysavač a žárovku vám budou chodit úředníci.

Třeba vám to nebude vadit, když uvěříte, že válka je mír, svoboda je otroctví a v nevědomosti je síla.

M. Krátký 28.12.2015 11:20

Re: Až příště dorazí člověk z VAKu na odečet vody,

a pokud máte digitální odečet - tak co mu nadiktujete ??? Samozřejmě, že se to nyní zatím týká jen el. hodin ale u vodoměrů to bude taky - to si pište.

J. Fleiszner 28.12.2015 11:19

Syrský doktor!!!

Tohle vstupování úředníků můsí být dost razantně zaraženo. Třeba i násilím. Časem by nám totiž lezli úředníci po baráku kontrolovat kdejakou blbost! Jestli třeba máme velké elktrospotřebiče v třídě AAA, jestli nemáme příliš výkonný vysavač a nebo jestli nám hajzl na jedno spláchnutí dává jen 6 litrů.

Pak už je jen otázkou času, kdy úředník vyhodnotí, že máme doma moc místa a přidělí nám do domu "syrského doktora" (svalnatého muslimského černocha z Afriky).

K. Janyška 28.12.2015 11:03

Ano, smrdí socialistickou nesvobodou, ale já osobně

souhlasím s tím, aby byly vyvinuty prostředky na analyzování plynů na dálku a možnost kouř tímto způsobem testovat. Někteří lidé, jsou stejná hovada, jako kuřáci, kterým jsem byl asi 10 let také, ale už dávno a za kterýžto můj hnus se všem, které jsem kouřem trápil, dodatečně omlouvám... Dzp.

H. Balzám 28.12.2015 10:50

Je opravdu zajímavé,

kolik lidí tu nechápe, že o nějaké spalování bordelu tu vůbec nejde... Nebo mi chcete říct, že někdo před tím joudou z obecního úřadu přiloží petky do kotle? Primárním problémem tohoto protiústavního návrhu zákona je porušení základního stavebního kamene demokracie, soukromého vlastnictví. Jak je to dlouho, co si ČEZ vycvičil eskadry smrti, které běhaly bez povolení lidem po bytech, po domech? To vám přišlo normální? Kam až chcete zajít, soudruzi? Budete nám dělat na ulici preventivní výtěry z kaďáku, jestli náhodou nejsme nemocní?

H. Balzám 28.12.2015 10:41

Re: Až příště dorazí člověk z VAKu na odečet vody,

Člověk z VAKU postojí u vrátek, kde mu stav vodoměru nadiktuju. Nikdy jsem s tím neměl problém.

H. Balzám 28.12.2015 10:40

Re: Právo občana.

Jste trošku mimo a zaměňujete slova "právo" a "nárok".

K. Hinz 28.12.2015 10:19

Právo občana.

Má občan ČR právo vytápět svůj dům moderním kondenzačním kotlem spalujícím zemní plyn ? Jestliže má toto právo, kdo vybuduje a zaplatí plynovou přípojku k jeho domu ?

F. Kusák 28.12.2015 10:15

Re: Také se domnívám, že trestný čin proti životnímu prostředí

Buďte korektní! Tento zákon se připravoval mnoho let a podobné snahy byly i za předchozích vlád, jenže ony nedokázaly tento zákon připravit tak, aby mohl být předložen parlamentu, takže bych to zas až tak nespojoval s Babišem, resp. s Vaší nenávistí vůči němu. A připravovaný zákon, krom zmíněné kontroverzní klauzule o kontrole kotle, obsahuje řadu rozumných věcí, které reagují na současný stav ochrany ovzduší a životního prostředí obecně. A obecně bych souhlasil s prolomením domovní svobody pouze na základě rozhodnutí soudu a kontrolu provádět jen za přítomnosti policie české republiky a ještě osobou, která bude mít certifikát odbornosti takovou kontrolu provádět.

P. Švejnoch 28.12.2015 10:04

Re: Také se domnívám, že trestný čin proti životnímu prostředí

Prosím o statistiku dokazující tvrzení "Většina individuálních topičů volila 30kč a koblihy".

Myslím, že byste si neměl hloupě cintat pentli, pane J. "S". Šimku z Trutnova. Alespoň ne tak okatě... ;-)

P. Švejnoch 28.12.2015 9:59

Re: Kobliháři!

Nic se nebojte, pane J. "S". Šimku von Trautenau - ono i na to dojde.

A alternativně inteligentním jedincům jako jste Vy stačí předhodit jakoukoli zkratku coby zdůvodnění, např. "kontroly kotlů zamezí znečišťování ovzduší" (srov. s "bodový systém zvýší bezpečnost na našich silnicích" - cha, cha, cha, cháááá!!!), a budou znovu a znovu bečet blahem... ;-)

B. Hamáček 28.12.2015 9:56

Re: Až příště dorazí člověk z VAKu na odečet vody,

VaK , ČEZ , PRE a podobné instituce po vás chtějí , aby jste měl odečtové zařízení přístupné bez nutnosti vstoupit na váš pozemek , či do vašeho domu. Jinak pokud tomu tak není , tak je to ve smlouvě o připojení , kterou jistě rád podepíšete, tudíž je to v pořádku , tečka.

P. Švejnoch 28.12.2015 9:54

Re: Svobodní - toužící po totalitě bezohledných

Pane Malečku, přirovnání ke kulometné palbě už není parabola, dokonce už ani hyperbola, to je prostě srandovní.

A problém není v kontrole "kotle" jako takové - problém je v tom, že oprávnění ke vstupu dostane kdejaký pohůnek z obecního úřadu. Do této chvíle platí (a mělo by to tak být i nadále), že bez mého svolení může do mého obydlí vstoupit kdokoli jen se soudním příkazem - pro každý konkrétní případ, eventuelně ještě v omezené míře policie.

A i když Vy to evidentně nechápete, tak to je proti navrhovanému zákonu sakra rozdíl... :-(

M. Mucha 28.12.2015 9:34

Zákon lidské hlouposti

Jeden příklad za všechny o tom, jak tenhle zákon může fungovat v rukou hloupých lidí. Před dvěma dny jsem stál před bytovkou, kde na jednom z balkónů stál obyvatel tohoto domu a hlasitě si stěžoval na zápach z nějakého komínu. Rozhlédl jsem se po okolí, komínů spousta, ale z žádného se navalil dým, který by ukazoval na něco nenormálního. Ve vzduchu byl trochu cítit pach spáleného uhlí, což je pro toto období příznačné. Co je na této situaci paradoxní? Hned vedle stěžovatele stála jeho manželka a spokojeně pokuřovala cigaretu.

J. Šimek 28.12.2015 9:28

Re: Také se domnívám, že trestný čin proti životnímu prostředí

Většina individuálních topičů volila 30kč a koblihy, tak nechápu, jak můžete usuzovat na to, že by se řídila logikou při spalování svinstev. Naopak si budou předávat zkušenosti s náplní petlahví a budou za machry.

J. Šimek 28.12.2015 9:23

Re: Kobliháři!

Omezení na vysavače a žárovky se vztahují na prodej a ne na používání. No nic, zkusil jste nenápadnou propagandu ...

J. Šimek 28.12.2015 9:20

Až příště dorazí člověk z VAKu na odečet vody,

mám od něj vyžadovat soudní příkaz, když ho vedu k vodoměru do sklepa?:o)

J. Lepka 28.12.2015 9:18

Kobliháři!

Jak se zdá, mnozí vůbec nepochopili o čem je článek. Chápu, není každému shůry dáno, v tom případě doporučuji přečíst si znovu Orwella, byť asi zbytečně, pokud nerozumí jednomu textu, těžko pochopí druhý.

Pak si dovolím položit otázku: Vám skutečně nevadí, když vám budou domů courat davy kontrolorů s pofiderními cíly, jak je kontrola eurounijně schválených vysavačů, žárovek nebo i kamen a pak podávat hlášení typu: V místě bydliště se politicky neangažuje, okna na výročí zdobí ???

Jestli jste vskutku nepochopili, že ústavně zaručená práva lze prolomit jen s posvěcením soudu a i to jen na základě předložených důkazů, jděte si zase stoupnout do fronty na koblihy a pak se nedivte.

P. Čulík 28.12.2015 8:30

Realita je taková, že se opravdu mnohde pálí svinstva

Kontrola topeniště by měla být opravdu poslední možnost, když selžou ostatní možnosti: osvěta, domluva - ale co dál? Soudím tebe podle sebe mnohdy nefunguje, pokud slušný člověk narazí na idiota. Uvědomte si, kolik odpadků je naházeno v příkopech a na černých skládkách a to i v obcích, kde to stačí hodit do kontejneru. A v zimě to narvou do kamen. Takových lidí je bohužel mezi námi spousta a na ně platí jenom "na hrubý pytel hrubá záplata".

A pokud jde o možnost použít sofistikované přístroje na analýzu kouře, to opravdu v každé střediskové Horní Dolní budou mít analyzátor za pár stovek tisíc?

Příklad ze života: na chalupě se nám rozbila televize, ještě za totáče, potřeboval jsem k opravě jeden odpor, tak jsem šel za sousedem, místním, protože měl v garáži asi pět vyřazených televizí, že bych si to vyndal. Řekl, že už je nemá, ale pak se zamyslel a bezelstně řekl, že mi ukáže, kam je dal. Odjeli jsme autem na kraj lesa, kde byly vyhozené, už rozkopané po okolí.

Už je po smrti, ale co takových tu žije mezi námi.

P. Lenc 28.12.2015 8:22

Re: Také se domnívám, že trestný čin proti životnímu prostředí

Ano, další odkrojené kolečko z občanských svobod a vytváření nových "domovních důvěrníků".A mnoho nemyslících občánků tomu samozřejmně bude tleskat.

P. Maleček 28.12.2015 7:59

Svobodní - toužící po totalitě bezohledných

Zase ty svobodu omílající bláboly, ve skutečnosti cíl po totalitě bezohlednosti toužících tzv. Svobodných. On totiž ten smrad valící se z komínů často zdraví ohrožuje stejně jak palba z kulometu. Pak stát musí mít právo domovní svobodu "střelce" nekompromisně narušit a zlikvidovat zdroj ničící lidské zdraví.

Jak jednoduché - když se mi valí smrad z komína, policie ho zdokumentuje, na mě vlítne, donutí mě kotel uhasit a já vysolím mastnou pořádkovou pokutu. A při opakování zákaz užívání závadného zdroje tepla.

Zveřejnit tohle párkrát v televizi, je celostátně z 99% po problému. A vsadím se, že to jde i s jen mírnou úpravou stávajících zákonů.

P. Sulc 28.12.2015 3:24

Dopadne to, jak vlada chce,

ta preci dela zakony, parlament jen kejva a ovcane? Ti budou jen jak ty ovce pobekavat a to bude vse. Ti odvazni si jeste rychle prectou "1984", dokud jeste se to smi.

P. Dvořák 28.12.2015 3:06

Zase ta mantra "se souhlasem soudu".

Co takhle prdnout si, půjde to tak do deseti let ještě bez souhlasu soudu?

B. Uhlich 28.12.2015 0:41

Také se domnívám, že trestný čin proti životnímu prostředí

je stejný jako jakýkoliv jiný nedbalostní delikt, či delikt vandalský..tedy nechápu, proč by se i v tomto případě nemělo postupovat naprosto obdobně..tak jak se postupuje i v případě jiných trestných činů. Navíc je neuvěřitelné, že je možné perzekuovat občana jen z tak stupidního důvodu, že má nějaký jiný občan nějaký POCIT, že občan něco dělá co by dělat neměl.. tedy pokud by se celá hysterie okolo tzv. nesprávného topení stala precedentem pro další obory lidské činnosti tak se asi máme na co těšit.

Pochopitelně, že drtivá většina individuálních topičů žádné odpadky nepálí neboť je to naprostý nesmysl jak logistický tak energetický, ale chápu, že když se nějaká lež opakuje dostatečně dlouho a velmi intenzivně je společnost za nějakou dobu už "správně indoktrinována" a tak dnes není žádný problém, aby dnes do obce zavítal kdokoliv, kdo zná topení tak akorát z reportáží TV NOVA a hned začal na návsi vykřikovat, že se všude pálí plasty, přitom se tam žádné nepálí. Tedy už se velmi těším až český venkov zaplaví udavači s mobilními telefony a budou nahrávat každý komín, který se jim tak nějak nebude líbit... Podle některých nepříčetných reakcí na NETu pod články z touto problematikou jich asi nebude málo. Holt domkáři zas budou platit za svou samostatnost a za to, že jsou nedostatečně vydíráni energetickými hráči na trhu.