23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

PRÁVO: Domácí násilí a (ne)funkční právo v pandemii

Dva roky v pandemii ukazují, že co se zprvu zdá jako krizová akutní situace, může také velmi rychle přerůst v trvalý stav. Co s námi existuje tak dlouho, už se stává normou. Jak tedy vypadá dnešní situace dnes? C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 20.4.2022 19:06

Dobrý článek, který shodila jediná věta: ... a trváme na tom, že právě kvůli němu je třeba ratifikovat Istanbulskou úmluvu ... :-(

J. Prikner 20.4.2022 8:56

S pomocí pandemického zákona zase budou otravovat a buzerovat. Věřte mi, ale už to nebude ono, lidi nejsou volové a vovce.

P. Dvořák 20.4.2022 12:33

To je pravda. Na ovce stačí jedna štěkající borderkolie, na lidi pošlou pendrekáře s německými ovčáky.

D. Polanský 20.4.2022 8:27

Především je to o odpovědném výběru partnera. Tohle stát za nikoho nevyřeší a ani tu od toho není. Za chyby se v životě platí.

S. Adamová 20.4.2022 13:29

Mno jo, když často ženě stačí, že má vedle sebe "chlapa", aby jí ostatní nelitovali... A často se nepřizná, že jdou věci špatně, až dojde vztah do krajnosti... Ale v zásadě s Vámi souhlasím. Troufám si říci, že agresor se nezmění, protože by musel chtít sám (jako s alkoholismem), a k tomu dojde málokterý :-/

M. Drašner 20.4.2022 16:50

málokterý/ málokterá v rámci objektivity

J. Strakoš 20.4.2022 5:38

Do některých věcí by stát neměl zasahovat. Byť to myslí dobře, dopadne to jako vždycky. To psychické násilí se definuje dobře v krajních případech (třeba opakované urážky na veřejnosti s příklady jako "nedovolil jsem", "zakázal jsem"), ale jakmile dojde na lámání chleba při běžných činech, bude to jen další loterie, kde se losuje rozsudek. Schválně - manželka nepustila manžela na večírek - jakým způsobem mu to zakázala? - tím, že pak držela tichou domácnost? Nebo žena odmítala spát s manželem - kdo rozhodne, zda to dělala schválně nebo úmyslně?

Byl bych rád, kdyby stát investoval maximálně do osvěty - vtloukal dětem do hlavy, že výběr partnera do manželství je na hodně dlouho a že následky si ponesou sami. Ale vysvětlovat oběti v dospělosti, aby si nehledala jiného tryznitele je házení hrachu na stěnu a vyhazováním peněz daňových poplatníků.

P. Dvořák 20.4.2022 6:46

Jejda jejda.

Když "manželka nepustila manžela na večírek" určitě si to nevynutila tím, "že pak držela tichou domácnost". To by se jaksi v té chvíli míjelo účinkem. Spíš se předpokládá křik, hádka, výhružky.

Jaký je rozdíl mezi "schválně nebo úmyslně"? 8-o

Vážně si myslíte, že když bude ve škole předmět "manželská osvěta", tak děcka (resp. žáci) vtloukáním do hlavy pochopí " . . . že výběr partnera do manželství je na hodně dlouho a že následky si ponesou sami"? ;-D

J. Strakoš 20.4.2022 7:24

Tady jde vidět, jak různě manželky "naznačují", že manžel udělal něco proti jejich představám - jedna bude držet tichou domácnost, jiná křičet.

Schválně nebo úmyslně - tady mělo být samozřejmě neúmyslně.

A u osvěty bylo maximálně použito ve významu "nanejvýš do" - a ano, věřím, že by k nečemu byla, byť rozhodně ne ve 100% případů. A nemusela by osvěta zůstat jen o výběru partnera, ale třeba pokračovat s vysětlením právních závazků v manželství - tedy pravidla, podle kterých sice všichni ve společnosti hrajeme, ale které ve skutečnosti moc neznáme. (Ale na druhou stranu, láčkovce se učíme poznávat dobře :-) )

P. Dvořák 20.4.2022 7:36

" . . . pravidla, podle kterých sice všichni ve společnosti hrajeme, ale které ve skutečnosti moc neznáme." skončí okamžikem, kdy do toho zatáhnete chemii. Nemyslím tu školní. :-)

Na tom stojí a s tím padá celý svět už od prvoků. Kde tehdy byli láčovci . . .

P. Hatina 20.4.2022 2:20

Jestli to ale není právě tím, že o zmíněném Zákonu o obětech trestných činů u nás snad nikdo ani neví že existuje a že se ho může dovolávat, popřípadě ze strany státních orgánů, že by ho měly dodržovat. Taky se o něm snad nikdy v médiích, v souvislosti i s řešením násilí nemluvilo a nepsalo. A tenkráte při jeho vzniku počátkem roku 2013, když byla Nečasova vláda v permanentní krizi, už vůbec.

On už úvod toho zákona a najust "Tento zákon zapracovává příslušné předpisy Evropské unie." patrně předznamenal jeho osud. Ostatně, jak jsem si ho zběžně přečetl, už jen ty zásadní paragrafy 8-13 jsou navíc prakticky mimo možnosti policie a vyšetřovacích orgánů - to by pak nemohly dělat skoro nic jiného.

Takže, a spíše,jak se dá předpokládat, pokud tedy neměly ty zmíněné oběti rychlý kontakt na zběhlého advokáta, který se v tom nejen vyznal, ale navíc byl ochotný okamžitě přijet - a od začátku (od prvního výslechu na policii) je zastupovat, a tato práva pro ně explicitně vyžadovat, asi se jim velké pomoci od spravedlnosti nedostalo.