3.6.2020 | Svátek má TamaraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: Copyrighte!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 14, poslední: 29.10.2013 20:56, přehled diskusí

Historie Kavy:
Autor: M. Bartak Datum: 29.10.2013 13:43

Pekny priklad k moralnim zamysleni je historie kavy. Arabove meli "autorska prava" na kavu, vyvazet se mohla jenom sparena kava, aby ji nikdo nemohl pestovat.

Holandane toto "autorske pravo" porusili, kavu vyvezly, a diky tomu dnes muzeme popijet napriklad Brazilskou kavu.....

http://www.svetkavy.cz/info_historie.php

Každá lidská mysl:
Autor: M. Vojtíšek Datum: 29.10.2013 13:14

je dnes produktem kopírování myšlenek. Celé vzdělávání je jedno velké kopírování. Otázka je, kdy se taková mysl stává oficiálním autorem. Asi tehdy, když oficiálně publikuje. 

Osobně si myslím, že s početním výkonem a možností globální analýzy bude možné alespoň formou statistiky vyjadřit autorství a oddělit tak publikování myšlenek od publikování jejich formy, nebo konstrukce postavené na těchto myšlenkách.

Osobně moc možnost efektivního oddělení autorství od nějaké formy reprodukce nevěřím.

S internetem je to všechno ještě daleko složitější a určení autorství při tak obrovské konzumaci zdrojových informací daleko komplikovanější. Motivací i zdrojem k produkci vlastního "autorského" díla můžou být obrovská kvanta  fragmentů myšlenek či komplexních konstrukcí.

Příklad: kdysi jsem s kolegou publikoval video rok 2005/2006 - koncept  hry kdy proti sobě bojují dvě grupy tanků. Hlavně z důvodů získání nějakého investora. Tzn opravdu hrubý koncept. Původní video: http://www.mqc.cz/01_video/01_demoAI_tanks.wmv . No ale v té době se to s nějakou identifikací potenciálu obchodního nesetkalo, a dnes tu máme World of Tanks jako jednu z nejúspěšnějších komerční F2P herních platforem.V té době mi to připadlo jako jedna z možností  jak jednoduchej koncept použít, ale ani tenkráte jsem to nepovažoval za nějakou vlastní unikátní myšlenku. No prostě dvě partičky tanků se řežou. :-). CO na tom je.Tím příkladem jen chci říci, že autorství čehokoliv dnes je hodně ošemetná záležitost. Opravňuje mne například tato historická myšlenka-koncept prodávat hru například pod jménem Fight of Tanks - (původní koncept v hezkém aktuálním +- kabátku např takhle: http://www.refusion-game.com/166_detail/) bez strachu z toho, že mne autoři World of Tanks budou žalovat?

Nechci být považován za potencionálního zloděje a napřed platit ne autorům, ale OSA nebo Intergramu,:
Autor: J. Chaloupka Datum: 29.10.2013 11:33

aniž se kdy dozvím, komu ty peníze vlastně přistály na účtu. Nikdy jsme nestáhli ani písničku natož film, a přesto platíme z každého CD, na které nahrajeme vlastní fotografie, z každé flešky, kde si ukládáme jen vlastní texty, z každé tiskárny, kopírky atd., kterou kdy koupíme. Piráti mají pravdu v tom, že poplatky patří autorům a ne nějakému podivnému uskupení OSA, o kterém ani nevíme kdo to je, a o jehož hospodaření nemáme možnost se přesvědčit s odůvodněním, že jde o soukromý podnik. Jak je možné, že tomuto soukromému podniku povinně platíme za nic???

Hlavní chybou je pokládat duševní vlastnictví:
Autor: R. Langer Datum: 29.10.2013 11:01

za rovnocenné vlastnictví materiálnímu. To je prostě špatně.

Re: Hlavní chybou je pokládat duševní vlastnictví:
Autor: M. Koutný Datum: 29.10.2013 16:39

Proč??????????????????????????????????????????????????????????????????????,

maly detail:
Autor: M. Bartak Datum: 29.10.2013 10:15

Chybi tam maly detail - ze ty scany byly porizeny z publikace z knihovny. Neboli byly uz predem statem urcene pro nekomercni sdileni.

Ja v tom porad nevidim rozdil - mam si pujcit knihu v knihovne (aniz bych platil autorovi za zakoupeni vytisku), nebo si ji stahnout?

Vlastne ano, rozdil tam je - kdyby to tak delal kazdy, tak by zamestnanci knihovny a MHD nemeli co jist a museli by se zivit necim jinym.

Re: maly detail:
Autor: M. Prokš Datum: 29.10.2013 10:58

Nebudu tu polemizovat s článkem ani ho schvalovat, to by bylo na celý článek ne na komentář. Ale jen k těm skriptům.

Nejsem tak kritický jako autor článku, sám jsem přesně tohle jako študák na vysoké dělal již před 12-13 lety. Jako student ČVUT katedry letadel jsem narážel na nedostatek skript ze specializovaných předmětů. Prostě matice technická (nebo jak se to akademické nakladatelství jmenuje) pro 6-10 studentů ročně tisknout nebude, tak 1x za 5-10 let. Takže jsme si skripta v různé fázi salátového stavu půjčovali z knihovny, kde byla tak dvoje na 6-10 lidí. Takže jsme začli skenovat "pro nekomerční použití", přesně s touhle douškou v záhlaví (README.txt), a šířit mezi sebou a nahrávali jsme to na katederní server a učitelé to věděli. Dokonce nám autoři skript nosili čistá autorská skripta ať máme čisté a kvalitní podklady pro scany bez čmáranic a roztržených listů...

Ano, věděli jsme že tím současně podkopáváme to vydání, protože tou naší aktivitou poptávka po těch skriptech ještě více poklesne protože už budou scany, ale co dělat jiného když nám je natisknou nejdřív za pár let zase pár kousků? Jo není to košer, ale prostě nám nic moc jiného nezbylo.

Tam podle mě prostě zaspalo nakladatelství. Kdyby už tehdá začalo prodávat kvalitní PDF scan nebo dokonce prvoprint skript na CD nebo jiném vhodném nosiči, tak by bylo po problémech. Ale distributor/nakladatel totálně zaspalo dobu a nejspíše sladce spí do dnes...

Jsem soudruhy umělci okrádán?:
Autor: J. Janata Datum: 29.10.2013 8:20

Já to beru tak, že mám kopírování předplacené z plateb papírů, CD, tiskáren a ostatního zboží, kde nedobrovolně odevzdávám peníze pro mne neznámé autory. Zatím jsem neměl potřebu nic kopírovat, ale jistě mám na to předplacené morální právo. Vypadá to, že zloděj křičí chyťte zloděje.........

ekonomická realita:
Autor: I. Pujman Datum: 29.10.2013 7:01

nás stejně všechny v budoucnu takovýchto nesmyslných "daní" jednou zbaví. Jsou to nesmyslné náklady společnosti navíc, které dělají z naší euroatlantické civilizace ekonomického mrzáčka. Ještě na začátku 20.století platilo mít hlad jako herec, dnes jsme ve druhém extrému, který ale podle "zákonů" této země musíme platit my ostatní. Přitom z ekonomického hlediska jsou tohle jen hrátky, daleko větší problém nás čeká v oblasti patentových práv. Tam jde i o život, Váš a náš život - viz patenty a výroba léků....

Velmi dobre napsane !!! Dekuji. ... Pirati a podobni ...:
Autor: T. Pansky Datum: 29.10.2013 1:26

... jsou levicovi a ultralevicovi jedinci.  Tady velmi pozor.  Pokud bychom je poslouchali, potom by se nikomu nevyplatilo premyslet a vylepsovat, nebot by jim to vylo vzapeti sebrano.  To prece neni mozne ...  Jeste chcete podporavota Piraty?

Re: Velmi dobre napsane !!! Dekuji. ... Pirati a podobni ...:
Autor: R. Langer Datum: 29.10.2013 11:05

Levicoví a ultralevicoví jsou jedině totalitní mafiáni, co si v parlamentu zaplatí takovou formu AZ, jaká vyhovuje jim, bez ohledu na trh a poptávku. Je to všechnolevičácké mafie, a kdo ji obhajuje, je buď jimi placený poskok, nebo užitečný idiot. :-P

Zřejmě jste nečetl program Pirátské strany, jinak byste nemohl tvrdit,:
Autor: J. Chaloupka Datum: 29.10.2013 14:54

že jde o levičáky. Nebo máte podivnou představu o levičáctví a pravičáctví. Ostatně většina vynálezů ani objevů nevznikla kvůli růstu akcií na burze, ale proto, aby se zlepšil svět. Pokud někdo z objevitelů zbohatl, tak jsou to výjimky typu Edisona nebo Křižíka. A ani ti to nedělali pro peníze, ale peníze byly vedlejším produktem jejich myšlenkové a praktické činnosti.

Re: Zřejmě jste nečetl program Pirátské strany, jinak byste nemohl tvrdit,:
Autor: T. Pansky Datum: 29.10.2013 20:56

Ano, cetl jsem.  Jak jsem rekl, levicovy a pomerne nic nerikajici program.  Zadne konkretni navrhy reseni ci zmeny. ... O dnesni vede toho asi moc nevite.  Zustal jste u Edisona.  Fakterm je, ze napriklad dnesni farmaceuticky vyzkum je nesmirne drahy.  Pokud by nekdo prisel s tim, ze zrusime patenty, potom se okamzite prestane vyplacet delat vyzkum v lecivech.  Behem nekolika let bychom zjistili, ze nemame napriklad zadna nova antiviotika a lide by zacali hromadne umirat.  Vite o cem mluvim???  Na tohle zatim Pirati nejsou schopni odpovedet.  Pokud se mnou nesouhlasite, rad se necham poucit o Piratech o jejich politicke orientaci.  S pozdravem, top0625top@live.com

no,:
Autor: R. Szewczyk Datum: 29.10.2013 0:25

no asi tak,mně zatím nikdo nic nedal za poslouchání rádia,druhak nechápu,proč se zpěvákům platí za jejich reklamu v rozhlase prostřednictvím osy,a prodejce aut např,za svou reklamu platí sám,no a třetak,nějakej Beethoven,komediant,když pěkně poprosil,svého času,Lichnovské,nechali ho živit ze svého na svém panství nějakej čásek v Hradci nad Moravicí,takže kdyby Viveg poprosil Hundaje ,třeba by ho živili,v nějakém tom píjár,za to,že své bláboly dá lidstvu zdarma,