19.10.2021 | Svátek má Michaela


PRÁVO: Co je příště na řadě, čip pod kůži?

30.11.2012

Začátkem jedno upřesnění. sKarta se správně jmenuje Maestro sKarta. To jen aby údaje byly přesné. Mě se týká velice úzce a její zavedení nesu s obrovskou nelibostí. Týká se mě, protože jsem profesionální pěstoun. Pokud se v tuto chvíli začne nějaký čtenář hroutit z toho, že pečuji o děti za peníze, doporučuji mu vzít si domů tři děti s postižením a začít se o ně starat zadarmo (píši to jen proto, abych předešel odklonu diskuze pod článkem do slepé uličky).

Můj problém spočívá v tom, že plat je mi hrazen formou sociální dávky. Je to proto, aby si stát nemusel v případě profesionálních pěstounů lámat hlavu Zákoníkem práce. Jinak tato sociální dávka nese atributy mzdy. Je z ní strháváno zdravotní a sociální pojištění a podle nové úpravy zákona po novém roce i daň ze mzdy, jako u každého jiného platu. Necítím se tedy žádným, v diskuzích často zmiňovaným, zneužívačem sociálních dávek. Pracuji a za svou práci dostávám mzdu.

Do této doby mi byla moje mzda normálně poukazována na mnou založený běžný účet u ČSOB a používám k němu vydanou platební kartu. Najednou za mě stát rozhodne, že mi zřídí proti mé vůli účet u jiné banky a ta mi vydá (opět proti mé vůli) platební Maestro sKartu. PIN k této kartě mi pošle normálním dopisem (ještě mi nedošel, ač měl, možná se někde ztratil nebo mi ho ukradli ze schránky) a úplný vrchol je ten, že pokud si kartu nepřevezmu, tak ačkoliv mi její převzetí žádný platný zákon nenakazuje, zastaví mi stát vyplácení mzdy za již vykonanou práci, na kterou naopak nárok ze zákona mám.

O míře demokracie v této zemi mám určité pochyby, to, co se v mém případě děje kolem Maestro sKarty je ale diktatura nejhrubšího zrna a já jsem pevně rozhodnutý jít v tomto případě do soudního sporu, neboť nechci skončit do roka s čipem pod kůží.

Ve Vysoké Srbské dne 27. listopadu 2012
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.