30.9.2022 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

PRÁVO: Čas uzákonit eutanázii je zde

"Chtěl bych umřít jako můj dědeček, ve spánku s úsměvem na rtu, ne v hrůze jako dvacet lidí, které vezl v autobuse." Humor je jeden z možných způsobů, jak se vyrovnat s nevyhnutelnými strastmi života. A smrt je jen jednou z nich, pravda, poslední. Minimálně zde na zemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 1.10.2012 10:29

Re: Není tu jen zákon

Přesně tak. Ona ta "babička" už nebude moci říkat, "pánbůh si mě k sobě nebere", ona to bude pociťovat jako svoji chybu. Jaká to bude svoboda rozhodování, když jí bude "mozek vymýván" v zájmu státu, pojišťoven, dědiců, čekatelů na orgány... Vždyť by jí zkorumpovaný lékař mohl pro ni nevhodnými, jinak ovšem uznávanými "léky" způsobit takové utrpení, že bude všechny prosit, aby to s ní skončili. Za každou svobodu se musí něco zaplatit. Za toto "svobodu" bychom zaplatili cenu nezměrnou, protože by se lidský život změnil z hodnoty nezměrně nejvyšší postupně degradoval na hodnotu relativní, vypočitatelnou např. měřením bolesti nebo ekonomickými náklady.

M. Bílý 28.9.2012 19:04

Odkaz nefunguje, zadejte si do vyhledávače sexkouč

M. Bílý 28.9.2012 18:59

Ach jo!

Nevite si rady se smrtí?  Obraťte se na eutanazora!

Nevíte si rady se sexem? Obraťte se na sexkouče!

http://www.google.cz/search?q=sexkou%C4%8Dink&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:official&client=firefox-a

Nevíte si rady s čímkoliv dalším? Obraťte se na stát! Je tady od toho!! Jenom se, proboha, nerozhodujte a nejednejte nikdy v ničem samostatně!!!

Já jenom nevím co s Milanem J. Hamerským? .............

R. Vašíček 28.9.2012 17:15

Držím vám palce,

aby zákon prešiel. Teraz to ešte nebude, ale dúfajme, že za ďalších pár rokov sa viac zmení aj myslenie poslancov. Možno sa potom ku koncu života aj do Čiech opresťahujem, ak to bude potrebné.

J. Kadeřábek 28.9.2012 15:52

Praxe stejně předběhla legislativu,

zatím především na Ostravsku, kde i 10 dnů po methanolové panice se někteří starší  jedinci vydávali dobrovolně účinkům opavského lektvaru.

M. Bílý 28.9.2012 11:28

Re: stát - zabiják? // Do posledního písmene sVámi souhlasím, pane Kosejku. Dík!

M. Bílý 28.9.2012 11:23

Re: Není tu jen zákon // Hezky napsáno, pane Friedlaendere. Dík!

J. Friedlaender 28.9.2012 11:09

Není tu jen zákon

Milý pane Hamerský,

všechno, co jste napsal, je pravda, jenže ne úplná. Zákon opravdu nikomu neubližuje, jenže člověk je také vystaven tlakům zákonem nepostižitelným. Bezpečně lze říci, že liberalizace eutanazie povede časem k tomu, že ti, kteří, řečeno jazykem ekonomickým, se v bilanci HDP objevují už jen na straně užití a ne tvorby, budou pociťovat, že jsou zde již coby personae non gratae, které mají možnost bezbolestně odejít, ale stále tu zaclání. V době, která neví, kde vzít peníze na důchody, věci jinak dopadat nemohou.

Proto asi musíme vydržet ty hrůzy, které nás v závěru života čekají.

M. Kosejk 28.9.2012 11:02

Re: Pokud mi Bůh dal vůli,

Poslyšte, to je ale opravdu polovičatý teologický argument. Stejná argumentace by totiž šla použít i pro sprostou vraždu. A nebo jinak - pokud nám dal Bůh mozek a vůli vyrábět tříštivé nášlapné miny - tak to asi taky neznamená, že Bůh se raduje z výroby nášlapných min. :))

M. Kosejk 28.9.2012 10:53

stát - zabiják?

I student filosofie v prvním ročníku Vám řekne, že sebevražda sice je projev svobodné vůle, ale že to má problém. A problémem je, že tento projev svobodné vůle zároveň definitivně znemožní veškerou další budoucí svobodnou vůli dotyčného.

Ale chápu, že je to každého osobní právo, když se rozhodne využít poslední svobodné vůle - a ukončit svůj život. Ovšem nechápu, proč by tohle měl řešit stát. Když se někdo chce zabít, tak ať se zabije sám - a ať to nechází na stát (jmenovitě na lékaře, kteří by se museli stát zabijáky). Vím, že existuje určité promile lidí, kteří jsou třeba kompletně paralyzovaní - a sami se zabít nedokážou. Ale otázkou je, jestli tyhle opravdu vyjímečné případy jsou ospravedlněním pro to, aby se stát stal zabijákem. Podle mého ne!

Moje výhrady: a) nemyslím si, že by bylo dobře, kdyby stát zabíjel lidi, b) sociologové tvrdí, že lidé se chtějí zabíjet zejména kvůli pocitu samoty a smutku - bolest nepatří mezi hlavní důvody sebevraždy, c) úroveň skutečné fyzické bolesti člověka někdo další nikdy neposoudí, d) dokážu si představit příbuzné, co babičku zmanipulují tolik, že bude před lékaři tvrdit, že má bolesti na sebevraždu, i když je takové nemá, e) lékaři tvrdí, že nesnesitelné bolesti jsou pouze důkazem toho, že ošetřující lékař podělal medikaci, e) od eutanasie je jen krátká cesta k tomu, že lidé budou sebevraždu považovat za běžné řešení situací, kdy se lidé pouze necítí komfortně.

V. Váňa 28.9.2012 9:35

Souhlasím, ale jen napůl

Rád bych, abych měl dost vůle i příležitosti vše ukončit v případě, že další život pro mě i ty, za něž jsem zodpovědný, ztratí smysl.

Patřím ke kritikům eutanázie z důvodu, který autor označuje za pátý: zneužitelnost.

A když se tak dívám kolem sebe, čeho všeho a ve jménu čeho, dokáží někteří naši spoluobčané situace využít, domnívám se, že naše společnost k přijetí takové normy dosud nedospěla.

A. Reček 28.9.2012 8:07

Čas aby pan Hamerský dostal rozum je zde

Vzpomínám si na jeho předvolební vystupování ještě ve funkci šéfa liberálů, proč asi dostávali pak od občanů voličských hlasů jen jedno procento a i méně??

A. Richter 28.9.2012 1:36

Pokud mi Bůh dal vůli,

tak snad i k ukončení MÉHO života, když už to nepůjde. Moje bolest nikdy lékaře nebolela. 

Jsem taky agnostik.

.... *8-(