Neviditelný pes

PRÁVO: Bytoví šmejdi

Před několika dny se, bez zájmu sdělovacích prostředků, konal v Poslanecké sněmovně seminář o postavení bytových družstev a společenství vlastníků (SVJ) inspirovaný peticí Za důstojné bydlení, kterou podali zoufalí občané z Jirkova.

To co zde zaznělo z úst nejen petentů, ale od dalších představitelů obyvatel domů, zdaleka nejen v Severočeském kraji, ukázalo na jeden paradox: v nedávných krajských volbách kde kdo z kandidátů mluvil o ochraně před migranty, které zde nikdo neviděl, ale o ochraně diskriminovaných obyvatel, které máme denně před očima, se zmínil málokdo.

Existence „vyloučených lokalit“, která byla před několika lety jen lokálním problémem, se pomalu stává - bez efektivního zájmu odpovědných - problémem celostátním. Za přihlížení Agentury pro sociální začleňování a desítek dalších, státem placených institucí. Za vyloučenou lokalitu dnes mnozí považují nejen nějaká sídliště, ale už celý Jirkov, Most a další severočeská města. Nejde však o ubytovny, o kterých často mluví ti, kteří nevědí, kde je skutečný problém, ale o byty ve vlastnictví, které vlastník dává do nájmu „nepřizpůsobivým“, ale sám za služby spojené s bydlením těchto osob nikomu neplatí. Stovky vybydlených bytů, desítky prázdných a zdevastovaných domů, milionové dluhy, které splácí řádní občané, kteří sami nic nedluží, ale musí doplácet na své sousedy, za jejichž bydlení platí stát, ovšem jen do kapes soukromých vlastníků.

O „šmejdech“, kteří prodávají předražené nádobí důchodcům, kteří ovšem zcela dobrovolně na jejich akce chodí, se dozvídáme pomalu každý týden. Ale o počínání „bytových šmejdů“, kteří za ochotného přispívání státu pro sebe inkasují z tohoto podivného „podnikáni“ zisk, slyšíme jen občas a jen v souvislosti s jakýmsi anonymním „kšeftováním s chudobou“. Lidé, jejichž jména jsou ale ze soudních sporů dobře známa – pan J. K., paní L. M. a další – vlastní stovky bytů nejen v Severočeském kraji. Z nájmu svých bytů „nepřizpůsobivým“ inkasují od státu měsíčně statisíce. Tito vlastníci však celá léta neplatí družstvům a SVJ vůbec nic a sociální dávky, které od státu za uživatele svých bytů inkasují, si ponechávají jako svůj příjem. Dluhy, které v domech za údržbu, spotřebu vody a elektřiny a další služby takto vznikají, musí platit ostatní obyvatelé, jinak jim hrozí, že od dodávky energií budou odstaveni. Devastaci bytů a domů však zabránit nemohou...

Ale proč to stát trpí? Proč MPSV vyplácí, podle sdělení autorů zmíněné petice, např. v Jirkově oněm šmejdům 54 Kč za metr podlahové plochy, když ostatní nájemci platí jen 22 – 39 Kč? Proč se tyto „sociální dávky“ vyplácejí bez ohledu na to, zda jsou ke svému účelu vůbec použity? A řádní občané nemají žádnou ochranu: státní zastupitelství a policie kupodivu neshledává v takovém počínání žádný trestný čin a např. Krajský soud v Ústí n. L. nyní projednává žaloby na dluhy z r. 2010...

Připravovaný zákon o sociálním bydlení, pokud nedojde k radikálním a okamžitým změnám, tento stav nezmění. Nejen pro své „kvality“, ale také proto, že nic nebude nutit „nepřizpůsobivé“, aby se stěhovali do nějakých chimérických sociálních bytů a podřizovali se jakési „sociální práci“, když zde mohou žít na úkor státu, tedy ostatních občanů, v bytech patřících bytovým šmejdům, klidně dál.

Takže: kdo je v tomto státě vlastně diskriminován?

(publikováno 8.10. v Právu)

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem

Autor je zástupce ombudsmanky

zpět na článek