26.2.2020 | Svátek má Dorota


PRÁVO: Bytoví šmejdi

12.10.2016

Před několika dny se, bez zájmu sdělovacích prostředků, konal v Poslanecké sněmovně seminář o postavení bytových družstev a společenství vlastníků (SVJ) inspirovaný peticí Za důstojné bydlení, kterou podali zoufalí občané z Jirkova.

To co zde zaznělo z úst nejen petentů, ale od dalších představitelů obyvatel domů, zdaleka nejen v Severočeském kraji, ukázalo na jeden paradox: v nedávných krajských volbách kde kdo z kandidátů mluvil o ochraně před migranty, které zde nikdo neviděl, ale o ochraně diskriminovaných obyvatel, které máme denně před očima, se zmínil málokdo.

Existence „vyloučených lokalit“, která byla před několika lety jen lokálním problémem, se pomalu stává - bez efektivního zájmu odpovědných - problémem celostátním. Za přihlížení Agentury pro sociální začleňování a desítek dalších, státem placených institucí. Za vyloučenou lokalitu dnes mnozí považují nejen nějaká sídliště, ale už celý Jirkov, Most a další severočeská města. Nejde však o ubytovny, o kterých často mluví ti, kteří nevědí, kde je skutečný problém, ale o byty ve vlastnictví, které vlastník dává do nájmu „nepřizpůsobivým“, ale sám za služby spojené s bydlením těchto osob nikomu neplatí. Stovky vybydlených bytů, desítky prázdných a zdevastovaných domů, milionové dluhy, které splácí řádní občané, kteří sami nic nedluží, ale musí doplácet na své sousedy, za jejichž bydlení platí stát, ovšem jen do kapes soukromých vlastníků.

O „šmejdech“, kteří prodávají předražené nádobí důchodcům, kteří ovšem zcela dobrovolně na jejich akce chodí, se dozvídáme pomalu každý týden. Ale o počínání „bytových šmejdů“, kteří za ochotného přispívání státu pro sebe inkasují z tohoto podivného „podnikáni“ zisk, slyšíme jen občas a jen v souvislosti s jakýmsi anonymním „kšeftováním s chudobou“. Lidé, jejichž jména jsou ale ze soudních sporů dobře známa – pan J. K., paní L. M. a další – vlastní stovky bytů nejen v Severočeském kraji. Z nájmu svých bytů „nepřizpůsobivým“ inkasují od státu měsíčně statisíce. Tito vlastníci však celá léta neplatí družstvům a SVJ vůbec nic a sociální dávky, které od státu za uživatele svých bytů inkasují, si ponechávají jako svůj příjem. Dluhy, které v domech za údržbu, spotřebu vody a elektřiny a další služby takto vznikají, musí platit ostatní obyvatelé, jinak jim hrozí, že od dodávky energií budou odstaveni. Devastaci bytů a domů však zabránit nemohou...

Ale proč to stát trpí? Proč MPSV vyplácí, podle sdělení autorů zmíněné petice, např. v Jirkově oněm šmejdům 54 Kč za metr podlahové plochy, když ostatní nájemci platí jen 22 – 39 Kč? Proč se tyto „sociální dávky“ vyplácejí bez ohledu na to, zda jsou ke svému účelu vůbec použity? A řádní občané nemají žádnou ochranu: státní zastupitelství a policie kupodivu neshledává v takovém počínání žádný trestný čin a např. Krajský soud v Ústí n. L. nyní projednává žaloby na dluhy z r. 2010...

Připravovaný zákon o sociálním bydlení, pokud nedojde k radikálním a okamžitým změnám, tento stav nezmění. Nejen pro své „kvality“, ale také proto, že nic nebude nutit „nepřizpůsobivé“, aby se stěhovali do nějakých chimérických sociálních bytů a podřizovali se jakési „sociální práci“, když zde mohou žít na úkor státu, tedy ostatních občanů, v bytech patřících bytovým šmejdům, klidně dál.

Takže: kdo je v tomto státě vlastně diskriminován?

(publikováno 8.10. v Právu)

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem

Autor je zástupce ombudsmankyTIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.