20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

PRÁVO: Budou konečně potrestány vraždy na hranicích?

30 let po změně režimu se o případy zavražděných osob na hranicích tzv. „železné opony“ začíná zajímat německá prokuratura, pohříchu jen o občany německé národnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pilík 2.8.2019 16:41

Co následovalo

Jak je známo, po tomto, naštěstí ojedinělém, případu tehdejší ministr vnitra (asi Chňoupek) tento obludný projekt zastavil. Také je známo, že měli velké problémy s výcvikem psů, cvičeni obvykle ve dvojici pes + fena, kteří odmítali zasahovat bez přímého povelu. I když to komunistický ministr nakonec zastavil, jakto že něco podobného mohl vůbec povolit?

I. Vermis 1.8.2019 15:04

Nebudou

není k tomu "politická vůle" ... snad, až všichni viníci pomřou ...

V. Student 1.8.2019 13:25

Proto se chodilo na vojnu v osmnácti.

Kluci byli naivní, tvární, navyklí poslouchat z rodiny, naopak ještě zdaleka nenavyklí, jak hluboko vede králičí nora v podobě ideologických demagogií a komunistické zákeřnosti. Nemohli tušit, do jak zrůdné dokonalosti dovedli komunisté svou schopnost manipulovat a ovlivňovat příslušníky ozbrojených složek. Jak by taky mohli. A tak byli hrdí na svou pozici ochránců vlasti, a když kolega za "zadržení narušitele" dostal před nastoupenou jednotkou pochvalu od náčelníka a věnováním hodinky, po ničem jiném netoužili víc, aby doma táta s mámou koukali, jakého to mají hrdinu v rodině.

Takový Král Šumavy, panečku, to byl filmeček! Hnusný Galapetr byl agent, polesný lump největší, a chrabří příslušníci pohraničního útvaru SNB věčně v ohrožení života...

Je mi těch kluků líto. Tomuhle tlaku se v jejich věku odolává velmi těžko. Když už jsme u těch viníků, Krále Šumavy točil Kachyňa padesátém osmém, pane Vodvářko.

K. Dvořák 1.8.2019 13:33

Re: Proto se chodilo na vojnu v osmnácti.

V Německu se chodilo na vojnu v padesáti? :-D:-D Dnes s námi manipuluje v České televizi jeji ředitel exkomunista Dvořák.

A jeneral.Petr Pavel, komunista od roku 1984, nás varuje před kapitalistickym Ruskem. To jsou paradoxy :-D:-D

V. Student 1.8.2019 13:41

Re: Proto se chodilo na vojnu v osmnácti.

Když dva dělají totéž, není to totéž. Schopnost poslouchat a plnit rozkazy má jiné důsledky v demokratické zemi a jiné v totalitní.

K. Dvořák 1.8.2019 13:47

Re: Proto se chodilo na vojnu v osmnácti.

Ano, Němci dodnes dokazují jaký jsou stádní národ. Co řekne führer je svaté. A stale ničí Evropu, v současnosti vynucováním migrace

V. Student 1.8.2019 13:50

Re: Proto se chodilo na vojnu v osmnácti.

No jak myslíte. Tak hezký den.

K. Dvořák 1.8.2019 13:53

Re: Proto se chodilo na vojnu v osmnácti.

To je fakt, který nacisté nechtějí vidět.

I. Vermis 1.8.2019 15:06

Re: Proto se chodilo na vojnu v osmnácti.

Víte, soudruhu Dvořáku, v nebi je větší radost nad jedním polepšeným hříšníkem, nežli nad desíti spravedlivými ...

J. Jurax 1.8.2019 13:59

Jistě.

Ale nejen proto.

V. Liptovský 1.8.2019 19:10

Na vojenčinu sa chodilo ako devätnásťroční....

...len výnimočne ako osemnásťroční (na vyrovnanie rozdielov v ročníkoch, alebo v prípade medzinárodnej krízy). Pravda, ak sa niekto narodil koncom roka...

E. Derat 1.8.2019 12:16

O zachování kontinuity se socialistickým

právem se nám postarali v roce 1990 soudruzi Rychetský, Jičínský a spol. . Proti byli mladí právníci včele s Hanou Marvanovou. Leč stará komunistická garda zvítězila. Museli se bát, že by byli možná hnáni k trestní odpovědnosti i oni. Z toho plyne, že co se dělo v rámci tehdejších socialistických zákonů, tedy i vraždy na hranicích, nemohlo a nemůže být trestáno. Výjimkou je pouze pokud dotyčný tyto zákony nějak překročil. Pár takových případů bylo, jestli byli odsouzeni nevím. A v podstatě se jednalo o malé ryby, např. když voják střílel již na cizí území. Hlavy zůstaly nepotrestány včetně Husáka, Jakeše atd. I proto mají vysoké důchody, na rozdíl od politických vězňů. Pozdě bycha honit, akorát je tragické, že soudruzi Rychetský, Jičínský stále ještě působí ve státních službách. Soudruzi, děkujeme !!

V. Čermák 1.8.2019 12:49

Re: O zachování kontinuity se socialistickým

Soudruzi Rytsecký a Jičínský za to ale nemohou. Hlavní viník je Havel, který se domluvil s komoušema a zaručil jim beztrestnost za nekrvavé předání moci. Taktéž jeho volba Komoušským Národním shromážděním byla jednohlasná. A ještě zmanipuloval mladý dav, že prý Nejsme jako oni. Takže Pozdě bycha honit. Toš tak....

K. Dvořák 1.8.2019 13:49

Re: O zachování kontinuity se socialistickým

Kdyby to Havel nevyjednal, tak dnesni jeneral exkomunista Petr Pavel by vám pořádně zvedl mandle. :-D:-D:-D Komunistů bylo 1, 5 milionů. Kolik.jste jich meli v rodině :-D:-D:-D

V. Čermák 1.8.2019 17:30

Re: O zachování kontinuity se socialistickým

Kdyby to Havel nevyjednal Tak, mohl to někdo jiný vyjednat Jinak. Možná by to trvalo déle, ale nějaké tresty Komoušům padnout mohly. K nějakému krvaprolití by jistě nedošlo, protože k němu nedošlo ani jinde. Takže, když nepadly žádné tresty tehdy, je směšné se za nimi pídit po 30-ti letech. Rychetský a Jičínský v tom prsty nemají. Toš tak.....

K. Dvořák 1.8.2019 13:42

Re: O zachování kontinuity se socialistickým

Hana Marvanová se hlavne proslavila tím, že má tři děti se třemi muži, třeba i s Petrem Cibulkou :-D:-D:-D Jinak to je právnická nula.

E. Derat 1.8.2019 13:58

Re: O zachování kontinuity se socialistickým

Co je a co není, kolik má dětí a s kým je úplně jedno. Důležité je, že v té době měla pravdu. A že nás dodnes ovlivňují velikáni socialistického práva Rychetský a Jičínský. Soudruh Rychetský cca před třemi lety chtěl zabránit běžným občanům, aby mohli studovat jednotlivé svazky agentů StB. Tento jeho návrh neprošel u celého ÚS v poměru 7 : 8, on byl samozřejmě mezi těmi sedmi.

F. Matousek 1.8.2019 11:31

Mohli jit přes určený hraniční přechod.

napsal zde jeden diskutér, jakysi "Dvorák"

Uvedomuje si on vúbec co píse za nesmysly o cervenych svetlech a prejezdech vlakú ?

Tak soudruhu Dvoráku dochází vám a vám podobnym myslitelúm, ze kdyby ten, co ilegálne prekracoval hranici mohl prejít povolenym prechodem, ze by tak rád ucinil a neriskoval smrt ?

A kdo mu v tom bránil aby sel pres legální prechod ?l

Práve ona klika tech zlocincú pod vedením soudruha Hnusáka a jinych grázlú, kterí meli byt souzeni a potrestáni. Ti, co obdrátovali republiku ostnatym drátem. Co zavedli vyjezdní dolozky jen pro vyvolené. Co rozkázali po tech nevyvolenych strílet.

P. Kmoníček 1.8.2019 11:46

Re: Mohli jit přes určený hraniční přechod.

Takový "Dvorák" vůbec netuší, že třeba do dnešních běžných obhodních center, která kdyby za bolševika vůbec existovala, by musel mít výjezdní doložku.

R. Hanuš 1.8.2019 12:51

Re: Mohli jit přes určený hraniční přechod.

Vy jste zjevně za socialismu nežil. Já za svůj život nikdy výjezdní doložku nezískal, i když jsem o ní každý rok žádal. Nicméně jsem lyžoval v Zoldnu s CKM, ve Francii a Belgii jsem byl dvakrát s basketbalovým oddílem, v Jugoslávii třikrát s Autoturistem a Sportturistem, a to všechno v osmdesátých letech. Ano, znamenalo to nocovat na ulici před zahájením prodeje zájezdů.

J. Pavelka 1.8.2019 11:25

Na druhou stranu

Zavřít třeba Jakeše za to, že byl někdo zastřelen na hranicích, je čirá utopie...Kromě politické průchodnosti i z právního hlediska by se těžko dokazovala trestní odpovědnost...Konečně Štrougal za to dokonce souzen byl, ale byl osvobozen...

A. Alda 1.8.2019 10:46

Každý den se u nás v souladu se zákonem vraždí.

Tisíce zcela nevinných dětí jsou u nás každý rok zavražděny v souladu se zákonem.

Je pokrytecké bojovat za potrestání 40 let staré vraždy v souladu s tehdejším zákonem a nevšímat si každodenní vražd v dnešní době.

R. Meišner 1.8.2019 10:34

dobrá otázka

...s třicetiletým zpožděním. too little, too late.

V. Liptovský 1.8.2019 10:05

Na túto tému sa dá písať...

...koľko kto chce. Nedá sa tomu oponovať, je to módne, bezpečné a navonok múdre a potrebné... V skutočnosti však nie veľmi múdre, ale úplne zbytočné. Čo nové priniesol tento článok? Nič, čo by sme nevedeli. Omieľanie recyklovaných informácií... No, ak to autorovi stačí...

P. Kmoníček 1.8.2019 9:17

Pane Vodvářko,

děkuji za jasné popsání situace a srovnání s postupem Česka a Německa pro vysvětlení a vyřešení případů. Houžňákům a jejich soukmenovcům se to líbit nebude a také jim vůbec nedojde, že ti Malothové, Jakešové i Štrougalové musí být skoro stejného věku a nemůže jim být dvacet.

K. Dvořák 1.8.2019 13:52

Re: Pane Vodvářko,

Němci u nás během okupace vyvraždili 360 000 Čechoslováků. Kolik těch vrahů odsoudili ? Pět, deset. A nyni ti náckové nás budou mistrovat.

K. Janyška 1.8.2019 8:52

A co ty Babišovy ? Ducký, Mrázek, Kejla a Kovarčík ?

Nebo nejsou jeho ? Kdo ví, něteří však tuší téměř se stoprocentní jistotou, že ano. Mimochodem, sloužil i vraždám na hranici svým členstvím v KSČ a Stb... Dzp.

K. Dvořák 1.8.2019 9:50

Re: A co ty Babišovy ? Ducký, Mrázek, Kejla a Kovarčík ?

Jenerál Petr Pavel svým členstvím v KSČ od roku 1984 sloužil vraždám na hranicích. Ale velitelstvi NATO už mu odpustilo.

Rektor UK Zima, člen KSČ od 18 let také sloužil vraždám na hranicich.V lednu 1989 napsal do Rudého práva dopis ve kterém odsoudil demonstrace Palachova týdne....

K. Janyška 1.8.2019 20:46

Re: A co ty Babišovy ? Ducký, Mrázek, Kejla a Kovarčík ?

Ale ano, je jich jak rudých myší. Z vražd podezřelých však zase tolik ne... Dzp.

P. Dvořák 1.8.2019 8:50

Ještě je čas.

"Příslušníka SS Antona Mallotha . . . přivezli k soudu v roce 2001 na vozíku, na vozíku, aby si vyslechl . . . "

Že se ale Němci dokážou rázně vypořádat se zločinci!

Od r. 1945 do té doby uplynulo 56 let. Od listopadu do dnes pouze 30 let. Tak s našimi stařečky máme ještě 26 let čas.