20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

PRAHA: Žižkovské činžáky

Z knížek Vladimíra Neffa víme, že když se na „Žiškaperku“ neboli dnešním Žižkově začalo stavět, rostly tu činžáky často nevalné kvality. Ale na bydlení tehdy dosáhla i střední a nižší třída. Ty činžáky se rychle zabydlely a z velké části stojí dodnes.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 12.8.2019 21:00

S tím Franz Josefem jste to ale přehnal,

na druhého to nedotáhl, byl jenom první ...

F. Houžňák 12.8.2019 20:55

Taky vám v USA, aspoň tedy ve většině obcí,

stát nenařizuje, jak máte mít co zateplené, čím smíte nebo nesmíte topit a jak moc smíte topit, a podobně.

F. Houžňák 12.8.2019 20:53

Levně (Němci na to mají slovo preiswert) a dostupně

podle direktiv EU stavět nesmíte, všechno musí být zateplené v pětihvězdičkové kvalitě a musí oplývat všemi vymoženostmi "energeticky pasivních" domů.

D. Mach 12.8.2019 19:51

Hlavně nebudovat ghetta

No celá ta úvaha jde trochu nakřivo. Když veškerý ten novodobý proletariát (jak ho pan Roller nazývá) ubytujeme na Žižkově, pak tím zvýšíme dopravu, protože učitelky a zdravotní sestry potřebujeme i v jiných částech Prahy. Nebo si snad myslíte, že obytný most přes Vltavu by byl pro proletariát?

J. Jurax 12.8.2019 19:19

No, po mém soudu autor spíš akcentoval celkem zjevnou a samozřejmou skutečnost, že tomu největšímu a nejpotřebnějšímu segmentu zájemců o bydlení v Praze tyhle věžáky jakkoliv architektonicky kvalitní neodlehčí, poněvadž pro něj ani nejsou určeny.

Neboť byty v nich budou drahé, jejich počet bude malý a hlavně byty nebudou nájemní.

J. Jurax 12.8.2019 19:10

No, po mém soudu nájemné byty soukromník stavět nebude, protože z nájmu se mu investice vrátí za desítky let, kdežto při prodeji prakticky hned po dostavění.

Tohle je parketa města, které má ve velkém stavět nájemní bydlení pro lidi takové, aby nájem byl pro ty lidi únosný, tedy nikoliv hightech a luxusní, ale spíš menší a úsporné. A stavět je s vysokou prioritou na úkor jiného.

Jenže to by - a nejen v Praze - městští notáblové museli myslet na lidi a ne na sebe a své politické čachry.

K. Ignacio 12.8.2019 16:39

Zase neviditelná ruka trhu bude úřadovat :))

K. Ignacio 12.8.2019 16:27

...a ještě tu o Smolíčkovi.

Nejdříve potřebujete investora tím muže být kdokoliv, pak Vám teprve začne vadit administrativa, která je ČR opravdu nekvalitní a málo výkoná v krajních případech i nesmyslná. Ale administrativa nikomu nebrání postavit dům s byty k nájmu, ale nikdo to nedělá. K pronájmu se staví pouze open office a sklady. Neznám ani jednoho investora, který by stavěl byty k pronajmu i když je poptávka. Tak, a já si myslím, že stát nemá stavět byty a pronajímat je. Za komunistu to dělal a byty byly přiděleny soudruhům ze strany a nebo těm vo jim pochlebovali slušným lidem bez úplatku bylo nakopáno - tuhle cestu už jsem zažil a nefunguje. Dávat dotace investorům také nikam nevede, protože úředníci kteří o nich rozhodují budou mít svůj desátek jistý a situace se nikam neposune - už to bylo vyzkoušeno a také to nefunguje. Já bych byl pro daňově zvýhodnění na bydlení tak aby bylo odpočítatelné přímo z daní. Ne natahovat ruce dopředu státě dej/zařiď, ale když někdo pronajímá být má být zvýhodněn před tím kdo na společnost kašle. Asi by bylo docela motivační pro investory kdyby nemuseli platit daň z nemovitosti sloužící k nájmu, kdyby nemuseli platit daň z příjmu z pronájmu bytu (např. do 100m). Tak může podle mne stát provádět intervence, protože o nic nepřijde naopak může vydělat, protože na chvíli může růst stavební aktivita.

J. Stehlik 12.8.2019 16:23

Bydlení a jeho cena

Nedávno se kamarád vrátil z ameriky . Jak řekl je tam převis nabídky nad poptávkou . Čím to je ?

Je za tím jejich adresný daňový systém , kdy obce mají daň z nemovitostí (max.3%) , stát daň z obratu a zbytek unie. Obce mohou buď zvednout sazbu (politická sebevražda) , nebo se rozvíjet (budoucí daně). Tato kombinace zajištuje, že nemovitosti neleží ladem, levně postavíte(nízká dań z obratu) a velká nabídka (obec chce se rozvíjet) . Na jednu stranu je to nespravedlivé , že opakovaně je daněno něco co vlastníte , ale je zajímavé , že mají na stejný počet obyvatel třetinu bezdomovcu. Pruměrně si pořizují byt za 3 roční platy a velikost obydlí je 220m2. Daň z převodu tam je asi minimální protože se za život přestěhují čtyřikrát .

Takzvaně američané nacpou svobodu , nezávislost a konkurenci i do tohoto segmentu. Svobodou je pro majitele , že nejsou trestáni za přestěhování za lepším . Nezávislost je u obcí , kdy nemusejí škemrat až jim spadnou peníze zhora a tím také mají zodpovědnost. :-) A konkurence , ta je pak velká na trhu , kde si konkurují majitelé co musí prodat (přece nebudou platit vysoké daňe)

A nebo mužeme se inspirovat Vídní . Tam je zavedena speciální daň z příjmu která jde obci . Víděňáci tak bydlí z 80% ve státním. Obec nejen že rozhoduje kde a co se má jak stavět , ale má i nadbytek kapitálu na výstavbu . Tento systém už známe od nás ze socialismu . Uředníci rozhodují , kde budte bydlet . A logicky VIP místa budou pro spráné kamarády uředníku , politiku . Vždytˇto známe i u nás kdy soudcové s nadpruměrným příjmem bydlí v bytech s dotovaným nájmem . Nepřipomíná vám to něco ? Feudální systém zustal (my se o vás postaráme) , akorát feudál je vyměněn za uředníka či politika.

P. Harabaska 12.8.2019 14:58

Re: pane Rollere

Já myslím, že prostitutek je v Praze daleko víc, nejen ty původně z Ruska. Daleko více je těch politických prostitutek a těch prostitutů, kteří těm politickým prostitutkám vyšší třídy lezou do rekta.

K. Podroužková 12.8.2019 14:47

Re: Paleta ptákovin

Při splnění daných podmínek musí stavební úřad stavbu povolit. Pokud je v územním plánu pozemek určen pro bytové domy, je úplně jedno, kolik bytů Praha má, budou tam bytové domy. Developer měl požadavky, kterým Jiřičná s vítězným projektem vyhověla. Myslíte, že kdyby stavbu projektoval jiný autor, byla by levnější, vešlo by se tam víc bytů? Ale developer víc bytů nechtěl. On staví, on to financuje, on jde s kůží na trh, on rozhoduje. A přibylo by snad víc bytů, kdyby právě tento soukromý projekt Magistrát nepovolil? Co by tam mělo podle Vás stát?

M. Šejna 12.8.2019 14:39

pane Rollere

však já taky proti chybě argumentuji. Takže to zopakuji znovu:

domy bude stavět soukromý developer na základě legálního stavebního povolení. Komu byty prodá, je jeho byznys a nikoli ideologická sonda do toho, že byty by se měly stavět pro soudobý proletariát.

Ty budoucí věžáky na Žižkově nikdo nikdy nepovažoval za bydlení pro proletariát. Žižkov totiž už není dělnická čtvrť. Takže tam budou možná bydlet i ty ruské prostitutky, jak jste se tu vyjádřil. I ty prostitutky jsou totiž proletariát, přímo soudobý. I když některé exkluzivní prostitutky bych možná zařadil mezi pracující inteligenci,

Zásadní řešení je v urychlení stavebního řízení. Pak půjdou ceny bytů dolu, protože se jich bude stavět víc.

R. John 12.8.2019 14:30

To byla polovážná sranda Franty Sauera....

... známého to opilce a anarchisty....myslím že i Longen v tom měl prsty...Hašek určitě...a ač tvé "podmínky" splňuji měrou vrchovatou, na Žižkově rozený ve čtvrté generaci, nad šedesát let, musím tě zklamat...o Svobodné Republice Žižkov toho moji vrstevníci moc nevědí... spíše bych řekl že ...ale nechci být sprostý...

F. Svoboda 12.8.2019 13:54

Zbytečný článek.

Vyjadřovat se k němu netřeba !!!

M. Prokop 12.8.2019 13:08

Re: autor nejspíš tíhne ke komunismu

Takže postavení domů s byty se ZHORŠÍ pražská bytová situace?

Zlepšení lze očekávat jen omezením (v nouzi i jen zrychlením) administrativy. Pak se bude víc stavět a to i byty pro méně bohaté.

V. Kotas 12.8.2019 12:44

Re: Plivněte si na architektu

Tak jest.

R. John 12.8.2019 12:41

Někde kolem Radhošťský a Lucemburský ?..

... ty pozemky patřily Vyšehradské Kapitule... v drtivé většině...a jako celek patřily pod ves Olšany a později samostatnou obec Žižkov...jde o "horní Žižkov..."... protože od sv. Rocha, centrum , to jde do kopce... Stavěl, respektive projektoval to tam většinou Krofta...V Baranově ulici nahoře, ten bílej pěknej kachličák, co bydlel Nezval, ten stavěl žák Loose... na jméno nevzpomenu...tak bych si vyprosil... že to není Žižkov...v hospodě by vás to také mohlo stát rundu...nejednu a to ještě v tom lepším případě...:-)

V. Kotas 12.8.2019 12:41

Re: Žižkaperk....to je kopec Vítkov...

Svobodná republika Žižkov, to bylo o něčem, jak říkávají ti, kteří se tam narodili, vyrostli a je jim dnes přes 60let.

Z. Roller 12.8.2019 12:31

Re: autor nejspíš tíhne ke komunismu

Tohle je na internetu krásné, ta diskuse. Škoda, že už úplně upadlo v zapomnění oněch sedm pravd dialogu, které se kdosi snažil naší společnosti představit po Listopadu, například že oponent není nepřítel a že se má argumentovat proti chybě, ne proti osobě chybujícího. Takže: prosím o přečtení, koho v článku pojmenovávám proletariátem (můj příbuzný, když pro realitní firmu přepisoval soukromé inzeráty, se sám považoval za digitálního dělníka - s příjmem kolem 40000). Ne, nechci příslušníky nižší a střední třídy ubytovávat v mrakodrapu. To snad, u Jóviše, z textu jasně vyplývá. Co říkám je, že tvrdit, že postavením těch dvou domů se nějak zlepší pražská bytová situace, je dogmatický blábol. Už jsem se dostatečně jasně vymezil vůči zelenáčům a pirátům? Tak to jsem rád.

Z. Roller 12.8.2019 12:21

Re: Paleta ptákovin

Pardon, nemám absolutně nic proti architektce Jiřičné a přeju jí hodně zdraví a úspěšných projektů, ale pokud magistrát povolil tenhle projekt právě proto, že je nedostatek bytů, je to jako kdyby si na malování modrých zón objednal Rittsteina (u tohohle magistrátu bych se nedivil). Ty "ruinové dotace" jsem myslel trochu v nadsázce, ale i tak si myslím, že majitele ruin nepřinutíte k akci jinak, než když jim něco nabídnete. Copak by se u nás vyměnilo tolik kotlů, kdyby se apelovalo jen na ušlechtilou zodpovědnost za čisté ovzduší? A na Žižkově jsem kdysi bydlel. Vím, že je tam dost krásných drahých bytů, ale ty se stavěly spíše až ve třicátých letech, navíc v ulicích, které už snad ani žižkovské nejsou. Vždyť do kontejneru před naším domem odhodil část oběti vinohradský, a nikoli žižkovský řezník.

R. John 12.8.2019 12:02

Jo.. v "Kapslovně"....

...ovšem to je strašně dávno... to ještě nebyl Žižkov součástí Prahy.... vzniká na půdorysu obce Olšany...potom se spojil s Královskými Vinohrady a po letech společně vstoupily do "Velké Prahy...V Kapslovně ještě pamatuji kobky pod zemí... sklady na střelný prach a tak... jako kluci jsme tam lezli... byly tam naházené "poklady", jako německé helmy a plynové masky, tak jsme to tahali ven a když jsme v tom táhli nahoru na Vinohrady, byli jsme jak hitlerjugend... :-)

M. Šejna 12.8.2019 12:01

autor nejspíš tíhne ke komunismu

žižkovské činžáky bude stavět soukromá firma a byty v nich prodá těm lidem, kteří o ně projeví zájem a koupí si je.

Pokud chce soudruh autor, aby v nových věžácích bydlela "dělnická třída" nebo "proletariát", bude muset ty domy nejprve znárodnit.

Autor nejspíš volil do pražského magistrátu zelené nebo pirátské bolševiky.

K. Podroužková 12.8.2019 11:26

Paleta ptákovin

Kromě historického a sociálního exkursu nabízíte i dost problematické řešení. Výstavba na Žižkově začala, když byl ještě vesnicí u Prahy. Dnes je to širší centrum. Tenkrát na bydlení dosáhly i nižší vrstvy, dnes je Žižkov pro bohatší. Proletariát bude vždycky bydlet na periferii, minimálně pozemky jsou tam levnější. Praha byty nestaví. Staví soukromí developeři. Proč jsou domy navržené architektkou Jiřičnou, proti jejíž práci se vymezujete, vysoké, byste věděl, kdybyste si o projektu něco přečetl. Nebudou to byty nájemní ale v soukromém vlastnictví, tedy ne "činžáky". Praha byty potřebuje, měl by tedy Magistrát něco pro výstavbu udělat a ne jen slibovat. Mohl by si aspoň spočítat svoje vlastní byty, dohledat uzavřené smlouvy a jednat. Už na tom dělají dlouho a výsledek nikde. Vaše řešení v daňových úlevách a příspěvcích na rekonstrukce je z říše snů. Je třeba si uvědomit, že kotel nebo nádrž na vodu se pohybuje ve zcela jiných cenových relacích než rekonstrukce nájemního domu.

M. Prokop 12.8.2019 10:44

Re:

Ano, jistě. Pokud to něco VYřeší, bude to trh. Vyžírkové to ovšem nechtějí VYřešit, oni to chtějí řešit. Co nejdéle a za co nejvíc obecních a státních peněz. Funkčnost řešení je přímo nevítaná.

M. Prokop 12.8.2019 10:41

Já bych to přece jenom nechal raději na trhu.

Jakmile někdo začne podporovat netržní řešení, podpoří akorát tak korupci.

M. Rozbořil 12.8.2019 10:39

Plivněte si na architektu

Paní Jiřičná by zajisté dokázala navrhnout obytný dům třeba pro hodně nižší střední třídu, jenom by si ho musel někdo objednat. Co si Pražáci zvolili, to mají. (Ostatně to platí i pro nás, Brňáky).

I. Schlägel 12.8.2019 10:24

Bingo.

Nic proti paní Jiřičné, ta je v tom nevinně.

P. Kubáč 12.8.2019 10:03

Situace v Praze je deformovaná přtomnosti

"snadných" státních a evropských peněz a chamtivců, kteří na jejich přítomnosti chtějí vydělat. Z poctivě vydělané výplaty se na trhu nikdy neprosadíte proti chytrákům, kteří mají rozjeté tři dotované "projekty"

Proto je situace zdravotních sester, učitelů, skladníků a dalších lidí dělajících užitečnou práci - neřešitelná. Přesněji byla by řešitelná návratem do dob "Žižkaperku" kdy byly 5% daně a každý žil bez dotací - striktně za své.

R. Tesařík 12.8.2019 9:34

Re: Žižkaperk....to je kopec Vítkov...

Asi tak.

K. Podroužková 12.8.2019 9:30

Re: Naprosto přesné!

Pražská radnice nestaví nic! Staví jen soukromí developeři, a i ti moc málo. Takže srovnání s Vídní máte mimo terč. A architektka Jiřičná, co jí vyčítáte? Že nakreslila krásné domy? Myslíte, že hnusné paneláky by byly vhodnější? Četla jste o tom projektu něco? Víte, jaké požadavky se dnes kladou na výstavbu? Zateplení, osvětlení, izolace, metráž, parkování atd. a to u každého domu, takže náklady na krásný a ošklivý dům jsou zhruba stejné. Ona má domy vysoké, aby mezi nimi zbyl volný prostor pro pěší, v parteru obchody, v suterénu parkování, tvar mají oblý, aby odolávaly větru. Jak by měly podle Vás vypadat domy pro skladníky, učitele a pokladní? V této lokalitě budou stejně drahé, ať je nakreslí kdokoli.