25.6.2022 | Svátek má Ivan


PRAHA: Pocit trapnosti za (ne)bezpečnost

10.8.2006

Asi jste si všimli nápisů v pražských tramvajích upozorňujících v několika jazycích na kapsáře. Obdobně se rozsévají nové dopravní značky "Vaše auto není trezor". Toho jsem si tedy všiml již počátkem 90. let, když jsem po šestém ukradeném autorádiu přestal tato v autě prostě vozit vůbec. Chápu, že upozornění je snad dobře míněno, zároveň ale smrdí alibismem i neschopností řešit problém od kořene.

Česko má navštívit jeden můj dávný kamarád s lidmi ze sportovního klubu. Celkem asi 16 lidí, z toho polovina dětí. Jeden den stráví prohlídkou památek Prahy. Poněkud jsem váhal jsem, zda mám shodit naše město a zemi, nebo být loajální k němu. Nakonec jsem mu včera napsal tento dopis.

======================

Milý R.,
dozvěděl jsem se, že jste se rozhodli jezdit tramvajemi.

Protože jste skupina cizinců, doporučil bych Vám, abyste si dávali pozor na kapsáře v tramvajích.

Stává se to pouze příležitostně, mě osobně se to v tramvaji nikdy nepřihodilo, ale jsou zprávy, že na některých tramvajových linkách jezdících centrem Prahy občas pracují kapsářské gangy (2-3 osoby).

Ti lidé vypadají zvláštně a obvykle nejsou českého původu. Také se mohou podivně chovat, aby odvedli pozornost špatným směrem.
Někdy používají děti, aby se vyhnuli trestní odpovědnosti dospělých. Nepoužívají násilí, ale mohou být drzí, strkat se a nadávat.

Můj tchán osobně zažil kapsáře v metru na sobě, když jel z letiště s kufry z dovolené. Osoby vypadající jako turisti jsou prostě cíl.

Také jsem osobně zažil incident v restauraci. Nejdříve přišla nějaká stará paní s kyticemi ke stolu, ale byla odmítnuta. Po 10 minutách přišla jiná osoba, tentokrát to byl vysoký muž s tmavou pletí a dlouhým kabátem, opět nabídl nějaké kytice na střed stolu. Zase byl odmítnut. Po nějakém čase můj soused vpravo zjistil, že mu chybí peněženka. Měl ji v náprsní kapse saka, které viselo na opěradle jeho židle. Nic jsem neviděl, ačkoliv se to sběhlo pouhých 20 centimetrů ode mne.

Přivádí mě to do rozpaků Tě upozorňovat. Praha je stále docela bezpečné město např. ve srovnání s New Yorkem, ale určitě již není tak bezpečná jako byla během Tvé poslední návštěvy [někdy okolo r. 1990].

V zásadě si myslím, že to bude OKay, ale buď si vědom.

S pozdravy, Vojta

======================Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!