17.4.2021 | Svátek má Rudolf


PRAHA: Otazníky kolem Karlova mostu

10.11.2008

Na sklonku babího léta jsem zavítal do Prahy, abych si prošel jsem i Karlův most. Velmi mě překvapilo odvedení rekonstrukčních prací. Spáry mezi kameny mi přišly velmi odfláknuté, jako kdyby se nejednalo o národní památku. Celkově jsem z toho neměl dobrý pocit, ale věřil jsem, že jako laik nerozumím dostatečně problematice a vše probíhá pod přísným dozorem památkového úřadu a koneckonců i města. V jedné pozdní relaci na ČT, kterou jsem dříve sledoval, bylo podrobně probíráno, jaké kameny jsou vyměňovány a že se postupuje podle nejlepších metod. Vyměněny měly být hlavně kameny z rozpadajícího se pískovce a nahrazeny kvalitnějším. Karlův most přeci patří mezi naše nejvýznamnější národní památky a snad by si na tom někdo nenamastil kapsy….. Bohužel, opět se ukázalo, že jsem nenapravitelný optimista.

To, co jsem viděl na Karlově mostě jako laik, bylo potvrzeno 4. listopadu zprávou Památkové inspekce ministerstva kultury [1]. Inspekce kritizuje nedostatečnou dokumentaci při opravě mostu. To samé je dnes kritizováno i na opravě z let 1965-1978. Je konstatováno že bylo vyměněno více kamenů, než bylo nutné (zřejmě aby firma, která je dodává, dostala více peněz), původní kvádry byly zkracovány, osazovány na jiné místo, zábradlí není sestaveno do roviny. Podle restaurátora Petra Siegla [4] by třetina vyměněných kamenů mohla zůstat na svém místě. Navíc mě překvapilo, že typ použitého pískovce je podle inspekce nevhodný, přičemž daný odborník na ČT jej plně schvaloval. O tom, že byly úvahy o otevření nového lomu, nepadlo v pořadu ČT ani slovo…

Na stavbu jsou podle některých pramenů zaměstnáni ukrajinští a rumunští dělníci - mají pracovníci alespoň výuční list v oboru? Firma Mott MacDonald Praha s.r.o.zajišťující stavební dozor není primárně zaměřena na památkovou péči, ale na poradenství v oblasti fondů EU, dopravy a běžných staveb mostů a tunelů. Objevily se spekulace jestli nejsou staré kameny prodávány načerno bohatým kupcům, například ty, které byly bez fotodokumentace zničeny v drtičce.

Doufejme, že se věci dají trochu do pohybu a bude provedena revize opravy. Možná není ještě pozdě. Věta pana Štulce [2] "V tomto případě se ale nejedná o takové hodnoty, aby se odůvodnily velice specifické a drahé způsoby rozebírání" zřejmě nevědomky vyjadřuje skutečný stav věci - úplatků bylo tolik, že nezbyly peníze na samotnou opravu. Na internetu je k dispozici několik amatérských záznamů probíhajících prací [3].

[1] Inspekční kontrola Karlova mostu ukončena
[2] Oprava Karlův most poškodila, tvrdí inspekce. Památkáři nesouhlasí
[3] Takhle se opravuje Karlův most...
[4] Pět klíčových chyb, které mohou podle inspektorů poškodit Karlův mostOtestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.