25.6.2022 | Svátek má Ivan


PRAHA: Neprotestuje jen TOP 09

4.12.2010

Každý rok se těším na konec listopadu. Je to konec hlavní turistické sezóny a jako průvodce turistů si mohu konečně odpočinout. Po několika dlouhých měsících, kdy jsem v práci šest, sedm dní v týdnu, přicházejí dny sladkého nicnedělání. Ráno vstávám, až se probudím, pak z okna pozoruji, jak sněží. 30. listopadu jsem však nelenil a vyrazil na pražský magistrát.

Už od 16. listopadu, když byla ohlášena dohoda o koalici ODS – ČSSD, slýchám od různých známých, že demonstrovat proti tomuto paktu nemá cenu. Já byl přesvědčen o opaku již počátkem listopadu, když se této koalice zastával prezident Václav Klaus a ex-primátor Pavel Bém při příležitosti své rozlučky řekl, že Pražané budou mít pravicového primátora, tak jak si přáli. Že myslel Bohuslava Svobodu, bylo už tehdy nadmíru jasné. Jen nevím, jestli si obyvatelé hlavního města přáli městskou radu, ve které bude prvním náměstkem primátora Karel Březina. Ten už pár hodin po bleskovém jednání na gynekologii mezi ODS a ČSSD nebyl schopen uvést jediný konkrétní důvod, v čem je z hlediska programu pro jeho ČSSD lepší dohoda s ODS než s TOP 09. „No, prostě uděláte dohodu s někým, s kým se lépe dohodnete,“ řekl doslova v jednom rozhovoru. Oblíbený zpěvák Lou Fanánek Hagen by zanotoval „Růža ta jediná mi dááá….dááá…dááá“.

Formálně, matematicky je pražská koalice samozřejmě v pořádku. Její sestavení je však vítězstvím formy nad obsahem, chcete-li, litery nad duchem. Co však také jiného očekávat, když tuto koalici sestavili převážně lidé, kteří uvažováním evidentně zastydli v časech normalizačních. Kdy bylo heslem dne „hlavně se v tom naučit chodit“ nebo „takhle by to přece udělal každej“. Říká se, že pravda je v historii, a naší nedávnou minulostí je normalizace. Proto je dobře, že lidé, které toto v jádru normalizační uvažování rozčiluje (v naší politice jich je bohužel stále málo) demonstrují, blogeři píší…

Jak se blížilo datum ustavující schůze městké rady a s tím spojená demonstrace, měl jsem stále silnější pocit, že Bohuslav Svoboda, koalice futrál, se snaží v médiích podsouvat, že všechny ty protesty jsou jen pláč zhrzené TOP 09. Tak jsem i já, sice volič TOP 09, ale ne její člen, ani člověk, který by mohl nějak z účasti této strany v městské radě přímo profitovat, vyrazil chladného rána na Mariánské náměstí. K mé radosti jsem shledal, že demonstrace se zúčastnilo mnoho mladých lidí, studentů , které netřeba podezírat, že by představovali zhrzenou či ufňukanou TOP 09. Přišli vyjádřit svůj nesouhlas s počínáním ODS a ČSSD, ale i podpořit Zdeňka Tůmu, aby nevzal do zaječích a dostál slibů o neúprosné opozici. Mezi přítomnými jsem zahlédl i jednoho známého, majitele restaurace v centru města. Má tam dobré pivo a jídlo za slušné ceny a také jemu se dohodnutá koalice pranic nelíbí. Členem TOP 09 však není a zhrzeným dojmem nepůsobí.

Jednací sál magistrátu je narvaný až k prasknutí. Je tu hodně lidí, kteří křičí, lomozí, troubí na vuvuzely a v podstatě zamezují politikům v průběhu jednání. Je tu ale i hodně těch, kteří křiklouny napomínají „Nechte ho mluvit…“ , „takhle jim nahráváte“. Je tu i právník Karel Muzikář. Ten se diví (jak jsem se později dočetl v HN), kde se tu vzalo tolik lidí. Prý to musejí být nezaměstnaní. Kdo by jim dal na tohle volno. Zřejmě pan Muzikář zaspal více než dvacet let, že neslyšel nic o svobodném zaměstnání. Jó, Karel Muzikář, ten by nás všechny srovnal.

Nakonec Bohuslav Svoboda jednání asi na dvě a půl hodiny přerušuje. Odcházím na oběd, pak se chvíli procházím po Starém Městě, zajdu si na kávu. Když se krátce před druhou hodinou, na kdy bylo ohlášené pokračování jednání, vracím, budova magistrátu je již uzamčena. Před hlavním vchodem stojí čtveřice policistů, kteří mají žluté reflexivní vesty s nápisem ANTIKONFLIKTNÍ TÝM. Když se lidé dožadují, aby je na veřejné jednání pustili, odpovídají, že dveře jsou uzamčeny zevnitř, a není tedy v jejich možnostech ani kompetenci je otevřít. Oni, policisté, jsou tu jen pro komunikaci s veřejností. Tak mě napadá, že kdyby městskou radu sestavil vítěz voleb, ať už s ODS nebo ČSSD, možná by zde žádný antikonfliktní tým pro jednání s veřejností nemusel být přítomen. Možná si budeme platit policii, aby kromě pacifikování fotbalových fanoušků také hlídala klid koalice na pražském magistrátu.

Ještě ten den večer jsem v jednom televizním zpravodajském spotu slyšel Pavla Béma, jak říká: „Je to legitimní, ale nedůstojné.“ Dobře. A pane ex-primátore, to jste měl na mysli průběh úterního jednání nebo samotný fakt vzniku koalice ODS-ČSSD?Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!