27.6.2022 | Svátek má Ladislav


PRAHA: Dej blbci úřad, vymyslí značku

17.11.2021

Máte u vás také Kocourkov jako my na Pankráci? Předesílám, že nevlastním řidičský průkaz a vždy se budu zastávat především chodců proti automobilům, ale...

Kauza 1: Slepota

Kdo odbočí z hlavní ulice Na Pankráci do její pobočné větve, může (po mimořádně ostrém odbočení ve stylu alpských serpentin) na jejím samém začátku snadno přehlédnout značku slepé ulice. Je umístěna asi předpisově správně, ale neznalí řidiči ji nad křovím nezaregistrují. První odbočka odsud je ulice Hradeckých, a že ta je slepá, zjistí i slepý - konec zatarasený kontejnery dává jasný signál. Kdo pohrdne touto odbočkou, spatří pár metrů před sebou klasický zákaz vjezdu s výjimkou dopravní obsluhy. A asfaltové cesty, u nichž nikdo neví: je to silnice nebo chodník?

Znacka1

Vezu-li pivo do jedné ze dvou zdejších hospod, asi budu chtít pokračovat a odbočit doleva. Ale to se podivím: zákaz vjezdu s výjimkou integrovaného záchranného systému! Ten je tu nový, předtím byl na téže tyči zákaz s výjimkou zásobování.

Znacka2

Nic proti tomu, zásobování vzdálenější hospody pravidelně zacpávalo celou komunikaci tak, že matky s kočárkem a invalidé o holích se museli vracet oklikou přes ulici Hradeckých. Navíc jeden hospodský raději místo couvání odjížděl přímo na navazující chodník a odtud po nějakých dvaceti metrech na magistrálu. Šetřil čas.

Jenomže ta současná realita... Parkují tu samí hasiči a záchranáři? Dovážejí sem basy piv služební auta policistů? A co hospodský? Polepšil se? (správná odpověď na všechny otázky zní „ne“)

Kauza 2: Nezahneš!

Téměř na tomtéž místě, jen o pár desítek metrů níže, se z hlavní větve ulice Na Pankráci dalo v posledních desítkách let odbočit vpravo do ulice Lomnického. Během letošní rekonstrukce křižovatky se ovšem toto odbočení stalo zapovězeným. Vodorovné značení je jasné, jenom si jej řidič popojíždějící ve frontě k semaforu nemusí mezi koly aut všimnout. Svislé značení také existuje, jenom je ta dopravní značka dosti malá, zejména když hned za ní ukazují orientační šipky názvy všech ulic na křižovatce včetně oné zapovězené Lomnického. Úředník řekne, že řidič si má všímat dopravního značení za všech okolností, a bude mít pravdu. Navíc není-li kolona před semaforem, nelze si alespoň té šipky na asfaltu s přikázaným směrem jízdy nevšimnout.

Proč tedy pravidelně vídám při každém přecházení přechodu na Lomnického jednoho až dva řidiče odbočující zakázaným směrem?

Co je špatně?

Domnívám, se, že problémem je nejen určitá otupělost některých řidičů k dopravnímu značení a předpisům. Vedle evidentních hovad (zdravím BMW pana hospodského) jsou mezi nimi docela jistě i jedinci udolaní množstvím příkazů a zákazů a jejich neustálými změnami.

Špatně je také to, že se dopravní značení předem nekonzultuje s místním policajtem, který danou lokalitou dvakrát denně pěšky projde a zdejší situaci dobře zná. Tedy - pokud nějaký takový existuje.

A hlavně, špatně je vydat příkaz, vydat zákaz a nekontrolovat plnění. To ví každý rodič, každý učitel, každý šéf čehokoli, to ale nevědí úředníci očarovaní štemplem a paragrafem jako Frodo prstenem. Co by pomohlo: nastala nová situace, po desítkách let se změnilo odbočování, změnil se zákaz vjezdu, takže nejprve upozorňovat a napomínat, po dvou měsících pokutovat. Nebo situaci přehodnotit a zákaz opět zrušit či přeformulovat.

Zdá se to jako ryze lokální záležitost, ovšem princip současného stavu na Pankráci je, myslím, zcela univerzální. A co u vás? Také Kocourkov?

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovinZískejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

J. Hejna Ano. 9:23 17.11.2021
K. Káš Také. 7:57 17.11.2021