18.1.2022 | Svátek má Vladislav


Diskuse k článku

PRAHA: Blobové blbnutí

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
obyvatelka Letné 22.10.2007 11:42

Mám právo říci,vedle čeho chci bydlet

Prostě obrovská hmota,nečleněná,neekologická,na Letnou se nehodící.Nechci se na ní každý den dívat!!!!!!

Erik 21.10.2007 22:46

Libi/nelibi. Ma to vubec vyznam? A pro koho?

Archivace novych titulu v tistene podobe? Neni to nesmysl v dobe kdyz se prakticky vse pripravuje v digitalne a digitalni podoba je efektivnejsi, vernejsi a da se vyhledavat i v textu?

Nebo sluzba obcanum? Kolik obcanu si bude brat dovolenou a platit cestu do Prahy? Kdysi byl tisteny autoatlas vitanym darkem, dnes je daleko lepsi a aktualnejsi digitalni podoba. A to ani nemluvim o odbornych casopisech ktere snad vsechny vychazeji v digitalni podobe a knihovny jejich tistene podoby postupne odhlasuji. Za zlomek ceny se da poridit podstatne lepsi sluzba pro obcany doma i v zahranici. Ale mozna i pro autory; namisto dvou exemplaru ve trimilardove budove mit digitalni podobu pristupnou za mirny poplatek pro kohokoliv, kdekoliv, a kdykoliv.

Obavam se ze nova budova nema ani tak vyznam pro archivaci nebo obcany jako pro "zainteresovane" (o cemz svedci i utracene miliony na odmeny clenum komise a urputna kritika kazdeho komu se nelibi jejich zamer). Tri milardy je hodne a zadluzene Cesko neni v pozici jinych statu kterymi se architekti nebo knihovnici tak radi ohaneji. To se samozrejme tyka i Olympiady, narodniho stadionu, a Senatu. Rad bych se docetl neco o vyznamu.

zíralek 21.10.2007 22:50

Re: Libi/nelibi. Ma to vubec vyznam? A pro koho?

Ty archiválie do sběru že ano? Obávám se že budete mimo dosah, jakékoli knihovny:-P

Lucifer 21.10.2007 22:54

Re: Re: Libi/nelibi. Ma to vubec vyznam? A pro koho?

obávám se, zhýrale, že Erik má pravdu.

jak daleko je od vás nejbližší knihovna a jak často do ní chodíte, zhýrale paroubkovitej?;-P

zíralek 21.10.2007 22:57

Re: Re: Re: Libi/nelibi. Ma to vubec vyznam? A pro koho?

dost často;-P

Lucifer 21.10.2007 23:04

Re: Re: Re: Re: Libi/nelibi. Ma to vubec vyznam? A pro koho?

tak to je jistě dobře - a jaký to má vliv na Erikův názor?:-/

baltahsar 21.10.2007 23:58

Re: Re: Re: Re: Re: Libi/nelibi. Ma to vubec vyznam? A pro koho?

Jakej maj na sebe vliv mimoběžky?

hu 1.11.2007 18:06

Re: Libi/nelibi. Ma to vubec vyznam? A pro koho?

Vzhledem k autorskemu zakonu je neco takoveho hudbou z marzu :-)

tich@dohoda 21.10.2007 19:31

hezky napsano pane Krejci

  co , me potesilo, ptal jsem se na nazor sve dcery/po telefonu :-) /, je to puboska, ovsem rika stejne to co vy, osobne se k vasemu nazoru take priklanim, myslim ze ta stavba by na jinem miste Prahu udelala zase vice atraktivni. Cest :-)

historie 21.10.2007 18:05

Prace pana Kaplickeho

Prace pana Jana Kaplickeho je vcelku zajimava takove Hi-Tech.future-systems.com.Pane

Kaplicky beste se svym navrhem treba do Japonska tam by se to hodilo.

Praze by to asi moc neprospelo.Vzhledem k tomu ze 99% lidi jezdi do

Prahy na historicke pamatky a to co by se risovalo na horizontu Letne v

porovnani s Prazkym hradem.Hruza!!

Buvol 21.10.2007 17:18

Autor zapomnel na jednu veledůležitou věc, totiž že projekt byl navržen ve shodě s podmínkami soutěže na konkrétní místo na té Letné ....

Ladislav N. 21.10.2007 19:03

Re: ...projekt byl navržen ve shodě s podmínkami soutěže ...

No, právě že nebyl. ;-P

PetrH 21.10.2007 22:09

Re: Autor zapomnel na jednu veledůležitou věc, totiž že projekt byl navržen ve shodě s podmínkami soutěže na konkrétní místo na té Letné ....

http://www.archiweb.cz/salon.php?action=show&id=3729&type=11

takyodbornik 22.10.2007 3:39

Re: Autor zapomnel na jednu veledůležitou věc, totiž že projekt byl navržen ve shodě s podmínkami soutěže na konkrétní místo na té Letné ....

Jak je tomu obecne v moderni architekture, ta byva zpravidla navrhovana ne jako misto (place), ale jako predmet (object). Takze vztahovost k mistu (place relatedness) je velmi casto zcela opominutelnou slozkou novodobe architektury. Navrh pana Kaplickeho je toho dobrym prikladem. Proto take jeji umisteni je snadno zamenitelne, v podstate zalezici toliko na svych telesnych rozmerech. Tomu se ostatne tak deje kazdy den (napriklad tzv. "project homes").

Nejvetsi vyhodou a zaroven (z hlediska navrhu jejiho soucasneho umisteni) nevyhodou panem Kaplickym navrzene NK je to, ze muze stat prakticky kdekoliv, kam by se vesla. Je v Praze dnes jiz bohuzel mnoho mist, kde by pana Kaplickeho NK nejen nevadila, ale mozna i povznesla svoje bezprostredni okoli. ;-)

I. Laengsfeld 21.10.2007 16:53

Zajímavé téma diskuse

Umoznuje zamyslet se i nad vnimanim jinych, sveho casu sokujicich del

(ktere se treba pozdeji ale staly ikonami, medialni masaz trvajici

destitky let muze byt silna a ucinna...) Kdyz se nad tim tak zamyslim

zacinam si treba uvedomovat, co to stoji za hruzny zelezny nesmysl uz vice nez sto let uprostred Parize. Zelezne grandiozni mosty a jine technicke stavby jisteze beru - a obdivuji se jim, ale takovahle samoucelna blbost? To se ten Eiffel, jinak kvalitni inzenyr a

architekt, musel zblaznit! :-D

Pavlík 22.10.2007 0:13

Re: Zajímavé téma diskuse

Omyl: Eiffel byl v první řadě podnikatel, tu věž postavil, ale vyprojektoval jí  zaměstnanec  jeho konstrukční kanceláře ! !  Před nedávnem ve francouzské televizi ukazovali pravnuka konstruktéra Eiffelovy věže. Jméno si nevzpomínám, ale mám to někde na nějakém videu. . .

Jan Krejčí 21.10.2007 16:15

Super příspěvek

od zástupce proletariátu naleznete zde: http://www.virtually.cz/index.php?art=15293

janoryna 21.10.2007 15:57

ta knihovna se mi moc nezdá,

panu prezidentovi také ne, ale jak ten návrh zamítnout, když byl vybrán legálně ustavenou komisí soutěží vypsanou asi ředitelem knihovny. tak asi přemýšlel pan primátor. po půl roce na to přišel. nemusí o kvalitě nvrhu nic říkat. stačí kdyžřekne,že vybranou lokalitu nikdy neschváli a tudíž nechápe, jak taková soutěž semohla vůbec konat. může za to ježek ! a když ministr kultury i primátor řeknou, že dají peníze na olympiádu a né na knihovnu je vymalováno. a mají pravdu. když siněkdo chce číst, tak ať si to zaplatí. své zájmy za své peníze !

zíralek 21.10.2007 15:47

Chtělo to založit spolek,

za knihovnu a zadotovat jak spolek za olympiádu. Snad ho to ještě napadne:-/

Jan Krejčí 21.10.2007 15:00

Tuctový názor.

Mě se kauza knihovna líbí. Obnažila zajímavá zákoutí lidských myslí a několik dobře ukrytých lemplů na vysokých pozicích. Voliči jsou zase o něco chytřejší. V tomto smyslu, díky za knihovnu! Díky také za to, že nám ukázala, jak nám všem záleží na veřejném prostoru, tedy i architektuře.To je velmi pozitivní!

 

Zde je můj stručný, tuctový názor na novou budovu knihovny:

 

1.Je nová budova potřeba? - Nevím. 2.Jste spokojen s cenou? – Ne. Moje cena je o řád nižší. 3.Jste spokojen s umístěním? – Ano. 4.Proč? – Knihovna je na logickém místě- v zapomenutém, neutěšeném koutu Prahy, kde by se možná brzy chtěli vyřádit betonáři. Nedivil bych se, kdyby tam "dočasně" vznikla skládka. Mám takový dojem, že tam ještě nedávno byly squoty. Málokdo má důvod tam zajít, dnes ten prostor neexistuje.  Přitom je to jen kousek od pěti významných center:  metra, Hradu, Letenských sadů, Dejvic a Holešovic. Všechny tyto centra by novou dominantou jenom získaly. Byly by logicky propojeny! Pouhým posilováním komunikací na úkor života se budou tyto části Prahy jen odcizovat. Budou tratit!  5.Umíte si představit Kaplického budovu na Proseku?  - Ne! 6.Proč? – Prosek je hnusná díra, "vylepšovaná" zahušťováním v ještě větší hnusárnu. Supermoderní stavba by sice Proseku dočasně pomohla, stejně jako mu pomůže (snad ne dočasně) metro, ale mysl potentátů a kutilů se nezmění. Nakonec skončí jako tržnice, herna a výčep dohromady, pomalovaná křiklavými nebo blikajícími nápisy typu  jackpot – 1250,-Kč. 7.Líbí se vám Kaplického návrh? – Ano. 8.Proč? – Nevím. Asi proto, že maskáčovou celtu pokládám za standardní součást rodinné výbavy, cirkusové stany na Letnou patří a architekturu pokládám za výzvu, ne za služku sádrokartonářům. Promiňte mi sádrokartonáři, ale architektura je stav mysli, ne montáž bytového jádra. 9.Umíte si představit lepší návrh? – Ano. 10.Viděl jste všechny návrhy? – Ano. 11.Byl některý lepší? – Skoro. 12.Kolik jich bylo podle vás nepřijatelných? – Bez tří až pěti, všechny ostatní!

Pete Brich 21.10.2007 16:51

Re: Tuctový názor.

Dovedu si tu knihovnu představit v Dejvicích, na Proseku nebo na Smíchově - všude spojení metrem i autem lepší než na Špejchar.

Dříve měl Pražany varovat, aby nezlobili, žulový Big Joe. V budoucnu to má být to zlé oko plastového Kyklopa? Brrrrr.

PB

sumny Plzenak 21.10.2007 14:00

Jiří Stránský: Politické tanečky kolem chobotnice

Spor o národní knihovnu je učebnicovou definicí arogance moci. Když čtu výroky pražských zastupitelů, nenacházím jinou definici. Jen se trochu divím, že člověk tak kulturní a kultivovaný, jakým je pražský primátor, se vyjádřil tak, jak se vyjádřil a všechna média toho byla plná. Že se sám (taky veřejně) nepodivil, že se někteří zastupitelé vyjadřují jak huculové. Nutí mě k podezření, že ho někdo požádal, aby činil, jak činí.

V jeho případě bych snad i rozuměl tomu, že je mu bližší olympijský zájem než zájem veřejného vzdělání a kultivování. Nechápu však, že podobně rozhodné slovo nezaznělo (od zastupitelů především) k projektu národního fotbalového stadionu. Kde slovo národní je třeba přeložit na slovo komunistický, neboť jeho šéfprojektantem je ing.arch. Luděk Štefek, za totáče šéf ateliéru pražského projektového ústavu, samozřejmě i člen strany.

A manažerem onoho skromného stadiónku (co má zaplnit Letnou desetinásobkem plochy té prokleté chobotnice a dokonce překlenout i letenskou dopravu div ne někam k bývalému Stalinovi), je bývalý šéf (a myslím že i majitel) Sparty Košťál. Který se kdysi taky snažil dotáhnout to přes stranu a vládu co nejdál. A fakt to dotáhl hodně daleko. Takže, když dovolíte, přidám k aroganci moci i aroganci bolševické minulosti. A nezlobte se - musel jsem to říct.

http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/fejeton/_zprava/390441

sumny Plzenak 21.10.2007 13:41

Návrh Národní knihovny na Letné architekta Kaplického právem vzbudil pozornost

Se zájmem sleduji vzrušenou diskusi, kterou vyvolaly výsledky mezinárodní architektonické soutěže na objekt Národní knihovny. Už za obrácení pozornosti odborníků, sdělovacích prostředků i veřejnosti k tématům architektury a urbanismu bychom vypisovateli soutěže a panu architektu Kaplickému měli být vděční. Není to v našich končinách zvykem. Většina „počinů“ měnících naše prostředí prochází v době, kdy se o jejich podobě rozhoduje, za netečného nezájmu. Ojedinělá kritika se ozve až tehdy, když dílo stojí a „cca 100 let s tím nelze nic dělat“. Vyprovokovat tolik zájmu i u laické veřejnosti už soutěžním návrhem je husarský kousek. http://www.stuz.cz/view.php?cisloclanku=2007050004

janina 21.10.2007 14:27

Re: Návrh Národní knihovny na Letné architekta Kaplického právem vzbudil pozornost

Již v minulosti se několika architektům podobný husarský kousek podařil, ale v té době neexistoval ani internet, ani svoboda slova, takže pobouření, obhajoby a vůbec vášnivé diskuze se omezily pouze na úzkou skupinu odborníků na architekturu a přidružené obory... vzpomeňme třeba na Novou scénu ND... to by byl dneska mazec! Je nutné ovšem podotknouti, že kontroverznost nemá žádnou přímou souvislost s kvalitou...

a buran 21.10.2007 12:34

banauz

Tak k tem "odpuzujicim vyrazum", moje troska do mlejna. Pan Kaplicky se ozenil a tvrdi, ze jeho mlada a stihla zena ho svymi tvary inspirovala k chobotnici. 8-o. To snad ne. Mne ta nadhera  spis pripada jako dvoumetrakova zenska, ktera pocitila potrebu se vyvencit, tak si drepla, kde zrovna byla, a aby ji nic neuslo, tak natahuje krk a vejra.

Delta 21.10.2007 12:25

ne, že bych s panem autorem souhlasil bez výhrad, ale jedno mu nelze upřít -

není zapšklý stařík libovolného věku, kteří tady dovádějí na téma "knihovno". O mnoha jinách se to opravdu říct nedá.

eh 21.10.2007 9:50

Je neuvěřitelné

kolik nevkusných až odpuzujících výrazů používají účastníci této diskuze a vlastně všech diskuzí, týkajících se Národní knihovny navržené architektem Kaplickým.  

Pete Brich 21.10.2007 12:43

Možná kdyby se autor tohoto díla nevyjadřoval zpupně a kluci, co s ním mluvěj

(různí arbitři vkusu, elegance, morálky, atd) nechtěli čecháčky, co nemohou znát nic jiného než svou zablešenou jurtu nebo pelech na stromě, tímto dílem, jež ti čecháčci mají mj. zaplatit, zkrátka kdyby jim tím nechtěli rozbít ty jejich zadubené palice, výrazivo by bylo asi poněkud jemnější.

Ovšem usilovná snaha to dílo prosadit dává tušit, že penězovody už jsou napojeny.

PB

historie / casu ... 21.10.2007 3:30

Cesi, Cesi ... (ctouc to) ...

“… if “this” that you quarrel (among yourselves), that you have not found a proper direction of what it is followed by all of you (in general good) as for “ this” (a blob), as always, as also for the other things, the case is, the design as it is (now and if now always) out of time / place is, a new one (a design) should, it is my advice (as I “see”) take place, better, more suitable to (the) historii / casu …”

takyodbornik 22.10.2007 3:51

Re: Cesi, Cesi ... (ctouc to) ...

Proc jste to radeji nenapsal cesky (nez pseudoanglicky)? Mozna ze by to pak mohlo miti hlavu i patu (takhle je to naprosty blabol);-)