19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kejkrt 11.8.2010 19:31

Díky za závan normálna, pane Vlku.

Ještě bych doplnil, že nesporně má vliv také způsob medializace podobných jevů. I dříve se občas někde zastavila bouřka, ale nebylo zvykem tam posílat zručného kameramana, který z několika poškozených budov a proudu vody vytvoří atmosféru apokalypsy.

J. Fiedler 11.8.2010 18:19

Armáda na co ?

Tyto i minulé povodně  ukazují na co nám je 30 tanků a něco Gripenů a Pandurů za miliardy,když nemáme vojáky a techniku pro efektívní pomoc lidem a obcím při obnově infrastruktury.Dělejme co umíme,chemické jednotky,polní nemocnice a hýčkejme elitní jednotky z Prostějova a to ostatní at slouží doma tj ženijní a železniční vojsko,případně záchranářské útvary.To potřebujeme všichni a jak vidno každý rok několikrát.Gripeny,Pandury potřebují jen pro ukojení svého ega zelené mozky GŠ a mám pocit,že to na nás nechce ani NATO. 

P. Vandas 11.8.2010 18:59

Re: Armáda na co ?

 Myslím, že správnou cestou, by mohly být i uvažované aktivní zálohy. Nejen pro povodně, ale i pro lepší vnímání potřebnosti armády občany našeho státu. Sám jsem absolvoval vojenskou službu, jako absík u ženistů a když jsem jednou asistoval jako dobrovolník u těch povodní měl jsem vždy pocit, že kdybychom jako záložáci měli k dispozici i vojenskou  techniku, byli bychom mnohem užitečnější, než jako snaživí civilisté. I to pravidelné cvičení bych dnes už bral jako sport a aktivní odpočinek. To co dělá Marhoul, je velmi záslužné.

P. Sulc 12.8.2010 1:04

Re: Armáda na co ?

Vazeny pane Vandasi, mate dobry napad, ale.......zadny stat se jeste financne nezrujnoval proto, ze tam byla povinna vojenska sluzba. At uz rok ci dva, to je lepsi, je tu vhodna pracovni sila v pripade prirodnich pohrom a odbory nevyhrozuji stavkou. Kluci, rozmazleni z domova bohatymi rodici, kteri nevedi roupama co delat, se ukazni,nauci se tymove praci, byt se jim to nelibi. A hlavne, kdo tu vasi malickou zemi bude v pripade valky branit ? Ta vase operetni armda ? Ta se hodi tak akorat do Prodane nevesty ci do Carmen.. Je jiste spousta argumentu, ze valka nebude. Ty byly i v 13 a 37 roce take. Bohuzel ale je take slyset argument: NATO nas bude branit!!! To tak, rozmelnene , rozbahnene NATO bude jednat, discutovat, schuzovat tak dlouho, az vse zase bude status quo, neb to je prace dnesnich politiku. A za druhe: neni vubec slyset: My se budeme branit, s pomoci NATO. My sami !! To neslysite. Oni nas budou, ne my sami sebe. A to je co me nejvice stve, jaky dekadentni narod dnes , a konecne uz dlouho, Cesi jsou. Kdyby tak jednali Finove v 39 roce , skoncili by jako sovetska republika. A kdyby tak jednali zidi v 67 roce, skoncili by navzdy. Mejte se primove, at stroje spravne pracuji a mrakodrapy vam rostou jako houby po desti.

P. Čulík 11.8.2010 17:09

Ale, zase trocha demagogie...

...."A že smrkový a jehličnatý les vůbec je stále i v létě chladný a vlhký a

že dokáže při dešti na svých tisících jehličkách zadržet daleko více

vody než obyčejné listí." Problém je v jehličí pod stromy, voda po něm stéká a nevsakuje se, pokud je terén nakloněný. To nemám ze své hlavy, ale tento týden o tom mluvil hydrogeolog, rozhodně ne zelený, jméno jsem zapomněl, na Radiožurnálu. Ono to chce vycházet z ověřených fakt, a ne "si zajít do lesa se podívat". Jinak vznikne článek stejně důvěryhodný jako od nějakého globalisty, pouze s opačným znaménkem. Ne nadarmo se říká, že myslet znamená prd vědět.

P. Vandas 11.8.2010 18:01

Re: Ale, zase trocha demagogie...

 Pane Čulíku, kritizujete autora za něco co nenapsal. On píše o dešťové vodě, kterou zadrží jehličí, doslovně, než spadne na zem. Vy polemizujete názorem hydrogeologa, který pravil, že voda spadlá do jehličí na zemi mnoho nezadrží. Přemýšlím též, zda hydrogeologie je ta správná kvalifikace pro posouzení jímavosti půd. S tím prdem, jste se zjevně ukvapil.

P. Vandas 11.8.2010 18:04

Re: Ale, zase trocha demagogie...

 Jinak i já mám zkušenost z houbaření, že ve smrkovém lese existuje mnohahodinová prodleva, mezi deštěm a vodou spadlou ze stromů, zaručeně mnohem delší, než u lesa listnatého.

P. Čulík 11.8.2010 21:09

Re: Ale, zase trocha demagogie...

Při pořádném lijáku spadne většina vody na zem, to co zadrží listí nebo jehličí ve větvích nestojí za řeč. Mluvím o 100-200 mm, které teď spadly.

Nechápu, proč by hydrolog tomu měl rozumět méně než amatér.

S tím prdem jsem se myslím neukvapil, napsat dlouhý článek na základě amatérských doměnek, tam to sedí. Rád si přečtu názory podložené fakty.

Tady se záplavám zabránit nedalo, takové množství vody nepojme ani jehličí, ani listnatý les, ale dá se diskutovat o možnostech, jat to pokud možno zmírnit.

P. Vandas 11.8.2010 21:36

Re: Ale, zase trocha demagogie...

 Myslím, že pan Vlk vyjádřil svůj názor, který je mi vcelku blízký a nijak nenaznačoval, že by byl něco jako hydrolog. I jako amatér, může říci co si o názorech odborníků myslí. Jinak záplavám zjevně vzdorují jen přehrady, tak proč je nestavět a rychle.

P. Sulc 12.8.2010 1:19

Re: Ale, zase trocha demagogie...

" Myslel jsem ze ....." to opravdu znamena prd vedet. Jina vec ale je premyslet, premyslet o vecech okolo sebe, zajimat se o deni . To je ovsem neco co mozek oblbly hokejem, fotbalem, pritroublymy TV show tezko dokaze. Ja nemam v lasce pane Vlkovy sovinisticke clanky, ale az na tuto chybu je to velice rozumny pan. Je holt jen vychovan skolni jungmansko-jiraskovko-nejedlovsku historii, /Cesi kridla a svatozar, Nemci rohy a kopyta,nekteri i ocasy /   s tim uz se asi neda nic delat.

P. Vandas 12.8.2010 7:20

Re: Ale, zase trocha demagogie...

Dobrý den, pane Šulci, články pana Vlka mám rád všechny, i ty šovinistické, alespoň je s čím polemizovat.

P. Čulík 12.8.2010 8:32

Re: Ale, zase trocha demagogie...

Ale ano, nic proti přemýšlení, třeba amatérskému, vítám, když někdo otevře téma a dá k dobru svůj názor. Jenže článek je napsán tonem, vy hlupáci, vy nic nevíte, tak já vám to teda řeknu:..."moudrý ekonom Pavel Páral začne plácat nesmysly" a podobně. Ono to počasí a děje v přírodě nejsou exaktně uchopitelné, tady se skloubí empirie s matematickými modely a jak se zachová les při dešti je třeba mnohonásobně změřit, abychom měli představu, jak se to příště zachová. Tady opravdu nestačí: "Kdyby pan profesor zašel někdy do smrkového lesa, zjistil by,".

On se ten článek tváří hrozně sebevědomě, ironicky, ale takhle se věda dělat nemá. Ale podle reakce čtenářů to na lidi působí no a nakonec NP tihne k Sci-Fi, tak proč ne.

P. Vandas 12.8.2010 8:52

Re: Ale, zase trocha demagogie...

 Pane Čulíku, v předposlední Vaší větě je obsaženo jádro nedorozumění. "Takhle se věda dělat nemá." Zamyšlení pana Vlka, jak tomu rozumím já, si neklade za cíl, dělat vědu, ale ukazovat na některé jevy, které on vidí jinak.Každý z nás máme nějakou profesi, ve které se snažíme vyniknout, avšak je mnoho oborů, které profesionálně neovládáme a přesto se nás dotýkají a tak k nim zaujímáme různá stanoviska, často laická. Pokud na postřezích a nalezených rozporech vidíte něco zjevně chybného, polemizujte s uvedenými postřehy. Nestačí je zavrhnout jen proto, že pan Vlk nemá, k dané problematice, dostatečnou kvalifikaci.

P. Čulík 12.8.2010 9:01

Re: Ale, zase trocha demagogie...

ale mně nevadí nedostatek kvalifikace, mně se nelíbí ironický způsob, ten by si snad mohl dovolit odborník podpořený fakty. Že něco vidím jinak a dám to najevo, to je OK, že z oponentů dělám bezdůvodně hlupáky, je NOK.

P. Vandas 12.8.2010 9:10

Re: Ale, zase trocha demagogie...

 Tak mu tu trochu demagogie odpusťe, Vy i já víme, z vlastní zkušenosti, že napsat čtivý text bez trochy té demagogie a nadsázky, je velmi nesnadné. Nakonec, přiznávám, že i já už často mám "své" postoje a fakta v nich, vždy nehrají rozhodující roli.

M. Bezouška 11.8.2010 10:22

já se ovšem bojím, že je to

příslovečné házení perel. Komu? .. no to by mi mohli smáznout. Například kolega Krystlík: reteční schopnost svažitých horských luk! A Vltava o 200 km delší než Berounka - to se, prosím, Berounka natáhla nebo Vltava zkrátila? Pane jo. Avšak žertíky stranou. Povodně jsou docela běžná součást přírodních jevů - docela rád bych věděl, co by dnešní alarmisti říkali, kdyby se, nedej bože, zopakovala třeba velká voda z května 1872. Jedna větší bouřka, trvala asi čtyři nebo pět hodin, v tom se údaje různí, stačila spláchnout pár vesnic a zaplavit berounské náměstí do dvou metrů, další drobnosti, jako železniční most u Mokropes už jen mimochodem. Výtečný článek, konečně už Werich říkal, že nad blbostí se nedá zvítězit, ale bojovat s ní musí furt.   

J. Anděl 11.8.2010 10:16

Pravda je a) i b) zároveň

Jasně, od Klimeše to bylo...

No ten článek byl hodně dobrý.

S tím vnímáním erotiky od malička máte pravdu. Pan Klimeš má ovšem ve svém článku taky pravdu. Oba jste dobří! :-)

J. Anděl 11.8.2010 10:38

Re: Pravda je a) i b) zároveň

Nu, a to o povodních a ekologii je dnes obzvláště kvalitní.

Co se týče nekritického přebírání informací, zde je laická veřejnost myslím naprosto ztracena. Fakt si myslím, že je nesmyslné očekávat od laické veřejnosti, že bude někdy dělat něco jiného, než papouškovat nesmysly. Minimálně dokud bude existovat internet.

Tak například chci-li já, laik, dohledat, jak se to má třeba se zdroji a s využitím omega-3 kyseliny, zadám si to do googlu a najdu spoustu článků z příloh typu žena a zdraví, které jsou zkopírované jeden od druhého (kolikrát pomocí cut and paste). Samozřejmě je to tam zjednodušené nebo přímo nepravdivé. Při troše snahy najdu něčí bakalářskou práci. Na odborné servery bych si musel zaplatit přístup. Pokud mě téma opravdu zajímá, mohu se vydat do knihovny. Přesto se vygooglování dneska rovná "zjištění, jak se věci mají". Je totiž nejjednodušší a dává nejrychleji nějaké odpovědi.

Naše důvěra v něj může být zkázonosná. Jako když ke mně jednou přišel nějaký člověk, který se chtěl dostat do ulice vzdálené cca kilometr. Nestál o to, abych mu popsal, jak se tam dostane, chtěl, abych mu to pomohl dostat do gpsky. Odnaučujeme se se přemýšlet a odevzdáváme se našeptávačům. Nebo spíš riskujeme, že to uděláme.

J. Kovaříček 11.8.2010 15:44

Re: Pravda je a) i b) zároveň

Velmi rozumný a přilehavý příspěvek. Ano, Internet je skvělým zdojem informací ale zároveň i desinformací. Na to nutno pamatovat.

P. Vandas 11.8.2010 17:54

Re: Pravda je a) i b) zároveň

 Já bych si dovolil i malou jedovatost. Nejen Internet, ale i knihy jsou skvělým zdrojem informací, ale zároveň i desinformací. I na to, je nutno pamatovat.

T. Krystlík 11.8.2010 10:01

Nejedná se retenční vlastnost lesů, n ýbrž svažitých horských lučin.

Dnes se málo sečou, pokud vůbec, nejsou drenážované jako v době, kdy to bylo německé sídelní území. Jsou podmáčené. Voda z velkého lijáku po nich bleskurychle sjede do údolí, do potoků a říček. Potopa v Praze 2002 byla zase zcela jasně způsobena přehradami na Vltavě a de facto napřímením (zkrácením) jejího řečiště. Před válkou byla Vltava delší o cca 200 km než Berounka (počítáme-li i její šumavské rameno).  Stejné lijáky na vodním rozhraní Berounky a Vltavy na Šumavě způsobily zvednutí hladin obou řek a zdvižené hladiny dorazily ve stejný okamžik k soutoku řek před Prahou. To by se před válkou nestalo.

V. Novák 11.8.2010 13:02

Kde byla Vltava zkrácena

o 200km oproti Moldau? Konkrétně, prosím. 200km není drobeček - to se jen tak neztratí. Tak kde je to původní koryto naturální sudetedeutche Moldau, které zlí Tschechen vysušili?

V. Vlk 11.8.2010 18:37

Re: Nejedná se retenční vlastnost lesů, n ýbrž svažitých horských lučin.

Krystlíku Kryslíku, když už chcete cosi vykládat o sudetských loukách tak si zjistěte fakta. 80 % bývalých luk jsou dnes souvislé porosty částečně osázené, částečně náletové dřeviny. A to o přehradách před Prahou je fanstamagorie . Ostatně přehradu nejbližší Praze stavěli za války Němci, oni vzdělanče. A že se nesejdou dvě povodně najednou? A co ta povodeň, která naposledy protrhla Karlův most? Vsadím se ,že ani nevíte kdy to bylo. Tolik nesmyslů a lží v tak málo řádkách- no celý Krystlík

M. Vondráček 11.8.2010 9:50

skvělý článek

díky

D. Streit 11.8.2010 8:49

Zase vynikající článek

Jen doplním svým loňským názorem:

http://streit.blog.idnes.cz/c/90659/Povodne-ne-globalni-oteplovani-ale-globalni-betonovani.html

P. Sulc 11.8.2010 0:29

Pane Vlku,opet velice dobry clanek,perfektni,

jen tak pokracujte.

K. Herink 11.8.2010 8:14

Re: Pane Vlku,opet velice dobry clanek,perfektni,

souhlas,dobry clanek

T. Kočí 11.8.2010 8:16

Re: Pane Vlku,opet velice dobry clanek,perfektni,

Dobrý článek.Naděje ne zlepšení malá.Bursíci zaseli své sémě.Teď nemyslím na Jau Jau.