Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POVODNĚ: O užitku z katastrofy a jeho ztrátě

Zdroj: PxHere

30.9.2024 / marian.kechlibar

Milí čtenáři, nevzala mě velká voda, jenom velké programování; ono jaksi zatěžuje tytéž kusy mozku jako psaní pro lidi, a těžko se pak dělá oboje naráz. Ale vím, že už jsem dlouho nic nenapsal pro vás, tož tady zase něco máte.

Nejprve informace místní důležitosti, skrze kterou se ovšem odpíchneme ku hlavnímu tématu článku: knihy v mé autorské garáži zůstaly ušetřeny, ale těsně. Asi tak o šedesát centimetrů, co se výšky hladiny týče. Zahrady na opačné straně nanicovatého potůčku, který zde odděluje jednotlivé domy od sebe, leží malilinko níže než ty naše. A ten rozdíl, za běžných okolností skoro neviditelný, byl v tomto případě velmi podstatný. Naštěstí sem, relativně vysoko nad řekou Ostravicí, nedorazila povodňová vlna z Beskyd. Veškerým zdrojem problémů v mém bezprostředním okolí (ne ovšem o kilometr dál, tam už panovalo říční peklo) byl ten jeden nanicovatý potok, odvádějící vody jen z jednoho pole a jedné průmyslové zóny vedle něj. Během prudkých dešťů, které zalily Ostravu, se asi tak zestonásobil a koryto mu začalo být malé.

Nicméně, a to je zajímavé, ono už se nějakou dobu docela dobře tuší, že i ten jeden potok může být v případě přívalových dešťů nebezpečný – zejména kvůli té průmyslové zóně, což je více než kilometr čtvereční nově zadlážděné a zastavěné půdy, kde je to samý asfalt a samá plechová střecha, tudíž cokoliv, co sem spadne, odteče olympijskou rychlostí dále do obce. Už od minulé povodně roku 1997 se proto uvažuje o takzvaném zkapacitnění odlehčovacího kanálu Ščučí, jež by se postaral o případný urychlený odvod místních dešťových srážek někam, kde nebudou tolik škodit. I to je ve skutečnosti jen první fáze důkladných opatření, protože na napojení průmyslové zóny na tento nouzový odtok se myslí až v další fázi; nejdřív se zkrátka musí prohloubit ten kanál.

Víte, v jaké fázi ta první fáze po pouhých 27 letech příprav a papírování je? Běží výběrko na dokumentaci pro provedení stavby. Nedivím se, že tomu jeden můj spoluobčan říká „stavba století“. Rozhodně jsme za tu dobu „stihli“ dvě stoleté vody. První fáze má stát cca 115 milionů Kč, což na první pohled vypadá hodně, ale také to je dnes cena asi tak patnácti menších rodinných domků-novostaveb. A v té jedné jediné obci na okraji Ostravy přitom od roku 1990 vyrostlo těch domků několik set.

Celá republika mezitím ví, že město Opavu by bývala mohla zachránit před devastací nádrž Nové Heřmínovy, jejíž výstavbě zabránili jak místní (ty aspoň trochu chápu), tak i různé parazitní spolky odpůrců civilizace z povolání, které podávají odpor proti všemu všude. Kolik takových menších nerealizovaných projektů, jako je odvod dešťové vody z jedné místní ostravské čtvrti, ale tečkuje mapu naší země, o tom asi nikdo přehled nemá.

Období bezprostředně po katastrofě má určité výhody, například ochotu lidí vybočit mimo zajeté koleje a pustit se do větších reforem. Někteří jedinci se toho naučili cynicky zneužívat, takže například v šuplících různých autoritářských mozků leží všelijaké návrhy zákonů o odzbrojení obyvatelstva a zákazu šifrování, a jejich autoři se jen třesou na nějaký ten pěkný, krvavý teroristický útok nebo hromadnou vraždu, aby je mohli z toho šuplíku okamžitě vytáhnout: „Musíme udělat něco, toto je něco, tak to proboha rychle udělejme!“

Jenže ono by se toho dalo využít i konstruktivněji, například reformou stavebního řízení, které je v současné době tak přepapírované, že vyjednat jeden jediný pitomý příkop od potoka k řece trvá 27 let. Sympatie obyvatelstva s profesionálně-aktivistickým sektorem, kterému provizorně říkám „Pohrobci Hlíny“, jsou momentálně na dlouholetém minimu, a ti NIMBYsté, kteří blokují další výstavbu čehokoliv proto, aby zvýšili cenu svých vlastních nemovitostí, měli krátký okamžik lucidity, kdy mohli postřehnout, že vodou odnesený barák nemá cenu vůbec žádnou. Je tedy určitá příležitost ten systém důkladně reformovat, i kdyby třeba jen „lokálně a dočasně“.

Podobnou situaci svého času zažili na Novém Zélandu, kde město Christchurch bylo roku 2011 zdevastováno silným zemětřesením. Nový Zéland byl tehdy ze stavebního hlediska pravým rájem NIMBYs – všichni intenzivně vráželi vidle do všeho a jakákoliv nová stavba musela přeskákat nekonečnou sérii překážek, než se položila první cihla. Asi jako u nás dneska.

Tváří v tvář zničenému městu byl národ nucen konstatovat, že za stávajícího stavu zákonů jej nedokáže v žádném rozumném časovém horizontu obnovit, a že má na vybranou mezi tím, ty trosky prostě opustit – první byrokratické Pompeje na světě, důkaz toho, že razítko má devastující sílu srovnatelnou s vulkánem – a tím, výrazně proškrtat ten restriktivní zákonný rámec, aby se dalo stavět více a rychleji. Celkem moudře se rozhodli pro ten druhý přístup, byť jen lokálně omezený na Christchurch a okolí. Prostě „v rámci nápravy škod a obnovy města“ bylo povoleno stavět v Christchurchi ve zjednodušeném režimu.

Jenže efekty této svobody na kvalitu života a cenu nájmů v Christchurchi byly tak dramatické, že se začala ozývat i populace z jiných metropolí Nového Zélandu, jako jsou Wellington a Auckland, a chtít totéž. Nakonec si to také prosadila, a následoval stavební boom. Jenom v samotném Aucklandu, který trpěl podobnou chronickou bytovou krizí jako Praha, se stavební aktivita během pár let skoro ztrojnásobila.

Zdroj

Tohle bychom mohli udělat taky, víme? Tím spíše, že se nám sešly dvě katastrofy, jedna v hmotném světě (povodeň) a druhá v tom digitálním (nepovedené DSŘ). To by byl dobrý moment k tomu, vyhlásit mimořádné úlevy v rámci stavebního řízení a maximálním způsobem aspoň na pár let uvolnit novou výstavbu v postižených oblastech. Jsem si skoro jist, že kdyby pak ty efekty viděli v Praze a v Brně, chtěli by totéž, zhruba stejně jako na Novém Zélandě. A ta klika zabejčených jedinců, která u každého banálního projektu činžáku kdesi na periferii řve hlasem velikým, že jde o „megalomanskou stavbu“, která „zdevastuje celé okolí“, by přišla o svůj hrůzyplný vliv.

Zatím to ale vypadá, že jsme ztratili užitek katastrofy. Perdidistis utilitatem calamitatis. Jediné, co se děje, je redukce pětikoalice na čtyřkoalici, což je upřímně řečeno – zejména pouhý rok před volbami – zcela bezvýznamný vývoj. Lidé, kteří jsou politikou hodně posedlí a opravdu hodně nemají rádi Bartoše a jeho Piráty, v tom vidí důvod k velkým oslavám. Ale významná část moci dnes nespočívá v rukou ministrů, jako spíš v byrokratickém aparátu, a ten je tímto škatule-hejbejte-se naprosto nedotčen.

Hudební epilog

Když má někdo talent, dokáže se dočasně převtělit do irského loupežníka, i když pochází ze střední Asie.

zapo

Zapomenuté příběhy 7
Čtenář dostává do ruky už sedmý svazek Zapomenutých příběhů. Kdo četl aspoň některý z předchozích, má o této knize představu. Navštíví spolu s autorem různá místa v prostoru a čase, místa, kdy se v určitou dobu odehrávalo cosi, co už dnes není v centru pozornosti, avšak ve své době to budilo zájem a emoce. Někdy jde o drobnosti, dokonce až kuriozity, často ale to jsou historické události. Navštěvujeme místa na různých místech zeměkoule a nahlížíme do dějů v rozličných obdobích historie. Ať se příběh udál kdekoli a kdekoli, vždycky narazíme na souvislosti.

Bližší info a objednávky zde.

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Jan Šnábl
10. 10. 2024

Nejde o to, jestli je ve vedení Prahy Slovenka, Moravák nebo přestárlý gynekolog, je to systém.

Starý vlk
10. 10. 2024

Nějak jsem se nikdy nedostal k tomu, abych si zamiloval kaviár a ústřice.

David Tolar
10. 10. 2024

Bitvu si připomínají v Turecku dodnes, téměř tisíc let poté.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Aston Ondřej Neff
7. 10. 2024

Kde jsou ty časy, kdy se do boje pustila „hustá dvojka‟ sociální demokracie v sestavě Jana...

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Marian Kechlibar
7. 10. 2024

Za měsíc se konají prezidentské volby v USA a otázka zní, „kdo má větší šance vyhrát?“.

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

Lidovky.cz, ČTK
9. 10. 2024

Středeční program hokejové extraligy tvořily dvě dohrávky. V utkání osmého kola podlehla Plzeň na...

Lidovky.cz, ČTK
9. 10. 2024

Dva čeští zástupci se představili ve středečním programu pátého kola hokejové Ligy mistrů....

Lidovky.cz, ČTK
9. 10. 2024

Ruská protiletecká obrana zničila 47 ukrajinských dronů v západních oblastech Ruska. Oznámilo to...

dtt Ditta Stein
9. 10. 2024

Ruská armáda v rámci cvičení na Sibiři nasadila do akce několik odpalovacích zařízení nesoucích...

ČTK, Lidovky.cz
9. 10. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během středeční návštěvy Chorvatska uvedl, že současná...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz