18.8.2022 | Svátek má Helena


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 6.7.2022 7:33

Ono je možné se na celou věc také dívat tak, že ve Spojených státech se jedná o tvrdý byznys. Existují tam celé potratové instituce, a těžko je nazvat nemocnicemi, které na těchto zákrocích vydělávají nehorázné prachy. A pak, ti co tyto zákroky provádějí jen tak, aniž by k tomu existovaly etické a morální důvody, jsou vlastně zabijáci. Lékaři to rozhodně nejsou, protože ti mají za úkol život chránit a nikoliv brát. Z druhé strany zase, mě jako lékaře (lékařky) nemůže nikdo nutit, abych zabíjel jen tak lidská embrya. To se mohou bojovnice za práva žen postavit na hlavu. No a poslání ženy je mateřství, jakkoliv se nám to zdá dnes jen jako taková zpátečnická fráze. O tom by některé ženy, které marně čekají na toto naplnění, mohly vyprávět. Postavení muže v jeho povinnostech je ovšem také nezastupitelné. No, jsem jen takový hloupý konzervativec, ale nikdo mě v té mé víře nepřesvědčí.

L. David 5.7.2022 16:06

Především je třeba všem ženám vštípit, že plod v jejich lůně NENÍ JEJICH TĚLEM, se kterým by si snad mohly dělat, co se jim zachce, třebas jej také nechat zavraždit!!!!

J. Jurax 5.7.2022 13:35

Poučil jsem se na netu: Interrupce v České republice je legální až do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne těhotenství, v případě závažných problémů s plodem kdykoliv. Interrupce doporučené lékařem jsou kryty zdravotním pojištěním, interrupce je však i jinak relativně cenově dostupná.

Takže to Vaše "domnívám se tedy, že potrat embrya a ranějších fází by neměl být považován za smrt lidské bytosti" je u nás splněno.

F. Zrcek 5.7.2022 13:26

S autorem souhlasím v tom, že já bych do sebe taky nikdy neřekl, že se pod tlakem stanu zastáncem potratů.

Život je složitý a soudím, že by žena měla mít právo rozhodnout. Jako ultima ratio. Možná i blbě, ale SVOBODNĚ. A nechápu, že to pravicoví obhájci svobod nechtějí vidět.

J. Ticháček 5.7.2022 20:54

Ono je to s pravicovými obhájci hodnot složitější.

Máme to v mnoha ohledech složitější. Už třeba v úvahách o tom y že s výjimkou extrémních případů tam na počátku bylo minimálně o jednoho člověka více. Který, byv připuštěn k prvnímu rozhodování, by měl mít možnost být účastěn i dalších aktu.

A ohledně latiny...?

Jsem čtyřicet let že školy, ve které se zakladů latiny dostávalo jiné partě. Ale stejně mám pochybnost o tom, zda ‚ultimo ratio' jest správným výrazem. Snad bych zvolil tvar ‚racio', bližší Vašemu požadavku na vyznění, ovšem spolu s Monty Python's Životem Briana bych si nebyl jist, zda to sousloví znamená konečně rozhodnutí, nebo rozum v koncích.

Asi bych, coby laik rozhodoval mezi nějakým obratem slov aduierentum, solution, consilium, s adjektivy finalis, extremum, nebo extremus nebo jak se to píše.

P. Adámek 5.7.2022 12:09

Kdyby se šlo mírně zpět do dějin, ukázalo by se, že podobně jako u alkoholu (prohibice) a prostituce je mírně tolerující politika nutná, protože jinak se tyto jevy dostávají zcela mimo kontrolu, což u potratů znamená anděličkářství a s tím spojená úmrtnost těhotných žen. Je zvláštní, že tuto stránku zákazu potratů nebere nikdo v úvahu.

J. Jurax 5.7.2022 13:25

Ne že bych s Vámi nesouhlasil, ale co tzv. omamné drogy od marihuany až po pervitin a heroin?

Z. Lapil 5.7.2022 9:43

Umělý potrat JE fuj.

Myslím si ale, že i tady platí Fulghumovo "Být dospělý je špinavá práce, ale někdo to dělat musi".

Někdy je proste nutne ukazat palcem dolu. Vzdát marny boj, chcete-li. Viz též Koně se také střílejí.

K. Křivan 5.7.2022 8:42

Domnívám se tedy, že potrat neomarxistů a jiných obdob levičáků by neměl být považován za smrt lidské bytosti.

K. Křivan 5.7.2022 9:19

Človíček v prenatálním stadiu ještě nikdy nikoho nezavraždil ani nikomu neublížil, na rozdíl od levičáků, kteří udělali ze dvacátého století mlýnek na maso.

Přesto nepovažujeme vraždu toho človíčka za vraždu ale za "přerušení těhotenství", a likvidaci zla, (levičáka) považuje stát za vraždu. "Je cosi shnilého v tomto státě dánském" praví klasik.

Z. Lapil 5.7.2022 9:36

Nooo... Počítám, že pár smrti jako důsledek těhotenství by se našlo. O pořadech kočičích smrti matky nemluvě.

F. Navrátil 5.7.2022 7:50

Život nebo smrt nenarozeného dítěte není otázkou právní nebo klinickou, ale otázkou morální.

O. Istvanfy 5.7.2022 20:37

Právo vzniklo kodifikáciou morálky. Rozdiel je len v tom, že právo je definované zákonmi, zatiaľ čo morálku si môže každý vymyslieť akú chce.

F. Žůrek 5.7.2022 7:01

Ano. Dobré ráno! Bezdůvodně ničit život není v pořádku. Na tom se snad shodneme. A ty ostatní úvahy jsou již poněkud zavádějící...

P. Boublíková 5.7.2022 6:23

Pane autore, dovolte několik poznámek:

1. Srovnávat blastulu s buňkou epitelu (nebo jakoukoliv jinou somatickou buňkou) je dost veliký úlet. Miliardy somatických buněk našeho těla mají shodnou genetickou informaci, kdežto blastula má genetickou informaci odlišnou (mix genů otce a matky) a zcela originální - s výjimkou jednovaječných vícerčat neexistovala ani nebude nikdy existovat další shodná blastula.

2. S tím úzce souvisí poznámka - typický stav lidského organismu je, že v sobě má (s výjimkou jednovaječných vícerčat) pouze jednu originální blastulu, ale ještě běžnější je, že v sobě nemá blastulu vůbec žádnou - to se týká zejména mužů ;-D

3. Vaše úvahy o ne/existenci mozku zřejmě souvisí s ne/existencí vědomí. Tedy embryo bez mozku si zajisté nemůže uvědomit svou smrt, či snad přesněji blížící se smrt. Totéž však platí pro dospělého člověka ve spánku, v anestézii, v bezvědomí... Takže na takové úvahy pozor, mohou být zavádějící.

Těším se na pokračování vašeho článku.

Z. Koutecký 5.7.2022 4:30

O problematice potratů lze diskutovat do nekonečna. Zákaz potratů však tenhle problém nevyřeší, jen se provádění potratů přesune do šedé sféry. Pokud jde o ČR, tak podle statistiky ÚZIS v roce 1990 ze 100 přerušených těhotenství bylo 42,05 přerušeno na žádost ženy a 6,5 z jiných důvodů. V roce 2020 jen 11,98 na žádost ženy a 9,56 z jiných důvodů. Počet potratů provedených na žádost ženy trvale klesá, naopak však stoupá počet potratů provedených z jiných důvodů.

J. Jurax 5.7.2022 13:22

Nechybí Vám u těch numer s desetinnou čárkou údaj, že jde o procenta?

Z. Lapil 5.7.2022 23:52

Nechybí. Má tam napsáno "ze sta".

J. Jurax 6.7.2022 2:45

A jo už vidím ;-)