Neviditelný pes

POSTŘEHY: Okamžiky uplynulého týdne

9.1.2006

1. týden (2.-8.1.2006)

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma si dovolil seznámit veřejnost se svým názorem na schválené či zamýšlené sociální výdaje nynější koaliční vlády. A asi by to nebyl premiér Paroubek, kdyby se toho hned nechytl. Místo možného prostého konstatování, že se jedná o guvernérův odlišný názor, který premiér nesdílí, neboť je přesvědčen, že vládou prosazované kroky jsou správné z těch a těch jasných důvodů, jsme se dozvěděli následující: že premiér slovům guvernéra Tůmy nerozumí, že pan Tůma asi nečte noviny, že neví jak se vyvíjí rozpočet a že jeho slova bere jako součást volební kampaně ODS, protože velká část členů bankovní rady byla přece jmenována Václavem Klausem. Máme to snad chápat tak, že každý, kdo má na současnou rozhazovačnou politiku ČSSD odlišný názor než pan premiér, nečte noviny, neví jak se vyvíjí rozpočet a nejspíš je součástí volební kampaně ODS? Poněkud hořce úsměvná posedlost.

Billboardová reklamní kampaň v Rusku propagovala ekonomický časopis Russian Finance Magazine heslem „Časopis, který dělá peníze“ a obrázkem, který zobrazoval symboly dolaru a eura v choulostivé pozici onoho „dělání“. Reklama úsměvná, nápaditá, vtipná, bez konkrétních či osobních urážek, napadání nebo zesměšnění. Okamžitě zareagovala tamější Komise pro reklamu a informace, která ústy svého předsedy upozornila vydavatele, že reklama je nemravná a musí být okamžitě odstraněna. Obávám se, že nás též čeká (a v některých případech už tu možná je) doba, kdy budou různé komise a rady posuzovat, co vidět můžeme a co už ne, co je mravné a co už nikoli a vůbec nám bude servírováno pouze to, co ta či ona pověřená (a prověřená) rada moudrých uzná za vhodné.

Ministr zdravotnictví se mezi svátky zřejmě zamyslel a vyšla z toho následující úvaha: prevence je levnější než následná léčba. Proto by byl rád, kdyby o své zdraví občané dbali a navštěvovali lékaře za účelem preventivních prohlídek. Motivací k těmto krokům by podle něj měly být slevy na pojistném a v případě, že jim pojistné platí stát, tak nárok na lázně. Což o to, úvaha je to logická, ale myslím si, že by mohla být podstatně vylepšena, aby mohlo být „zabito více much jednou ranou“. Co kdyby různé bonusy, slevy z pojistného a další motivační prvky zahrnuly jednotlivé pojišťovny do svých pojistných plánů a i pomocí nich bojovaly o klienta? Podobně, jako je tomu například u povinného ručení. A záleželo by jen a jen na pojistníkovi-klientovi, kterou pojišťovnu a jaký plán si, dle svých nároků a potřeb vybere, bude využívat a čerpat případné výhody.

„Jako v každém podnikání je zapotřebí být konkurenceschopný a přitáhnout pacienty, aby byly peníze na poskytování lékařských služeb.“ Ne, to opravdu není věta z českého zdravotnického prostředí, ale z McLeodovy nemocnice ve Florenci v Jižní Karolíně. Prohlásil ji viceprezident chirurgického oddělení Michael Rose v souvislosti s novinkou, kterou nemocnice zahrnula do „arzenálu zbraní“ v boji o pacienta. Jedná se o živé a nesestříhané internetové vysílání zejména těch operací, při kterých jsou použity nové technologie a moderní postupy, které mají za cíl ukázat náskok a výhody oproti konkurenčním zdravotnickým zařízením. Toto vysílání je primárně zacíleno především na jihokarolínské lékaře, a nemocnice si od něj slibuje, že zmínění lékaři budou posílat své pacienty právě tam. Že bude pacient v přímém přenosu, je mu samozřejmě kompenzováno. Je zajímavé a poučné sledovat, jak dokáže vědomí ostré a ze všech stran číhající konkurence automaticky vyvíjet tlak na zlepšování služeb, zvyšování kvality péče, používání nových, inovativních přístupů, neustálého přemyšlení kde a co zlepšit a to všechno za jediným účelem – získat pacienty a fungovat. A neméně potěšitelné je sledovat to s vědomím, že se tato snaha o zlepšování a zvyšování služeb koná i bez státních či ministerských zásahů, regulací, nařízení, omezení, pokynů, směrnic či různých dotací.

V průzkumu MF Dnes odpovídalo 513 respondentů na otázku „Co byste v roce 2006 změnili, kdybyste mohli?“. Z nabízených odpovědí skončila na prvním místě vláda, a to 68,8 procenty. Podotýkám, že oproti ostatním nabízeným odpovědím (auto, bydlení, zaměstnání, prezidenta, manžela/manželku, popř. nic) jde tato změna učinit v nádherné kombinací relativně krátkého časového horizontu, velice nízkých nákladů a bezbolestně. Jednoznačný favorit v uskutečnění!

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín chtějí využít předsednictví Rakouska v EU ke svému zviditelnění a opět zablokovali hraniční přechod Wullowitz/Dolní Věstonice. Pozoruhodné na tom je, že tamější úřady akci nepovolily a místní samosprávu prý blokáda překvapila. Pokud došlo ke znemožnění provozu rakouské strany přechodu a tím k možnému omezení cestujících spoluobčanů, kteří nemusejí s jejich názorem souhlasit, jak to, že nikde nebyla ani zmínka o patřičném zásahu za účelem obnovit provoz? Naštěstí se to událo u sousedů, ale byl bych nerad, kdyby taková přehnaná míra tolerance nebo benevolence dorazila i k nám.

www.michalkadlec.com



zpět na článek