25.9.2023 | Svátek má Zlata


POLITIKA: Středočeský hejtman a občané jeho kraje

21.10.2011

"Třeba si tu píšťalku, milá dámo, spolkněte. Já vás pak zachráním, až se budete dusit." poradil do mikrofonu hejtman Středočeského kraje jeho občance, když protestovala proti usnesení radních kraje podpořit rozšíření letiště ve Vodochodech, o které usiluje Penta Investments. MUDr Rath byl dobrý lékař, když pracoval v pražské záchranné službě. Řekl by té paní pár uklidňujících slov, lehce uhodil do zad, položil by ji na bok a pokusil by se píšťalku vytáhnout z úst, kdyby uvízla na křižovatce mezi hltanem a hrtanem. Pan hejtman však jakoby nevěděl, že kdyby ho poslechla a podařilo se jí píšťalku polknout, nepotřebovala by jeho pomoc. S jistými potížemi by píšťalka prošla jejím trávícím traktem ven.

Přinejhorším by pomohl chirurg, ale to už by nemuselo být na smíchovské ulici.

Vím, pana hejtmana asi rozčílilo, že ně něho pískají. Tomáš G. Masaryk řekl, že rozčílení není program. Média se starají, abychom ho měli zviditelněného, když je rozčílený. Pak může občan mít pocit, že rozčílení je jeho politický program.

Mnohem důležitější však je, že pan hejtman úkoluje ministra životního prostředí, aby "vypořádal" připomínky občanů, kteří s rozšířeným letištěm budou trpět hřměním leteckých motorů, nebo se odstěhují jinam. Nedávno jsme se dověděli, že 165 milionů obyvatel Evropy trpí duševními poruchami. Hluk, před kterým nemohu uniknout, je jedním s faktorů, který nejen duševní, ale i tělesné zdraví záludně nahlodává - a to i tehdy, když jsme si na to "zvykli". Stačí připomenout zvýšený počet infarktů myokardu lidí bydlících v blízkosti letišť.

Přemýšlím o výroku hetmana Ratha, že "primární je ochrana občanů, ale zastavit rozvoj nemůžeme." Kdo jiný než hejtman a rada jeho kraje může a měla by být povinná zastavit "rozvoj" Penty, která své zisky zdaňuje na Kypru.

Dnes se někteří obyvatelé Vodochod těší na konjunkturu restaurací, butiků, hotelů a taxikářů u mezinárodního letiště. Měli by se zamyslet nad tím, proč je kolem plánovaného letiště tolik skladů postavených na úrodné půdě a proč se další v Klíčanech staví. Penta slibuje jakési finanční úplatky obcím za každého odbaveného pasažéra. Bude to mít jednodušší s letištěm, které bude odbavovat nákladní – Cargo - leteckou dopravu. Nákladní letadla se nemusí tolik snažit jako Dreamliner Boeingu o co nejnižší váhu letadla, co nejnižší hluk a co nejnižší spotřebu pohonných hmot. Naše aerolinie se ostatně nedávnou zavázaly, že budou kupovat jen Airbusy.

Pan hejtman ve svém volebním programu pro Hostivice slíbil, že zabrání stavbě nové paralelní ranveje v Ruzyni. Slib splnil. Vedení Ruzyně před časem pozemek pro tuto dráhu prodalo za neuvěřitelných 500 Kč za čtvereční metr, aby ho zanedlouho za 5 000 Kč metr zase koupilo. Od koho? Od Penty, jak o tom velice zasvěceně psaly loni Hospodářské noviny a týdeník Ekonom. Pan hejtman nyní varuje, že stavba druhé dráhy na letišti Ruzyně bude stát daňové poplatníky osm miliard. Napadá mně, že prodej letiště ruskému zájemci za cenu, která bude nižší vzhledem ke ztrátě monopolu jediného pražského letiště v Ruzyni a soutěží s druhým mezinárodním letištěm ve Vodochodech by nestál daňové poplatníky nic.

Ministra životního prostředí delegovala do vlády ODS, MUDr Rath vděčí za své hejtmanství sociální demokracii. Nevidím sociální cítění v rozevírání ekonomických nůžek v regionu letiště ve Vodochodech. Bohatí se odstěhují a chudí zchudnou, protože jejich nemovitosti nebo byt dnes koupí leda hluchoněmý. S napětím čekám, jak "vypořádá" připomínky odpůrců letiště ministr za ODS. Jde skutečně skrytá ruka nějakého temného trhu napříč politickým spektrem?

Nevím, zda je hejtman odvolatelný masovou podpisovou akcí občanů kraje. Jednodušší by bylo, kdyby si vedení sociální demokracie spočítalo, zda se jí vlastně nevyplatila dezerce ing. Jiřího Paroubka s podobnými manýry, jako má pan hejtman. Mám řadu přátel, kteří si oddechli, že se teď slušní lidé nemusí stydět volit ČSSD.

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora