20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

POLITIKA: Méně peněz státní správu nezlepší

Nejen jako učitel správního práva, ale především jako občan se již dlouho snažím vyřešit rovnici, jak se za méně peněz získá lepší veřejná správa. O čem to mluvím?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 21.4.2022 21:48

Méně peněz státní správu nezlepší. Možná.

Ale víc peněz ji nezlepší určitě. ;-)

J. Jurax 21.4.2022 21:03

No jo no, tak mne napadl stařičký vtip:

Přijde občan do rozlehlé honosné budovy ministerstva a ptá se vrátného:

Tady všude v té budově je ministerstvo?

Ano.

A prosím vás, kolik lidí tu asi tak pracuje?

Dva. Já a kotelník.

P. Sura 21.4.2022 19:47

Ano, méně peněz státní správu nezlepší. Tak proč ji pořád platit, jako by pracovala dobře??? Státní správa se PŘEDEVŠÍM musí přestat plést lidem do života činnostmi, které po ní nikdo nechtěl a ušetřenou kapacitu musí napřít tam, kde nestíhá, protože neumí.

L. David 21.4.2022 15:19

Máme-li vládu, která přes všechny předvolební sliby hned při svém ustavení zřídí nové, nepotřebné ministerstvo pro jednoho drzého pitomce jenom pro to, že si to drzý pitomec přeje, pak je zbytečné o čemkoliv diskutovat!!!!

P. Diviš 21.4.2022 17:48

Je.

Protože diskutovat s někým, kdo to má takhle jednoduché, je skutečně zbytečné.

To není obhajoba vlády, která mne taky sere, jen poukázání na to, že věc je složitější. Ta vláda je výsledek občanských požadavků, jak je vidět z toho, že ta předchozí blbla ještě více.

J. Jurax 21.4.2022 21:13

Ehm ... nějak jsem si nevšiml, že by byl občanský požadavek na tři nová ministerstva - pro legislativu, pro Evropskou unii a pro vědu, výzkum a inovace.

Tři trafiky, aby se dostalo na všechny koaliční partnery ... před volbami se o tom pochopitelně nemluvilo a ve volebních programech obou koaličních slepenců jsem to též nenalezl.

K. Nový 21.4.2022 12:29

Jediné řešení je zrušit určité úřady jako celek a to včetně zákonů, které dávají těmto úřadům jakékoliv pravomoci. A propustit veškeré úředníky, které na těchto úřadech pracují.

Ať si lidé dělají, co je pro ně nejlepší.

Bohužel spoustu těch úřadů nařizuje EU, takže to by to vyvolalo konflikt s EU. Na ten ale 5kolka nemá ...

P. Adámek 21.4.2022 11:47

To jsem rád, že to někdo vyslovil. Mě to napadá pokaždé, když s propouštěním úředníků někdo přijde.

R. Langer 21.4.2022 12:30

To mě zase vůbec ne. Klidně ať propustí úplně všechny... ;-D

D. Uhlár 21.4.2022 13:40

A jak od revoluce rostou počty úředníků, to Vám divné není?

P. Diviš 21.4.2022 17:49

Vyslovil A, nevyslovil B.

V. Humble 21.4.2022 10:31

Chtelo by to cilene reformy ktere nezacinaji u konce tedy uuredniku ale na zacatku zmenou koncepce zakonu ktere zjednodussi, omezi a zefektivni byrokracii. Treba ve stavebnim sektoru mi neprijde ze propousteni uredniku kteri nestihaji a vse se vlece pri zachovani dnesniho postupu je uplne spravna volba . Stat dnes musi z nejakeho duvodu kontrolovat kazdy psouk a to je problem ne pocet uredniku. Mozna by to take chtelo zmenit pristup. Zijeme v 21 stoleti a firmy komunikuji online. Nevim proc by to mel byt problem pro stat. Drtiva vetsina veci se da delat online a kompletne zautomatizovat. Pro nazorny priklad v UK jsem resil spoustu veci a urednika jsem nevidel. Komunikace probihala online a originalni dokumenty zaslane postou. V CR jsem 6 mesicu a uz jsem byl na 4 uradech kde jsem musel cekat fronty a nekolikrat se vracet. Vlada pomalu objevuje internet ale ze by byla velka snaha veci pro lidi zjednodusit jsem nepostrehl.

V. Humble 21.4.2022 10:33

..pri zachovani dnesniho postupu neni uplne spravna volba..

P. Diviš 21.4.2022 17:50

Přece si kapři nevypustí rybník ...

P. Diviš 21.4.2022 10:27

Vyhodit koho, nebo vyhodit co?

Vyházet úředníky nestačí, to by služby státu, už tak přebyrokratizované a nepříliš efektivní, jen zhoršilo. Pomohlo by zrušení některých státních agend, i s jejich vykonavateli. Ušetřili bychom peníze a prospělo by to přeregulované ekonomice. Brání tomu ovšem přesvědčení značné části voličů, že státní i obecní úředníci vědí lépe co je pro občany dobré, lépe než sami občané, také pochopitelná neochota úředníků přijít o práci a v neposlední řadě EU, směřující k větší a ještě větší byrokratizaci všeho. Takže politici budou (slovně) omezovat a agendy i úředníci přibývat.

M. Konupčík 21.4.2022 9:25

srovnávat množství úředníků na socialistickou evropu a tím podporovat narativ, že máme málo socialismu

asi to bude stejný myšlenkový proud, který se domnívá, že chyba není v komunismu, ale pouze ve smutné realitě, že tu jejich úžasnou myšlenku realizovali jako první vždy ty primitivní opice "za Uralem", zatímco oni by to udělali tentokrát lépe.

F. Navrátil 21.4.2022 8:28

Byrokratizace, neefektivnost a bobtnání státní správy mají na svědomí politici, kteří schvalují množství zákonů jako na běžícím pásu a navíc implementují euronesmysly, které zaplevelují český právní řád zeleným a genderovým třeštěním. Nejdříve je třeba rušit zbytečné (a škodlivé) zákony a pak místa pro úředníky.

J. Nevrkla 21.4.2022 7:59

Více dobře placenych úředníků, více byrokracie, více moci státu, větší daně, to je autorův ideál. Mohl by jasně dodat, že si přeje socialismus. Budovatel.

J. Rybník 21.4.2022 7:30

Dnes velmi dobré čtení.

M. Adam 21.4.2022 7:18

Problem je v politicich. Vymysli a schvaluji nove a nove povinnosti statni spravy. Pripadne agendy pro kamarady. Na vyrizovani agend - sebevice zbytecnych jsou potreba lide. Zruste povinnosti a agendy, pak nekdy pujde snizit pocet uredniku.

R. Langer 21.4.2022 7:22

To se ale NIKDY nestane... ;-)

P. Diviš 21.4.2022 10:28

Ano. To by ale šlo jen pod velmi silným nátlakem občanů a ten bohužel chybí.

R. Langer 21.4.2022 7:06

Dobrá, řekněme tedy, že více peněz ji nezlepší také.

Ale s méně penězi to bude alespoň lépe vypadat. ;-D

P. Hatina 21.4.2022 7:05

Ale jo, ono by šlo, i na těch sociálkách, kdyby se alespoň efektivně používala výpočetní technika. Takže si představme, když žadatel podá žádost o sociální dávku Pokud možno online, ale i kdyby jí podali písemně, tak by mohl úřad najmout pár důchodců nebo študáků, aby jim to rovnou v čekárně přepsali do počítačů. No a potom by ty žádosti počítače - dle zadaných údajů v rychlostí zlomku vteřin prověřily, má nárok, nemá nárok a pokud ano, začnou se automaticky posílat na účet.

́

Když si třeba uvědomíme, že většinu těch dokládaných údajů ke kontrole soudruh stát má ve své vlastní evidenci - a pokud něco nemá, tak by zase nebyl problém, aby si jí ty počítače sociálky vyžádaly ve stejné bleskové rychlosti u počítačů dalších subjektů (dejme tomu u bank, dodavatelů energií, zaměstnavatelů, exekutorů, správců domů, apod.

Takže takto automaticky by mohla fungovat většina úřadů - online podané žádosti, by automaticky prověřovaly a schvalovaly počítače. Šlo by to? Sice mám takovou představu, že by takhle šlo "schvalovat" i žádosti o svatby, ale z toho by asi romantické dámy radost neměly, bez toho verbálního "ano" ve svatební síni..;-D. Ale třeba rozvody by už se takhle dělat mohly..

J. Jurax 21.4.2022 21:40

No, je to problém - není na to software.

To se musí vyhlásit výběrové řízení na tak 150 miliónů, aby zbylo na všechny co se kolem toho budou tlačit, rozhodovat, prosazovat a ovlivňovat od ministerstev až dolů, vybrat vítěz, vyřídit odvolání všech co nevyhráli, případně výběrové řízení opakovat.

Definitivní vítěz po náročném, dvouletém výběrovém řízení - softwarová firma založená čtrnáct dní před vyhlášením řízení těmi správnými lidmi - to dá napsat programátorům nějaké firmičky, co to umí, jako lukrativní zakázku za dvacet miliónů, a ti to v deseti lidech do roka napíšou.

Jo a železo se pochopitelně platí zvlášť, těch 150 mio je jenom za soft.

A než se tři roky s třemi roky sejdou, ten software možná bude fungovat.

A taky mne napadá, že to bude třeba legislativně podšprajcovat, protože GDPR a taky že třeba banky smí poskytnout údaje o klientech jen v zákoně uvedených případech, dtto exekutoři a vůbec leckdo. A správce domu o pěti partajích nemusí mít všechno v počítači a furt online.

A tak mne ještě napadá, těch 150 miliónů jsem střelil jen tak od boku a teď si říkám s Cimrmanem - není to málo, Antone Pavloviči?

P. Hatina 22.4.2022 8:00

I když se to tak nezdá, tak některé systémy státní správy fungují leta, i přes snahu je "modernizovat". Vemte si třeba jen výplaty důchodů. Ale i policajti v tom mají docela přehled, když potřebují někoho "dohledať". Takže, to jde, ale jinak je to jistě na politické zodpovědnosti, jak si to Fialová vláda ohlídá.

Nicméně k tomu druhému, ano jistě že ".. to bude třeba legislativně povolit ", to dá rozum když to bude státní projekt, už na jeho začátku. Ale to se počítá samosebů, že pro to koaliční poslanci zvednou ruku, že? Technicky už k tomu prostředky existují, dokonce v případě bank je to nařízené, že přes vlastní API musí umožnit i jiným subjektům vstup pro určité informace do klientských účtů - samozřejmě tedy, s patřičným ověřením.. No a v případě těch správců, co to vedou papírově - pokud mají aspoň datovou schránku (jakože tedy asi mají) tak pak i to se dá značně zrychlit.

J. Jurax 22.4.2022 10:36

Jistě.

I když jsem to ironicky nadsadil, ono to fakt takhle nějak funguje a realizace není zas na lusknuti prsty.

J. Strakoš 21.4.2022 5:44

Článku lze velmi dobře oponovat - více peněz státní zprávu taky nezlepší. Prostě budou vyžadovány další a a další postupy, které bude muset někdo kontrolovat.

Jedinou možností je aktivní tlak na snižování potřebné byrokracie.

A pomůže ptát se politiků před volbami, které úředníky by to propustili - pokud vím, jediní, kdo to konkrétně specifikovali byli Svobodní.

P. Dvořák 21.4.2022 5:55

Nepomůže to.

P. Hatina 21.4.2022 7:13

jen bych tedy upozornil, že nárůst byrokracie je až sekundárni, prvotní je explozivní nárůst právních předpisů, generovaných masově všemi našimi vládami.

Takže pochopitelně, jestli stát uzákoní nějaký zákon, musí úměrně k tomu přijmout hodně úředlníků aby jeho plnění kontrolovali a schvalovali povolení a žádosti.

Tudíž, jediná cesta by byla liberalizace právního řádu, ohromnou řadu právních předpisů prostě zrušit, a až následně ty úředníky. S tím, tedy že stát by prohlásil, že si lidé mohou v těch kterých oblastech, dělat co chtějí, a státu do toho nic. Ale taky by pak mohli platit třeba i nižší daně...

Jasně, v něčem by to šlo, v něčem ne. Ale třeba v naprosté většině zákonů co jsme převzali z Brusele, by se zrušit mohly a nikomu (krom těch úředlníků) by asi nechyběly ;-D