25.6.2022 | Svátek má Ivan


POLEMIKA: Žluté vesty - jak se vyrábí fake news

9.1.2019

Odněkud z hlubin internetu se najednou vynořila zpráva o požadavcích Žlutých vest, které si údajně přejí odchod Francie z EU (frexit) a odchod z NATO. Na tuto úžasnou novinu, která se začala coby kruhy soustředné mohutně množit maily a podobně v určitých politických kruzích do všech stran světových, zareagoval i nějaký nadšenec, či finančně a ideologicky jistým způsobem angažovaný politik, nebo jiný hybatel veřejného mínění v ČR, jenž ji přeložil do jazyka českého. Zpráva se v našem jazyce začala rychle šířit jak maily, tak skrze sociální sítě, no a jednoho dne se nějakým způsobem dostala i k Danu Drápalovi, jenž se jí zmocnil a svou kritickou konzervativní klávesnicí z ní vytepal úderný text charakteru následujícího. Jenomže, jak bych to řekl, někdy je lepší přemýšlet a informovat se, než bezhlavě jednat.

V článku Dana Drápala na Neviditelném psu jsem se setkal se zcela neprofesionálním přístupem k přesné informaci a s pokusem o vytvoření manipulačního fake news o údajném požadavku Žlutých vest, jímž má být frexit a odchod Francie z NATO. „Před nedávnem se mi dostal do rukou seznam požadavků Žlutých vest, a to jak ve francouzském znění, tak v českém překladu. A těmi požadavky se nyní hodlám stručně zabývat,“ napsal autor článku, jenž svůj text postavil na informacích, které údajně získal ve francouzštině a v češtině, přičemž z nějakých důvodů neuvedl jejich zdroj. „Politickým požadavkům vévodí požadavek vystoupení z Evropské unie, tedy tzv. frexit,“ píše dále autor, aby o něco níže poznamenal: „Konečně zbývají požadavky geopolitické. Kdyby měly být vyjádřeny jednoduchým heslem, asi by znělo: Ne NATO a Ne migraci.“

Podle mých informací je tím zdrojem skupina osmi anonymních osob, které ve Francii společně na sociální síti Facebook vytvořily onu stránku s požadavky, jež autor ve svém článku rozebírá. Tyto anonymní osoby byly osloveny žurnalisty, nepřejí si vstoupit do kontaktu s mluvčími Žlutých vest a chtějí zůstat v anonymitě. Jejich identita je dodnes „neznámá“ a v dnešní době globální informační internetové manipulace člověka může napadnout ledacos. Jejich požadavky nebyly zatím nikde oficiálně zveřejněny jako požadavky Žlutých vest. Investigativní práci žurnalistů popisuje ve francouzštině tento odkaz.

Dalším pramenem, a řekl bych tím hlavním, je podle mne článek z dezinformačního plátku Protiproud (dezinformační web údajně sledovaný ministerstvem vnitra), kde je výčet oněch požadavků uveden i se zdrojem originálním, tedy jakýmsi obskurním ruským webem. Takže když si to zkráceně zopakujeme, osm anonymních osob vytvořilo na Facebooku stránky s fiktivními požadavky tzv. Žlutých vest, kde se psalo o vystoupení z EU a z NATO, a tato informace se skrze Rusko dostala až do redakce Protiproudu a nakonec přes manipulativní text Dana Drápala až na stránky Neviditelného psa. Takto se dělá objektivní žurnalistika...

Dodatek k nové situaci:

3. ledna byl na Facebooku „La France en colere“ uveřejněn čtyřstránkový dopis prezidentovi s novými požadavky, příprava na sobotní Akt 8. V dopise, který nemá cenu překládat, se píše o celonárodní debatě a hlavním požadavku Žlutých vest, tedy nastolení RIC (referendum občanské iniciativy), které bude mít zákonodárnou pravomoc, bude moci rušit zákony, odvolávat poslance a měnit ústavu. Není tam opět nic o vystoupení z NATO a z EU. Je to probíráno v dnešním tisku.

Pokud má někdo zájem o skutečné a oficiální požadavky Žlutých vest tak, jak byly předány koncem listopadu tisku, může si je nastudovat zde.