25.6.2022 | Svátek má Ivan


POLEMIKA: Zlatá klec je pořád klec

19.11.2014

Přečetl jsem si na Neviditelném psu glosu pana Jiřího Hrdličky s názvem Žádný strach z výkonu trestu začínající větou „Nedá mi, abych drobnou glosou nepřispěl do diskuse o případném výkonu trestu pravomocně odsouzeného Romana Janouška.“ A končí větou „Takže žádný strach a přeji příjemný pobyt, pane Janoušku.“ Z uvedených vět je zřejmé stanovisko pana Hrdličky k nástupu pana Janouška do výkonu trestu odnětí svobody. Jinými slovy – do kriminálu.

To stanovisko se nepochybně shoduje s postojem drtivé většiny veřejnosti. Nebude asi mnoho těch, kteří by si přáli, aby pan Janoušek do kriminálu nešel. Aby se kriminálu nějakým způsobem vyhnul.

Pan Janoušek byl pravomocně odsouzen a dostal výzvu k nástupu do výkonu trestu. Není co řešit. Odsouzen byl za trestný čin, který spáchal. To sám přiznal – poškozenou dobrovolně odškodnil. Řídil opilý, naboural, pak navíc zranil člověka, před policií ujížděl, utíkal. Co by tedy chtěl?

Navíc: co by chtěl pan JANOUŠEK!? Ten známý kolibřík či mazánek (neorientuju se, který z nich je pan Janoušek). Přece VŠICHNI vědí, co je pan Janoušek zač!

Mnoho lidí v minulosti mělo (stále ještě má) potřebu vyjádřit svůj názor na případ pana Janouška. Že pan Janoušek nebude stíhán. Že nebude souzen. Že nebude odsouzen. No a teď, že nenastoupí do vězení.

Jenže: pan Janoušek stíhán a odsouzen byl. Dokonce k velmi tvrdému trestu! Že pan Janoušek nenastoupí do kriminálu je stejně JASNÉ jako to, že „nebude stíhán“ či „nebude odsouzen“. Stát se může cokoli. Samozřejmě. Ale dosavadní vývoj případu nepotvrzuje konspirační teorie. Naopak. Přímo je vyvrací.

Pokud je tedy téměř jisté, že pan Janoušek do kriminálu dříve nebo později doputuje, proč se mu ještě posmívat?

Nedivil bych se tomu někde mezi chlapy u piva. Ale divím se tomu v případě soudního znalce. Kterým zřejmě pan Hrdlička je. Když píše: „Shodou okolností jsem před několika dny navštívil ve vazební věznici člověka, kterého jsem potřeboval vyšetřit kvůli znaleckému posudku.

Divím se, že na základě dojmu nabytého při setkání s jakýmsi recidivistou, kterého vyšetřoval, pan Hrdlička naznačuje, že takový výkon trestu (rozuměno pobyt v kriminálu po pravomocném odsouzení) je procházkou růžovou zahradou. Protože recidivista říká: „Tam můžete na chodbu, dívat se na televizi, hrát fotbal.“

Ano, je pravdou, že to je lepší, než pobývat ve vazbě (rozuměno do pravomocného odsouzení). Zvláště pro zkušeného kriminálníka. Lze mu věřit, když k vazbě říká: „Tady jste zavřenej, jako kdybyste někoho zabil. Tak si to zkuste tady! Tady jste zavřenej celej den na takovýhle kobce.“

Proto se nelze divit, že panu Hrdličkovi recidivista „při loučení po proběhlém vyšetření, kdy ho příslušník vězeňské stráže odváděl do jeho „kobky“, kladl na srdce, abych svůj posudek urychleně zpracoval, co nejdříve předal orgánům činným v trestním řízení a tak uspíšil jeho opětovný „návrat“ z vazebního utrpení do laskavé náruče výkonu trestu“.

Na základě setkání s recidivistou pan Hrdlička zbavuje pan Janouška strachu z kriminálu a přeje mu v něm příjemný pobyt.

Pan Hrdlička je zjevně starší, vzdělaný člověk. Znalec. Proto mne jeho „kopání do mrtvoly“ překvapuje.

Jde o jasnou jízlivost. Pan Janoušek si nevybírá mezi pobytem ve vazbě a pobytem ve výkonem trestu. Je pravomocně odsouzen a má nastoupit výkon trestu. To je přece jasné.

Pan Janoušek není recidivista, který se už těší z vazby do výkonu trestu – na chodbu, na televizi, na fotbal. Pan Janoušek má jít ze svobody do kriminálu. Nikoli si polepšit. Výrazně si pohoršit!

Ve výkonu trestu můžete jít na chodbu (v dozoru), můžete sledovat televizi, můžete hrát fotbal. Ale kolik je toho, co nemůžete!!! (To je samozřejmě v pořádku - pobyt v kriminále není za odměnu. Je výkonem trestu.)

Mříže mohou být zlaté, k jídlu můžete dostávat lanýže s kaviárem a zapíjet to šampaňským, v televizi můžete sledovat fotbal, cestopisy, operu a co libo. Nic to nezmění na věci, že jste přišli o svobodu! O svůj denní režim. O kontakt s lidmi, se kterými jste zvyklí se setkávat a chcete se setkávat. O své soukromí. Atd. atp.

Pan Janoušek udělal idiotskou věc. Trestný čin. Byl pravomocně odsouzen. Na justici je, aby se k němu chovala jako ke každému jinému odsouzenému. Na vězeňské službě je – pokud pan Janoušek nastoupí do kriminálu, aby se k němu chovala jako ke každému jinému vězni.

Na panu Janouškovi je, aby zvážil své kroky ohledně své další obrany. A tedy aby případně podal dovolání. A aby se třeba i bránil nástupu do kriminálu, když si myslí, že má pro to dobré důvody. Každý má právo se zákonným způsobem bránit - čemukoli. Včetně nástupu do kriminálu. Od toho jsou jiní, aby vyhověli nebo nevyhověli.

Já se panu Janouškovi škodolibě nevysmívám. Dovedu si představit, v jaké je situaci. Příjemný pobyt, který mu přeje pan Hrdlička, ho nečeká.

Vím to. Byl jsem tam.

Za měsíc to bude pět let, co jsem opustil kriminál. Předčasně. Z rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, který zrušil vadné odsuzující rozsudky. A před čtyřmi měsíci jsem za neoprávněné věznění dostal odškodnění.

Ale fakt, že jsem více než osm měsíců v kriminále žil-nežil nelze ani popřít, ani vymazat, ani nijak jinak zrušit. Poznamená vás to navždy.

Protože i zlatá klec je jenom klec.

A kdo máte to štěstí, že nevíte na základě VLASTNÍCH zážitků, o čem je řeč, buďte rádi.

A neposmívejte se těm, kteří to štěstí nemají. Byť třeba díky své vlastní aroganci, hlouposti, opilství a já nevím čemu ještě. Jako zřejmě pan Janoušek.

V Liberci dne 15.11.2014  Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!