12.8.2020 | Svátek má Klára


POLEMIKA: Svoboda slova i pro mentálně odlišné

6.11.2019

Hezkým příkladem pomatenosti je článek Jana Vítka na Psu z 2. listopadu, „Ropa, válka a lži“, v němž autor vyjadřuje své sympatie syrskému prezidentovi. Červenou linií je opakovaná věta „To je lež“, kterou autor používá k označení všeobecně známých faktů. K vyvrácení oněch faktů autor místo argumentů používá, kromě zmíněné věty, starobylá klišé a sarkastické průpovídky připomínající Rudé právo. Nejvyšší autoritou na Sýrii, o kterou se Vítek opírá, je Robert Kennedy junior, který jako právník a člen mnoha NGO bojuje mimo jiné proti uhlí, ropě, plynu, jaderným elektrárnám, hydroelektrárnám a větrným elektrárnám (zde). Na základě Kennedyho hypotéz Vítek tvrdí, že občanskou válku v Sýrii zorganizovaly Spojené státy americké, protože Asad odmítl americký plán na plynovod z Kataru do Turecka přes Sýrii.

Všechny Vítkovy věty, které nejsou zvoláním nebo otřelým idiomem, jsou chybné. Vezměme například první věty jeho článku: „Válka v Sýrii nezačala 15. března 2001, když vláda Bašára Asada násilím potlačila sunnitskou demonstraci. To je lež. Casus belli nastal už o tři roky dřív, když Asad odmítl plán na vybudování plynovodu z Kataru přes Sýrii, jak vysvětluje Robert F. Kennedy Jr. ve vynikající analýze... dodávku katarského podzemního plynu... plynovod za deset milionů dolarů...“ Všeobecně se ví, že válka v Sýrii začala v roce 2011 a ne v roce 2001, přičemž v roce 1998, kdy podle Vítka měla válka začít, v Sýrii vůbec Bašár Asad nevládl, neboť přišel k moci až v roce 2000. A kromě toho nejde o podzemní plyn, ale o zemní plyn, a plynovod by nestál deset milionů ale deset miliard dolarů, atd. To samozřejmě nepřekvapí toho, kdo se již v minulosti stihl pobavit Vítkovými články (zde), v nichž se mimo jiné mluví o zmražení na minus 360 stupňů Celsia nebo o tom, jak americká vláda zorganizovala útok na New York v roce 2001 (magický rok 2001 pro pana Vítka), atpod.

Pan Vítek se řídí pravidly Rudého práva, takže nepřítel našeho kamaráda je taky náš nepřítel, a kamarád našeho kamaráda je taky náš kamarád. Autor má rád Bašára Asáda, a tudíž i šíity, takže sunnité jsou negativní, stejně jako Američané. Hodný Asád tak odmítl „sunnitské námluvy“ a zlý sunnitský Katar se bez plánovaného plynovodu málem „octl na holičkách“. A tak se zlí Američané rozhodli k akci; Vítek na americkou adresu vtipně (podle RP) poznamenal: „Nehledě na to, jak by ten svět vypadal, kdyby si každý národ dělal, co by se mu hodilo.“ Všeobecně se uznává, že Bašár Asad způsobil smrt 600 000 syrských občanů; Vítek určité násilí nepopírá, ale dialekticky je přisuzuje Američanům, kteří údajně k násilí Asada schválně vyprovokovali, aby se ho zbavili.

Vítkova červená linie pokračuje: „Že americká vojska bojovala v Sýrii proti Islámskému státu (Isis), je lež. Že potírala islámský terorismus, je lež. Dělala pravý opak. Ale je pravda, že USA teď po po prohrané válce islamisty hodily přes palubu. Jejich vůdce Abu Bakr al-Bagdadi byl minulou sobotu v Sýrii zavražděn, neboť přežil svoji účelnost, a také proto, aby nepadl do ruských nebo Asadových rukou. Mrtví nemluví. Že USA stáhly všechny svoje vojáky ze Sýrie, je lež...“ Podle analisty a politického myslitele Vítka Američané válku s ISIS prohráli a kromě toho také kradou ropná ložiska všude na Blízkém východě. Vítek se odvolává na mezinárodní právo a vynáší nad Amerikou rozsudek: „Toto počínání představuje problémy ze všech zorných úhlů a mohlo by být označeno za válečný zločin.“

Mladší čtenáři by mohli diskutovat, zda u Vítka jde o ideologickou zaslepenost, anebo o mentální oslabenost. Pamětníci Rudého práva však vědí, že oba symptomy byly tehdy u autorů spravedlivě zastoupeny. Tak to bude asi i u tohoto autora.

http://www.hegaion.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.