1.8.2021 | Svátek má Oskar


Diskuse k článku

POLEMIKA: Šíří Neviditelný pes dezinformace o epidemii?

Nevyužití zkušeností a znalostí získaných při první vlně epidemie v Česku a v ostatních zemích bylo u nás do velké míry způsobeno intenzivním šířením různých bludů a konspirativních teorií na síti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Šír 23.10.2020 20:32

... a vlastně poznámka k tomu ministerskému upozornění - je tam nesmysl, neboť se netestuje na covid, ale na virus SARS-CoV-2. Covid je nemoc, to d na konci je "disease". A na nemoc se opravdu netestuje. Je tento věcný neodborný nesmysl nějakým překvapením u ministerstva této vlády?

A. Šír 23.10.2020 20:28

Jen jedna, zásadní připomínka. "Zatím máme u nás „pouze“ necelých 1500 úmrtí na COVID-19." Kde tuto nehoráznou lež o "1 500 úmrtích na COVID-19" autor sebral?! "Ministerstvo upozorňuje, že statistika zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří byli pozitivně testováni na covid-19, bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí." Takže nikoliv na COVID-19, ale "s pozitivním testem" - a na pozitivní test se přeci neumírá? Kolik lidí skutečně zemřelo "na COVID-19", nevíme, neboť nevíme, kolik je ve vykázaných úmrtích "s testem" těch, kteří byli např. sraženi na přechodu, ale měli pozitivní test. Takže určitě ne 1 500. Ale 1 000? nebo 500?

D. Stys 23.10.2020 8:43

Systém byl silně zahlcen (8 dní zpoždění a propad mnoha žádanek) a je stále zahlcen (3-4 dny zpoždění a propad 45% žádanek). Diskusi o příčinách zahlcení vzdávám ve prospěch důležitějších věcí.

Zahlcení systému způsobilo a způsobuje akceleraci šíření choroby, protože nediagnostikovaní chodí normálně do práce. Teď už jsou naštěstí opět zahrnuti praktičtí lékaři, tak to není tak vyhrocené. Vaši chřipečkářskou poznámku "Pokud má někdo příznaky, tak testy v principu nejsou urgentní.", což by v důsledku znamenalo zařazení na normální oddělení nemocnice, beru jako humornou odbočku. Z těch pozdě diagnostikovaných nebo nediagnostikovaných pracujících, a jimi nakažených rizikových skupin, s velkou pravděpodobností pocházejí ti zbytečně těžce nemocní a mrtví.

Na čem zakládáte názor, že chování ultraortodoxních komunit v Izraeli má mnohem větší vliv na šíření choroby než naši nepřízpůsobiví? Já bych naopak odhadnul, že ti druzí se více mísí s většinovou populací více. Není to náhodou nějaký nepodložený názor. Jinak třeba v rakouském Schremsu měli Turci svatbu, nakažení, z více než 700 se podařilo dotrasovat 130. Každý evropská země má nějaký podobný problém, proto se asijské metody u nás nedají aplikovat. Nehledě na to, že asijské země sotva budou brát ohled na to, jestli vám medicínské otázky klade zdravotnický personál, což je nejspíš naše úzké hrdlo.

Opakuji nejdůležitější závěr: Soutěž mezi virem a imunitou je nelineárně-dynamický problém a bude se jevit jako tlumené oscilace v čase i prostoru. Oscilace nikdy nezaniknou. Perioda počátečních vysokých oscilací bude ovlivněna zejména nejpomalejším dějem, kterým je ztráta imunity. Může být, že naše tříúrovňová imunita umí nemoc utlumit lépe. Bylo by dobré se jí zabývat a ne pokřikovat jednotlivé dílčí názory přes média. Nicméně tomu náběhu se nevyhneme a může být, že naše jarní i podzimní nešikovnost se nakonec ukáže jako správné řešení. I slepé kuře někdy najde zrno.

V. Wagner 23.10.2020 7:03

Pane Štysi, připomínám, že diskuze vznikla, když jste tvrdil, že testování bezpříznakových v letních měsících zahltilo systém a měli se podle Vás testovat jen příznakoví. Ukázal jsem Vám, že to není pravda, naopak by to bylo velmi škodlivé. A vy vytáhnete celou řadu dalších jiných témat. A navíc v nich tvrdíte další a další nesmysly.

To, že nemocní lidé s odpovídajícími příznaky v době COVID-19 jdou do práce a mezi lidi je opravdu o něčem jiném, než že by to způsobovalo to, že je nestíhali okamžitě otestovat. Dnes je i roznášení chřipky či nachlazení hodně nezodpovědné. Nemocný by měl ležet.

Pokud máte pozitivní test na COVID-19, tak to neznamená, že Vás automaticky pošlou do nemocnice. Zároveň i při chřipce může vzniknout komplikace včetně zápalu plic. Tak kauzistika pana Panenky opravdu nezávisela na testu (a nezměnil by ji).

V případě Izraele (který jste zase přivedl do diskuze velice nesmyslně Vy) je opravdu (nejen počtem) vliv na průběh epidemie jeho ultraortodoxních komunit diametrálně odlišný od vlivu chování některých sociálně méně přizpůsobivých občanů u nás.

D. Stys 23.10.2020 4:01

Šestitýdenní, samozřejmě, opět jsem se přehlédl. Omlouvám se.

D. Stys 23.10.2020 3:45

1) Tehdejší praxe ovšem byl taková, že čtyři dny od nahlášení Vás kontaktovala hygiena a za další čtyři dny jste se dostal na test. Praktika jste informoval telefonicky, pokud jste se vůbec obtěžoval. Takže kdo se měl vyléčit, ten chodil osm dní do práce a vyléčil se sám (tři nezávislé kazuistiky). Kdo měl skončit na JIP ce, ten většinou nebyl ani na testech, ani u praktika. Známá kazuistika fotbalisty Panenky, ten mohl podle všeho taky klidně umřít doma nebýt návštěvy syna.

2) Zážitek z Prahy z července. V metru povinné roušky, na každého, kdo ji neměl, obsluha pokřikovala. Natoupila větší skupina snědších česky mluvících, neozval se ani hlásek. I my máme své Charedim.

Jednoduše na současném rozběhu infekce má lví podíl šestiměsíční tupé trvání na "inteligentní" karanténě když bylo jasné, že dávno selhala. Proč? Protože na lékařské otázky se vás může dle zákona ptát jen zdravotnický personál a toho je omezený počet a z prstu si nový nevycucáte. To měl pan Dzurilla vědět hned na začátku.

Tak co, napíšete ten disclaimer, nebo trváte na tom, že Štys nemůže mít pravdu, protože se jednou přehlédl a není z Matfyzu? Na změně názoru není nic špatného. Včerejší fake news že virus není z Wuchanského tržiště ale z laboratoře dnes roznáší sám ministr zdravotnictví.

V. Kučer 22.10.2020 22:34

Více než 95 procent z 30.000 obětí koronaviru v Evropě bylo starších 60 let. Dnes to podle agentury AP oznámil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) v Evropě Hans Kluge. Vláda má zodpovědnost na rozdíl od kritiků, proto postupuje z důvodů předběžné opatrnosti.

V. Šedivý 22.10.2020 22:15

To je ale dobře. Aplikace "horkou jehlou spíchnuté" nedostatečně ověřené vakcíny by měla být vyhrazena pro dobrovolníky - milovníky adrenalinu.

K. Salajka 22.10.2020 21:37

Podsouváte jim něco, co rozhodně nikde netvrdí a s ohledem na jejich věk je to naprostý nesmysl. Tak se myslím pozná dezinformace.

J. Kraus 22.10.2020 21:30

Dost lidí včetně odborníků, mnohdy o sobě navzájem pochybujících, situaci nevidí černobíle jako autor článku, tedy pouze dvě možnosti vývoje. Prostý člověk se v té tzv. pandemii nevyzná, nepomůže mu logika ani intuice. Ale už jen použití slova pandemie v něm vyvolává pochyby o pozadí celé záležitosti. Prostý člověk nebývá méněcenný, ale někteří výše postavení s ním tak jednají. I když je to pro ony autority těžko uvěřitelné, prostý člověk se v té záplavě protichůdných informací a stanovisek neztratí, snaží se orientovat. A v téhle chvíli opět přicházejí majitelé jediné pravdy a chtějí censurovat, aby méněcenný lid nebyl sveden. Kde berou tu odvahu, co si o sobě myslí, hajzlové? Ale dejme tomu, že skutečně mají pravdu. Pravda budiž tedy jediná, obsažená celá v jediném prohlášení, tezi, ale pochybovat o ní lze z mnoha úhlů, z mnoha stran, jak to vidíme na Psovi. Kromě toho porovnejme tváře televisních hlasatelů s očima vyvalenýma v polohysterickém šoku či jakéhosi biologa z něhož tryská negace a který si tu budoucí katastrofu naplno "užívá", a proti tomu věcný styl článků na Psovi. Velkou úlohu zde hraje psychologie. Každý člověk souzní s tím, na co je naladěn. Není dobré souznít s těmi, kteří šíří negaci.

H. Paculová 22.10.2020 20:41

Zatímco jeho kolegové z lékařských řad, kteří zpočátku koronavirus bagatelizovali, nyní po výzvě ministra zdravotnictví raději mlčí a k věci už se nevyjadřují, stomatolog Roman Šmucler je až nebývale aktivní a na své sociální sítě dává jeden příspěvek za druhým. Chce jimi dokázat, že vše je v nejlepším pořádku, není se čeho bát a že koronavirus bez problémů zvládneme. Často se také odvolává na nemocnice, které prý mají vše pevně v rukou. “Já se řídím podle vědců ze Standfordské a Harvardské univerzity a oni nám posílají predikce pro Českou republiku. V epidemiologii proto spoléhám spíš na lidi ze zahraničí, kteří mají úspěšnost ve světě. Žádný český vědec se jim neblíží,” řekl Roman Šmucler k tomu, čím se ve svých názorech vlastně řídí. Dodejme, že na vážnou hrozbu upozorňuje také renomovaný vědec Jan Kulveit, který se epidemiemi zabývá na Oxfordské univerzitě a který konzultuje s naším ministerstvem zdravotnictví. Kulveit na svém facebooku nazval Šmuclera konspirátorem:

https://www.mix24.cz/pripadam-si-jako-jan-hus-rekl-smucler-na-svych-slovech-trva-i-ve-chvili-kdy-se-cesko-potaci-na-hrane-kolapsu/

K. Wágner 22.10.2020 20:34

Čeští odpůrci očkování už proti vakcíně, kterou máme dostat z Velké Britínie, sepsali petici. Podle Ligy lidských práv a spolku Rozalia je také ujišťování, že se vakcína nebude v budoucnu vynucovat, nedůvěryhodná. Za peticí stojí Liga lidských práv a spolek Rozalio, který proti povinnému očkování bojuje dlouhodobě.

V. Wagner 22.10.2020 20:28

Pánové Vychodile a Valento. V březnu byla ekonomika zamrznutá, ovšem nebyly přetíženy nemocnice, reálně opravdu nemuseli mít lidé strach z nákazy v nemocnicích a nebo z toho, že by pro ně nebylo lůžko nebo volná záchranka. Naopak nyní, kdy se kvůli takovým lidem, jako jste Vy, rozjelo nekontrolované promořování, tak už začínají nemocnice být přetížené a přetížená začíná být i záchranka. Takže právě Vámi doporučená cesta vede k tomu, že i lidé z chorobami a úrazy, které by normálně naše zdravotnictví lehce zvládlo, budou umírat. Opravdu to tedy není opatřeními proti epidemii, ale naopak vinou takových jako Vy, kteří si vynutili promořování. Právě Vy pane Vychodile jste tvrdil, že bez opatření nebudou žádní mrtví s COVID-19. Co říkáte, když už jich je nyní 100 denně, cože zvýšení denního počtu úmrtí o třetinu a denní počet úmrtí na COVID-19 stále exponenciálně roste?

M. Krejčí 22.10.2020 20:13

Které máte na mysli?

M. Krejčí 22.10.2020 20:12

Jako lékař plně souhlasím. Doplnil bych jen to, že při návrhu na promořování nikdo neřeší fakt, že s rostoucím procentem promoření populace výrazně stoupá také riziko, že virus generuje velmi smrtící mutaci ! Při kombinaci s vysokou virulencí by to bylo fatální. Chřipka předvedla právě toto svou smrtící "španělskou" variantou, která zabila po I.svět. válce na 50 mil. lidí .

V. Wagner 22.10.2020 20:10

Pane Štysi, ano na rozhraní srpna a září se přestalo stíhat. Ovšem Vy přehlížíte zásadní fakta. Pokud má někdo příznaky, tak testy v principu nejsou urgentní. Pokud to nejsou nezodpovědní egoisti, tak jsou v karanténě a lečí se. Vzhledem k tomu, že COVID-19 nejsou léky a dokud to není vážné a není potřeba hospitalizace, tak je to třeba vyležet. Pokud leží v karanténě, tak příznakoví neorožují další.

Naopak velmi důležité je identifikovat bezpříznakové, protože ti mohou nekontrolovaně šířit infekci ve společnosti.

Izrael bohužel z politických důvodů a hlavně díky velmi početným ultraortodoxním komunitám, které opatření proti koronaviru sabotovali, bohužel nedokázal to velmi dobré trasování využít.

L. Novák 22.10.2020 17:41

Stačí sledovat, kolik různých blbů sem na NP nesmysly vnáší, hlásá, bije se za ně v komentářích... a masivně šíří jinam. ;-)

L. Novák 22.10.2020 17:39

ČT podle mého názoru opravdu je (v řadě případů) dezinformační médium. Spolu s dalšími televizními stanicemi na trhu. ;-)

Proto jsem přestal ČT i ostatní televize sledovat. Jen zcela výjimečně kouknu na nějakou specialitu ze záznamu.

L. Novák 22.10.2020 17:29

Ano. Svoboda slova dává stejnou šanci na zveřejnění totálním nesmyslům i kvalitním textům psaným kvalitními autory. Ty nesmysly ale dezinformacemi jsou a pokud se někde hromadí, pak jsou to dezinformační zdroje. ;-)

L. Novák 22.10.2020 17:26

Dobrá analýza. Naprosto souhlasím s autorem i s označením NP jako významného dezinformačního zdroje (nejenom) o koronavirové pandemi, ale i v jiných tématech, kde však bývají dezinformační texty často následovány texty odborně-kritickými, které vyvrátí nesmysly v dříve zveřejněných článcích. Zvláštní kapitolou jsou pak někteří intenzívně píšící komentátoři, kteří dezinformační články plné nesmyslů obhajují a doplňují nesmysly dalšími.

Masívní dezinformační koronavirovou vlnu jsem si na NP začal uvědomovat v době, kdy začaly vycházet texty typu např. Jiřího Payne, navíc v kategorii "Věda", ač po zásluze patří spíše do neexistující kategorie "Pavěda". No a samozřejmě i v komentářích nástupem Payneho obhájce s nickname "J.Jirka", kterého mám za stejnou osobu hlásající stejné nesmysly...

Už jsem si zvykl, že svobodný Internet unese všechno, dokonce do takové míry, že mám obavy u mladých lidí bez systematického standardního vzdělání a důsledného kritického myšlení, že nedokáží rozeznat zdroje hloupostí a nesmyslů od kvalitních a seriózních textů, které jsou bohužel svým obsahem v naprosté menšině a jsou ve vyhledávačích typu Gooogle schované daleko vzadu za různými reklamními a optimalizací pro vyhledávače (SEO) nadopovanými weby a texty. S minimální šancí na postup na přední místa, která jsou obsazena jinými prioritami. I tu největší blbost, kterou si umíte představit, vám vyhledávači vyškolený "znalec" dokáže plesknout jako argument, který lze nalézt v mnoha podobných kopiích... "Tak to přece musí být pravda!" :-P

J. Síbek 22.10.2020 17:17

Dobrý!!

Asi by se hodilo alespoň k některému článku přidávat komentář,který uvede na pravou míru některé nesmysly,které se tam píšou

B. Lukáš 22.10.2020 17:01

Děkuji a bez dalšího komentáře dávám autorovi R^R^R^

P. Vychodil 22.10.2020 16:53

ten nový hrbolek vidíte u všech zemí v tomto podnebním pásu, je podzim, takže určitě něco přibude. Ale asi ta křivka už nebude mít epidemický tvar první vlny, ale to nikdo neví. A u těch jižních států vidíte jiný tvar křivky, časově posunutý - opožděný-, první vlna tam není u konce

P. Vychodil 22.10.2020 15:26

sorry, špatně jsem pochopil o jakého autora se jedná, moji předchozí poznámku k vašemu komentáři pokládejte za bezpředmětnou...

V. Kain 22.10.2020 15:25

Máte pravdu Frčku.Dívejte se na televizi od rána do večera až se vám z těch keců bude kouřit z hlavy.Tam se dovíte pravdu.Nakonec se budete bát vystrčit hlavu z okna.

V. Kain 22.10.2020 15:21

Další plašan.Malé ekonomické ztráty? Měl byste se probrat.

A. Novák 22.10.2020 15:16

termín "dezinformační zdroje" je sám o sobě dezinformační.

Pokud někdo někam napíše vlastní názor, nejde o dezinformaci ale o svobodu slova.

P. Sura 22.10.2020 14:24

Jinými slovy - web "manipulatori.cz" volá po cenzuře. Pak nevím, co je horší. Osobně jsem raději, když mi někdo dá vybrat, místo aby mi určoval.

M. Zikmund 22.10.2020 14:21

Vždyť o tom je moje poznámka. Jenže co jsou to zkreslená data? I ta, co jsou jinak interpretována? Pokud já data nějak interpretuji, znamená to, že každý, kdo je interpretuje jinak je z mého pohledu falšuje, zkresluje? Přece i o těch datech a jejich validitě musíte vést diskuzi - na kolik jsou přesná a přesně odrážejí realitu, nakolik nám skutečně říkají, co potřebujeme. Vemte si ta data o zemřelých, jak je popisuje MZV. To, co nám to číslo říká, není vůbec počet umrtí kvůli Covidu, ale v ČT to tak interpretují. Počet pozitivně označených PCR testem nerovná se počet nemocných. Dokonce ani nakažených (tím pádem ohrožujících ostatní) , protože řada lidí je tak označených, protože se setkala s mrtvým virem, na který jejich organizmus zareagoval. Ale v ČT v 19h vám to číslo ihned označí jako nově nakažené/nemocné. Takže ČT je dezinformační médium?

V. Kučer 22.10.2020 14:13

Pánové Jakl, Klaus a další uvažují ekonomicky. S covidem odcházejí většinou staří, nemocní a nepotřební. Jejich průměrný věk je 78 let, nejstarší se dožil stovky. Jejich odchodem se ušetří značné prostředky na důchodech a ve zdravotnictví a proto se snáze splatí současný dluh.