POLEMIKA: Proč protestujeme proti Romanu Jochovi
Ano, po zhlédnutí Interview ČT24 (13.8.2010) může neinformovaný divák snadno dospět k názoru, že Roman Joch měl být jmenován poradcem předsedy vlády pro lidská práva a zahraniční politiku již dávno. Tento pocit může ještě zesílit, pokud divák zhlédne na ČT24 navíc rozhovor (z 18.8.) s Romanem Jochem a představitelkou protestujících Terezou Stöcklovou, která byla každých pár sekund agresivně přerušována redaktorem, a nedostala tak prostor vysvětlit důvody protestu.
Avšak Roman Joch v těchto pořadech hovořil jako skutečný tolerantní liberál – ve výrazném rozporu s anti-demokratickými stanovisky, která hlásá kontinuálně (jak sám uvádí) již 15 let.
V Interview ČT24 pan Joch vysvětlil, že pod jím odsuzovaná tzv. „kolektivní práva“ neřadí práva odborů na kolektivní vyjednávání a že vlastně žádná „kolektivní práva“ v ČR zatím legislativně zakotvena nejsou. S respektem k Martinu Lutheru Kingovi pěkně hovořil o emancipaci Afroameričanů ve Spojených státech. Roman Joch by dokonce uvítal afirmativní akci, pozitivní diskriminaci národnostních menšin, kdyby se jí dobrovolně zhostil soukromý sektor.
Ano, tyto názory nikoho ze židle nezvednou. S kolegy z občanského sdružení Studenti proti rasismu, podobně jako aktivisté řady jiných neziskovek, jsme se rádi zapojili do demonstrace a petice iniciované nově vzniklou platformou Pro-Alt, protože známe dlouhodobá stanoviska Romana Jocha.
Jak ladí jeho hezká slova o M. L. Kingovi se stanoviskem, že „gentleman v principu otroky vlastnit může“ (článek Gentleman a demokracie)? Abych nevytrhával z kontextu, Roman Joch dále doporučuje, aby gentleman jednou (např. v závěti) svým otrokům svobodu dal – opravdu souznění s M. L. Kingem!
Jak ladí jeho zaštiťovaní se Ústavou ČR a Listinou práv a svobod se stanoviskem, že „v důsledku politické a intelektuální impotence levice (…) by gentlemani neměli jinou možnost, než odmítnout demokracii, opět převzít vládu do svých rukou.“? (závěr článku Gentleman a demokracie)
A jak ladí pozice poradce předsedy vlády pro lidská práva se stanoviskem, že volební právo by měli obyvatelé mít pouze na základě majetkového cenzu a počtu dětí? V Romanem Jochem nastíněné společnosti (článek Proč demokracie zanikne) mají politická práva pouze lidé, kteří odevzdávají státu více, než od státu získávají (což dle Jocha vylučuje i všechny státní zaměstnance). Druhou podmínkou je, aby muži absolvovali vojenskou službu a ženy měly dvě a více dětí.
Další stanoviska Romana Jocha je možné si přečíst např. na stránkách Pro-Alt v dokumentu Petice proti jmenování Romana Jocha poradcem předsedy vlády.
Kromě kritizovaných stanovisek je v této sekci i soubor kompletních článků pana Jocha, s uvedením zdroje. Pan Joch se tedy mýlí, v rámci našeho protestu není nálepkován, ale kritika je zaměřena opravdu věcně, na základě jeho vlastních textů.
Pan Joch má samozřejmě plné právo dále veřejně publikovat svá stanoviska. Odmítáme však, aby člověk těchto stanovisek zastával veřejnou (a navíc nepříliš transparentní) funkci poradce předsedy vlády pro lidská práva a zahraniční politiku. Tj. nikoli poradce Petra Nečase, jakožto soukromé osoby, ale poradce předsedy vlády, jakožto instituce.
Pod peticí je dnes podepsáno devět občanských sdružení a desítky jednotlivců a další podpisy přibývají každým dnem.