7.4.2020 | Svátek má Heřman, Hermína


POLEMIKA: Proč byl ředitel ČT vyzván k odstoupení…

27.6.2012

... a zprávy rádia Jerevan

26.6. převzal Neviditelný pes z blogu Karla Hvížďaly článek s výše uvedeným názvem (bez onoho rádia Jerevan). Pan Hvížďala se v článku zmiňuje rovněž o mně, bohužel, hned dvakrát faktograficky zcela nepravdivě.

Píše: "Ve stejný den (m.p. – kdy člen Rady ČT vyzval GŘ ČT k odstoupení) opustil funkci člena kolegia generálního ředitele režisér a pedagog Jiří Svoboda…". Pan Hvížďala si mohl snadno ověřit, že jsem na funkci člena Kolegia GŘ rezignoval 19. března 2012, tedy o tři měsíce dříve. Zdůvodnění jsem druhého dne zveřejnil prostřednictvím ČTK.

Nejedná se o marginální chybu. Ve čtenáři mohl z textu vzniknout dojem, že mezi mým odstoupením z funkce člena Kolegia a výzvou člena Rady, ThDr. R.Mezulánika, PhD., existuje nějaká souvislost. Jak si lze snadno ověřit, pana GŘ ČT, Petra Dvořáka, jsem k odstupování z funkce nevyzval a ani jsem o tom neuvažoval, jelikož k tomu nemám žádnou kompetenci. Pouze jsem vyjádřil názor, že nemohu být členem Kolegia GŘ ČT za situace, kdy s vývojem v ČT zásadně nesouhlasím a mé setrvání v Kolegiu by mohlo vyvolávat mylný dojem, že jsem s tím, co se děje, ztotožněn.

Pan Hvížďala dále píše: "...Možná, že jde ale o to, že pan Svoboda nebyl komisí vybrán jako šéf jednoho z producentských center." Tato informace je urážející a od základu nepravdivá. O žádnou funkci v ČT jsem se prokazatelně neucházel, do žádného konkurzu jsem se nehlásil a ani hlásit nechtěl a žádná komise proto nemohla o mně ani jakkoli rozhodovat.

Nepravdivé tvrzení pana Hvížďaly se mne osobně dotýká a u mého zaměstnavatele by mi mohlo způsobit újmu. Jsem v trvalém pracovním poměru na Vysoké škole finanční a správní jako kmenový pedagog a garant a nemínil jsem na tom v souvislosti s ČT nic měnit. Na další vysoké škole, která je pobočkou zahraniční university, jsem členem Vědecké rady. Má prestiž je tím více než dostatečně uspokojena.

S Českou, resp. Československou televizí jsem byl jako autor a režisér spjat od absolvování FAMU 42 let, natočil jsem několik desítek TV inscenací a TV filmů, z nichž některé získaly významná mezinárodní ocenění – naposledy v roce 2009 Hlavní cenu evropských TV vysílatelů CIRCOM za film "Boží duha", který jsem natočil na motivy románu Jaroslava Durycha. Vývoj České televize mne proto nenechává zcela lhostejným.

Dnes, s odstupem tří měsíců, hodnotím své rozhodnutí odstoupit z Kolegia GŘ ČT jako správné, předjímající další vývoj. Před léty jsem podle románu Vladimíra Körnera natočil mnoha mezinárodními cenami ověnčený film "Zánik samoty Berhof". Vladimír Körner je pro mne legendou, žijícím literárním velikánem, jakých má česká literatura jen velmi málo. Asi před půl rokem mně nabídl, jako režisérovi, k úvaze krásnou povídku, kterou hodlal zpracovat pro Českou televizi. Po měsících jsem se o osud této látky zajímal a dozvěděl jsem se, že současná ČT nemá o pana Körnera zájem (bylo mi řečeno: Körnera nikdo nechce! Pootočte kormidlo!). Nádavkem k tomu leží Körnerův scénář, který napsal na motivy své prózy "Oklamaný", v ČT bez povšimnutí.

Minulému vedení ČT jsem vytýkal, že pomíjí jména velkých autorů (z bohatého díla Arnošta Lustiga nenatočila ČT za posledních deset let nic), o dílo Radky Denemarkové (nositelky mezinárodních cen) či Kateřiny Tučkové…etc. se v ČT nikdo nezajímá. Dnes už ani o Vladimíra Körnera.

Možná v tom není úmysl. Možná jen všichni ti manažeři a senior manažeři, jejichž funkce v ČT vznikají, vůbec neví, že taková jména v české kultuře existují.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.