18.11.2019 | Svátek má Romana


POLEMIKA: Opravdu policejní zločin?

5.3.2013

Řeč je o mladíkovi, který svému otci odcizil auto a druhý den v něm uhořel. Podle Václava Husáka je viník jasný: Policie ČR, která sice dělala to, co má v popisu práce (což se v tomto státě zase tak často nestává), ale podle autora včerejší glosy to dělala diletantsky, kovbojsky a měli by jít do basy. Tento pohled na celý incident je originální, byť se přiznám, očekával bych jej od příznivců M4rty09ho, kterých je plný internet a kteří se nachází ve věku sotva pubertálním, ne od člověka prošedivělého věkem.

Abych shrnul dostupná fakta, tak se stalo zhruba toto: sedmnáctiletý kluk se rozhodl, že už má dost ježdění v počítačem generovaném prostředí. Protože neměl řidičský průkaz na auto (tedy skupinu B), resp. neměl řidičák ani na motorku (skupina A), nešel si zajezdit na motokárovou trať, ale pojal svou jízdu ve velkém stylu a bez vědomí svého otce si už ve čtvrtek vypůjčil jeho Audi a dojel s ním z Prahy až někam k Brnu. Pak pařil s kamarády. V mezičase otec zjistil, že mu chybí auto (bohužel si to nedal do souvislostí s tím, že mu chybí i syn, pak by celou věc nejspíš řešil jinak než oznámením krádeže vozidla na Policii ČR, ale telefonátem svému potomkovi). V pátek dopoledne bylo jasné, že syn se i s autem nachází na D1. Policie ČR postupovala vpravdě "kovbojským" způsobem. Totiž pokusila se vozidlo řízené osobou s nulovými zkušenostmi za volantem zastavit stejně, jako zastavuje kteréhokoli jiného pachatele dopravního přestupku. Nestřílelo se ani z oken, ani do vzduchu. Pouze se zapnuly majáčky.

K předejití tragédii stačilo, aby sedmnáctiletý puberťák v autě sundal nohu z plynu a zastavil v odstavném pruhu. Předpokládám, že pokud dokázal nastartovat, dokázal i vypnout motor (podotýkám, že nemusel umět ani brzdil, auto by se zastavilo byť i setrvačností). Stačil jeden pohyb, který každému řidiči zabere sotva vteřinu: sešlápnutí spojky a otočení klíčkem v zapalování. Pro představu: je to asi tak náročná činnost, že ji běžně zvládá i český dopravní policista X krát denně.

Ne tak frajírek v nadupaném fáru, o jehož inteligenci nejlépe vypovídají jím samým natáčená videa (řečeno jemně, členem Mensy nebyl ani omylem). Ten si totiž možná až v ten moment uvědomil, že ukrást fotříkovi auto a projíždět se republikou bez řidičáku není frajeřina, ze které jeho spolužáci a spoluhráči padnou na zadek, ale pěkný malér. I v tento moment ještě nemuselo k žádné tragédii dojít: pokud by si M4rty09 vzpomněl, jak takové honičky s policií (nejen v USA, ale i u nás či v Německu, viz Kobra 11) končí. Kdyby se snažil minimalizovat škody (zcela předejít už jim v ten moment nešlo) a nebyl srab, zastavil by a jeho otec by jej spolu s právníkem z průšvihu už nějak vytáhli. K tomu M4rty09mu stačilo mít trochu sebezáchovy a trochu schopnosti přijmout následky svého jednání.

Jenže před vaší vlastní blbostí vás nezachrání nikdo, ani policie, ani rodič, ani anděl strážný. M4rty09 zareagoval nejhůř, jak mohl: před policií se má ujíždět, zastavují jenom slaboši! Viděl to přece už stokrát ve filmech a tisíckrát v počítačových hrách (TV Nova zdůrazňuje samozřejmě jenom ty hry). A tak šlápl na plyn, a ne zrovna málo: po české dálnici (která se, jak známo, často vlní a jejíž kvalita vpravdě neodpovídá členství v Evropské unii) se řítil rychlostí 200 až 250 kilometrů za hodinu, čímž se zařadil mezi účastníky Gumballu 3000, kteří se po českých dálnicích pohybovali obdobnou rychlostí (nutno dodat, hned v Německu pak všechny účastníky zastavila policie a zabavila "závodníkům" jejich vozy. Podle Václava Husáka nejspíš na západ od našich hranic není Německo, ale Divoký západ, kde šerifové ve stetsonech lapají zločince lasem či opakovačkou a chycené řidiče místo pokut rovnou věší či uvláčí za koněm).

Počínání mladíka prý nebylo nijak nebezpečné: jen se chtěl projet pěkným autem. Ano, bez řidičáku a rychlostí přesahující 200 kilometrů to bylo zcela bezpečné pro všechny ostatní účastníky silničního provozu, kteří kupodivu dodržují předpisy. Nevím, zda by se Václav Husák rozčiloval, kdyby si kluk místo s autem hrál třeba s brokovnicí nebo ručním granátem. To by patrně neváhal takové jednání označit za obecně ohrožující. Mezi autem a granátem však v rukou pitomce žádný rozdíl nevidím a v obou případech očekávám, že policie zasáhne a pitomci auto či jinou zbraň odejme, než s ní někoho zabije, nebo si sám vážně ublíží.

Policie se snažila Audi řízené šílencem zastavit způsobem, po kterém sám Husák ve svém článku volá: odklonit jej z dálnice a na příhodném místě jej zastavit. M4rty09 taky mohl kdykoli své šílené jízdy zanechat, ostatně na trase Vyškov – Jihlava k tomu měl příležitostí víc než dost. Poslední hloupostí, kterou tento puberťák spáchal, bylo, že se kolonu zastavených vozidel rozhodl objet odstavným pruhem. Následovala kolize s několika vozidly, přičemž došlo ke zranění více osob, jejichž jediným zločinem bylo pouze to, že se nacházely v nesprávný čas v trajektorii sedmnáctiletého spratka za volantem "vypůjčené" audiny.

M4rty09 však kolonu neobjel. Do posledního auta napálil zezadu takovou silou, že slisoval celou jeho zadní polovinu a středně těžce zranil řidiče (doporučuji podívat se na fotografie z místa nehody). Pokud by v autě jela typická rodinka z dovolené, byl by z "kluka, co se jen chtěl projet" zabiják, možná několikanásobný. Naštěstí pro všechny zúčastněné M4rty09 dokázal zabít pouze sebe, přičemž lze říci, že z tohoto světa sešel skutečně efektně, vpravdě ohnivě. Myslím, že je doslova žhavým favoritem na letošní ročník Darwinovy ceny, tedy pokud se dodatečně neukáže, že M4rty09 nebyl duševně zcela zdráv či pod vlivem nějaké zajímavé substance.

Bude to znít cynicky, ale jsem rád, že je M4rty09 definitivně mimo tuto společnost. Zvládl zabít pouze sám sebe, zranil sice několik zcela nevinných osob, z toho jednu těžce, ale recidiva jeho jednání už nehrozí. Jeho tragická hloupost by mohla být varováním jeho podobně smýšlejícím vrstevníkům. Kéž by byla. Obávám se ovšem, že ve společnosti, v níž se obyčejný vandal stává hrdinou, pokud ničí plakáty politických stran, a v níž se zaměňují příčiny s následky způsobem, jakým to předvedl Václav Husák, bude můj optimismus nejspíš brzy zase zklamán.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.