21.10.2020 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

POLEMIKA: O disidentech – tentokrát pravdivě

Reagovat na všechny nesmysly a nenávistné sprostoty na adresu Charty 77, které zněly a zní ve veřejném prostoru, prostě fyzicky nelze. Nicméně internetový deník Neviditelný pes chápu již po desetiletí jako velmi respektuhodné a vyvážené médium, čímž apriori předpokládám, že je třeba si vážit jeho čtenářů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 8.11.2019 9:49

Děkuji vám vřele, ale na vás prostě nemám... Vaše příspěvky jsou nepřekonatelné - a to víme zde na NP všichni...

Například vaše úchvatná tvorba nezvyklých, ale i nových slov, např. " Žvahlav " nám náš český jazyk nebývale obohacuje.. Jste filolog profesionál, nebo do tohoto jenom tak fušujete ?

P. Grigar 8.11.2019 9:40

.. k tomu, aby se člověk dozvěděl mnohé o o vaší minulosti, není potřeba nic takového. Vy se o to postaráte sám, natelil jste o sobě už kde co .. Takový Žvahlav jakýsi.. ;-D

Š. Hašek 8.11.2019 9:36

Samozřejmě!!!

Dobrá poznámka!!!

Š. Hašek 8.11.2019 9:35

Nechal bych Klause být. Už se opakujete.

Věnoval jste se někdy procentu komunistů v Chartě 77? Já ano, amatérsky. Vy ani sekundu.

Také jsem (amatérsky) nezjistil, že by chartisté diktovali co bude: Reaganovi, Jakešovi, Gorbačovovi, náčelníkům NATO, kancléři BRD, generálu Václavíkovi, StB, ......

Nechci snižovat jejich roli, ale oni se sami stále chlubili tím, že "jsou nepolitické, občany burcující sdružení". Máte slabou paměť. Občany burcující sdružení rozhodně celoevropský system komunismu neporazilo - té "mašině" došlo palivo, mazivo, náhradní díly, .....

A "nepolitických myšlenek" se velice rád chopil brusel a levičáci. Nemyslíte???

Zkráceno.

P. Grigar 8.11.2019 9:33

..možná by stálo za to, aby byla slyšena i druhá strana. Kromě známých elitních "chartistů" existují i ti méně či vůbec elitní, s odlišným názorem na věc. Například Jiří Wolf.

Š. Hašek 8.11.2019 9:27

Skoro mám dojem, že Václava Bendu st. nemají/neměli v lásce právě a hlavně někteří chartisté "jiných světonázorů". Myslím dobu po listopadu.

Siroká veřejnost potom zas podle "svého světonázoru".

Š. Hašek 8.11.2019 9:15

Vážený pane Bendo, Vážený pane poslanče,

mě, jako starožáka novotnohusákovského zajímají data. Data. Řekněme data číselná, neokecatelná. Se zájmem jsem si přečetl Váš článek a chybí mi tam taková "maličkost".

Procento členů KSČ, kteří v Chartě 77 byli. A nepište tam básně typu "přesvědčený komunista" (zřejmě Šiklová). Hodně z nich se po listopadu 1989 snažilo uchopit monopol politický/nepolitický. Monopol myšlenkový.

Víte, proč to píši? Protože právě komunisté z charty se pasovali do role největších bolševikbijců Vesmíru. A to mně vadí. Bolševikbijci jsou dodnes, i když tomu voliči (logicky) už moc nevěří.

Vám to nevadí?

S pozdravem Hašek

J. Vintr 8.11.2019 8:17

Disidenti skutečně komunismus nezbourali, ale ani se nesesypal sám. On se totiž nesesypal vůbec . Jen konvertoval z rozhodnutí Moskvy.

A. Hrbek 8.11.2019 8:01

Je přece jen určitý rozdíl. Tak například v době kdy byl Václav Havel zavřený v bolševickém kriminálu, byl Václav Klaus osobním poradcem ředitele Státní banky Svatopluka Potáče, člena ÚV KSČ a později nomenklaturním kádrem ÚV KSČ v Prognostickém ústavu.

Marka Bendu nemusím, ale Václav Benda starší, který byl v letech 1979 až 1983 vězněn pro podvracení republiky, si, rozhodně úctu zaslouží. I když třeba někdo, jako například já, s jeho některými názory nesouhlasí. Ale každý má na to právo.

Je oblíbeným zvykem v Čechách plivat na mrtvé, kteří se nemohou bránit.

P. Dvořák 8.11.2019 7:53

Kdybych pracoval u čučkařů, informace bych sbíral především z těch správných hromadných sdělovacích prostředků, zejména z ČT a ČRo.

J. Fridrich 8.11.2019 7:41

Jak to víte ? Pracoval jste u STB - a nyní u BIS, tedy u čučkařů ?

R. Meisner 8.11.2019 7:39

no jestli byli v kroužku deseti disidentů čtyři zarytí komouši nebo šest---není to skoro jedno? lidsky chápu, že Marek Benda hájí Václava Bendu--ovšem kdyby byli disidenti tak úspěšní jak píše, propukla by u nás revoluce jako první mezi socialistickými zeměmi, nikoliv jako beznadějně poslední (Rumunsko snad nepočítejme) ...je to tak nebo ne? celá slavná Charta byla opravdu k ničemu a na chod dějin měla marginílní vliv. -viz předchozí věta. .tož tak.

P. Dvořák 8.11.2019 7:38

Na rozdíl od vás, který ještě občas na půdě za trámem najde rezavé náboje.

V. Církva 8.11.2019 7:34

Tak trochu nadsázka. Já bych panu Bendovi věřil, že v počátcích Charty a Charta nebyli jen komunisté.

Člověk by na ně neplival, ale když vidím jak každý kdo podepsal antichartu (přitom neměli dost informací a chtěli dál zpívat či hrát) je zloduch a kdo s ní byť v tichu duše (a bez důkazů) nesouhlasil je správný Čech, a jak si každý umělec a neomarxista privatizuje listopad 1989 dělá se mi zle.

J. Fridrich 8.11.2019 7:27

" Klaus: Disidenti komunismus nezbourali, sesypal se sám " - toto je Klausův známý - a z nenávisti k Václavu Havlovi pramenící postoj a názor... Dle něj se proti špatnému systému vlády, tedy nesvobodného a nedemokratického komunismu nejlépe BOJUJE usilovnou prací za přepážkou banky a v prognost'áku - tedy tak bojoval Klaus....

F. Houžňák 8.11.2019 6:56

Ano, tak pravil jeden z obdivovatelů nedotknutelných chartistů, takto spolku, skládajícího se z 90% komunistů a 80% estébáků, vedeného pokrytcem, lhářem, zlodějem a podvodníkem Havlem, co se chlubíval tím, že nikdy nejezdil jiným autem než Mercedesem a posmíval se obyčejným lidem, že bydlí v králíkárnách.

I. Hendrych 8.11.2019 3:41

!Nicméně tohle je slovo spíše pro editora ...který má zřejmě sníženou rozlišovací schopnost z hlediska některých zde publikujících individuí .

I. Hendrych 8.11.2019 3:31

Je to velmi jednoduché, Černocký je totiž mírně řečeno velký trouba a je jich tady podobných poněkud více....

K. Pavlik 8.11.2019 2:44

Strasna pravda.

Ceskoslovensko bylo posledni, nekolik dni po funuse - Rusaci dostali penize od Nemcu aby odtahli a povedlo se jim aby z Ceskoslovenska odtahli v pohode bez pruseru jako napriklad v Rumunsku kde Causeska odstrelili. Jestli jim v tom sporadanem odchodu pomahala Charta nebo ne se neodvazuji hodnotit.

Takova je moje pravda.

J. Novak 8.11.2019 2:18

... tak pravil Benda ze sekty odjakživa navždy neužitečných.

J. Vintr 8.11.2019 0:39

Je naprosto jisté, že STB měla mezi disidenty dost svých lidí, které buď získala mezi lidmi, kteří už tam z nějakého důvodu byli, nebo tam byli přímo cíleně nasazeni. Disent nebyla žádná konspirativní organizace, takže to jistě bylo velice snadné. "Legitimitu" takovým lidem v očích ostatních disidentů STB snadno zajistila jejich "pronásledováním" (výslechy a u zvlášť důležitých lidí možná i vězněním). STB také nepochybně používala provokace, na které lákala naivní idealisty, které pak mohli estébáci "zpracovávat" a vykazovat činnost pro soudruhy nahoře. Jednou z takových provokací byla velmi pravděpodobně i Charta 77, na kterou se nachytala velká spousta lidí. Po revoluci nedošlo k odhalení JEDINÉHO estébáka, který působil v disentu. Tudíž o žádném disidentovi nemůžeme mít jistotu, jestli to byl skutečný odpůrce režimu, nebo jeho sluha. Jistým vodítkem může být to, co ti lidé dělali po revoluci a k jakému korytu se dohrabali. A třeba také to, jak hlasitě se ohánějí svou disidentskou minulostí.