20.9.2020 | Svátek má Oleg


Diskuse k článku

POLEMIKA: O disidentech – tentokrát pravdivě

Reagovat na všechny nesmysly a nenávistné sprostoty na adresu Charty 77, které zněly a zní ve veřejném prostoru, prostě fyzicky nelze. Nicméně internetový deník Neviditelný pes chápu již po desetiletí jako velmi respektuhodné a vyvážené médium, čímž apriori předpokládám, že je třeba si vážit jeho čtenářů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 8.11.2019 8:17

Disidenti skutečně komunismus nezbourali, ale ani se nesesypal sám. On se totiž nesesypal vůbec . Jen konvertoval z rozhodnutí Moskvy.

Š. Hašek 8.11.2019 9:35

Nechal bych Klause být. Už se opakujete.

Věnoval jste se někdy procentu komunistů v Chartě 77? Já ano, amatérsky. Vy ani sekundu.

Také jsem (amatérsky) nezjistil, že by chartisté diktovali co bude: Reaganovi, Jakešovi, Gorbačovovi, náčelníkům NATO, kancléři BRD, generálu Václavíkovi, StB, ......

Nechci snižovat jejich roli, ale oni se sami stále chlubili tím, že "jsou nepolitické, občany burcující sdružení". Máte slabou paměť. Občany burcující sdružení rozhodně celoevropský system komunismu neporazilo - té "mašině" došlo palivo, mazivo, náhradní díly, .....

A "nepolitických myšlenek" se velice rád chopil brusel a levičáci. Nemyslíte???

Zkráceno.

J. Fridrich 8.11.2019 9:51

Úžasné - dechberoucí myšlenky... Nepolevujte, legrace není nikdy dosti...

Š. Hašek 8.11.2019 16:21

Docela trapné ......

To, že v Chartě 77 bylo cca 75% komunistů nepovažujete za argument.

To, že se system rozsypal sám. Protože už "to nešlo dál" berete jako dechberoucí. Vy si opravdu myslíte, že z Hrádečku se řídila Evropa???

Bylo mi jasné, co nastane. Žádný argument z Vaší strany ....... no, ale zkusil jsem to. Zas nějaký čas se budu věnovat poznámkám jiných diskutérů, těch, kteří se budou hádat, hádat "do krve" ....... ale napíší nějaké údaje. Údaje, pane Fridrichu.

P. Grigar 8.11.2019 16:57

Dalekáť cesta jeho! Marné vaše volání!!

Snad mi Mácha odpustí. ;-D

Š. Hašek 8.11.2019 17:15

Otevřu si toho Karla Hynka.

P. Grigar 8.11.2019 20:54

..já si otevřel Veltlín od Krista Tomáše. Po Máchovi su smutné. ;-D

F. Houžňák 8.11.2019 6:56

Ano, tak pravil jeden z obdivovatelů nedotknutelných chartistů, takto spolku, skládajícího se z 90% komunistů a 80% estébáků, vedeného pokrytcem, lhářem, zlodějem a podvodníkem Havlem, co se chlubíval tím, že nikdy nejezdil jiným autem než Mercedesem a posmíval se obyčejným lidem, že bydlí v králíkárnách.

V. Církva 8.11.2019 7:34

Tak trochu nadsázka. Já bych panu Bendovi věřil, že v počátcích Charty a Charta nebyli jen komunisté.

Člověk by na ně neplival, ale když vidím jak každý kdo podepsal antichartu (přitom neměli dost informací a chtěli dál zpívat či hrát) je zloduch a kdo s ní byť v tichu duše (a bez důkazů) nesouhlasil je správný Čech, a jak si každý umělec a neomarxista privatizuje listopad 1989 dělá se mi zle.

F. Houžňák 8.11.2019 9:56

No, "zakládající členové", to byl samý bolševik, formálně až na Havla, který byl taky myšlením bolševik, ale bez partajní knížky. Nebolševici tam byli jako alibi, tedy ti naivnější, co si mysleli, že zakládající bolševici chtějí odstranit komunismus. Živě si pamatuju, jak mi to můj dědeček tenkrát říkal, Charta, to jsou ti komunisti, co to v osmašedesátém projeli. On si je totiž pamatoval ještě z padesátých let. A stejný postoj měli ti realističtí, nenaivní nebolševici. Jak se ukázalo v roce 89, chartisti chtěli akorát komunismus, kde by u vesla byli ONI.

V. Braun 8.11.2019 10:02

Dle vás to "byl samý bolševik", ale "nebolševici tam byli jako alibi". Tak to ano, v tom případě je vaše argumentace neprůstřelná, ovšem obávám se, že také jen vycucaná z prstu.

P. Grigar 8.11.2019 10:48

..za svůj život jsem poznal poměrně dost lidí, kteří nebyli členy KSČ, přesto mysleli a jednali jako echt bolševici. Měl jsem a mám pro ně stále"označení neplatící čestní členové". Nějak odmítají zmizet v propadlišti dějin.

J. Jurax 8.11.2019 13:12

Souhlas.

Nicméně svět je složitý. Poznal jsem i majitelé rudé knížky, na nichž to ani nebylo poznat a kteří rozhodně nemysleli a nejednali jako bolševici, natož echt bolševici. Kupodivu byli vesměs starší než tehdy já. Horší byli ti mého věku a mladší, jimž bylo vstoupit do předvoje dělnické třídy, tedy KSČ, až po internacionální pomoci.

P. Grigar 8.11.2019 16:32

..tentokrát souhlasím já, ovšem bylo jich nemnoho. Měli v sobě ještě jisté memy, získané v normálním systému a pouze podlehli euforii z porážky nacismu. Potom se dostavilo rozčarování a rozpaky nad tím, jak vše půjde dál, mnozí z nich se zanášeli iluzí, že snad rozumným působením jedinců může dojít ke korekci šílenosti systému. A vycouvat v průběhu produktivního věku už nedokázali. Moji generační souputníci, kteří "se dali k nim", už byli jenom vylulánkové a zbabělci. Jeden spolužák se stal ještě za socíku profesionálním muzikantem(kavárenská muzika..) a když mu dali soudruzi od StB na vybranou, jestli svobodné povolání nebo šupito presto zpátky do fabriky, no hádejte co s vybral? Po sametu se z něj stal podnikatel. Měl naspořeno a jakési kontakty taky byly.. tož co měl dělat, že. ;-D

V. Pavelka 8.11.2019 13:26

Souhlas , ta masáž v ČT , ten rádoby hrdinský šunt , ta šmíra "Naší",demokracie naší svobody , našeho nejspravedlivěšího nenávistného letenského pokřiku[>-]!

J. Kanioková 8.11.2019 19:41

S těmi procenty ...... jste normální ?

I. Hendrych 8.11.2019 3:41

!Nicméně tohle je slovo spíše pro editora ...který má zřejmě sníženou rozlišovací schopnost z hlediska některých zde publikujících individuí .

I. Hendrych 8.11.2019 3:31

Je to velmi jednoduché, Černocký je totiž mírně řečeno velký trouba a je jich tady podobných poněkud více....

K. Pavlik 8.11.2019 2:44

Strasna pravda.

Ceskoslovensko bylo posledni, nekolik dni po funuse - Rusaci dostali penize od Nemcu aby odtahli a povedlo se jim aby z Ceskoslovenska odtahli v pohode bez pruseru jako napriklad v Rumunsku kde Causeska odstrelili. Jestli jim v tom sporadanem odchodu pomahala Charta nebo ne se neodvazuji hodnotit.

Takova je moje pravda.

J. Novak 8.11.2019 2:18

... tak pravil Benda ze sekty odjakživa navždy neužitečných.

J. Vintr 8.11.2019 0:39

Je naprosto jisté, že STB měla mezi disidenty dost svých lidí, které buď získala mezi lidmi, kteří už tam z nějakého důvodu byli, nebo tam byli přímo cíleně nasazeni. Disent nebyla žádná konspirativní organizace, takže to jistě bylo velice snadné. "Legitimitu" takovým lidem v očích ostatních disidentů STB snadno zajistila jejich "pronásledováním" (výslechy a u zvlášť důležitých lidí možná i vězněním). STB také nepochybně používala provokace, na které lákala naivní idealisty, které pak mohli estébáci "zpracovávat" a vykazovat činnost pro soudruhy nahoře. Jednou z takových provokací byla velmi pravděpodobně i Charta 77, na kterou se nachytala velká spousta lidí. Po revoluci nedošlo k odhalení JEDINÉHO estébáka, který působil v disentu. Tudíž o žádném disidentovi nemůžeme mít jistotu, jestli to byl skutečný odpůrce režimu, nebo jeho sluha. Jistým vodítkem může být to, co ti lidé dělali po revoluci a k jakému korytu se dohrabali. A třeba také to, jak hlasitě se ohánějí svou disidentskou minulostí.