28.9.2020 | Den české státnosti


Diskuse k článku

POLEMIKA: O disidentech – tentokrát pravdivě

Reagovat na všechny nesmysly a nenávistné sprostoty na adresu Charty 77, které zněly a zní ve veřejném prostoru, prostě fyzicky nelze. Nicméně internetový deník Neviditelný pes chápu již po desetiletí jako velmi respektuhodné a vyvážené médium, čímž apriori předpokládám, že je třeba si vážit jeho čtenářů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 8.11.2019 17:15

Otevřu si toho Karla Hynka.

Š. Hašek 8.11.2019 17:09

Charta 77 sumárně chtěla pád husákismu. A měkkou transformaci na socialismus s lidskou tváří.

Sesypání komunismu v Evropě mnozí komunisté z charty ani nechtěli věřit.

Š. Hašek 8.11.2019 17:02

Ano, moc dlouho.

Stačilo jednou a dost!

Š. Hašek 8.11.2019 17:01

Ta minulost mnohých byla wirklich "pohnutá".

Skoro mě fascinuje, jak se jim to podařilo a daří tutlat! Já si pamatuji, jaký vyrvál způsobilo, když se probíralo procento komunistů (před r. 1989) v jednotlivých parlamentních stranách. KSČM na tom byla prakticky stejně jako Charta 77. Jen jaksi ten druhý údaj byl tabu!!!

Data jsou "nebezpečná"!!!

P. Grigar 8.11.2019 16:57

Dalekáť cesta jeho! Marné vaše volání!!

Snad mi Mácha odpustí. ;-D

P. Grigar 8.11.2019 16:41

..význam Charty jako ukázky boje proti systému mohl být viditelný snad v Praze a okolí. Mimo oblast se o ní nic moc nevědělo a když už, nejčastější byl postoj: už se zase v Praze perou o koryta. Hodně lidí si v té době pamatovalo "pohnutou minulost" některých chartistů.

P. Grigar 8.11.2019 16:32

..tentokrát souhlasím já, ovšem bylo jich nemnoho. Měli v sobě ještě jisté memy, získané v normálním systému a pouze podlehli euforii z porážky nacismu. Potom se dostavilo rozčarování a rozpaky nad tím, jak vše půjde dál, mnozí z nich se zanášeli iluzí, že snad rozumným působením jedinců může dojít ke korekci šílenosti systému. A vycouvat v průběhu produktivního věku už nedokázali. Moji generační souputníci, kteří "se dali k nim", už byli jenom vylulánkové a zbabělci. Jeden spolužák se stal ještě za socíku profesionálním muzikantem(kavárenská muzika..) a když mu dali soudruzi od StB na vybranou, jestli svobodné povolání nebo šupito presto zpátky do fabriky, no hádejte co s vybral? Po sametu se z něj stal podnikatel. Měl naspořeno a jakési kontakty taky byly.. tož co měl dělat, že. ;-D

Š. Hašek 8.11.2019 16:21

Docela trapné ......

To, že v Chartě 77 bylo cca 75% komunistů nepovažujete za argument.

To, že se system rozsypal sám. Protože už "to nešlo dál" berete jako dechberoucí. Vy si opravdu myslíte, že z Hrádečku se řídila Evropa???

Bylo mi jasné, co nastane. Žádný argument z Vaší strany ....... no, ale zkusil jsem to. Zas nějaký čas se budu věnovat poznámkám jiných diskutérů, těch, kteří se budou hádat, hádat "do krve" ....... ale napíší nějaké údaje. Údaje, pane Fridrichu.

P. Grigar 8.11.2019 16:12

..exemplárním příkladem těch, co se nějaký čas připravovali potichu, ale nezvolili správné načasování, je Vladimír Hučín.

V. Klepetko 8.11.2019 15:54

Souhlas.

R. Woloszczuk 8.11.2019 15:36

Nevím podle čeho soudíte. Dříve byli "zaprodanci západu", dnes jsou zaprodanci "východu". Máme seznamy webů, které se údajně snaží "poškozovat a rzvracet" to nejlepší co jsme vybudovali pro život dělníků (oprava - občanů). Kdo chce vystupovat v ČT nemusí podepisovat antichartu, ale nesmí veřejně projevovat "závadné" názory, nebo nedejbože přijmout vyznamenání od stáníků na černém seznamu. Snaha řídit život lidí k "jedinému nespochybnitelnému dobru" i proti jejich vůli se vrátila. Změnila se technologie moci - cenzor už nemusí škrtat, robot automatice zabrání zveřenění "vadného" názoru. Vůbec nevidím jistotu, že až robot nebude stíhat tak nedojde opět i na to zavírání do kriminálu.

R. Woloszczuk 8.11.2019 15:09

Určitě jsem to nepsal, že by text či projev "vadil" nebo "měl vadit". Myslím, že je potřeba se trvale vracet ke skutečnosti tak jak se stala a zamyslet se co přetrvalo, co dříve vypadalo jinak a co jsou třeba myšlenky, které zapadly a stojí za to je znovu oprášit. Pokud se budeme orientovat podle toho co si někdo myslí, že si někdo myslí jak to bylo, tak realitu ztratíme. Každý by měl informace čerpat z faktických kořenů - díky za to, že jsou dostupné a udělat si vlastní názor a ne přebíral co někdo říkal, že někdo říkal...

M. Prokop 8.11.2019 14:58

Napadat rozhodnutí soudu je možné, trestné je pouze nerespektování. Média jsou kritizována setrvale, zprava, zleva, s vrchu, zespod. Stejně tak mezinárodní postoje a vesměs nevyhnutelná "válečná tažení". Jestli se jedná o občanský postoj nebo ruský trolling, to nelze říci obecně, ale konkrétně už ano, vy máte IMHO blíže k tomu druhému.

M. Prokop 8.11.2019 14:55

Taky to tak odhaduji. Ekonom, natož makroekonom, nebyl nikdo z těch významnějších.

M. Prokop 8.11.2019 14:53

Ale potichu.

Potřeba bylo oboje, veřejné vystoupení i s jeho nutnými omezeními, i příprava tvrdších činů. Jen to mělo přijít dřív.

M. Prokop 8.11.2019 14:52

Slyšel jsem tehdy a i dnes mi nijak nevadí. Chyba byla spíš v tom, že byl Havel presidentem tak dlouho.

M. Prokop 8.11.2019 14:50

To má tak někdo štěstí (nebo smůlu), když vyjde ze školy v době, kdy jsou potřeba noví politikové. Pokud tu politiku nedělá špatně, nic proti tomu.

M. Prokop 8.11.2019 14:48

Já se zúčastnil (mírně) a disidentům jsem vděčen hlavně za dobu předplyšákovou. Tehdy bylo potřeba vidět, že i někdo jiný těm zas.aným komoušům oponuje.

Po plyšáku už bylo důležité nejen disidentské zaujetí, ale i technokratické znalosti a schopnosti (Klaus i další), hlavně v transformaci ekonomiky i politického systému.

V. Klepetko 8.11.2019 14:42

Tak diskuze pod tímto článkem mě zatím velmi překvapuje. Nevím, jestli jsem nějaký atyp, ale vidím celou tu věc úplně jinak, než většina diskuterů, ale i autor. Což je pro mě asi důvod k zamyšlení... Zkusím to nějak vyjádřit...

Když byl pohřeb Karla Gotta, tak mě nesmírně udivovala jakási nutkavá potřeba některých lidí na něj jedovatě plivnout a právě v době trizny se rozepisovat o tom, jaký že to byl prý podlý slouha režimu. Většina normálních lidí tyto pocity nesdílela, což názorně ukázal ten nekonečný had truchlících. No a něco podobného cítím i v souvislosti s článkem pana Bendy. Sám jsem byl těsně před plyšákem drobnějším refetentem těsně po vysoké škole a čerstvě z vojny, žádné disidentské aktivity jsem nevykazoval a navíc během samotného plyšáku jsem málem umřel na strašlivou chřipku, a ač rodilý Pražan, zprovoznil jsem se vlastně až když bylo vymalováno. Z této perspektivy nevidím žádný důvod abych právě teď nějak plival po disidentech, kteří se mimo jakoukoliv rozumnou pochybnost o ten plyšák zasloužili! Je mi úplně jedno, jestli mezi chartisty ptevažovali typově antikomunističtí Bendové nebo reformněkomunističtí Krieglové (typově). Důležité je, že já sám jsem jim příliš nepomohl, ačkoliv jsem mohl, což mě s odstupem času celkem mrzí. Takže proč plivat na "disidenty" všech ritů zrovna teď, když jsou ty oslavy 30ti let plyšáku? Přiznejme jim zásluhy, možná by pomohla i nějaká forma svatořečení pro toho hlavního! Soudržnost národu skrz staletí je udržovaná mýty! Platí to tak od nepaměti a je to tak dobře...

Svatý Václav, Karel Gott, Václav Havel i tatíček Masaryk, ale i mistr Jan Hus nebo Miloš Zeman - no není to krásné, že budou žít v legendách navěky? Který národ to má tak pestré? :-(

F. Houžňák 8.11.2019 14:38

Opět vidím, že jsem se ve svém experimentálně potvrzeném hodnocení nemýlil.

J. Fridrich 8.11.2019 14:37

Vy se přece mýlit nemůžete - a když se mýlíte, tak to NEPOZNÁTE...

Jak je ten život snadný, že ?

F. Houžňák 8.11.2019 14:34

Bývalý link, třeba na "euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/8696-alkoholik-vaclav-havel-byl-na-chlapecky-disident-vzpomina.aspx" se nahradi "www.euportal.cz/..."

V. Novák 8.11.2019 14:20

Ivan M. Havel nedělal do UI, ale do robotiky.

R. Woloszczuk 8.11.2019 14:04

Ohledně významu "Cahrty77" - zajisté měla velký morální význam pro občany, kteří viděli, že se systémem se dá bojovat i bez násilí.

Druhá věc je podíl na pádu režimu - reakci občanů vyvolala infromace o mrtvém studentovi Šmídovi - toho ale nevymysleli disidenti, ale StB! Disidentka (agentka StB) tuto neověřenou informaci rozšířila. Demonstrace byla organizována SSM. V lednu 89 proběhl podobný zásah proti demonstranci (uzavření demonstrantů a jejich fyzické napadení bezpečnostními složkami, bez možnosti pokojně se rozejít) - disidenti v té chvíli neudělali nic, jen psali "petice" a také se nic zvláštního na základě toho nestalo. Ani pád Berlínské zdi nikoho k činnosti nerozhoupal. Z venku to opravdu vypadá, že StB musela disidenty k pádu Jakešovců "dotlačit" ;-)

J. Chaloupka 8.11.2019 14:02

Pokud vím, tak Václav Benda ml. je jako můj spolužák Šlouf. Také ze školy rovnou do politiky. Nikdy skutečně nepracoval. A jeho otce si pamatuji čekat asi dva roky na placenou funkci, kdy se nechal živit právě synem. Ostatně soudím, že katedru politologie na Univerzitě v Ústí n. Labem zřídili proto, aby měli placeno místo pro Kroupu st. Kolik asi tak politologů najde práci v Ústí nad Labem?

R. Woloszczuk 8.11.2019 13:42

Pokud budete dnes napadat rozhodnutí soudu, kritizovat neobjektivu médií, kritizovat mezinárodní postoje a válečná tažení organizací jíž je náš stát členem - bude váš posotj považován za občanský nebo za proruský troling??? Pouze technologie moci se změnila nic víc.

J. Jurax 8.11.2019 13:37

Souhlas. Ale je otázka, nakolik to byl mistrovský tah a chartisté chtěli opravdu demontovat socialismus a odstranit vládu jedné strany. Můj dojem tehdy i teď byl/je, že v podstatě chtěli něco jako socialismus s lidskou tváří. A pak se jim to jaksi vymklo a už se jenom vezli ...

R. Woloszczuk 8.11.2019 13:35

Být politický je v rozporu z článkem Charty 77, který jsem citoval výše.

V. Pavelka 8.11.2019 13:26

Souhlas , ta masáž v ČT , ten rádoby hrdinský šunt , ta šmíra "Naší",demokracie naší svobody , našeho nejspravedlivěšího nenávistného letenského pokřiku[>-]!

V. Braun 8.11.2019 13:24

Polemizuji s "Bolšvikobijstvím" přispěvatele výše. Býti politickým není totéž co "Bolševikobijec".