24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

POLEMIKA: O disidentech – tentokrát pravdivě

Reagovat na všechny nesmysly a nenávistné sprostoty na adresu Charty 77, které zněly a zní ve veřejném prostoru, prostě fyzicky nelze. Nicméně internetový deník Neviditelný pes chápu již po desetiletí jako velmi respektuhodné a vyvážené médium, čímž apriori předpokládám, že je třeba si vážit jeho čtenářů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 9.11.2019 14:10

Byť bydleli jinde, patřili k těm prvním původním chartistům a byli s tou pražskou partou velmi svázáni a v neustálém kontaktu.

My byli "v kontaktu" jen s p. L. Hradílkem z Lipníku nebo se Standou Devátým, kteří nás přijížděli informovat o aktualitách a dováželi nám "matroš" pro samizdat, který jsme doma přepisovali a zase posílali zpět k možnosti dát to do novinového formátu.

S pražskými a jinými chartisty jsme se setkávali jen při demonstracích v Praze.

P. Grigar 9.11.2019 15:24

.. vaříte z vody, paní Kanioková. Šabata i Vaculík se pokládali za Moraváky až do konce svých dnů. U toho prvního se podstatná část aktivního komunistického působení odehrával na Moravě, od jeho začátků v akčních trojkách na FF Masarykovy university až po funkci vedoucího tajemníka jihomoravského KV KSČ, do které byl zvolen v červenci 1968 a v srpnu téhož roku, bezprostředně po okupaci, byl dokonce na Vysočanském sjezdu zvolen i za člena ÚV KSČ. Vskutku vybraná společnost s pohnutými osudy. Aktivní bojovník proti čemusi, na čem se 20 let aktivně podílel. Křišťálově čistý charakter... ;-D;-D;-D

J. Chaloupka 8.11.2019 14:02

Pokud vím, tak Václav Benda ml. je jako můj spolužák Šlouf. Také ze školy rovnou do politiky. Nikdy skutečně nepracoval. A jeho otce si pamatuji čekat asi dva roky na placenou funkci, kdy se nechal živit právě synem. Ostatně soudím, že katedru politologie na Univerzitě v Ústí n. Labem zřídili proto, aby měli placeno místo pro Kroupu st. Kolik asi tak politologů najde práci v Ústí nad Labem?

M. Prokop 8.11.2019 14:50

To má tak někdo štěstí (nebo smůlu), když vyjde ze školy v době, kdy jsou potřeba noví politikové. Pokud tu politiku nedělá špatně, nic proti tomu.

R. Woloszczuk 8.11.2019 11:58

Cituji: "... CHARTA 77 není základnou k opoziční politické činnosti. Chce sloužit k obecnému zájmu jako mnohé podobné občanské iniciativy v různých zemích na Západ i na Východ. Nechce tedy vytyčovat vlastní program politických i společenských reforem či změn, ale vést v oblasti svého působení konstruktivní dialog s politickou a státní mocí, zejména tím, že bude upozorňovat na různé konkrétní případy porušování lidských a občanských práv, připravovat jejich dokumentaci, navrhovat řešení, předkládat různé obecnější návrhy směřující k prohlubování těchto práv a jejich záruk, působit jako prostředník v případných konfliktních situacích, které může bezpráví vyvolat, apod. ..." - z textu prohlášení Charta 77

R. Woloszczuk 8.11.2019 12:01

Podobně všem doporučuji pustit si první veřejný projev VH z listopadu 89.

M. Prokop 8.11.2019 14:52

Slyšel jsem tehdy a i dnes mi nijak nevadí. Chyba byla spíš v tom, že byl Havel presidentem tak dlouho.

R. Woloszczuk 8.11.2019 15:09

Určitě jsem to nepsal, že by text či projev "vadil" nebo "měl vadit". Myslím, že je potřeba se trvale vracet ke skutečnosti tak jak se stala a zamyslet se co přetrvalo, co dříve vypadalo jinak a co jsou třeba myšlenky, které zapadly a stojí za to je znovu oprášit. Pokud se budeme orientovat podle toho co si někdo myslí, že si někdo myslí jak to bylo, tak realitu ztratíme. Každý by měl informace čerpat z faktických kořenů - díky za to, že jsou dostupné a udělat si vlastní názor a ne přebíral co někdo říkal, že někdo říkal...

Š. Hašek 8.11.2019 17:02

Ano, moc dlouho.

Stačilo jednou a dost!

P. Grigar 8.11.2019 12:38

.. pro vámi uváděný text jsem kdysi slyšel , dle mého názoru, velmi trefnou definici: ponížené prosíkování o podíl na moci.

© naše babi

J. Jurax 8.11.2019 12:50

No jo, no ... ono to tehdy tvrději napsat nešlo, i kdyby to to otcové zakladatelé Charty snad chtěli. Jakože si nejsem jist, zda by chtěli.

Napsat Pryč s komunismem a KSČ, pryč se znárodněním, SSSR není náš přítel, nýbrž okupant a tak dál a vyzývat k zakládání partyzánských jednotek v beskydských lesích, jak si dnes představují tvrdí komunistobijci, co tehdy nanejvýš dělali do plínek, by byla pro autory i sympatizanty poukázka na doživotní žalář až šibenici, protože s tak zjevnou hydrou kontrarevoluce by dělnická třída tvrdě zatočila. Takže by signatářů takového spisku v dané době moc nebylo. Tedy v tuzemsku.

P. Grigar 8.11.2019 13:01

.. přesto existovali lidé, kteří se na cosi takového připravovali.

M. Prokop 8.11.2019 14:53

Ale potichu.

Potřeba bylo oboje, veřejné vystoupení i s jeho nutnými omezeními, i příprava tvrdších činů. Jen to mělo přijít dřív.

P. Grigar 8.11.2019 16:12

..exemplárním příkladem těch, co se nějaký čas připravovali potichu, ale nezvolili správné načasování, je Vladimír Hučín.

V. Braun 8.11.2019 13:20

Právě proto, že se Charta v podstatě pohybovala v rámci tehdejších zákonů a současně požadovala něco tak nepředstavitelného jako lidská práva (v souladu se závazky které komunistická ČSSR podepsala) byla pro komunisty tak nebezpečná. Z mého pohledu to byl mistrovský tah zakládajících chartistů.

J. Jurax 8.11.2019 13:37

Souhlas. Ale je otázka, nakolik to byl mistrovský tah a chartisté chtěli opravdu demontovat socialismus a odstranit vládu jedné strany. Můj dojem tehdy i teď byl/je, že v podstatě chtěli něco jako socialismus s lidskou tváří. A pak se jim to jaksi vymklo a už se jenom vezli ...

M. Prokop 8.11.2019 14:55

Taky to tak odhaduji. Ekonom, natož makroekonom, nebyl nikdo z těch významnějších.

R. Woloszczuk 8.11.2019 13:42

Pokud budete dnes napadat rozhodnutí soudu, kritizovat neobjektivu médií, kritizovat mezinárodní postoje a válečná tažení organizací jíž je náš stát členem - bude váš posotj považován za občanský nebo za proruský troling??? Pouze technologie moci se změnila nic víc.

M. Prokop 8.11.2019 14:58

Napadat rozhodnutí soudu je možné, trestné je pouze nerespektování. Média jsou kritizována setrvale, zprava, zleva, s vrchu, zespod. Stejně tak mezinárodní postoje a vesměs nevyhnutelná "válečná tažení". Jestli se jedná o občanský postoj nebo ruský trolling, to nelze říci obecně, ale konkrétně už ano, vy máte IMHO blíže k tomu druhému.

R. Woloszczuk 8.11.2019 15:36

Nevím podle čeho soudíte. Dříve byli "zaprodanci západu", dnes jsou zaprodanci "východu". Máme seznamy webů, které se údajně snaží "poškozovat a rzvracet" to nejlepší co jsme vybudovali pro život dělníků (oprava - občanů). Kdo chce vystupovat v ČT nemusí podepisovat antichartu, ale nesmí veřejně projevovat "závadné" názory, nebo nedejbože přijmout vyznamenání od stáníků na černém seznamu. Snaha řídit život lidí k "jedinému nespochybnitelnému dobru" i proti jejich vůli se vrátila. Změnila se technologie moci - cenzor už nemusí škrtat, robot automatice zabrání zveřenění "vadného" názoru. Vůbec nevidím jistotu, že až robot nebude stíhat tak nedojde opět i na to zavírání do kriminálu.

P. Lenc 8.11.2019 11:11

Málem jsem zaslzel...:-P

M. Pivoda 8.11.2019 10:54

Sdělení pamětníka na autorovo tvrzení: "... TAK vznikla Charta 77. Že se k ní připojilo i křídlo v roce 1968 poražených exkomunistů, je pravda, někteří z nich odvedli za dvanáct let v tvrdé opozici i kus práce a obětí, ..."

Pravda je ale také ta, že po listopadu 1989 se na Vysoké učení technické v Brně vrátil člen Chaty 77, docent marxismu Karel Kříž, který si za svůj vědecký přínos v oboru Marxismu nechal po listopadu 1989 na VUT Brno udělit profesuru v tomtéž oboru.

Karel Kříž pak prosadil do čela našeho Ústavu řízení agenta StB Alexandra Čestnějšího, který spolu s pracovníkem StB Rudolfem Klikou (specialistou na starožitnosti) a dále pak naším reakreačním docentem mne vyhodili z VUT Brno. Za sebe si zde vůbec nestěžuji, protože mi fakticky tím pomohli se dostat z onoho netvůrčího prostředí do USA. Nicméně tím také na VUT Brno potopili mnou podnikanou záchranu projektu umělé inteligence doc. Václava Poláka, jehož (asi) v roce 1994 nominovalo Švýcarsko za jeho vědecký přínos na Nobelovu cenu.

M. Pivoda 8.11.2019 11:09

Dovětek pro hlupáky:

Až budete příště organizovat nějakou Sametovou revoluci, udělejte to tak, abyste nepodřezali větev konkurenceschopnosti státu v nastupující technologické revoluci.

P. Grigar 8.11.2019 11:29

..že by zrovna tohle nevěděli odoborníci typu gen.Lorence? Nebo jim možná na nějakém státu houby záleželo a šli ke konkurenci, jako třeba globální stratég J.M.

Já jsem v tom nevinně, moje představa změny byla víc maďarská..

M. Pivoda 8.11.2019 11:58

Pro P. Grigara: O generálovi Lorencovi nevím vůbec nic.

Docent matematiky Václav Polák byl vyhozen z (po listopadu 1989 nazvané) Masarykovy univerzity v Brně, aby pak pracoval jako vrátný v podniku ČSAD Brno. Brnák Mackrle měl ale v Bratislavě vilu vedle Jozefa Lenárta, a ten tehdy druhý nejmocnější muž Československa, Jozef Lenárt, zařídil převod doc. Poláka na Ústav technické kybernetiky Slovenské akademie věd. Doc. Polák prosazoval ale jiný přístup k umělé inteligenci než tam pracující UI brepta Ivan Havel.

Zkrátím-li ten vzrušující příběh: Polákovo dílo bylo v Bratislavě sabotováno, takže bylo třeba doc. Poláka přesunout jinam. Proč ne zpět do Brna? A tak jsem se do toho případu zamotal i já. Jenže 30 let nedostanu příležiltost o tom promluvit v této demokratické zemi.

Dovětek: Připomenu, že po pádu Hitlera se von Braun přesunul do USA by tam poslal Američany (raketou Saturn) na Měsíc.

P. Grigar 8.11.2019 12:42

generálporučík Alojz Lorenc, první náměstek federálního ministra vnitra Československé socialistické republiky, pověřený řízením centrálních kontrarozvědných správ Státní bezpečnosti.

M. Pivoda 8.11.2019 12:44

Impressive. Ale ani tak vám ohledně toho pána generála nemohu nic říci.

P. Grigar 8.11.2019 13:03

..nic takového od vás ani nežádám. Máte jiné odborné znalosti.

V. Novák 8.11.2019 14:20

Ivan M. Havel nedělal do UI, ale do robotiky.

V. Petr 8.11.2019 10:42

Hlavní zásluhu o pád komunismu má R. Reagan a M. Thatcherová a ti ze západoevropských politiků, kteří dokázali odmítnout rudozelenou bandu, která ovládá dnešní EU. Je téměř neznámou skutečností, že německá strana zelených vznikla původně proto, aby bojovala proti dozbrojení NATO střelami s plochou drahou letu a raketami Pershing II!

Už někdy v 70 letech mi bylo jasné, že je jen otázkou vůle aby ekonomicky značně silnější Západ dosáhl takového vojenského potenciálu, kterému se komunisté nedokáží vyrovnat, zbrojení v SSSR tehdy už šlo dokonce na úkor výstavby průmyslu. To se vystupňovalo zaangažovaností SSSR všude ve světě, válkou v Afganistánu a sovětsko-čínskou roztržkou.

Existovala sice varianta, že by se SSSR mohl vrátit k Stalinově politice "socialismu v jedné zemi." tentokrát se svými satelity. To by pomocí jaderných zbraní mohl udržet, ale nakonec k tomu nedošlo, nastala perestrojka.