23.5.2022 | Svátek má Vladimír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kersch 14.8.2010 10:07

Už dost

O čem se tady "diskutuje"? Přečtěte si laskavě článek v deníku Právo ze soboty 7. srpna - str.6, článek s titulkem "Pěšák". Autor článku - Miroslav Kačor - si na rozdíl od vás - udělal čas a přednesl řadu nezvratných důkazů o tom, kdo byli a jsou bří Mašínové a spol. Rozhodně žádní odbojáři!

M. Trhlík 13.8.2010 14:26

Re: Velmi oceňuji, pane Klvaňa,

Pane Prosek,dnes už jsem také ve věku,kdy nejsem starý,ale mladý už určitě ne.Jenom k Vaší připomínce,to co víte,já už jsem dávno zapoměl.Před mnoha lety mne také oslovil stejnou větou člověk podobný Vám.Já jsem neváhal a reagoval slovy:"Vy jste to nezapoměl,protože jste to nikdy neuměl." Byl jsem odměněn spoustou nadávek,ale svůj názor jsem nezměnil.Dnes bych tuto větu nedokázal nikomu předložit,protože bych vypadal jako hodně hloupý.Mladí lidé,mají možná jiné názory nejen na minulý režim,protože ho neprožili a své informace čerpají často jen z ústního podání,ale i na současné dění.Je dobré s těmito lidmi diskutovat,pokud diskusi přijmou,nebo je nechat pár let přemýšlet.Rozhodně není řešením pro obě strany,vzájemné urážení.Každá doba je o lidech a jejich ochotě se podřídit režimu.

S. Rehulka 13.8.2010 12:41

Re: Rozmatlávání

Snad pan Klvana šlápl do H.Jaroslava ?

S. Rehulka 13.8.2010 12:38

Mašínové....

Názory na bratry Mašíny a jejich skupinu, mohou být různé, dnes Češi, žijete v relativně svobodné zemi.

Pro mně jsou to hrdinové a byli mým vzorem v životě, at se to komukoliv líbí, anebo nelíbí.

Mně se ale zásadně nelíbí, jak na tuto otázku reagují někteří "převlečkabáti", například Pavka Kohout. Ten by měl držet hubu a být rád, že ti hloupí (anebo prodejní) "nejsmejakooni", mu zabezpečili klidný život v Č.R.

F. Eliáš 12.8.2010 21:36

Výborný článek

J. Kanioková 12.8.2010 19:32

Dobrý článek, díky,

k tomu mohu jen znovu citovat dopis otce pplk. Mašína těsně před smrtí -

"Nechtěl jsem připustit, abyste jednou i Vy byli porobenými otroky, nýbrž abyste zůstali svobodnými a volnými občany. Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest povinností každého uvědomělého Čecha. I vy jednou takto musíte postupovat".

Mohli snad ti kluci jednat jinak? Plně chápu jejich odvahu, nesmiřitelnost a statečnost. I naivitu danou věkem. V danou chvíli přepadu nejspíš neviděli jinou možnost jak řešit to, aby sami nebyli předčasně prozrazeni. Chtěli pryč, doufali v návrat se západní armádou a v porážku toho rudého hnusu, chtěli hájit svobodu své vlasti. Tak byli vychováni

M. Kořistka 12.8.2010 18:30

Díky !

Za článek i to, že nutíte lidi přemýšlet ... kalkulovat se naučili už za komunistů. Přeji Vám dobré zdraví !

D. Šimáček 12.8.2010 17:45

Re: Hm

ale on je ohrozoval, svou znalosti jak vypadaji, pokud by ho nechali zit tak by se pravdepodobnost jejich uniku snizila, to jsou ta pravidla gerilove valky.

L. Kubeš 12.8.2010 17:15

Díky za článek

O. Kadlec 12.8.2010 15:24

Re: Jenom dvě pokorné poznámky.

No, ono to tak nehybné není, protože právě bývalý spor o hustitství nám ukazuje, že historických problémů se pomalu zmocňuje věda, jakmile ty problémy přestanou být politickým hybatelem. To bude v tomto případě ještě trvat.

Ale ať už mají ideologové různých skupin jakékoli zájmy, stejně na věci někdo normálně pracuje a vypráví příběh, a nehledí, že ho "tam nebo onde považují za někoho, kdo přišel odtamtud."

J. Slanina 12.8.2010 15:19

Re: Velmi oceňuji, pane Klvaňa,

Nu, mohl by mi, prosím, někdo z přítomných poradit, co tomuto sci-fi objektu na toto odpovědět, aniž by napsané bylo žalovatelné?

Snad jedině malý citát:

"Vy za nic nemůžete," chlácholivým tónem mluvil dál jednoroční dobrovolník, "při mnohých rodech a druzích odepřela příroda živočichům všechnu inteligenci, slyšel jste někdy vypravovat o lidské hlouposti? Nebylo by rozhodné lepší, kdybyste se byl zrodil jako jiný druh savce a nenosil to blbé jméno člověk ?"

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka, vyd. 29, díl II., kap.3, str.145

M. Bílý 12.8.2010 15:05

Re: Hodnota odbojových postojů (13:44)

Ano, pane Křešňáku, souhlasím s Vaším stanoviskem a přidávám se k Vám. Je to zatím nejlepší článek ve věci bratří Mašínů publikovaný na NP. Pochopitelně nemůže uspokojit takového pana H. Jaroslava (09:07) který se při hodnocení tak vážné situace pohybuje v úrovni exkrementů ani ty, kteří nosili na srdci rudou knížku, či se nezmohli ani na odpor pasivní.

O. Kadlec 12.8.2010 14:51

Re: Velmi oceňuji, pane Klvaňa,

Trochu jsem se na to koukal, a není to jasný. Kdyby byla zastřelena při demontraci, říká se tomu zabití. Ale podle toho co se píše na netu, to byla spíš vražda. Pokud je to pravda. Na internetu nelze brát nic moc vážně. Takže to bylo buď zabití nebo vražda (rozdíl ti vysvětlí každý student práv), ale ví to ten, kdo se tomuto případu věnoval a studoval ho. Ten tvůj newspeak s tím nemá co dělat, ty pako.

Co se odehrávalo po celé zemi v r. 1969 ovšem vím, i z vlastní zkušenosti. Ale jména obětí neznám, neb jsem se tomu  nevěnoval. Ty asi ano - ale moc ti to koukám nepomohlo. Akorát znáš jména. Měl bys ale hlavně vědět proč to dávno není objasněný případ. Pako.

J. David 12.8.2010 14:41

Protektorát

Melnik, Fomin, Tůma-Pich a ostatní "partyzánská" čeládka byli hrdinové. Zapalovali stohy, lihovary, mordovali četníky a obsazovali usedlosti. Banditi ve smyslu zákona. Tak srovnávejme. Protektorát nebylo "pole válečné", pouze zde vládla kuratela, jako za bolševika. Tak co s tím?

O. Kadlec 12.8.2010 14:36

Re: Velmi oceňuji, pane Klvaňa,

Slanino, pokud jde o vraždy, tak to jsou vraždy, ne? Máš snad dojem, že jsem používal ty tvé eufemismy? Já jsem je nepoužíval. Vražda je vražda. Většina z nás - komunisty a pravičáky ovšem vyjímám, tam to jasný neni - to neproblematizuje. Je psáno - "Nezabiješ".

J. Slanina 12.8.2010 14:03

Re: Velmi oceňuji, pane Klvaňa,

Nu, emeritní "profesor" opět podal důkaz, že jakékoliv seskupení písmenek, ač je dovede (sic) přeslabikovat, mu pražádné vědomosti neposkytne.Tedy znovu:„Jak bys nazval VRAŽDY Danuše Muzikářové a Standy Valehracha, spáchané 21. srpna1969 v Brně lidovými milicionáři?“ Odpovíš konečně?

Máš snad ještě i z tohoto potřetí přiloženého textu stále dojem, že nevím jak nazvat komunistickou VRAŽDU? Začínám mít neodbytný dojem, že disponuješ pouze první signální soustavou. Cokoliv se týká komoušských zvěrstev - nereaguješ, uslyšíš Mašíni - začínáš slintat. Chceš tady "diskutovat" o etických otázkách a při tom netušíš, co se odehrávalo po celé republice, nejen v Brně, při prvním výročí rusácké okupace. Právě ti bliká žárovka, zalez tedy do boudy, máš tam plnou misku.

P. Krešňák 12.8.2010 13:44

Hodnota odbojových postojů

Vážení, nedá se než souhlasit s článkem pana Klvani. Myslím, že aktivní odpor proti nesvobodě je morálně výše než pasivní postoj. Přesto pasivní odpor neodsuzuji a nositele takových postojů nekritizuji.

O. Kadlec 12.8.2010 12:26

Re: Velmi oceňuji, pane Klvaňa,

Tvé názory jsou mi dávno jasné, Slanino. Jsou dost primitivní. Co je na nich nejasného?

Copak názory! Zato nevíš co bys vymyslel, abys nemusel nazvat vraždu vraždou a loupež loupeží. Co je ti nejasného na nějakých vraždách v Brně? Já nejsem z Brna a o těch vraždách nic nevím. Ty nevíš co s nimi? Jestli ty lidi zabili komunisti, tak je to pro tebe něco jiného, než kdyby zavraždění byli komunisti, že? A ty nevíš kdo tady koho zabil? Nebo co? Já to nevím, nebyl jsem tam a nečetl jsem o tom. Ale jestli tys tam byl, jak tvrdíš, jak to že jsi tak zamotanej, že nevíš jak to nazvat? 

V. Váňa 12.8.2010 11:42

Už několik dní se tu diskutuje o významu Mašínů

Z mých předešlých příspěvků je jasné, že za hrdiny je nepovažuji, třebaže bych o nich nikdy neřekl, že jsou loupežnými vrahy. A to proto, že jejjich jednání chápu jako nutnou obranu, neboť jim prokazatelně šlo o život.

Ale to, co bych jim rozhodně vyčetl, je skutečnost, že když už cenili svůj život a svobodu nad životy jiných, že poměrně brzy od svých idejí naprosto ustoupili. Pro tuto zemi už nikdy nic neudělali (a je otázkou jestli jejich činy měly většího významu vůbec - to nechci hodnotit).

Dokážu si představit, že ekvivalent peněz, kterých se zmocnili, aby se zachránili, mohli vrátit například cestou podpory disentu, vydávání různých tiskovi, podporou odboje, který existoval.

Ale oni celý čas pouze mlčeli...

Tak v čem spočívá jejich hrdinství?

J. Štrobl 12.8.2010 10:37

Re: Základ sporu o Mašíny

Když Noe stavěl loď na kopci, všichni blbí se mu tenkrát smáli.

F. Pavlis 12.8.2010 10:08

Jenom dvě pokorné poznámky.

Byli to právě komunisté, kteří razili heslo " Když se kácí les, tak lítají třísky" A protože příčina plodí také následky, je případ Mašínů universálně neřešitelný. Rozlišovat mezi třískami prostě nelze. A soudit ty, kteří kácí les, mohou autenticky pouze ti "ztřískaní" .Podobně je to i s Ježíšem Nazaretským. Jeho "království" není z tohoto světa a tak i etické paradigma mohou aplikovat pouze ti, kteří Ježíše akceptují jako Pána - ovšem jiného druhu než je despotés.  Nadekretovat to většině nelze. Diskuze nemá jiné východisko než to obvyklé. Utvrzení vlastních postojů a argumentů. Pokud jde o humanismus, pak platí, že jeho nejvýraznějším kořenem je právě judaistická a křesťanská tradice. Pokud se jedná o atheismus, dlužno povědět, že řecký theos je nomen apelativum a představuje tak trochu vis maior - sílu vyšší. Muselo by být povězeno, co či kdo je tou sílou vyšší. Pro současníky je to nejčastěji prostý subjektivismus a voluntarismus, tedy síly velice zemité... Obdobně neřešitelný je spor o husitství, jezuitství, o Palackého nebo Pekaře. Jiná východiska znamenají i jiné zacílení.  Na vztahu Palestina -Izrael je to patrné v globálním měřítku. V našem malém prostoru se vede zápas právě o ta  východiska.  Situace kolem Ústavu pro zkoumání totalitních režimů naznačuje, že to bude v této generaci v nejlepším případě plichta...

P. Kylchap 12.8.2010 10:02

Re: Základ sporu o Mašíny

Prostě nebezpečí číhá na každém kroku. Ještě, že jste tak bdělý a ostražitý. A seznamy si vedete? Budou se hodit!

J. Štrobl 12.8.2010 9:45

Re: Základ sporu o Mašíny

Fuj, člověk se jenom diví, že je něco takového ještě dnes možné. Tito lidé představují skutečně vážné nebezpečí jak pro naši demokracii, tak naši státnost. Já osobně levicové radikály, do kterých patří i část členů ČSSD, rozhodně nepodceňuji. Část členů ČSSD, tuším že i Foldyna, mají napojení na ROI (Revoluční internacionalistickou organizaci). Zajímavé je, že jsem na tyto lidi narazil na Paroubkově facebooku. Snažím se levicové radikály trochu mapovat, abych byl v obraze who's who. Nemyslím si sice, že tito lidé představují bezprostřední nebezpečí, ale je nutno na ně dávat neustále pozor. Některé názory v diskuzích na NP mě v tom jen utvrzují. Rozhodně si nemůžeme dovolit jim dávat nějaký velký prostor. Levicoví radikálové jsou propojeni nejen na ruské tajné služby, ale i na arabské teroristické organizace, např. Hamás. Rozhodně kontakty ČSSD se stranou BAAS stojí za pozornost. Stejně tak různé environmentalistické organizace, zřejmě nejen naše, jsou financovány ruskými společnostmi. U nás např. Ne základnám apod. Rozhodně bych nechtěl, aby naše děti musely bojovat jako Mašínové.

J. Poláček 12.8.2010 9:26

Re: Rozmatlávání

Samozřejmě pane Jaroslav, srazit podpatky, zasalutovat ano pane kapitáne, na nic se neptat  a hlavně makat ! Na nejake "filozoficke kecy " predse neni nikto zvedav a to dvounasob pokud neladi s mym nazorem, ze !!! Vubec lidi dnes nejak moc kecaj a nechce se jim makat, jooo to tak kdysi bejvávalo.......

J. Slanina 12.8.2010 9:13

Re: "Kolik lidí prchalo, byla proti nim použita zbraň a nezabili?"

Protože to nestihli, byli zabiti sami mnohem dříve.

http://www.totalita.cz/seznamy/prechody.php

J. Hejna 12.8.2010 9:07

Rozmatlávání

Pane Klvaňo, vaše písání mi připomíná situaci, kdy někdo do "něčeho" šlápne a pak to rozmatlává.

J. Veselý 12.8.2010 8:53

Hm

Kdyby zabili vojáka který proti nim hrozí zbraní nebo ji použil, proč ne? Ale zabít svázaného a bezbranného člověka je vražda a dodnes se ukazují nacistické či sovětské zločiny tohoto typu. Ten člověk je neohrožoval a tak neměli právo ho zabít. Kolik lidí prchalo, byla proti nim použita zbraň a nezabili?

M. Trhlík 12.8.2010 8:40

Mašínové-odpověď kritikům

Pane Klvaňo,že zrovna Vy se snažíte něco vysvětlovat.Pokud si pamatuji,tak všude tam,kde se objeví Vaše jméno,tak toho nejste schopen až tak vysvětlit.Stejně jako v tomto článku citujete něco a někohoa čekáte jaké budou reakce skupin lidí,kteří mají rozdílný názor.Už jste odpovídal kritikům radaru a myslímže Vaše argumenty nebyly až tak přesvědčivé.

J. Slanina 12.8.2010 8:33

Re: Základ sporu o Mašíny

Hádejte, pane Štroble, jakou adresu má teroristická organizace Klub českého pohraničí? Bude pro vás velkým překvapením, že tuto?: Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1

BTW: Pokud jste ještě nesnídal, doporučuji toto: http://www.klub-pohranici.cz/kontakty.htm

J. Slanina 12.8.2010 8:28

Re: Velmi oceňuji, pane Klvaňa,

Tak zhrzený, neprávem nejmenovaný "profesor" UK Kadlec mne ještě včera, těsně po hodině duchů, stačil označit za pendulum, které se prý nedovede rozhodnout, jak nazvat likvidaci komoušů. Evidentně je stav jeho chápání smyslu poskládáných písmen natolik v dezolátním stavu, že mu i po tolika mých příspěvcích na toto téma není můj názor jasný. Což je ovšem pouze a jenom jeho problém, který já v žádném případě nehodlám řešit.

Naopak  sám se téměř kojzarovským stylem vyhnul odpovědi na mou otázku, jak by nazval on sám vraždy Danuše Muzikářové a Standy Valehracha, spáchané 21. srpna1969 v Brně lidovými milicionáři.

Tož penduluj, Kadleci, penduluj.