23.5.2022 | Svátek má Vladimír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kersch 14.8.2010 10:07

Už dost

O čem se tady "diskutuje"? Přečtěte si laskavě článek v deníku Právo ze soboty 7. srpna - str.6, článek s titulkem "Pěšák". Autor článku - Miroslav Kačor - si na rozdíl od vás - udělal čas a přednesl řadu nezvratných důkazů o tom, kdo byli a jsou bří Mašínové a spol. Rozhodně žádní odbojáři!

S. Rehulka 13.8.2010 12:38

Mašínové....

Názory na bratry Mašíny a jejich skupinu, mohou být různé, dnes Češi, žijete v relativně svobodné zemi.

Pro mně jsou to hrdinové a byli mým vzorem v životě, at se to komukoliv líbí, anebo nelíbí.

Mně se ale zásadně nelíbí, jak na tuto otázku reagují někteří "převlečkabáti", například Pavka Kohout. Ten by měl držet hubu a být rád, že ti hloupí (anebo prodejní) "nejsmejakooni", mu zabezpečili klidný život v Č.R.

F. Eliáš 12.8.2010 21:36

Výborný článek

J. Kanioková 12.8.2010 19:32

Dobrý článek, díky,

k tomu mohu jen znovu citovat dopis otce pplk. Mašína těsně před smrtí -

"Nechtěl jsem připustit, abyste jednou i Vy byli porobenými otroky, nýbrž abyste zůstali svobodnými a volnými občany. Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest povinností každého uvědomělého Čecha. I vy jednou takto musíte postupovat".

Mohli snad ti kluci jednat jinak? Plně chápu jejich odvahu, nesmiřitelnost a statečnost. I naivitu danou věkem. V danou chvíli přepadu nejspíš neviděli jinou možnost jak řešit to, aby sami nebyli předčasně prozrazeni. Chtěli pryč, doufali v návrat se západní armádou a v porážku toho rudého hnusu, chtěli hájit svobodu své vlasti. Tak byli vychováni

M. Kořistka 12.8.2010 18:30

Díky !

Za článek i to, že nutíte lidi přemýšlet ... kalkulovat se naučili už za komunistů. Přeji Vám dobré zdraví !

L. Kubeš 12.8.2010 17:15

Díky za článek

J. David 12.8.2010 14:41

Protektorát

Melnik, Fomin, Tůma-Pich a ostatní "partyzánská" čeládka byli hrdinové. Zapalovali stohy, lihovary, mordovali četníky a obsazovali usedlosti. Banditi ve smyslu zákona. Tak srovnávejme. Protektorát nebylo "pole válečné", pouze zde vládla kuratela, jako za bolševika. Tak co s tím?

P. Krešňák 12.8.2010 13:44

Hodnota odbojových postojů

Vážení, nedá se než souhlasit s článkem pana Klvani. Myslím, že aktivní odpor proti nesvobodě je morálně výše než pasivní postoj. Přesto pasivní odpor neodsuzuji a nositele takových postojů nekritizuji.

M. Bílý 12.8.2010 15:05

Re: Hodnota odbojových postojů (13:44)

Ano, pane Křešňáku, souhlasím s Vaším stanoviskem a přidávám se k Vám. Je to zatím nejlepší článek ve věci bratří Mašínů publikovaný na NP. Pochopitelně nemůže uspokojit takového pana H. Jaroslava (09:07) který se při hodnocení tak vážné situace pohybuje v úrovni exkrementů ani ty, kteří nosili na srdci rudou knížku, či se nezmohli ani na odpor pasivní.

V. Váňa 12.8.2010 11:42

Už několik dní se tu diskutuje o významu Mašínů

Z mých předešlých příspěvků je jasné, že za hrdiny je nepovažuji, třebaže bych o nich nikdy neřekl, že jsou loupežnými vrahy. A to proto, že jejjich jednání chápu jako nutnou obranu, neboť jim prokazatelně šlo o život.

Ale to, co bych jim rozhodně vyčetl, je skutečnost, že když už cenili svůj život a svobodu nad životy jiných, že poměrně brzy od svých idejí naprosto ustoupili. Pro tuto zemi už nikdy nic neudělali (a je otázkou jestli jejich činy měly většího významu vůbec - to nechci hodnotit).

Dokážu si představit, že ekvivalent peněz, kterých se zmocnili, aby se zachránili, mohli vrátit například cestou podpory disentu, vydávání různých tiskovi, podporou odboje, který existoval.

Ale oni celý čas pouze mlčeli...

Tak v čem spočívá jejich hrdinství?

F. Pavlis 12.8.2010 10:08

Jenom dvě pokorné poznámky.

Byli to právě komunisté, kteří razili heslo " Když se kácí les, tak lítají třísky" A protože příčina plodí také následky, je případ Mašínů universálně neřešitelný. Rozlišovat mezi třískami prostě nelze. A soudit ty, kteří kácí les, mohou autenticky pouze ti "ztřískaní" .Podobně je to i s Ježíšem Nazaretským. Jeho "království" není z tohoto světa a tak i etické paradigma mohou aplikovat pouze ti, kteří Ježíše akceptují jako Pána - ovšem jiného druhu než je despotés.  Nadekretovat to většině nelze. Diskuze nemá jiné východisko než to obvyklé. Utvrzení vlastních postojů a argumentů. Pokud jde o humanismus, pak platí, že jeho nejvýraznějším kořenem je právě judaistická a křesťanská tradice. Pokud se jedná o atheismus, dlužno povědět, že řecký theos je nomen apelativum a představuje tak trochu vis maior - sílu vyšší. Muselo by být povězeno, co či kdo je tou sílou vyšší. Pro současníky je to nejčastěji prostý subjektivismus a voluntarismus, tedy síly velice zemité... Obdobně neřešitelný je spor o husitství, jezuitství, o Palackého nebo Pekaře. Jiná východiska znamenají i jiné zacílení.  Na vztahu Palestina -Izrael je to patrné v globálním měřítku. V našem malém prostoru se vede zápas právě o ta  východiska.  Situace kolem Ústavu pro zkoumání totalitních režimů naznačuje, že to bude v této generaci v nejlepším případě plichta...

O. Kadlec 12.8.2010 15:24

Re: Jenom dvě pokorné poznámky.

No, ono to tak nehybné není, protože právě bývalý spor o hustitství nám ukazuje, že historických problémů se pomalu zmocňuje věda, jakmile ty problémy přestanou být politickým hybatelem. To bude v tomto případě ještě trvat.

Ale ať už mají ideologové různých skupin jakékoli zájmy, stejně na věci někdo normálně pracuje a vypráví příběh, a nehledí, že ho "tam nebo onde považují za někoho, kdo přišel odtamtud."

J. Hejna 12.8.2010 9:07

Rozmatlávání

Pane Klvaňo, vaše písání mi připomíná situaci, kdy někdo do "něčeho" šlápne a pak to rozmatlává.

J. Poláček 12.8.2010 9:26

Re: Rozmatlávání

Samozřejmě pane Jaroslav, srazit podpatky, zasalutovat ano pane kapitáne, na nic se neptat  a hlavně makat ! Na nejake "filozoficke kecy " predse neni nikto zvedav a to dvounasob pokud neladi s mym nazorem, ze !!! Vubec lidi dnes nejak moc kecaj a nechce se jim makat, jooo to tak kdysi bejvávalo.......

S. Rehulka 13.8.2010 12:41

Re: Rozmatlávání

Snad pan Klvana šlápl do H.Jaroslava ?

J. Veselý 12.8.2010 8:53

Hm

Kdyby zabili vojáka který proti nim hrozí zbraní nebo ji použil, proč ne? Ale zabít svázaného a bezbranného člověka je vražda a dodnes se ukazují nacistické či sovětské zločiny tohoto typu. Ten člověk je neohrožoval a tak neměli právo ho zabít. Kolik lidí prchalo, byla proti nim použita zbraň a nezabili?

J. Slanina 12.8.2010 9:13

Re: "Kolik lidí prchalo, byla proti nim použita zbraň a nezabili?"

Protože to nestihli, byli zabiti sami mnohem dříve.

http://www.totalita.cz/seznamy/prechody.php

D. Šimáček 12.8.2010 17:45

Re: Hm

ale on je ohrozoval, svou znalosti jak vypadaji, pokud by ho nechali zit tak by se pravdepodobnost jejich uniku snizila, to jsou ta pravidla gerilove valky.

M. Trhlík 12.8.2010 8:40

Mašínové-odpověď kritikům

Pane Klvaňo,že zrovna Vy se snažíte něco vysvětlovat.Pokud si pamatuji,tak všude tam,kde se objeví Vaše jméno,tak toho nejste schopen až tak vysvětlit.Stejně jako v tomto článku citujete něco a někohoa čekáte jaké budou reakce skupin lidí,kteří mají rozdílný názor.Už jste odpovídal kritikům radaru a myslímže Vaše argumenty nebyly až tak přesvědčivé.

J. Štrobl 12.8.2010 8:07

Základ sporu o Mašíny

Celým základem sporu o Mašíny je snaha komunistů zamlžit minulost a zastřít obludný teror, kterého se dopouštěli vůči svým spoluobčanům. Poznáváme to i v diskuzích probíhajících tady na NP. Je neuvěřitelné kolik lidí zde používá floskule, kterými nás komunisté krmili posledních padesát let. Je rovněž zajímavé, že s téměř naprostou jistotou dokážou opakovat lži z webu Pohraničník, který doporučuji Vaší ctěné pozornosti. Komunisté byli vždy poměrně schopnými manipulátory a jejich současní zastánci zde také. Musíme proto mladé generaci říci pravdu o tom, jak to skutečně bylo a vychovávat z nich neméně statečné lidi jako byli Mašínové.

J. Slanina 12.8.2010 8:33

Re: Základ sporu o Mašíny

Hádejte, pane Štroble, jakou adresu má teroristická organizace Klub českého pohraničí? Bude pro vás velkým překvapením, že tuto?: Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1

BTW: Pokud jste ještě nesnídal, doporučuji toto: http://www.klub-pohranici.cz/kontakty.htm

J. Štrobl 12.8.2010 9:45

Re: Základ sporu o Mašíny

Fuj, člověk se jenom diví, že je něco takového ještě dnes možné. Tito lidé představují skutečně vážné nebezpečí jak pro naši demokracii, tak naši státnost. Já osobně levicové radikály, do kterých patří i část členů ČSSD, rozhodně nepodceňuji. Část členů ČSSD, tuším že i Foldyna, mají napojení na ROI (Revoluční internacionalistickou organizaci). Zajímavé je, že jsem na tyto lidi narazil na Paroubkově facebooku. Snažím se levicové radikály trochu mapovat, abych byl v obraze who's who. Nemyslím si sice, že tito lidé představují bezprostřední nebezpečí, ale je nutno na ně dávat neustále pozor. Některé názory v diskuzích na NP mě v tom jen utvrzují. Rozhodně si nemůžeme dovolit jim dávat nějaký velký prostor. Levicoví radikálové jsou propojeni nejen na ruské tajné služby, ale i na arabské teroristické organizace, např. Hamás. Rozhodně kontakty ČSSD se stranou BAAS stojí za pozornost. Stejně tak různé environmentalistické organizace, zřejmě nejen naše, jsou financovány ruskými společnostmi. U nás např. Ne základnám apod. Rozhodně bych nechtěl, aby naše děti musely bojovat jako Mašínové.

P. Kylchap 12.8.2010 10:02

Re: Základ sporu o Mašíny

Prostě nebezpečí číhá na každém kroku. Ještě, že jste tak bdělý a ostražitý. A seznamy si vedete? Budou se hodit!

J. Štrobl 12.8.2010 10:37

Re: Základ sporu o Mašíny

Když Noe stavěl loď na kopci, všichni blbí se mu tenkrát smáli.

M. Anklewicz 12.8.2010 6:03

Otázka?

Proč připadal Maščínům komunismus tak špatný, když jejich matka a strýc vstoupili do KSČ?

M. Anklewicz 12.8.2010 6:05

Re: Otázka?

Pardon "Mašínům". I když Maštínové, je takové kouzlo nechtěného. Když ten odboj tak "zmaštili".

J. Štrobl 12.8.2010 7:23

Re: Otázka?

Proč Vám připadá komunismus tak dobrý, když Váš dědeček byl živnostník?

O. Kadlec 12.8.2010 1:11

Velmi oceňuji, pane Klvaňa,

jak jste se pokusil vyrovnat s námitkami. I když se vším nesouhlasím, má to vejšku.

poznámky: - atentát měl význam a jasné výsledky. Mýlíte se, když si myslíte, že ne. To se dá rozebrat, ale není to už k věci.

 - s násilím se musí opravdu opatrně. To je důležité pro DNES, protože je pochopitelné, že dvacetiletý kluk po válce skutečně nemusí rozumět větě, kterou jsem právě napsal. Z tehdejší perspektivy se dá jejich jednání pochopit, i když ne omluvit. Z DNEŠNÍHO hlediska však nelze pochopit heroizaci těchto lidí. A oni to dělají DNES. Už není rok 1953!  Jsou to cvoci.

 - násilí musí být promyšlené, nacvičené, a odůvodněné. A je dobré mít krytá záda, není-li to předem vyloučeno. A měl byste vědět, když riskujete život, že je tu někdo druhý, kdo bude riskovat vlastní život, aby vás vysekal. Někdo, kdo je "nad vámi". Já nejsem pacifista, a asi mylně se to domníváte o těch, kdo odmítají SVÉVOLNÉ užití násilí. Zásadní otázkou pro mne je: kdo je do akce vyslal? Když to budu já tak se budu ptát - kdo mě na tu policejní stanici posílá a proč. A co nastane pak, když poslechnu. Co ze mne bude. Ještě jednou: jen cvokovi je líto, že Mašínovi nerozpoutali občanskou válku. To přirozeně ani nemohli, ale jejich obdivovatelům je to líto! Není dobré sedávat s takovými lidmi...

 - DNES je nad slunce jasnější, že individuální teror, pokus o puč, a podobné avantýry, neměly a nemohly mít žádný vliv na osvobození od komunismu. Přitom jsme už svobodni od komunismu. Jak se to mohlo stát? NO ASI někdo vymyslel nějakou jinou strategii, jak se zbavit toho hnusného režimu, a trpělivě ji rozvíjel! A pak že na výsledku nezáleží...vyhlídky na úspěch v boji proti zlu jsou to první na čem záleží. Když jde všechno špatně,  potřebujete naději. V případě, že voják ztratí jakékoli vyhlídky, zatřelí sebe, a ne kolemjdoucího. Chápu ovšem, že kluci Mašínovi nevěděli, že nemají šanci, a ani při svém mládí asi netušili, že kdyby jich bylo deste tisíc, přinesli by své zemi větší zlo, než komunisti.

S. Prosek 12.8.2010 1:36

Re: Velmi oceňuji, pane Klvaňa,

"Chápu ovšem, že kluci Mašínovi nevěděli, že nemají šanci, a ani při svém

mládí asi netušili, že kdyby jich bylo deste tisíc, přinesli by své

zemi větší zlo, než komunisti."

Pane Kadleci komunisti a komunizmus prinesl Ceskemu statu to nejhorsi zlo! Pakli ze ovsem nepotrebujete komunizmus rehabilitovat v ocich ceske spolecnosti.

O. Kadlec 12.8.2010 1:41

Re: Velmi oceňuji, pane Klvaňa,

Víte houbeles.