25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Harry 30.12.2009 14:12

Re: Proc myslite Huberte, ze valka

Z vyzkumu verejneho mineni plynulo, ze vetsina Cechu byla pro udrzeni a vetsina Slovaku pro samostatnost. Po referendu pak vlada by musela z toho ucinit zaver (jinak je pro srandu kralikum) a poslat do Blavy vojaky a 1/ Zavrit vsechny politiky kteri vlastizradne pracuji pro oddeleni. 2/ Vyhlasit stanne pravo - Federace byla v ohrozeni..... no a obcanska valka by byla hned dalsi bod. Bylo by to lepsi? Politik by mel videt a kalkulovat vice nezli jeden tah dopredu.

Harry 30.12.2009 14:08

Re: Ktery stat neselhal?

No pokud vim tak nemecko sjednotil az Vilem (?). Do te doby to byl chuchvalec statecku - mluvicich dosti podobnou reci.

Faktická Poznámka 30.12.2009 14:07

Re: Čechoslovakismus

Jednak - Sovětský svaz byl daleko na východě, několik set kilometrů od našich hranic. Za druhé , žádné ústupky v té době Slovákům nebyly možné, německá menšina byla mnohem početnější než Slováci a chtěla by to samé. Navíc na samotném Slovensku byla měňavkovitě pulzující početná maďarská menšina - včetně maďaronů, která byla ke Slovákům ve stejném početním poměru jako Slováci k Čechům a chtěla by to samé také. Za třetí, na Slovensku byli nositeli čechoslovakismu hlavně místní silní evangelíci a to už myšlenku čechoslovakismu v katolických oblastech oslabovalo. Hlavní zásluhou čechoslovakismu a zvláště obratné práce Edvarda Beneše (proto ta všeobecná nenávist k němu), jsou dnešní hranice Slovenska (ale i Česka), neboť bez jeho úsilí v Paříži by jižní hranice Slovenska běžela po linii Nitra , Lučenec , Poprad a třetina dnešních Slováků by byla odnárodněna v Maďarsku. Doufám, že mu aspoň někde nechali pomník, nebo název ulice.

Harry 30.12.2009 14:06

Re: Národ, který selhává...

Ja bych na Husity byl hrdej jen ze zacatku, kdy opravdu usilovali o napravu prohnile cirkve rimskokatolicke. Ale potom - jak uz to u vsech revoluci byva - se to zvrhlo na vrazdeni a loupeze. Pak uz bych se za ne stydel.

Harry 30.12.2009 14:03

Re: pane Vlku

Naopak, at prijede a rozda si to v TV diskusi s nekym fundovanym. problem asi bude ze prumerny Cech se vydrzi divat na jeden zabez asi tak 70 sekund a pak musi prijit neco jineho, nebo prepina.... No ale rozebrat to alespon v Internetu je velice prinosne a dik p. Vlkovi.

Harry 30.12.2009 13:59

Re: Nic nového pod sluncem

Kazdy den vychazi ve svete snad sto kniznich titulu. I v politologii asi je to dosti pestre. No tak bude o dalsi blabol vice. Prof. Heimannova se proste veze na vlne sebmrskacstvi Evropy, kterou asi nejvic mrzi, ze byt zvalchovana prezila 2 sv. valky a netouzi po nicem jinem nez se nechat umlatit od machometanu nebo mezi sebou. Pokud si chci neco objektivniho precist z historie tak je to Johansen Dejiny XX. stoleti.

Benno 30.12.2009 13:58

Re: Československá republika

Předmětem mého diskusního příspěvku bylo, jestli ČSR skutečně selhala, jak to již v  názvu svého pamfletu tvdí paní Heimannová. Stát může selhat především vůči svým občanům. Tvrdím, že v podmínkách tehdejšího světa předmnichovská ČSR vůči svým občanům neselhala, nepronásledovala je z politických, rasových nebo náboženských důvodů, nepopravovala je a nezavírala do koncentráků, neposílala je umírat ve vyhlazovacích válkách. ČSR neselhala, ale byla na několik let brutální vnější silou znásilněna, obsazena a terorizována, podobně jako celá řada evropských států, o kterých nikdo netvrdí že by "sehaly".

Harry 30.12.2009 13:54

Re: Československá republika

PS: Muj kamarad byl na dovolene na Podkarpatske Ukrajine a jakmile rekl ze je Cech tak se k nemu meli jako k vlastnimu. Maji na nasi "okupaci" vzpominky spise nejlepsi.

Harry 30.12.2009 13:53

Re: Československá republika

No a proto do te hnusne Prvni Republiky utikali nejdrive Belogvardejci po Velkem Rijeni v Rusku, po nastupu Hitlera pak k nam utikali nemecti antifasisti, nakonec i po II. sv. jsme prijali spoustu Reku, Bulharu. Pokud budete posuzovat kterykoli stat jak fungoval drive s dnesnimi pozadavky tak asi neobstoji ani Anglie ci USA. V te dobe ale byla myslim Prvni Republika velice demokraticka a slusna. Nemci meli sve skolstvi vc. univerzitniho, sve poslance, tisk, politicke strany, tisk. Maji toto napr. Luzicti Srbove, mensiny Cechu a Slovaku v Rumunsku? Slovaci v soucasnem Madarsku?

Vlado Z 30.12.2009 13:53

Re: Čechoslovakismus

Rozumieme si v podstate, ale nie v detailoch. Štefánik čechoslovakizmus nikdy nepodporoval a ČSR bola pre slovákov prínosom aj napriek čechoslovakismu, nie vďaka nemu.

Vlado Z 30.12.2009 13:50

Re: Československá republika

Dve výhrady: Ráčte porovnávať porovnateľné - máte pravdu, že z dnešného hľadiska demokracia v ČSR nič moc nebola, ale z hľadiska rokov 1918-1939 žiaden z našich susedov nedisponoval demokratickejším systémom.

2. Slováci sa aktívnepodieľali na vzniku ČSR a nechceli jej rozpad. Chceli autonómiu, nedostali ju, a predsa až do smutných udalostí 1939 roku a nátlaku Hitlera ani HSĽS nepožadovala samostatnosť, ale práve autonómiu. Takže dávala prednosť tej "hroznej ČSR". Podobne neviem o požiadavku samostatnosti Podkarpatskej Rusi.

3. to, že niečo nechcú komunisti, je skôr argument pre než proti. Komunisti chceli diktatúru proletariátu a žiadna demokracia by im nebola dosť dobrá.

V danej dobe to bol jeden z najlepších systémov v Európe a to napriek cenzúre a strieľaniu do robotníkov(asi Vás to prekvapí, ale podobné veci boli vtedy v celej Eur´pe i USA bežné)

Náčelník Skvrnitý ocas 30.12.2009 13:41

Re: Pane Vlku st.

On pan takyimunolog se cítí jako lepší člověk, když použije historický citát. Tento je z restaurace, která přišla po francouzské revoluci.

huhu 30.12.2009 13:39

Re: Nic nového pod sluncem

výklad dějin byl vždy politikum a každý je vykládá dle vlastní potřeby. Tak panské národy dosazují těm menším za hrdiny padouchy a hrdinů dělají padouchy. Z hrdinských činů zločin a ze zločinu hrdinství. Snad víte, jak je různými národy a politiky, církvemi vykládán Hus, TGM či Gottwald nebo Bílá Hora.  Dělají to všichni - Angličani, němci, Rusové i Francouzi atd.

Tak je třeba brát i knihu Heinemannové, prostě zopakovala nahnědlý a habsburgský výklad českých dějin

Náčelník Skvrnitý ocas 30.12.2009 13:37

Re: Československá republika

S demokracií nechtěli nic mít ani komunisté. Cha! To se povedlo.

Pedro 30.12.2009 13:34

Re: neúspěchem byla ztráta Lužice

Kdysi v našich kinech běžel východněmecký film "Hosteska". Dívčina tam dělala hostesku na berlínské "raketě" a v posteli se šamstrovi svěřovala (nebudu citovat německy): "Já jsem vlastně Lužická Srbka. Ale srbsky už vůbec neumím". Ta se za to alespoň styděla, Vy se pane Marate zřejmě naopak stydíte za to, že česky ještě umíte mluvit.  

huhu 30.12.2009 13:34

Re: Československá republika

že se socialistům nacionálním i internacionálním demokracie nelíbí není nic nového. V tom si vždy soudruzi komunisti s Parteigenossen nacisty rozuměli a marat to zákonitě cítí stehjně.

Informace 30.12.2009 13:34

Re: Nic nového pod sluncem

Víte, v oběhu jsou různé téze o příčinách II světové války. Historie sama o sobě jsou jen data a události, je na historikovi, aby je urovnal do souvislostí a vykonstruoval svou tézi. Někdy přijde s něčím, co chce znít nově, buď z osobních důvodů, aby se blýsknul a postoupil v kariéře, anebo třeba i z čistě politických příčin. Tak o počátku války s Polskem existuje také několik verzí, podle některých historiků jako B. Liddell Hart History of the Second World War (Putnum, New York, 1971)  za napadení Hitlerem prý může samo Polsko, protože nechtělo kooperovat s Ruskem, jak to žádala Anglie.

Takže i paní Heimannová se asi chtěla blejsknout s něčím originálním, ale přišla pozdě. Proto říkám, že se pro ten její výplod nemá cenu tak rozčilovat.

.

huhu 30.12.2009 13:31

Re: Čechoslovakismus

takže si rozumíme :) . Jinak ČSR splnila účel a taky je dobře, že jsme se rozdělili, mělo to být hned po WWII. Aspoň, že to bylo 1992 - nemusíme si vyčítat dnes kdo koho živí, pragocentrismus ani Husáka či  Bilaka,. Dnes já pán, ty pán a přátelské vztahy mezi emancipovanými národy - a to je ten úspěch ČSR, TGM, Beneše, Štěfanika a čecholsovakismu

huhu 30.12.2009 13:25

Re: neúspěchem byla ztráta Lužice

mluvte především sám za sebe, jako poturčenec se tady projevujete dlouhodobě. Jak je to s vaší dlouholebostí ?

Mirek F. 30.12.2009 13:25

Re: Československá republika

Najde-li někdo zalíbení v totalitě, není to vina oné demokracie.

Alarien 30.12.2009 13:17

"Nově uznané hranice"?

Stačí nahlédnout do Kosmovy kroniky z první čtvrtiny 12. století. Mluví o kraji, kolem dokola obklíčeném horami, "jež se podivuhodným způsobem tátnou po obvodu celé země, že se na pohled zdá, jako by jedno souvislé pohoří celou tu zemi obklopovalo a chránilo. [...]  nevtéká do ní žádná cizí řeka, nýbrž všechny toky malé i velké, pojaty arci do větší řeky, jež slove Labe, tekou až do Severního moře." 

skaskaska 30.12.2009 13:11

Re: Československá republika

ceské komunisty bych zrovna jako příklad neuváděl, nebot jak vseobecně známo, komunisté obecně nechtějí mít nic společného s jakoukoli demokracií. respektive ji (zne)užívají pouze do té doby, než se sami dostanou k moci.

Marat 30.12.2009 13:08

Re: neúspěchem byla ztráta Lužice

Co myslíte huhu, bolí to ty potomky těch Lužických Srbu, že už nejspou těmi Lužiskými Srby? Představte si, mám čtyři děti a ti už neumí český, věřil by ste tomu, že je to vůbec nebolí? Mě také né. Stejné zkušenosti mají všichni nedávní občané ČSSR.

Marat 30.12.2009 13:04

Re: Československá republika

Benno, máte tušeni co je to demokracie? Tá dnešní ČR je daleko demokratičtější jak byla tá "Republika Masarykova"  a přesto v ni zhledáváte převelice málo té demokracie.Mnozí z vás vůbec žádnou. Máte daleko více svobody a demokracie jak měli ti za I. Republiky. S tou tehdy přebáječnou demokracií, kterou vám údajně celý svět záviděl a obdivoval nechtěli mít nic společného dokonce ani čeští komunisté. Tedy nejen ti "Sudeťáci". Také Slovácí, Podkarpatští Rusíní. Poláci,prostě nikdo z menšin. Ostatně Češi v té přeslavné republice také tvořili jen menšinu. Největší menšinu, ale pořád menšinu.

mt 30.12.2009 13:00

Re: Pane Vlku st.

...fakta , n e z a p o m e n u l  a nepochápete je ( asi je ani nechcete znát ) náhodou Vy ? 

Panu Vlkovi st. děkuji a bylo by fajn , jestli tuto knihu někdo u nás přeloží a vytiskne , aby jeho článek byl jako předmluva.

Jinak lidi bez znalostí dějepisu budou tyto nesmysly papouškovat.    

Vlado Z 30.12.2009 12:54

Re: Československá republika

R^

Alarien 30.12.2009 12:54

Re: Pane Vlku st.

Neměl byste raději "nezaslepeně plácnout", jaké nesmysly máte na mysli a co autor nepochopil a co nezapomněl?

Pedro 30.12.2009 12:52

Nějak to tady mizí

Právě jsem se vrátil domů a vidím, že se znovu "zametalo". Takže se ani nedozvím, zda si erjé stačil poznamenat ten odkaz, který kdysi tak vehementně požadoval po zubrovi.

Vlado Z 30.12.2009 12:50

Re: Čechoslovakismus

Ako som už písal nižšie, veci jednoducho nie sú čierno-biele -len dobré alebo len zlé. Jednoznačne ctím vznik Československa ako záchranu Slovákov doslova v hodine dvanástej -keby nám Česi nepodali vtedy pomocnú ruku, tak Slováci v Uhorsku do 20 rokov prestanú existovať, tak drakonické boli Apponyiho zákony. To by mali ctit aj všetci tí šašovia, čo preskakujú vatri zvrchovanosti a nadávajú na Čechov, že nebyť ich, tak dnes miesto toho slávia 1100-té výročie "zaujatia vlasti". Ale to, že vznik Československa vnímam pozitívne, neznamená, že vnútorná politika ČSR nemala chyby a že čechoslovakizmus, tak, ako sa uplatňoval, bol správny. Vznikol čiste pragmaticky -Česi a Slováci okrem seba navzájom nemali v regióne priateľov(Nemecko, Rakúsko,Poľsko, Sovietske Rusko,Maďarsko -samý "lepší "sused), ale jeho dovádzanie do dôsledkov - snaha o vytvorenie skutočného jednotného národa, ako to v dobrom úmysle chcel Masaryk, bolo jednoducho nereálne a v konečnom dôsledku škodlivé. Tvrdíte, že inak to nešlo -ja alemyslím, že ústupky Slovákom boli možné,každý problém má obvykle nie jedno dve, ale desiatky i keďpodobných riešení a výsledok mohol byť voči nám priateľskejší. To ale nemení nič na fakte, že Československo bolo pre Slovákov veľkým národným prínosom.

huhu 30.12.2009 12:45

neúspěchem byla ztráta Lužice

za neúspěch se dá pokládat, že nebyla vrácena k českému státu Lužice a Lužičtí Srbové ponecháni osudu. Lužice byla dána saskému panovníkovi v r. 1635 do zástavy a tedy právně existovala možnost tuto zástavu zrušit i v r. 1918. Pokud by ČSR uspěla tak by dnes obdobně jako je východním sousedem Slovensko se Slováky byla dnes naším sousedem Lužice s obrozenými Lužickými Srby.