27.1.2022 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

POLEMIKA: Kalendář s nacistickými zločinci

Luboš Zálom se ptá, zda je třeba zakázat kalendář s Hitlerem. A v článku vyjadřuje názor, že nikoli (pokud jsem ho správně pochopil). Svoboda nade vše, dalo by se říci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hajský 18.6.2020 10:55

Představte si, že by za hluboké totality nějaké státní (soukromá nebyla) nakladatelství dalo do edičního plánu kalendář s portréty světových politiků Adenauera, Churchila, De Gaulla , Trumana, Čankajška a dalších. Samozřejmě by to FÚTI (cenzor) zatrhl s příslušným postihem pro odpovědné osoby.

Možná by se zpráva o tom dostala i do Rudého Práva jako ilustrace nejhlubšího opovržení k vydavateli. A jistě by se našli i rozhořčení čtenáři, požadující pro ředitele vydavatelství zasloužený vysoký trest. Jako dnes mnozí diskutující se s opovržením dívají na počin Našeho vojska, odsuzují vydání a žádají zákaz kontroverzního kalendáře.

Můžete namítnout, že mezi nacisty z kalendáře a osobami, které jsem výše jmenoval je diametrální rozdíl. Jistě je. Ale jako pro dnešní kritiky kalendáře jsou tam zobrazené osobnosti největšími nepřáteli, byť již nebožtíky, tak pro tehdejší režim a jeho příznivce byly osobnosti mnou jmenované, tehdy ještě většinou živé, největšími nepřáteli na cestě k zářným komunistickým zítřkům.