28.5.2022 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

POLEMIKA: Kalendář s nacistickými zločinci

Luboš Zálom se ptá, zda je třeba zakázat kalendář s Hitlerem. A v článku vyjadřuje názor, že nikoli (pokud jsem ho správně pochopil). Svoboda nade vše, dalo by se říci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stirsky 18.6.2020 13:15

Vzhledem k tomu, že stále ještě žijí mezi námi ti, co byli minimálně nepřímými oběťmi mnohých zobrazených (nevím kdo je na kalendáři), myslím, že v tomto případě je zákaz na místě. Je ovšem pravdou, že literatury na nacistická témata je ... No, není týdne, aby nevyšla kniha "Prala jsem Hitlerovi spodky" či "Hrál jsem ferbla s Göringem". I v renomovaných obchodech si člověk někdy připadá jak v propagační prodejně NSDAP. Kéž by se stejná pozonost věnovala zločinům stalinským, leninským, gottwaldovským, komunisticko-čínským...

R. Langer 18.6.2020 12:11

No, ale ten kalendář si můžete koupit, a třeba ho veřejně spálit. ;-)

J. Hajský 18.6.2020 10:55

Představte si, že by za hluboké totality nějaké státní (soukromá nebyla) nakladatelství dalo do edičního plánu kalendář s portréty světových politiků Adenauera, Churchila, De Gaulla , Trumana, Čankajška a dalších. Samozřejmě by to FÚTI (cenzor) zatrhl s příslušným postihem pro odpovědné osoby.

Možná by se zpráva o tom dostala i do Rudého Práva jako ilustrace nejhlubšího opovržení k vydavateli. A jistě by se našli i rozhořčení čtenáři, požadující pro ředitele vydavatelství zasloužený vysoký trest. Jako dnes mnozí diskutující se s opovržením dívají na počin Našeho vojska, odsuzují vydání a žádají zákaz kontroverzního kalendáře.

Můžete namítnout, že mezi nacisty z kalendáře a osobami, které jsem výše jmenoval je diametrální rozdíl. Jistě je. Ale jako pro dnešní kritiky kalendáře jsou tam zobrazené osobnosti největšími nepřáteli, byť již nebožtíky, tak pro tehdejší režim a jeho příznivce byly osobnosti mnou jmenované, tehdy ještě většinou živé, největšími nepřáteli na cestě k zářným komunistickým zítřkům.

J. Hanzal 18.6.2020 8:59

Pane Stejskale, pokud požadujete zákaz prodeje kalendáře s nacistickými pohlaváry pak je logické požadovat zakázat vtelevizích vysílat dokumenty o těch samých. No a v návaznosti pak zákazat ukazování jím podobných, např. Uljanov, Džugašvili, Gottwld, ale i Napoleon, Alexandr Veliký, Žižka atd.

Je to složitá věc. :-/

J. Hanzal 18.6.2020 9:12

Ještě bych rád dodal, POZOR ať nedopadnem jako teď zapadě kde se likvidojí tzv. "nepohodlné" sochy!!

J. Vlček 18.6.2020 9:33

Pane Hanzale, mícháte hrušky s jablky.

Televizní pořady, stejně jako literatura faktu, zabývající se tématikou války, nejsou myslitelné bez uvádění a ukazování hlavních představitelů těch, co válku vyprovokovali a přivodili tím nesmírné utrpení milionů lidí na celém světě. To přináší lidem znalost historie a poučení se z ní.

Co kladného přináší vydávání a prodej podobných artefaktů, jako jsou kalendáře, trička, hrnečky a podobně, s portréty válečných zločinců? Nanejvýše nemorální finanční zisk výrobců těchto nechutností. !

J. Hanzal 18.6.2020 10:44

Souhlasím, chtěl jsem napsat, že zakazovat apriori všechno nelze. Ty cetky jsou opravdu jen nic neříkající obchodní artikl, a když za to je někdo ochoten vysolit prachy... Já to tedy rozhodně nejsem!!:-)

J. Vintr 18.6.2020 11:21

Nejlépe zakázat veškerou historii od včerejšího dne nazpátek. Co by se tím ušetřilo problémů....

J. Vlček 18.6.2020 11:52

Máte opravdu zvláštní způsob uvažování. Asi vám uniklo, že já nejsem pro žádné zákazy. Pro mě, za mne, si noste tričko třeba s hitlerovým portrétem. Co si o vás kdo bude myslet je vaše věc. Já si pomyslím, že jste blbec jak se patří. Rv

R. Langer 18.6.2020 12:16

Však si myslete, co chcete, ale nechtějte po ostatních, aby věřili tomu, že zrovna podle vás je to tak správně. Protože NENÍ. ;-)

J. Vintr 18.6.2020 12:35

I když zrovna v tomhle případě by mne ani nenapadlo si něco takového kupovat, je mi zcela lhostejné, jestli si o mně někdo myslí, že jsem blbec. Je to jen jeho věc, zrovna tak je jen moje věc, co si já myslím o něm. A tak by to mělo být. Jenže jsou lidé, kteří by rádi přikazovali jiným co si můžou a nemůžou myslet a o tom je právě podstata tohoto sporu.

J. Vintr 18.6.2020 8:45

Pane Stejskal, nepochopil jste vůbec, že nejde o nějaké obrázky, které můžete najít ve stovkách "legálně" vydávaných knižních publikacích. Tváře těchto látek lidí můžete také vidět v nesčetných dokumentech, které prakticky denně běží na různých televizních kanálech. Takže to, že je někdo vytiskne na nějaký kalendář, už neznamená vůbec nic. Tady jde jen a jen o ten mechanismus "zakazování". Pokud připustíme, že je normální zakazovat něco takového, připouštíme, že někdo jiný má právo určovat, co smíme a co nesmíme vidět, číst nebo slyšet. Tohle je zcela zásadní útok na svobodu. Pokud zdůvodňuje že jde o ochranu svobody těch, které to "pohoršuje", račte si uvědomit, že "pohoršení" je ryze soukromý (a hodně debilní) pocit. Jestliže se tímto zdůvodní omezování svobody jiných, neexistuje hranice, před kterou by se to muselo zastavit. Říct, že to někoho "pohoršuje" se dá říct prakticky o čemkoliv.

J. Vlček 18.6.2020 9:13

Pane Vintře, řekl bych, že více než o svobodě vydávat podobné kuriozity, jako jsou zmíněné hrnečky, trička, kalendáře a p., svědčí toto o enormní míře nevkusu a nemorálnosti daného výrobce, vydávajícího či prodejce těchto artefaktů, v honbě za ziskem. RvRvRv

J. Vintr 18.6.2020 11:09

Promiňte, ale to jsou jen hloupé kecy. Co je vkusné a co ne, je jen otázka individuálního názoru, zrovna tak je to v otázce "amorálnosti". A i vy nejspíš nechodíte do práce kvůli nějakým vznešeným ideálům, ale " v honbě za ziskem".

J. Vlček 18.6.2020 11:40

Vašimi hloupými kecy vyjadřujete prokazatelně váš výjimečný vkus. Stejnou míru hlouposti obsahuje i vaše poznámka o tom, proč se chodí do práce. Rv

R. Langer 18.6.2020 12:14

Hm, ovšem co je to hloupost, v tom se názory různých jednotlivců dost liší, není-liž pravda? :-P

J. Vlček 18.6.2020 7:55

Pane Stejskale, po včerejším článku pana Záloma, ke kterému jsem se vyjadřoval v tom smyslu, že stejně jako čtu rád knihy s válečnou tématikou, vítám rovněž možnost pohlédnout na tváře těch, kteří všechny ty hrůzy války a utrpení lidí způsobili, a na tom tedy nespatřuji nic špatného, natož něco, jako propagaci války, nacizmu a čehokoli dalšího.

Po vašem dnešním článku mi dochází, že vám musím dát za pravdu. Včera jsem psal, že nosit portréty válečných zločinců na tričku, nebo upíjet kávu z hrníčku s těmito portréty, je přinejmenším nechutné, kdežto tiskovinu s vyobrazením těchto portrétů mám v knihovně jen pro doplnění četby válečné literatury.

Dnes souhlasím s vámi, že vydání takovýchto portrétů ve formě kalendáře není v pořádku a je stejně nechutné, jako ta trička, či hrnečky. Co bychom si asi pomysleli o těch, v jejichž kanceláři, úřadu, u lékaře, v obchodě a podobně, by na stěně visel kalendář, ze kterého by na nás hleděl Hitler, Himmler, Goebels,... Stalin, a p.?

Vydání těchto portrétů ve formě encyklopedie, s doplňovacím textem životopisů těchto osob je o něčem jiném, to bych vítal a takovouto knihu bych si pořídil, ale vydání kalendáře tohoto druhu považuji za stejně hloupé a nepatřičné, jako ta trička a hrnečky. To jsem včera nedomyslel, za což se dnes omlouvám. !

J. Vintr 18.6.2020 11:18

Představte si, že v takové Itálii tuhle idiotskou hru na zakazování kdečeho nehrají a můžete si třeba koupit v normálním krámě láhev vína, ozdobenou portrétem kteréhokoliv ze známých nacistických a fašistických pohlavárů. A aspoň pokud vím, tak se z toho v Itálii ještě nikdo nezbláznil.

J. Vlček 18.6.2020 12:04

Vždyť to také není nic na zbláznění. Ani já bych se z toho nezbláznil, pouze bych si takové víno nekoupil. Vy třeba ano. Je to ta otázka vkusu. :-)

R. Langer 18.6.2020 12:17

Ano, ale jakého vkusu, že? ;-)

J. Vintr 18.6.2020 12:30

Na zbláznění třeba ne, ale někteří ze zdejších diskutujících tvrdí, že se jim z toho dělá nevolno. Já si tedy myslím, že je to jen idiotská póza a nevolno se jim zaručeně nedělá.

P. Victorin 18.6.2020 5:57

Podle mne autor argumentuje velmi rozumně. Jde ale o stejné téma, ke kterému jsem svůj názor zde vyjadřoval včera a nehodlám se opakovat... Hezký den!

I. Pávek 18.6.2020 7:52

Zdravím pane Victoríne. Taky jsem své napsal. Cheche ale napadla mě teď taková myšlenka, rozumějí z hlediska estetiky, líbivosti nebo nevím jak to napsat. A je to jen můj názor. Německé vojenské uniformy byly nejkrásnější ze všech uniforem armád, které se bily v 2. válce. A kdyby šlo jen o to pověsit na zeď něco líbivého, tak bych si nepověsil podobiznu někoho, kdo je zabalený v prostěradle s turbanem na hlavě a vousy a prsa ale německého důstojníka.

D. Stirsky 18.6.2020 5:37

Vážení! NV i Zálom vše toto vydávají primárně kvůli kšeftu. Aby vydělali. Mám desítky knih o druhé válce a Protektorátu, ale Hitlerův paskvil nikoli. Spoléhám na jiné, kteří tvrdí, že se to číst nedá. Snad ani ti v Norimberku, s výjimkou Streichera, MK nečetli. NV vydává publikace - no, mohou být i obsahově OK -, ale redakční úprava je pod psa. Končí také často v Levných knihách. Leč po hrncích a kalendářích pokládá NV jednoznačně za neonacistický "spolek."

J. Vintr 18.6.2020 12:50

Myslíte, že ty jiné knihy někdo nevydává také "kvůli" kšeftu? V podstatě většina toho, co lidé dělají, je "kvůli kšeftu". Bez toho bychom ještě skákali po stromech nebo bydlel v jeskyních.

P. Baum 18.6.2020 5:22

Základní princip je, že svoboda jednoho člověka končí tam, kde začíná svoboda dalšího člověka. Mnoho lidí - možná většina - pokládá za porušení svojí svobody když jsou nuceni, třeba náhodou, zahlédnout fotky nacistických potentátů. Ve výkladu obchodu, za oknem auta u chodníku nebo dokonce v kanceláři na úřadu. Neměl bych s kalendářem problém, pokud bude nabízen v katalogu bez obrázků. Pak ať si ho koupí kdo chce - může si ho doma pověsit v kůlně (a házet na něj šipky jak kdosi navrhoval). Muselo by se ale rozhodnout, koho se toto pravidlo týká - Che Guevara, Lenin a Stalin patří do stejné kategorie. Napoleon k ní nemá daleko...

J. Vintr 18.6.2020 9:02

Existuje takový vtip. Paní volá na policajty, že ji pohoršují nudisté, na které se musí koukat z okna svého domu. Policisté dorazí na místo, aby prověřili oprávněnost stížnosti a ptají se paní, kde má ty nudisty. Pani říká: No přece támhle na druhé straně rybníka. Policajt namítá: Ale paní, to je tak půl kilometru daleko, na tu dálku přece nemůžete nic vidět. A paní říká: Dalekohledem ano.

V. Bok 18.6.2020 1:00

No, pořídit tento kalendář je jn ukázka špatného vkusu, vždyť od konce této ideoůogie už uplynulo celých 75 let a tehdejší aktéři a váleční zločinci drtivé většině lidí už nic podstatného neříkají. Mezitím totiž vyrostly nové, modernější a stejně odporné ideologie, s kterými se potýkáme a budeme potýkat právě dnes a zítra. A jestli tehdy stála proti němcům s jejich nacismem většina tehdejšího světa, tak dnes už se to říci rozhodně nedá. Ty ideologie bují v arabském, islámském světě a trochu jiné, ovšem stejně nenávistné a práva člověka na svobodu názoru potlačující a ve své podstatě rasistické teď otřásají amerikou a Evropou ... A jak dopadaly období stěhování národů v historii, víme.

Podle mého názoru bychom neměli už bojovat včerejší boje proti dnes už marginálnímu nepříteli, ale o to intenzivěji ty dnešní, aktuální a možná ještě horší.

Samozřejmě, určovat co smí a nesmí viset někomu doma na zdi je obecně špatné. My zakážem dávno mrtvého Hitlera a to dnešní nám zakážou Kolumba, Churchila, Koněva, Ghándího .... A také naši duši a osobnost, pohlaví či přesvědčení. A s tím se smířit nechci, stejně jako naši předci se nesmířili s tím nacismem. Jenom se mi zdá, že tak jak se tehdy národy spojily, tak teď je to nemožné ...

I. Štípek 18.6.2020 0:30

Já chci na zeď kalendář s fotkami pana Stejskala, dnes jich hromadu uveřejnil na svém blogu idnes pod průhlednou záminkou, že se mu stejská po Egyptě. To je pokoukání! Pan Stejskal zprava, zleva, detail, sám, ve skupince, mistr převleků, model vyprsených postojů; šarmán, řeknu vám paní radová, šarmán! Tak kalendář s tímhle samožerem, jedině ten chci!

R. Langer 18.6.2020 12:20

Kolik za něho dáte, to se dnes dá snadno zařídit... ;-)