23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

POLEMIKA: K diskusi o vítězství

LN z 30. května t. r. přinesly zásadní článek bývalého prezidenta Václava Klause a jeho bývalého kancléře Jiřího Weigla Kdo vlastně vyhrál světovou válku?. Článek protestuje proti „jistým vlivným silám dnešního světa“, které nejsou s výsledky této války „smířeny“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Victorin 12.6.2020 5:50

Článek pana Dana Drápala pokládám za skvělý! S jeho obsahem plně souhlasím... Autore děkuji! R^

V. Urbánek 12.6.2020 2:28

V hluboké noci píši jen stručně: Jak jsem již jednou na Neviditelném psu uvedl, plně a v každém slově souhlasím s oním článkem pánů Václava Klause a Jiřího Weigla. (Pan Drápal si říká "Dan", ze zvědavosti si kladu otázku, zda to znamená "Daniel" či jazykovou sympatii k angličtině - nic proti tomu.) Z článku pana Drápala souhlasím s tím, že vlasovci byli v V/1945 v neřešitelné životní situaci. Jinak s D. Drápalem asi nesouhlasím už (skoro?) v ničem. Zajímavá je jeho zmínka o Podkarpatské Rusi. Mí rodiče byli velcí, horoucí vlastenci Čechoslováci, ale "oplakávat" ztrátu Podkarpatské Rusi jsem je neslýchal, k tomu tématu se ani naši spříznění známí a přátelé nevyjadřovali. (Přitom subjektivní prožívání ze strany obyvatel P. R. nikterak neignoruji, ale žel nikde jsem o tom nečetl.) Ono to Československo včetně P. R. bylo na mapě pořádně nudlovitě protáhlé. Za mnohem větší tragédii považuji rozpad ČSFR po Sametu, byť uznávám, že to byl rozpad asi nevyhnutelný. D. Drápal začal do druhé poloviny svého článku tahat nadpřirozenou bytost - pánbíčka, čímž v mých očích vlastně ztratil punc autora, kterého bych v politické tématice mohl brát vážně. Má zkušenost je ta, že silně pobožní jedinci nakonec obvykle přece jen názorově inklinují ke germánům. D. Drápal se "méně bojí" Němců, kteří měli vypracovaný přesný plán, jak nás Čechy vyhladit. A současně on se "více bojí" Rusů (tehdy Sovětů), kteří za cenu obrovských obětí na svých životech náš český národ před tím vyhlazením zachránili. Soudím, že autor Drápal dospěl k (subjektivnímu) závěru zcela nesprávnému, ba přímo nesmyslnému.

J. Krásenský 12.6.2020 5:12

K rehabilitaci role německa přispívají tyto postoje

1. popírání viny útočníka - sami jsme si za to mohli zvlášť nepřátelským postojem k němcům

2. minimalizace následků - prý v protektorátě se zas až tak moc nedělo

3. popírání skutečnosti - vyhladit nás nechtěli, nebo alespoň část národa by byla zachovaná - poněmčením

4. Odmítáním záchrany - rudá armáda nás nezachránila, ale dobyla.

J. Krásenský 12.6.2020 5:13

nazývají se "sebezničující reakce" - což je přirozená strategie vyrovnání se s opakovaným a nevypočitatelným násilím.

V. Urbánek 15.6.2020 19:09

Pane J. Krásenský, domnívám se, že Váš příspěvek z 12.6. v 5:12 je z celé rozsáhlé debaty k článku pana autora D. Drápala věcně asi nejhodnotnější či nejvýstižnější. Ano, máte pravdu; názorové proudy představované pražskou a brněnskou Kavárnou podsouvají, hlásají, propagují, snaží se uskutečňovat a všemožně prosazují a forsírují reakce a strategie pro naši vlast, Českou republiku, sebezničující.

P. Victorin 12.6.2020 6:21

V. Urbánku - je tomu právě naopak, než urážlivě rezultujete v závěru vašeho příspěvku na adresu pana Drápala! Dřívější článek prof. Ing. Václava Klause, CSc., dr. h. c. mult. a jeho fábuluse, který bezvýhradně schvalujete, je spíš vlastizrádně rusofilský než historicky relevantní, zatímco článek pana Drápala, kterého hrubě napadáte, je historicky zcela objektivní...

P. Hatina 12.6.2020 2:16

Osobních ztrát a vzpomínek pana autora sice želím, leč bohužel vůbec nepochopil o čem je řeč.Dnes přece vůbec nejde o to, rozhodnout o tom, kdo zvítězil v druhé světové válce, protože toto bylo rozhodnuto už v tom roce 1945 kdy to byla ruská a americká vojska, která porazila nacistické Německo a nacističtí vůdci podepsali kapitulaci. Vše další co popisuje, nastalo až po tomto vítězství, a už se víceméně týká jiné války, která se v historii označuje jako studená..

Dnes jde bohužel o to přepsat fakta oné historie, aby v myslích občanů nezbylo ani to málo, že v době největšího ohrožení Evropy se tyto už předtím ideově nepřátelské velmoci dokázaly tehdy dočasně proti společnému nepříteli sjednotit ..Očividně, o takové možné sjednocení v budoucnu někdo nestojí.. Jako ostatně západní velmoci "nestály" o společnou obranu s Ruskem ani v tom - pro nás krizovém roku 1938...

M. Pivoda 12.6.2020 0:48

Kdo se koho bojí? Drápal v závěru píše: "Nakonec se přiznám, že se opravdu bojím více Rusů než Němců." Na rozdíl od Drápala, já se bojím budoucího zneužití technologie - kýmkoliv. Vůbec nezáleží na národnosti.

Článek Drápala jsem si tentokrát celý přečetl. Jako vítěz po 2. světové válce se cítím i já osobně, protože jsem nepřišel o matku. Proč? Její bratr (totálně nasazený) si totiž před koncem 2. světové války přivedl domů z vybombardovaného pracovního tábora u Lince jednu Rusku (která se později stala mojí tetou), a matka ji doma do konce války ukrývala. Nebyl v tom vůbec žádný odboj, žádná politická činnost, ale prostá snaha pomoci svému bratrovi, který si přivedl domů nevěstu. O tom ukrývání věděla prakticky celá naše vesnice, ale nikdo moji matku neudal. No, jeden pokus o udání tam skutečně byl, ale Němci mu nevěřili.

Pro Drápala: A ještě, prosím, napište (když už můžete v Česku publikovat), kdo zvítězil během Kubánské krize v říjnu roku 1962. Přežili jsme tehdy možné zahájení atomové války. A ustoupil tehdy moudrý ruský velitel ruských ponorek u Kuby, Василий Александрович Архипов.

V. Halašta 12.6.2020 1:15

Který tam ten atom moudře vezl ;)

P. Hatina 12.6.2020 2:54

No, pokud hodnotíme celkové skore Kubánské krize, tak to skončilo víceméně remízou, Američané "směnili" stažení ruských raket z Kuby za stažení svých raket z Turecka. Slovy dnešního byznys žargonu "win-win".

Úloha Archipova byla jistě klíčová v tom, že k zahájení nekontrolované - a (ani Moskvou) nenařízene jaderné války vůbec nedošlo. A jak se popisuje v memoárech (o 40 let později) Archipov tehdy neustoupil Američanům, ale podařilo se mu psychicky zvládnout vlastního, podřízeného kapitána Savického, který už byl tak "s nervama na huntě", že snad by byl schopen - i bez příkazu Moskvy jaderné torpédo proti Američanům odpálit. Což ovšem bylo právě to, čeho se obě strany během studené války bály. Že nějakému cvokovi ujede ruka a celý ten jaderný globální bengál spustí a pak už to nepůjde zastavit..

M. Pivoda 12.6.2020 9:47

Pro P. Hatinu

Já jsem se narodil jako svobodná bytost, občan, nikoliv jako výkonná složka nějakých vládců (z Moskvy, Berlína, či odkudkoliv). A to je také způsob mého uvažování v mém komentáři výše. Nekonala-li se válka, zvítězili občané. To je zásada.

Kubánská krize? Velitel ruské flotily ponorek měl delegovanou pravomoc ty rakety (s atomovou náloží) eventuálně odpálit. Záleželo jen a jen na jeho úsudku, protože žádné radiové spojení s velením v Moskvě z ponorky neexistovalo.

P. Victorin 12.6.2020 6:38

M. Pivodo - patrně jste ze zde pojednávaného článku zcela nepochopil, že autor jeho názvem "K diskuzi o vítězství", míní konec WWII. a nikoliv období následné, které vy irelevantně zmiňujete dotazem stran Kubánské krize z roku 1962, na který vám mimochodem, oproti vám zřejmě chytřejší diskutér, již velmi případně odpověděl?:-/