1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


Diskuse k článku

POLEMIKA: Chceme v Česku Jaklův čas?

Předminulou neděli bylo krásně; co víc, byl to první letošní den s letním časem. Ti nejaktivnější vyrazili už ráno, většina však až pěkně po obědě: odpoledne se lesy a luka zaplnily houfy turistů, zahrádkáři sadili a okopávali, silnice skrápěli potem staří i mladí cyklisté, alespoň na procházku do parku vyrazily celé rodinky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 9.4.2014 11:22

Re: Škoda, že si autor nemůže vyzkoušet, jaké to je,

??? v zimě to snad jde a v létě ne?

J. Klepal 9.4.2014 10:02

výhody letního času

V podstatě se všemi argumenty autora souhlasím, to co ale v příspěvku postrádám, je obhajoba zimního času, za ten se, jak se zdá, nikdo nepostavil. Proto se znovu ptám, proč se vracet k zimnímu času a neponechat ten letní po celý rok.

A. Richter 9.4.2014 10:13

Proč jaklův čas?

Jste ořezávátka! Jedna hodina Vám stačí?

Navrhuju celoročně MOSKEVSKÝ čas. A na celém světě.

a/ stejně se celý svět točí okolo Moskvy (Putin, Stalin, Brežněv, Petr I a další); b/ zmizí přiblblá časová pásma a tudíž i přizpůsobování organizmu tomuto; c/ remcalům se rozplyne jejich argumentace; d/ a další ...

Čest práci!

.... *8-D

M. Pechr 9.4.2014 9:50

plky

...zrovna před pár dny jsem se bavil o tom s přáteli, jež chodí na šestou, půl sedmou a byli zajedno nasraní... ...a moje zkušenost vlastní i kolegů a kolegyň v minulosti byla většinou obdobná, měli na změnu času vztek...některým to možná bylo fuk, ale nikdy si to nikdo nechválil...

...no a pak mně autor dostal tím, že ví co si Jakl myslí a co míníní a domnívá se... ...pak už jsem nemohl dál...

R. Gramblička 9.4.2014 11:26

Re: plky

a to pak bývají nasraní celé léto? Jejich problém. Já taky chodím na šestou a jsem v poho

P. Papež 9.4.2014 12:16

Re: plky

Dokážete pochopit, že vaše "poho" nemusí být pro všechny? Jak vidíte v diskuzi, hodně lidem manipulace s časem velice vadí.

V. Kolman 9.4.2014 13:47

Re: plky?

Jsou lidé, kteří berou každou záminku coby důvod k permanentní na$ranosti. A pak jsou tu ti ostatní, kterým je celkem fuk, jestli je letní, nebo zimní čas - třeba já. A ti, kteří nadávají, že musí pracovat už od 6ti, už nedodávají, že jako bonus zase mají dříve "padla". Vím o čem píšu - sám jsem léta pracoval od 6ti.  Abych byl v práci včas (kvůli píchačkám), musel jsem vstávat brzy ráno ve 3:45 hod. Zvláště v zimě to bylo kruté. A to se pracovalo i v sobotu a hezky "natvrdo" celých 8 hodin :-((

V. Kolman 9.4.2014 13:52

Re: plky?

Dodatek. Trochu jsem se ztratil v námětu diskuse - letní čas a jeho vnímání.

       Proto ještě dodávám, že tehdy (v letech, kdy se psal letopočet 1955 - 1959 byl jenom jeden čas, neplete-li mě paměť.

R. Langer 9.4.2014 14:51

Re: plky?

No jo, to by si ale chudáci nemohli stěžovat na nic, takhle mají dvakrát do roka ublíženecký orgasmus a náležitě si ho užívají... :-D

V. Váňa 9.4.2014 9:28

Jsem rozhodně pro

CELOROČNÍ LETNÍ ČAS.

Přestanu mít problémy při posunu času, v létě to bude fajn a v zimě to nikomu neublíží.

Třeba se toho dožiji.

Š. Hašek 9.4.2014 12:12

Re: Jsem rozhodně pro

A to vlastně proč, pane Váňo?

Já zas doufám, že se dožiji toho, že se lidstvo uklidní a vrátí se ke staré domluvě - kouknou nahoru, a řeknou si, no tak je polodne. Nemyslím, že by to škodilo. Viz moje poznámky výše.

Nepřipadá Vám přímo fantastické, že  z těch 24 hodin, co se "to mele", platilo hodně dlouho, že půlden je vyznačen naší hvězdou - nejvýše na obloze. Proti tomu se mi zdá současné komandování dosti bídné.

J. Hruška 9.4.2014 9:25

Stroj na natahování času.

Dobrý den. Dál jsem ty autorovy plky nečetl: "Stařeček se stařenkou poseděli na zápraží,(,?) aby si zaslouženě prohřáli staré kosti. Všichni tito lidé nemuseli spěchat domů."

Lež jako věž a kdo lže ten krade.! Při nejmenším svobodu, když ne zdraví.

Všichni tito lidé museli sledovat "letní" čas aby nepropásli např. "Události" v TV za ještě přímého slunečního svitu v 19 hodin. Zahrádkáři museli za vlahého podvečerní vánku před západem slunce spěchat na poslední autobusový spoj. Rozdováděné děti nechápali, že za plného slunečního svitu z prosluněné zahrádky musí jít sledovat "Večerníček" v 18:45 a jít spát, protože musí zítra za tmy s maminkou vstávat a pospíchat do školky. Starší školáci klopýtali za tmy k rannímu autobusu ohrožované svítícími auty řízenými ještě v polospánku se zpožděním do práce spěchajícími šoféry. Ve škole "letní" experiment ještě dvě hodiny dospávali. Všichni tito lidé, když si vychutnali večerní opojení, ranní kocovinu snad přežili, jak dlouho ještě? Pánům úředníkům se to vstává už za ranního rozbřesku v dejme tomu 7:30 aby v klídku při kafíčku zapnuli počítač a začali odpočítávat "letní" pracovní dobu.

Z dětství si pamatuji pohádku o "Stroji na natahování času". Jistému mocipánovi se nelíbilo, že čas rychle utíká a poddaní toho málo udělají. Nechal si tedy udělat "Stroj na natahování času". Mělo to však háček, aby stoj fungoval musel ho pán obsluhovat sám, v pohádce točil klikou. Dále si to domyslete sami. Vládní byrokracie nutí obsluhovat stroje na natahování večerů dělníky, proč asi? Zdař Bůh, pane autore. Josef.

M. Pechr 9.4.2014 9:45

Re: Stroj na natahování času.

:-) ...přesně tak...

S. Donát 9.4.2014 8:37

Přestal jsem číst někde u čtvrtého odstavce,

tolik zbytečného času abych četl ságu o ničem opravdu nemám. Je mi upřímně jedno, jestli je čas letní nebo zimní, osobně s posouváním také žádný velký problém nemám, ale v zájmu těch co problém mají, navrhuji ten skvělý letní čas ponechat celý rok. A posunul bych to ještě o jednu hodinu, tak získáme zadarmo hodiny dvě. No nebude to skvělé?

V. Pavelek 9.4.2014 8:07

Můj ryze subjektivní pocit

z tohoto článku: už dlouho jsem nic tak stupidního nečetl.

K. Frauknecht 9.4.2014 8:23

Přidávám se.

Blbý a ještě dlouhý, strašná kombinace!

P. Lenc 9.4.2014 8:44

Re: Přidávám se.

Dovolím se také přidat.

J. Hejna 9.4.2014 10:37

Re: Přidávám se.

I já.

Letní čas je nesmyslná buzerace; učení ovcí, že musí poslouchat. Délka dne je, v mezích pozorování, neměnná; poledne je, když je slunce nejvýše. Přijatelným a ověřeným řešením jsou existující časová pásma.

M. Pechr 9.4.2014 9:46

Re: Přidávám se.

...tak... :-)

I. Lyčka 9.4.2014 8:04

Sakryš, delší den díky letnímu času?

To je mi novinka, že zavedení letního času prodlouží den. A já si doteď myslel, že je to díky naklonění zemské osy a pohybu Země kolem Slunce. A ono ejhle. Stačí posunout hodiny o něco dopředu a den se nám prodlouží. Tak to si dneska večer popotáhnu hodiny o dvanáct hodin dopředu a zítra budu mít sluníčko 24 hodin. Paráda.

A nestačilo by, kdyby ti, co chtějí mít delší den, vstávali o hodinu dříve a neotravovali ostatní, kteří o to nestojí?

M. Šejna 9.4.2014 8:45

pane Lyčko

v češtině má výraz "den" dva významy. Tím prvním je definice 24 hodin, tím druhým definice denního světla. Ve vrcholícím létě vychází Slunce kolem 5.hodiny letního času, tj. kolem 4.hodiny standardního času. Normální člověk touto dobou ještě spí, a tak nemůže denní světlo aktivně využít. Proto je letní čas tak výhodný pro lidi, kteří si chtějí užít denního světla po práci. Pokud tušíte, co to je chodit do práce a co to je aktivně vužívat volného času, pak výhodu letního času pochopíte.

J. Aspirin 9.4.2014 9:13

Re: pane Šejno...

... chodím do práce a aktivně využívám volného času (tedy dělám co to podle obecných představ znamená) a dodnes jsem výhody letního času nepochopil. Při letním čase je všechno o hodinu dřív, déle je jen světlo... Chodím spát okolo dvanácté a vstávám v šest. Pokud chci udržet těch 6 hodin spánku (už jsem starší a nemám s tím problém) tak stejně musím jít spát okolo dvanácté letního času tzn. o hodinu dřív než v zimě.

Z mého pohledu je letní čas geniální nápad státního úředníka jak nejjednodušším způsobem namíchnout třičtvrtě národa jedním rozhodnutím. Z mého pohledu je lepší Jaklův čas ale kdyby byl Dřevojánkův čas také žádný problém - hlavně to ale dvakrát ročně neměnit.

I. Lyčka 9.4.2014 10:10

Re: pane Lyčko

Kurnik šopa, nechápu, jak jsem mohl bez vaší informace dožít do svých 58 let. Vždyť já žil v naprosté nevědomosti. Děkuji vám za vaše přínosné informace. A omlouvám se, že vám nemohu poděkovat na více řádcích, to víte, pracovní proces si žádá své.

E. Heusinger 9.4.2014 7:29

Pane autore,

nechte se zaměstnat jako noční hlídač. Možná, že se Vám "rozsvítí".

J. Gogo 9.4.2014 7:15

Pane Dřevojánku,

takovou hovadinu a ještě k tomu tak dlouhou, jsem opravdu dlouho nečetl. Vy se zcela jistě neživíte užitečnou prací, ale hubou.

T. Kubín 9.4.2014 6:17

plácání

Pan autor nám vysvětluje, že letní čas je žůžo, protože on si to myslí a cca 2 třetiny textu věnuje denohestaci Jakla, z kterého dělá poddaného Rusáků a Marii Antoinettu. Kromě toho, že i bezdětní mohou o hodin déle zalévat zahrádku, se o prospěšnosti letního času nedozvíme nic. Škoda času tuhle ptákovinu číst.

P. Sulc 9.4.2014 1:38

Ono nejde vubec o letni cas

ale o zmeny casu. Letni cas je vyhodny?  Dobra, nechte jej cely rok, protoze v zime je den stejne tak kratky, ze pracujeme od nevidim do nevidim tak jako tak, s posunem i bez nej.

J. Jurax 9.4.2014 1:35

Docela bych Jaklův čas bral

protože vstávat o hodinu dřív (a do tmy) mne nijak netěší. A hlavně mi vadí prvních tak 14 dnů, než si tělo jakžtakž zvykne.

A jestli je dnes večer světlo do osmi večer (slunce zapadá 19:40 letního času) nebo jenom do sedmi je mi celkem jedno.