23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

POLEMIKA: Ben Kuras na tenkém ledě

Před Vánoci, 21.12.2019, jsem v Neviditelném psu našel rozhovor s Benem Kurasem, který s ním vedla redaktorka mně neznámého media TopVip, Renáta Petříčková, a protože rozhovor nesl nadpis Ve světě sexu se pořád něco zábavného děje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 9.1.2020 13:58

Pane Meišnere - tak jako jsou lidé, kteří skálopevně věří v Boží existenci, Vy skálopevně věříte v opak. Racionality je na obou stranách stejně, totiž žádná. Jen jste mi zase připomněl tu krásnou scénku z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentág - debatu Bolka Polívky s Ivanou Chýlkovou o důkazu existence Boha - zda v něj lze věřit, i když jej nikdo nikdy neviděl.

J. Jurax 9.1.2020 19:35

Víra je mimo racio, tedy rozum. Nevíra naopak je projevem rozumu, neboť nejde o víru, nýbrž její opak.

Víra se zpravidla nedá zviklat důkazy. Nevíra si důkazů žádá, aby mohla uvěřit.

V. Klíma 11.1.2020 1:33

Řekl bych, že to trochu zjednodušujete.

Víra nevylučuje rozum, rozum nevylučuje víru, podobně jako plout lodí nevylučuje možnost letět letadlem a naopak.

V jádru nevíry není "žádání důkazů", ale bytostná potřeba jistoty. V tomto smyslu tedy vlastně víra vyžaduje bezprecedentní odvahu jít do prostoru, kde není jistého NIC.

Proto mi vždycky připadá poněkud absurdní, když se nevěřící, jinak vyžadující ke všemu možnému pseudojistotu "důkazu", vyjadřují o víře jako o jakési "berličce". Pravá víra vám naopak všechny berličky bere.

J. Jurax 11.1.2020 10:50

Ano.

Pravá víra, sama jsouc berličkou, Vám naopak všechny ostatní berličky bere, potažmo zakazuje.

V. Klíma 14.1.2020 23:39

Přál bych vám zažít "oporu" té berličky. Snad byste pak možná pochopil, proč její "opora" stála lidem za to nechat se mučit a vraždit a přesto nezradit.

(můžete jistě namítnout, že i třeba víra ve vlast může poskytnout podobnou oporu a tuto námitku chápu a myslím si, že v podstatě potvrzuje lidskou potřebu ukotvení v nadčasovém řádu, který přesahuje aktuální lidské soudy, což i víra ve vlast může dobře suplovat)

J. Jurax 15.1.2020 17:31

Inu, možná. Stálo-li lidem za to nechat se mučit a vraždit a přesto nezradit výhradně kvůli víře náboženské, pak dotyční zmarnili svůj život. Útěchou Vám budiž, že ono začasté šlo o věci přízemnější, vírou v bohy jen ideově podšprajcované. Třeba neprozradit spolupracovníky ...

A s ukotvením v nadčasovém řádu na mne nechoďte. Možná někteří takovou potřebu mají, já jim ji neberu, ale ať mi ji nenutí; žádný nadčasový řád - co to vlastně je - nevidím.

V. Klíma 11.1.2020 1:52

Odpovím velmi stručně: váš příspěvkem je takovým kompilátem lidového pohledu na víru, ne zrovna originálně recyklujího myšlenky, které nám vtloukaly do hlavy soudružky učitelky za socialismu.

M. Sedmík 9.1.2020 8:19

Malá nepřesnost: Neposkvrněné početí Panny Marie v Credu není, oficiálně bylo vyhlášeno v 19. století.

R. Gramblička 9.1.2020 7:47

no vida a já si dycky myslel, že se to týká Ježíše

D. Polanský 9.1.2020 7:43

Dovolím si bez komentáře uvést citát sv. Augustina (354-430): Nemo Deum negat, nisi cui expedit Deum non esse. Nikdo Boha nepopíra, pouze ten, jemuž prospívá, aby nebyl.

R. Langer 9.1.2020 8:36

A kdopak ho oslavuje, a proč, to tam už napsáno není? ;-)

J. Jurax 9.1.2020 19:45

Jistě. Ale dá se to obrátit.

Každý Boha popírá, pouze ten ne, jemuž prospívá, aby byl.

V. Klíma 11.1.2020 1:58

Opravdová víra člověku nepřináší žádné společenské výhody, jen překážky, těžkosti a jistou formu sociálního vyloučení.

Starý zákon už od příběhů praotců Izraele (a pochopitelně i příběhy svatých) praktiky nemluví o ničem jiném, tudíž váš pokus toto tvrzení obrátit popírají.

J. Jurax 11.1.2020 10:57

Ehm ... leda v podání svým způsobem fanatiků. Co myslíte, věří kardinálové odění v purpuru?

A pohádky - svým způsobem propagační materiály církve - o světcích nevytahujte.

V. Klíma 14.1.2020 23:52

Myslíte, že příběhy tisíců kněží či rádových bratří a sester vězněných a mučených za nacistů nebo komunistů jsou "propagační materiály církve"?

A přitom bylo tak snadné zříci se toho obstarožního haraburdí, zvaného křesťanství, které se všichni pokrokoví lidé snaží už dobrých 300 let zbavit...

J. Jurax 15.1.2020 18:24

Utíkáte od tématu. Nejspíš vědomě.

Napsal jsem doslova - "A pohádky - svým způsobem propagační materiály církve - o světcích nevytahujte."

Ty tisíce kněží či řádových bratří a sester vězněných a mučených za nacistů nebo komunistů svatořečeny nebyly. A zříci se by jim nepomohlo - oni už členy organizace nepřátelské zmíněným režimům byli a čin, kvůli němuž byli perzekvováni, tím už spáchali.

A ano, křesťanství je po mém soudu obstarožní haraburdí. Ale nikomu tohle nevnucuju a taky mi to nebrání potěšit se třeba uměním dávných stavitelů katedrál.

A opakuju - co myslíte, věří kardinálové odění v purpuru? :-)

I. Krahula 9.1.2020 7:33

Mnoho povyku pro nic, za vším hledejte lidský mozek. A teď o praotci Čechovi.

D. Polanský 9.1.2020 7:48

Bůh? „To není možné!“ heleká rozum. „Proč ne?“ tiše se ptá srdce.

R. Meišner 9.1.2020 8:42

....malá rada: vždycky je lepší vědět, než věřit. a moderní věda už toho ví opravdu hodně.

J. Hruška 9.1.2020 10:53

"Vím, že nic nevím", - - - to byl vědec!!

Bůh stvořil svět ke svobodnému bytí, víte nebo věříte? Svoboda, jako "poznaná nutnost," (Lenin) víte nebo věříte? Dialektitský materialismus nebo Trojediný Bůh či Alláh, víte nebo věříte? Ale co když je to přece jen pravda, snad.

J. Jurax 9.1.2020 19:51

Vědec, jenž opravdu nic neví, není vědec, nýbrž hlupák. Ten, kdo si uvědomuje, že fakt nic neví, je jen o stupínek méně hloupý.

Řekne-li ale tohle vědec, který prokazatelně něco ví, jde o bonmot nebo možná výraz pokory, případně skromnosti až nemístné.

V. Kučer 9.1.2020 22:37

Víru máme v mozku, dokonce se ví kde to centrum je. Říkal to dr.Koukolík v TV (expert přes mozky). Nemusíte ale věřit zrovna v náboženství. Jsou lidé že věří vědě nebo že vyhrají ve sportce. Já věřim na vodníka. Když jsem byl malí kluk děda mi říkal nechoď k potoku, je tam vodník. Samozřejmě dnes vim že tam žádný vodník není. Potok meliorovali, je z něj betonová strouha, takže vodník se přestěhoval vedle do rybníka. Dokažte mi že tam není.

V. Klíma 11.1.2020 2:04

"Vždycky je lepší vědět, než věřit"?

Požehnána buď vaše důvěřivost! ;-D

Ale vážně - prozradím vám malé tajemství: nevíte NIC a vždy jen věříte. Rozdíl mezi tzv. "věděním" a tzv. "věřením" je jen v místě, kde ve škále nejistot postavíte hranici, od níž se rozhodujete považovat pozorovaný (nebo prožívaný) jev za "fakt".

J. Jurax 15.1.2020 18:29

Velmi osobitý názor. Velmi diplomaticky řečeno.

V. Klíma 15.1.2020 20:07

Není na něm nic moc originálního. Pokud jste se odvážil v myšlenkách dojít trochu dál, než že "křesťanství je obstarožní haraburdí" či se aspoň trochu otřel o filosofii, musel jste se s ním už setkat.

Ale jestli si myslíte, že něco stoprocentně "víte", pak mi nezbývá, než vám držet palce.

P. Princ 9.1.2020 9:38

"Protože Koperník,

Darwin, Freund, Heisenberg ...." dí nato rozum.

J. Ráž 9.1.2020 10:42

Věda vyvrátila pouze mýty, které se v různých náboženských komunitách o Bohu tradovaly, aby byl lidstvu v jejich tehdejší úrovni myšlení pochopitelný a lidé tak uvěřili v jeho existenci. Díky monoteistickému pojetí Boha mohli Židé a Evropané přijmout a většinově dodržovat morální kodex, který podle jednoho z těchto mýtů v podobě "Desatera" jako druh Božího příkazu lidstvo, co by závaznou normu mezilidského konání Evropané a Židé přijali , což, mimo jiné, způsobilo to, že z nich na dobu vytvořila elita lidstva.

P. Princ 9.1.2020 11:28

Primárním posláním (přírodo)vědy

není vyvracení mýtů. Ty postupně odpadávají samy.

Žádná "desatera" nejsou nezbytně nutná. Stačí obyčejná slušnost. Naopak : Vámi zmíněné Desatero s sebou přineslo umělý pojem hříchu, který zničil životy milionům lidí.

P. Remeš 9.1.2020 16:09

Pojem hříchu je ve svém pojmovém rozsahu totožný s pojmem viny. Označit ale koncept viny za něco destruktivního, je dost pochybné. Lidé, kteří žádnou vinu necítí, bývají označováni za asociální či anetické psychopaty a společnost z velmi podložených důvodů takové jedince vnímá jako vysoce nebezpečné ... Takové lidské zrůdy jako Hitler, Stalin či Pol-Pot asi moc pocity viny netrpěli a k čemu to vedlo, o tom se netřeba šířit

P. Princ 9.1.2020 17:47

Hřích a vinu vidím zcele rozdílně. NORMÁLNÍ lidé cítí vinu zevnitř. Naproti tomu hřích je umělý strašák, hrozící sankcí zvnějšku. Je to klacek, kterým se oháněli a leckde dosud ohánějí různí kazatelé, šamani, duchovní vůdci, preláti... a právě mezi těmito tlučhuby bychom našli nejednoho psychopata - netřeba automaticky omílat Staliny a Hitlery.