Pátek 6. března 2026, svátek má Miroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POKRYTECTVÍ: Prezident Pavel jako ekologický motorkář

diskuse (51)

Prezident Petr Pavel je mužem mnoha tváří. Na mezinárodních fórech ho slyšíme vášnivě hovořit o nutnosti boje proti změnám klimatu. Veřejně podporuje udržitelnost, uhlíkovou neutralitu a apeluje na odpovědné chování. Loni dokonce na půdě OSN burcoval světové lídry, aby podnikli razantní kroky ke snížení emisí. A pak? Pak sedne na motorku, se svými kamarády spálí pár set litrů benzínu a vyrazí na ekologicky velice uvědomělou dovolenou do Španělska. Jak symbolické!

Prezident, který vyzývá k šetření palivy, plynule přechází k jejich hromadné spotřebě. A aby toho nebylo málo, ještě předtím odjel do Saúdské Arábie podpořit legendární Dakar – monstrózní přehlídku spotřeby fosilních paliv, kde se stovky vozidel řítí pouští a vytvářejí takovou uhlíkovou stopu, že by to vystačilo na několik malých států. Inu, není nad to kázat vodu a pít francouzské víno – nejlépe v klimatizovaném luxusním hotelu s výhledem na ropné vrty.

Dětinské výmluvy

Když byl pan prezident konfrontován s tímto očividným rozporem mezi slovy a činy, jak reagoval? S odzbrojující upřímností prohlásil, že si „plní klukovské sny“. Jak dojemné! Co na tom, že právě taková argumentace je nejen trapná, ale i naprosto nevhodná pro hlavu státu. Máme snad všichni začít vypouštět tuny emisí jen proto, že jsme si jako malí hráli s angličáky? Nebo si politici mohou dopřávat libovolný luxus, protože si to prostě přáli od dětství?

Pavlova dovolená: odtajněno. Soukromé cesty prezidenta a jejich místo se dopředu nehlásí, trvá na svém Hrad

Petr Pavel na vyjížďce na motorce Prahou.

V době, kdy mladé generace apelují na starší lidi, aby se začali chovat zodpovědně, je prezidentův přístup doslova špatným příkladem. Místo toho, aby šel generál-prezident vzorem, vysílá jasný signál, že jeho ekologická odpovědnost je jen na oko. A ve skutečnosti si můžeme dělat, co se nám zlíbí, pokud si to omluvíme dostatečně naivním snem.

Ekologické PR a realita

Petr Pavel nebyl a není dozajista první ani poslední politik, který mluví jedním směrem a koná přesně opačně. Ale v době, kdy se ekologická témata dostávají do popředí, je jeho okázalá ignorace vlastní rétoriky obzvlášť do očí bijící. Možná by bylo férovější, kdyby prezident republiky jednoduše a férově přiznal, že na ekologii ve svém osobním životě kašle.

ADVERTISING

Anebo – jestliže to s ochranou klimatu myslí Petr Pavel vážně a je to opravdu takový vážný problém, jak o něm mluví mj. v mediích a na setkání se studenty – by mohl své „klukovské sny“ přehodnotit a místo benzínem poháněných výletů na motorkách a rallye hledat způsoby, jak být skutečným uvěřitelným lídrem v udržitelném chování.

Do té doby však zůstane jen dalším z řady pokrytců, kteří si sice hrají na bojovníky za lepší planetu, ale ve volném čase s chutí sešlápnou plyn až na doraz.

Inu, ne podle slov, ale dle skutků poznáte je. To platí, co svět světem stojí.

Další texty na autorově blogu

Aston Ondřej Neff
6. 3. 2026

Sněmovna poměrem 104 proti 81 odmítla vydat Andreje Babiše soudu.

Dokument
6. 3. 2026

Musíme sladit slova se zdroji, závazky se schopnostmi.

Vladimír Zlínský
6. 3. 2026

zdravotní politika stává stále více centrem politických sporů.

Ohlas čtenářů
6. 3. 2026

Bylo načase poslat starého fousáče Karla i s jeho svitou do kopru.

Tomáš Guttmann
6. 3. 2026

Záleží na tom, po jak dlouhé době dohodu hodnotíme.

Lidovky.cz, ČTK
6. 3. 2026

V noci přistál v Praze další vládní repatriační let s českými občany, které zasáhl současný...

Lidovky.cz, ČTK
6. 3. 2026

Spojené státy a Izrael pokračují sedmým dnem v útocích proti Íránu. Oblastní velitelství americké...

Pavla Žáková
6. 3. 2026

Květina a čokoláda. Nejčastější dárky, které ženy dostávají k MDŽ, nemusí být tím, po čem touží...

Kateřina Nová
6. 3. 2026

V pátek 10. dubna začínají jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos podalo přihlášku na...

Marek Hudema
6. 3. 2026

Na první pohled to nedává příliš smysl. Po americkém a izraelském útoku na Írán odpověděl Teherán...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz